Archived Story

Scoreboard

Published 1:31am Wednesday, March 13, 2013

NBA standings

National Basketball Association

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

New York 38 23 .623 —

Brooklyn 38 27 .585 2

Boston 34 29 .540 5

Toronto 25 39 .391 14 1/2

Philadelphia 24 39 .381 15

Southeast Division

W L Pct GB

x-Miami 48 14 .774 —

Atlanta 34 29 .540 14 1/2

Washington 20 42 .323 28

Orlando 18 47 .277 31 1/2

Charlotte 14 50 .219 35

Central Division

W L Pct GB

Indiana 39 24 .619 —

Chicago 35 28 .556 4

Milwaukee 32 30 .516 6 1/2

Detroit 23 43 .348 17 1/2

Cleveland 22 42 .344 17 1/2

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

San Antonio 49 16 .754 —

Memphis 43 19 .694 4 1/2

Houston 34 30 .531 14 1/2

Dallas 30 33 .476 18

New Orleans 22 43 .338 27

Northwest Division

W L Pct GB

Oklahoma City 47 17 .734 —

Denver 43 22 .662 4 1/2

Utah 33 31 .516 14

Portland 29 34 .460 17 1/2

Minnesota 22 39 .361 23 1/2

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Clippers 45 20 .692 —

Golden State 36 29 .554 9

L.A. Lakers 34 31 .523 11

Phoenix 22 42 .344 22 1/2

Sacramento 22 43 .338 23

Tuesday’s Games

Cleveland 95, Washington 90

Charlotte 100, Boston 74

L.A. Lakers 106, Orlando 97

Brooklyn 108, New Orleans 98

Miami 98, Atlanta 81

Minnesota 107, San Antonio 83

Dallas 115, Milwaukee 108

Memphis 102, Portland 97

Wednesday’s Games

Miami at Philadelphia, 7 p.m.

Minnesota at Indiana, 7 p.m.

Milwaukee at Washington, 7 p.m.

Toronto at Boston, 7:30 p.m.

L.A. Lakers at Atlanta, 7:30 p.m.

Phoenix at Houston, 8 p.m.

Utah at Oklahoma City, 8 p.m.

Chicago at Sacramento, 10 p.m.

Detroit at Golden State, 10:30 p.m.

Memphis at L.A. Clippers, 10:30 p.m.

New York at Denver, 10:30 p.m.

Thursday’s Games

Dallas at San Antonio, 8 p.m.

New York at Portland, 10:30 p.m.

 

Cavaliers’ box

WASHINGTON (90)

Webster 6-14 0-0 17, Nene 5-11 5-6 15, Okafor 8-12 2-2 18, Wall 7-15 13-14 27, Temple 1-3 0-0 2, Ariza 1-2 0-0 2, Booker 0-1 2-2 2, Martin 0-3 0-0 0, Seraphin 1-4 0-0 2, Price 1-7 1-3 3, Collins 0-0 0-0 0, Singleton 1-4 0-1 2. Totals 31-76 23-28 90.

CLEVELAND (95)

Gee 5-15 3-4 17, Thompson 5-8 3-3 13, Zeller 2-4 0-0 4, Livingston 6-9 0-0 12, Waiters 5-13 10-14 20, Miles 4-10 0-0 10, Walton 1-4 0-0 2, Speights 0-5 0-0 0, Ellington 4-10 3-4 12, Gibson 2-5 0-0 5. Totals 34-83 19-25 95.

Washington 33 16 16 25 — 90

Cleveland 20 30 26 19 — 95

3-Point Goals—Washington 5-17 (Webster 5-11, Ariza 0-1, Martin 0-1, Price 0-4), Cleveland 8-26 (Gee 4-9, Miles 2-5, Gibson 1-3, Ellington 1-5, Waiters 0-2, Walton 0-2). Fouled Out—None. Rebounds—Washington 50 (Okafor 11), Cleveland 55 (Thompson 14). Assists—Washington 20 (Wall 14), Cleveland 24 (Livingston 6). Total Fouls—Washington 22, Cleveland 25. A—14,689 (20,562).

