Archived Story

District 13 Coaches’ All-District Basketball Teams

Published 1:43am Tuesday, March 11, 2014

Basketball Coaches District 13

BOYS DIVISION 1 and 2

1st Team

Evan French Warren 12

Ibi Watson Athens 10

Michael Hall Warren 11

Joey Burrow Athens 11

Braden Riley Marietta 12

Reece Patton Warren 12

2nd Team

Alex Owings Vinton County 12

Kevin Fisher Logan 11

Reid Eastman Gallia Academy 12

Damon Jones Meigs 12

Jordan Albright Vinton County 10

Special Mention

Jonathon Wood Marietta 11

Ryan Luehrman Athens 11

Joey Cottrill Logan 12

Wes Jarrell Gallia Academy 10

Isaiah English Meigs 11

Tyler Neal Jackson 12

Zacciah Saltzman Athens 10

Jacob Strieter Gallia Academy 10

Max Ward Vinton County 11

PLAYER OF THE YEAR

Evan French Warren

COACH OF THE YEAR

Blane Maddox Warren

Jeff Skinner Athens

BOYS DIVISION 3

1st Team

Brandon Barnes South Point 12

Garrin Stiltner Oak Hill 12

Evan Maddox Fairland 12

Conor Markins Coal Grove 12

Josh Fayette Nelsonville-York 12

Austin Collins Rock Hill 11

2nd Team

Nick Therriault Belpre 12

Pete Crum Federal Hocking 12

Eli Ketron South Point 12

Seth Richardson Alexander 10

Chance Short Fairland 11

Gage Rhoades Chesapeake 10

Special Mention

Tristan Cox Ironton 11

John Johnson South Point 11

DJ Miller Coal Grove 12

Alfy Nichols Federal Hocking 12

Brandon Adkins Coal Grove 11

Brennan Ferrell Belpre 12

Caleb Stanley Wellston 10

Chazz Davis Wellston 10

Caleb Heffner Chesapeake 12

Colt Adams Nelsonville-York 11

PLAYER OF THE YEAR

Brandon Barnes South Point

COACH OF THE YEAR

Chris Barnes South Point

 

BOYS DIVISION 4

1st Team

Tyler Rowe Symmes Valley 12

Tristen Wolfe Southern 11

Micah Couch Trimble 11

Brayden Greer South Gallia 11

Elijah Rader Miller 11

Cody Paxton Waterford 11

2nd Team

Wulf Goheen Ironton St Joe 11

Troy Scott Ironton St Joe 11

Jon Kouns Symmes Valley 12

Taylor McNickle Southern 12

Dylan Malone Symmes Valley 11

Special Mention

Ethan Spurlock South Gallia 12

Hunter Starlin Miller 12

Landon Hutchinson South Gallia 10

Jacob Koons Trimble 12

Eli Strahler Waterford 12

Konnor Standley Trimble 12

Christian Speelman Eastern 11

Wyatt Porter Waterford 12

Tanner Pottmeyer Waterford 11

Dennis Teaford Southern 12

PLAYER OF THE YEAR

Tyler Rowe Symmes Valley

COACH OF THE YEAR

Tom Simms Waterford

 

DIVISION 1 and 2 Girls

1st Team

Madison Ridout Jackson 12

Dominique Doseck Athens 11

Lydia Poe Jackson 12

Ashley Frasure Logan 12

Victoria Buzzard Warren 11

Lain Weppler Marietta 11

2nd Team

Michaela Puckett Vinton County 10

Megan Dixon Vinton County 12

Hannah DeBruin Athens 12

Micah Curfman Gallia Academy 11

Kendra Lynch Warren 12

Special Mention

Starr Johnson Marietta 12

Lauren Martin Marietta 11

Paige Davis Logan 10

Taylor Smith Marietta 11

Taylor Myers Logan 10

Olivia Harris Athens 11

Jamee Park Vinton County 12

Kacee Jenkins Jackson 11

Sarah Proctor Warren 12

Xan Hale Vinton County 12

PLAYER OF THE YEAR

Madison Ridout Jackson

COACH OF THE YEAR

Matt Walburn Jackson

 

DIVISION 3 GIRLS

1st Team

Terra Stapleton Fairland 12

Lexie Barrier Ironton 10

Leanna Adkins Oak Hill 12

Madison Davis Nelsonville-York 11

Leah Richardson Alexander 9

Lexi Humphreys Wellston 11

2nd Team

Brett Justice South Point 12

Kelsey Riley Fairland 11

Caitlin Stone Fairland 11

Jacy Jones Coal Grove 11

Angela Meade Nelsonville-York 12

Special Mention

Allyson Malone Alexander 11

Leia Moore River Valley 10

Kaylee Curry Chesapeake 10

Kelsey Hudson Meigs 11

Chandler Fulks Fairland 12

Sydnee Hall Chesapeake 11

Lexi Hopkins Wellston 11

Abby Haislop Oak Hill 11

Chelsey Copley River Valley 11

Morgan Sites Coal Grove 12

PLAYER OF THE YEAR

Terra Stapleton Fairland

COACH OF THE YEAR

Doug Hale Oak Hill

 

DIVISION 4 GIRLS

1st Team

Jenna Burdette Eastern 12

Jordan Parker Eastern 12

Erin Swatzel Eastern 12

Dani Drayer Waterford 10

Katie Keller Eastern 12

Hannah Miller Ironton St Joe 11

2nd Team

Maddie Rigsby Eastern 12

Celestia Hendrix Southern 12

Regan Porter Waterford 10

Kalli Hunt Symmes Valley 12

Amber Neal Ironton St Joe 11

Special Mention

Rachel Johnson South Gallia 12

Laura Pullins Eastern 9

Taylor Hilverding Waterford 11

Cierra Turley Southern 11

Ali Deem Southern 10

Mikayla Poling South Gallia 10

Hannah Maynard Symmes Valley 12

Haley Hill Southern 10

Breanna Brumfield Sym. Valley 10

Ali Bray Miller 12 PLAYER OF THE YEAR

Jenna Burdette Eastern 12

COACH OF THE YEAR

John Burdette Eastern

The Tribune believes it is possible for people with a variety of points of view to discuss issues in a civil manner and will remove comments that, in our opinion, foster incivility. We want to encourage an open exchange of information and ideas. Responsibility for what is posted or contributed to this site is the sole responsibility of each user. By contributing to this website, you agree not to post any defamatory, abusive, harassing, obscene, sexual, threatening or illegal material, or any other material that infringes on the ability of others to enjoy this site, or that infringes on the rights of others. Any user who feels that a contribution to this website is a violation of these terms of use is encouraged to email report-comments@irontontribune.com, or click the "report comment" link that is on all comments. We reserve the right to remove messages that violate these terms of use and we will make every effort to do so — within a reasonable time frame — if we determine that removal is necessary.

Editor's Picks