Ironton Fighting Tigers senior guard Zac Carter was named the Associated Press Southeast District Division III Player of the Year.  (Kent Sanborn / Southern Ohio Sports Photos.com)
Ironton Fighting Tigers senior guard Zac Carter was named the Associated Press Southeast District Division III Player of the Year. (Kent Sanborn / Southern Ohio Sports Photos.com)

Archived Story

Associated Press SE All-District Basketball Area Selections

Published 3:26am Wednesday, March 6, 2013

Associated Press Southeast

Ohio All-District Basketball Team

Area Selections

Boys’ Division II First Team

Player, School Pos. Ppg. Ht.. Gr.

Evan Maddox, Fairland G 17.0 5-11 Jr.

Boys’ Division II Second Team

Player, School Pos. Ppg. Ht.. Gr.

Cody Midkiff, Fairland F 10.0 6-00 Sr.

Player of the Year: Evan French, Vincent Warren

Coaches of the Year: Blane Maddox, Vincent Warren; Jeff Skinner, Athens

 

Girls’ Division II Second Team

Player, School Pos. Ppg. Ht.. Gr.

Brett Justice, South Point C 12.0 6-00 Jr.

Player of the Year: Erica Dawson, Marietta

Coaches of the Year: Wayne Horsley, Athens; Steve Clippinger, Lancaster Fairfield Union

 

Boys’ Division III First Team

Player, School Pos. Ppg. Ht. Gr.

Zac Carter, Ironton G 24.1 5-09 Sr.

Trey Fletcher, Ironton F 20.6 6-06 Sr.

Javon Thompson, Chesapeake G 17.4 6-02 Sr.

Player of the Year: Zac Carter, Ironton

Coaches of the Year: Mark LaFon, Ironton

Boys’ Division III Second Team

Player, School Pos. Ppg. Ht. Gr.

Trevor White, Ironton F 10.0 6-04 Sr.

Conor Markins, Coal Grove F-G 17.4 6.02 Jr.

Brandon Barnes, South Point G 17.8 6-02 Jr.

Boys’ Division III Third Team

Player, School Pos. Ppg. Ht. Gr.

Alex Bare, Coal Grove PG 12.2 5-10 Sr.

Austin Collins, Rock Hill G 12.8 5-11 So.

Boys’ Division III Special Mention

Player, School Pos. Ppg. Ht. Gr.

Josh Glover, Ironton G 6.0 5-11 Sr.

Brandon Adkins, Coal Grove F 10.4 6-00 So.

Payne Meadows, South Point G 10.0 5-10 Jr.

Girls’ Division III First Team

Player, School Pos. Ppg. Ht. Gr.

Terra Stapleton, Fairland C 17.4 6-04 Jr.

Lexie Barrier, Ironton G 13.7 5-10 Fr.

Player of the Year: Terra Stapleton, Proctorville Fairland

Coaches of the Year: Jon Buchanan, Proctorville Fairland; Jeran Cox, Frankfort Adena

Girls’ Division III Second Team

Player, School Pos. Ppg. Ht. Gr.

Chandler Fulks, Fairland G 12.4 5-07 Jr.

Ashley Adkins, Coal Grove G 15.0 5-06 Sr.

Girls’ Division III Third Team

Player, School Pos. Ppg. Ht. Gr.

Brook Knipp, Rock Hill G 12.6 5-04 Sr.

Kelsey Riley, Fairland G 7.0 5-08 So.

Jacy Jones, Coal Grove G 11.0 5-06 So.

Girls’ Division III Special Mention

Player, School Pos. Ppg. Ht. Gr.

Lexie Washington, Ironton C 8.9 5-09 So.

Caitlin Stone, Fairland G 6.2 5-05 So.

Katie Johnson, Rock Hill C 11.2 5-06 Sr.

Jordan Porter, Chesapeake C 14.5 5-09 Jr.

Sydnee Hall, Chesapeake G 11.0 5-04 So.

 

Boys’ Division IV First Team

Player, School Pos. Ppg. Ht. Gr.

Justin Mahlmeister, St. Joseph F 18.0 6-04 Sr.

Player of the Year: Chad Lands, Beaver Eastern

Coaches of the Year: P.J. Fitch, Beaver Eastern

Boys’ Division IV Second Team

Player, School Pos. Ppg. Ht. Gr.

Tyler Rowe, Symmes Valley C 13.4 6-01 Jr.

Boys’ Division IV Third Team

Player, School Pos. Ppg. Ht. Gr.

Eli Lewis, St. Joseph C 12.0 6-04 Sr.

Austin Baldwin, Symmes Valley F 11.3 6-04 Sr.

Trent Marcum, Green F 11.5 6-02 Jr.

Boys’ Division IV Special Mention

Player, School Pos. Ppg. Ht. Gr.

D.J. Miller, Symmes Valley PG 11.5 5-09 Jr.

Tyler Crace, Green G 10.0 5-09 Sr.

Girls’ Division IV First Team

Player, School Pos. Ppg. Ht. Gr.

Hannah Miller, St. Joseph PG 19.8 5-09 So.

Player of the Year: Jenna Burdette, Reedsville Eastern; Brooke Drayer, Waterford

Coaches of the Year: Brett Bostic, Crown City South Gallia

Girls’ Division IV Second Team

Player, School Pos. Ppg. Ht. Gr.

Giulia Elli, Green G 15.0 5-05 Sr.

Girls’ Division IV Third Team

Player, School Pos. Ppg. Ht. Gr.

Amber Neal, St. Joseph G 13.3 5-06 So.

Kalli Hunt, Symmes Valley F 11.6 5-10 Jr.

Girls’ Division IV Special Mention

Player, School Pos. Ppg. Ht. Gr.

Gracie Waddell, Symmes Valley F 7.6 5-10 Sr.

Editor's Picks

DNA group has second meeting

More than 40 people attended the second Death to Negative Attitudes (DNA) meeting on Thursday at the Ro-Na Theater. Many of the same people along ... Read more

Barker selected as Memorial Day Parade honorary grand marshal

The selection committee has chosen Hardy Barker as Honorary Grand Marshal of the Ironton Memorial Day Parade, the oldest continually held Memorial Day Parade in ... Read more

Global Warming?

  Temperatures still climbing despite subzero conditions nationally   Despite a cold snap that seems to be gripping the entire nation, experts like Ohio State ... Read more  | 4 comments