 

College scores

Tuesday’s College Basketball Scores

TOURNAMENTS

Big East Conference First Round

Rutgers 76, DePaul 57

Seton Hall 46, South Florida 42, OT

Horizon League Championship

Valparaiso 62, Wright St. 54

Mid-Eastern Athletic Conference First Round

Bethune-Cookman 89, Coppin St. 78

Delaware St. 73, Howard 61

NC A&T 65, Florida A&M 54

Mountain West Conference First Round

Wyoming 85, Nevada 81

Northeast Conference Championship

LIU Brooklyn 91, Mount St. Mary’s 70

Summit League Championship

S. Dakota St. 73, N. Dakota St. 67

Western Athletic Conference First Round

Texas St. 68, Seattle 56

 

H.S. scores

Ohio High School Athletic Association

Tuesday’s Boys’ Regional Basketball Scores

Division IV

Cle. VASJ 93, Windham 56

Delphos St. John’s 62, Jackson Center 53

Fairfield Christian 61, Danville 48

Leipsic 57, Edgerton 49

S. Webster 51, Portsmouth Notre Dame 39

Tol. Ottawa Hills 53, N. Robinson Col. Crawford 40

Troy Christian 48, New Madison Tri-Village 43, OT

Youngs. Christian 60, Hannibal River 49

 

Girls’ All-Ohio D-3

COLUMBUS (AP) — The 2012-13 Associated Press Division III All-Ohio girls basketball team, based on the recommendations of a media panel:

DIVISION III

FIRST TEAM: Cassidy Wyse, Archbold, 5-10, jr., 14.1; Terra Stapleton, Proctorville Fairland, 6-4, jr., 17.4; Kelsey Dugger, Gates Mills Gilmour Acad., 5-8, jr., 14.1; Hanna Plybon, Orrville, 5-10, sr., 24.6; Abby Cash, Casstown Miami East, 6-0, sr., 12.0; Jessica Kinney, Martins Ferry, 5-9, sr., 21.6; Marley Hill, Cols. Africentric, 6-2, sr., 17.7.

Players of the year: Hannah Plybon, Orrville; Terra Stapleton, Proctorville Fairland; Marley Hill, Cols. Africentric.

Coaches of the year: Mike Coreno, Beachwood; Jon Buchanan, Proctorville Fairland; Brenda Friend, Collins Western Reserve.

SECOND TEAM: Bre Nauman, Richwood N. Union, 6-0, sr., 17.3; Aaliyah Dotson, Canton Cent. Cath., 5-6, sr., 11.0; Mackenzie Kizer, Warren Champion, 6-0, sr., 19.3; Taylor Graboski, Upper Sandusky, 6-1, jr., 17.4; Rachel Myers, Findlay Liberty-Benton, 5-7, jr., 15.6; Jenna Stegmaier, Cuyahoga Hts., 5-10, soph., 19.1; Mikah Aldridge, Beachwood, 5-6, jr., 19.1; Natalie Billing, Anna, 5-11, sr., 16.7; Tori Leader, Portsmouth West, 5-10, sr., 21.5.

THIRD TEAM: Natalie Carpenter, Johnstown-Monroe, 5-6, jr., 18.4; Deidre Combs, Beverly Ft. Frye, 5-10, sr., 11.4; Amisha Herd, Zanesville W. Muskingum, 5-5, jr., 12.6; Kayla Byler, Burton Berkshire, 5-10, sr., 20.5; Jenny Grigsby, Franfort Adena, 5-9, sr., 17.0; Emily Fite, Seaman N. Adams, 5-11, sr., 19.4.

Special Mention

Taylor Dickson, Baltimore Liberty Union; Emily Williams, Fredericktown; Taylor Buchanan, Beverly Ft. Frye; Allie Hinton, Newcomerstown; Kelsey Miller, West Lafayette Ridgewood; Cori Medley, Belmont Union Local; Megan Miller, Middletown Madison; Ashton Lovely, Jamestown Greeneview; Makayla Rosselot, Fayetteville; Laney Lewis, Lynchburg-Clay; Leanna Adkins, Oak Hill; Lexie Barrier, Ironton; Brittney McNamara, Elyria Cath.; Karissa McGrath, Elyria Cath.; Kelsea Brown, Andover Pymatuning Valley; Jamie Willis, Atwater Waterloo; Emily Zehentbauer, Hanoverton United; Kylie Frizell, Smithville; Tanaya Beacham, Youngs. Ursuline; Brittany Gross, Bloomdale Elmwood; Theresa Jackson, Collins Western Reserve.

Honorable Mention

Kylie Berry, Minford; Peighton Williams, Portsmouth; Fay Proehl, Wheelersburg; Madison Davis, Nelsonville-York; Chandler Fulks, Proctorville Fairland; Ariel Schweickart, Ironton; Hayley Carle, Chillicothe Zane Trace; Natalie Cooper, Frankfort Adena; Shelbi Van Meter, Crooksville; Charlene Stout, Bainbridge Paint Valley; McKenzie Coriell, Lucasville Valley; Cady Gilmore, Bidwell River Valley; Ashley Adkins, Coal Grove Dawson-Bryant.

 

Girls’ All-Ohio D-4

COLUMBUS (AP) — The 2012-13 Associated Press Division IV All-Ohio girls basketball team, based on the recommendations of a media panel:

DIVISION IV

FIRST TEAM: Abby Siefker, Ottoville, 6-2, sr., 17.1; Jill Blacksten, Newark Cath., 6-1, soph., 19.0; Karla Bonar, Shadyside, 5-7, sr., 19.5; Shaye Thomas, New Madison Tri-Village, 5-4, sr., 14.9; Sarah Cash, Lordstown, 5-10, jr., 22.5; Sydney Clark, N. Ridgeville Lake Ridge Acad., 5-8, sr., 12.0; Jenna Burdette, Reedsville Eastern, 5-9, jr., 18.1; Miranda Palmer, Arcadia, 5-6, sr., 15.3.

Player of the year: Abby Siefker, Ottoville.

Coaches of the year: Dave Kleman, Ottoville; Randy Baker, Arcadia.

SECOND TEAM: Brooke Drayer, Waterford, 5-8, sr., 14.7; Bri Staats, Danville, 5-8, soph., 20.4; Randa Payne, Mansfield St. Peter’s, 5-9, sr., 22.6; Kaylee Patton, Waynesfield-Goshen, 5-9, sr., 26.5; Kelsey Tietje, Hamler Patrick Henry, 6-3, sr., 18.0; Jen Arnzen, Portsmouth Notre Dame, 6-2, sr., 19.7; Darian Rose, Ft. Loramie, 5-8, jr., 17.3.

THIRD TEAM: Anya Misko, Sugarcreek Garaway, 6-0, sr., 18.0; Nickyla Garverick, N. Robinson Col. Crawford, 6-1, sr., 21.3; Michaela Nelson, Xenia Christian, 5-8, sr., 16.0; Molly Nash, Zanesville Rosecrans, 5-10, jr., 15.7; Kaye Solak, Lowellville, 5-8, sr., 15.3.

Special Mention

Kristin Crews, Cols. Tree of Life; Dana Parkman, Gahanna Christian; Audrey Rettstatt, Worthington Christian; Nicole Smolenak, Bridgeport; Regina Hochstetler, Belin Hiland; Hayley Holenka, Shadyside; Cassie Sachs, Cin. Country Day; Amanda Slone, Troy Christian; Hannah Miller, Ironton St. Joseph; Heather Cox, Leesburg Fairfield; Chandler Brown, Beaver Eastern; Mariah McGhee, Cleve. VASJ; Sharday Baines, N. Ridgeville Lake Ridge Acad.; Monet Saunders, North Ridgeville Lake Ridge Acad.; Molly Walsh, Newbury; Jessica Isler, Windham; Ally Jones, Bristolville Bristol; Ashley Harrison, Columbiana Crestview; Khylea Fullum, Columbiana; Morgan Merriman, Dalton; Sydney Mast, Kidron Central Christian; Haley Horstman, New Knoxville.

Honorable Mention

Giulia Elli, Franklin Furnace Green; Emily Widdowson, Portsmouth Clay; Mercedes Tackett, Sciotoville Community East; Kaci Messer, South Webster; Katelyn Hughes, Belpre; Chelsey Paxton, Waterford; Jordan Parker, Reedsville Eastern; Ellie Bostic, Crown City South Gallia; Meghan Caldwell, Crown City South Gallia; Brittany Mounts, Beaver Eastern; Brittany Reader, Latham Western.

 

Coaches’ All-SEC

BIRMINGHAM, Ala. (AP) — A list of the coaches All-Southeastern Conference first- and second-team picks, all-defensive and freshman All-SEC teams and individual awards. League coaches voted for eight members on the first and second teams. They were not permitted to vote for their own players and ties were not broken.

First Team All-SEC

Trevor Releford, Alabama, G, Jr.

Erik Murphy, Florida, F/C, Sr.

Kentavious Caldwell-Pope, Georgia, G, So.

Nerlens Noel, Kentucky, F, Fr.

Johnny O’Bryant III, LSU, F, So.

Phil Pressey, Missouri, G, Jr.

Jordan McRae, Tennessee, G, Jr.

Elston Turner, Texas A&M, G, Sr.

Second Team All-SEC

Marshawn Powell, Arkansas, F, Jr.

BJ Young, Arkansas, G, So.

Kenny Boynton, Florida, G, Sr.

Mike Rosario, Florida, G, Sr..

Patric Young, Florida, C, Jr.

Marshall Henderson, Mississippi, G, Jr.

Murphy Holloway, Mississippi, F, Sr.

Laurence Bowers, Missouri, F, Sr.

Jarnell Stokes, Tennessee, F, So.

SEC All-Freshman Team

Michael Frazier II, Florida, G, Fr.

Charles Mann, Georgia, G, Fr.

Willie Cauley-Stein, Kentucky, F, Fr.

Archie Goodwin, Kentucky, G, Fr.

Nerlens Noel, Kentucky, F, Fr.

Alex Poythress, Kentucky, F, Fr.

Craig Sword, Mississippi State, G, Fr.

Gavin Ware, Mississippi State, F, Fr.

Michael Carrera, South Carolina, F, Fr.

SEC All-Defensive Team

Trevor Releford, Alabama, G, Jr.

Scottie Wilbekin, Florida, G, Jr.

Patric Young, Florida, C, Jr.

Nerlens Noel, Kentucky, F, Fr.

Anthony Hickey, LSU, G, So.

Reginald Buckner, Mississippi, F, Sr.

-Denotes ties.

SEC-Coach of the Year: Billy Donovan, Florida

SEC-Player of the Year: Kentavious Caldwell-Pope, Georgia

SEC-Scholar-Athlete of the Year:Patric Young, Florida

SEC-Freshman of the Year: Nerlens Noel, Kentucky

SEC-Sixth-Man of the Year: Kyle Wiltjer, Kentucky

SEC-Defensive Player of the Year: Nerlens Noel, Kentucky

 

MLB standings

Major League Baseball

Spring Training Standings

AMERICAN LEAGUE

W L Pct

Kansas City 13 2 .867

Baltimore 10 4 .714

Cleveland 11 6 .647

Seattle 11 6 .647

Chicago 8 5 .615

Tampa Bay 11 7 .611

Minnesota 10 7 .588

Detroit 10 8 .556

Boston 9 9 .500

Oakland 8 8 .500

Texas 8 8 .500

Houston 7 8 .467

Toronto 7 9 .438

New York 6 11 .353

Los Angeles 3 10 .231

NATIONAL LEAGUE

W L Pct

Colorado 8 7 .533

Atlanta 10 9 .526

New York 6 6 .500

San Diego 9 9 .500

St. Louis 8 8 .500

Miami 7 8 .467

Milwaukee 7 9 .438

Philadelphia 7 9 .438

Los Angeles 6 8 .429

San Francisco 6 8 .429

Washington 6 8 .429

Arizona 7 10 .412

Chicago 7 10 .412

Pittsburgh 7 10 .412

Cincinnati 5 11 .313

NOTE: Split-squad games count in the standings; games against non-major league teams do not.

———

Tuesday’s Games

Houston 9, Miami 4

Atlanta 12, St. Louis 3

N.Y. Yankees 3, Tampa Bay 1

Detroit 10, Philadelphia 6

Boston 5, Toronto 3

Arizona (ss) 5, Seattle 4

Oakland 6, Kansas City 3

Texas 12, Milwaukee 3

Colorado 4, Arizona (ss) 3

San Diego 6, San Francisco 2

Cincinnati 6, L.A. Dodgers 2

Wednesday’s Games

Washington (ss) vs. Houston at Kissimmee, Fla., 1:05 p.m.

Toronto vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05 p.m.

N.Y. Mets vs. Washington (ss) at Viera, Fla., 1:05 p.m.

Baltimore vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.

L.A. Angels vs. San Diego at Peoria, Ariz., 4:05 p.m.

Seattle vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 4:05 p.m.

Cleveland vs. Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 4:05 p.m.

San Francisco vs. Cincinnati at Goodyear, Ariz., 4:05 p.m.

Colorado vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 4:05 p.m.

Atlanta vs. Miami at Jupiter, Fla., 7:05 p.m.

Philadelphia vs. N.Y. Yankees at Tampa, Fla., 7:05 p.m.

Milwaukee vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 10:10 p.m.

Thursday’s Games

Boston vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.

N.Y. Yankees vs. Toronto at Dunedin, Fla., 1:05 p.m.

Tampa Bay vs. Baltimore at Sarasota, Fla., 1:05 p.m.

Pittsburgh vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., 1:05 p.m.

Atlanta vs. St. Louis at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.

Houston vs. Washington at Viera, Fla., 1:05 p.m.

Detroit vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 1:10 p.m.

Chicago Cubs vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 4:05 p.m.

Kansas City vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 4:05 p.m.

Cincinnati vs. Seattle at Peoria, Ariz., 4:05 p.m.

Chicago White Sox vs. L.A. Angels at Tempe, Ariz., 4:05 p.m.

Texas vs. Oakland at Phoenix, 4:05 p.m.

 

NHL standings

National Hockey League

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Pittsburgh 27 19 8 0 38 100 78

New Jersey 26 12 9 5 29 65 75

N.Y. Rangers 25 13 10 2 28 64 61

N.Y. Islanders 26 11 12 3 25 77 88

Philadelphia 27 12 14 1 25 75 82

Northeast Division

GP W L OT Pts GF GA

Montreal 26 17 5 4 38 84 66

Boston 24 17 4 3 37 72 53

Ottawa 26 13 8 5 31 61 54

Toronto 27 15 11 1 31 81 75

Buffalo 27 10 14 3 23 70 84

Southeast Division

GP W L OT Pts GF GA

Carolina 25 15 9 1 31 79 69

Winnipeg 26 13 11 2 28 68 76

Tampa Bay 26 11 14 1 23 88 81

Washington 25 10 14 1 21 69 76

Florida 27 7 14 6 20 66 101

WESTERN CONFERENCE

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Chicago 26 21 2 3 45 85 58

St. Louis 26 14 10 2 30 80 79

Detroit 26 12 9 5 29 68 66

Nashville 26 11 9 6 28 58 61

Columbus 27 10 12 5 25 62 74

Northwest Division

GP W L OT Pts GF GA

Vancouver 25 12 7 6 30 68 68

Minnesota 25 13 10 2 28 59 61

Edmonton 26 10 11 5 25 64 76

Colorado 25 10 11 4 24 62 73

Calgary 24 9 11 4 22 64 82

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Anaheim 25 19 3 3 41 87 63

Los Angeles 25 14 9 2 30 73 65

Phoenix 26 13 10 3 29 77 74

San Jose 25 11 8 6 28 58 61

Dallas 25 12 11 2 26 67 71

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

Tuesday’s Games

Vancouver 2, Columbus 1, SO

Buffalo 3, N.Y. Rangers 1

Carolina 4, Washington 0

Pittsburgh 3, Boston 2

Tampa Bay 3, Florida 2

Winnipeg 5, Toronto 2

St. Louis 4, San Jose 2

Anaheim 2, Minnesota 1

Nashville 4, Dallas 0

Edmonton 4, Colorado 0

Phoenix 5, Los Angeles 2

Wednesday’s Games

Ottawa at Montreal, 7 p.m.

Philadelphia at New Jersey, 7:30 p.m.

Detroit at Calgary, 9:30 p.m.

Thursday’s Games

Florida at Boston, 7 p.m.

Pittsburgh at Toronto, 7 p.m.

Washington at Carolina, 7 p.m.

Chicago at Columbus, 7 p.m.

N.Y. Islanders at Tampa Bay, 7:30 p.m.

N.Y. Rangers at Winnipeg, 8 p.m.

Phoenix at St. Louis, 8 p.m.

Colorado at Minnesota, 8 p.m.

Anaheim at Dallas, 8:30 p.m.

Nashville at Vancouver, 10 p.m.

Los Angeles at San Jose, 10:30 p.m.

 

Blue Jackets

Vancouver 0 1 0 0 — 2

Columbus 0 1 0 0 — 1

Vancouver won shootout 1-0

First Period—None. Penalties—Booth, Van (interference), :23; Brassard, Clm (tripping), 15:57.

Second Period—1, Columbus, Letestu 6 (Brassard, Prospal), 3:04. 2, Vancouver, Garrison 4 (Hansen, Barker), 16:11. Penalties—Johansen, Clm (boarding), 14:09.

Third Period—None. Penalties—Kassian, Van (boarding), 8:08.

Overtime—None. Penalties—None.

Shootout—Vancouver 1 (Higgins NG, Raymond G), Columbus 0 (Johansen NG, Calvert NG, Letestu NG).

Shots on Goal—Vancouver 12-18-7-1—38. Columbus 10-6-10-1—27.

Power-play opportunities—Vancouver 0 of 2; Columbus 0 of 2.

Goalies—Vancouver, Luongo 6-2-3 (27 shots-26 saves). Columbus, Bobrovsky 8-6-4 (38-37).

A—14,852 (18,144). T—2:37.

Referees—Gord Dwyer, Wes McCauley. Linesmen—Mark Wheler, Matt MacPherson.

 

Transactions

Tuesday’s Sports Transactions

BASEBALL

National League

CINCINNATI REDS—Optioned LHP Tony Cingrani and RHP Daniel Corcino to Louisville (IL). Optioned RHP Kyle Lotzkar and RHP Josh Ravin to Double-A (SL). Optioned RHP Carlos Contreras and OF Yorman Rodriguez to Bakersfield (Calif.). Optioned LHP Ismael Guillon to Dayton (MW). Reassigned RHP Nick Christiani, RHP Chad Rogers, C Nevin Ashley, INF Kristopher Negron and OF Ryan LaMarre to their minor league camp.

COLLEGE

BIG EAST CONFERENCE—Reached a definitive agreement for Notre Dame to leave the conference, effective July 1.

SIENA—Fired men’s basketball coach Mitch Buonaguro.

UMKC—Fired men’s basketball coach Matt Brown.

 

Editor's Picks

DNA group has second meeting

More than 40 people attended the second Death to Negative Attitudes (DNA) meeting on Thursday at the Ro-Na Theater. Many of the same people along ... Read more

Barker selected as Memorial Day Parade honorary grand marshal

The selection committee has chosen Hardy Barker as Honorary Grand Marshal of the Ironton Memorial Day Parade, the oldest continually held Memorial Day Parade in ... Read more

Global Warming?

  Temperatures still climbing despite subzero conditions nationally   Despite a cold snap that seems to be gripping the entire nation, experts like Ohio State ... Read more  | 4 comments