Archived Story

Spaulding, Porter highlight Chesy Lions Club meet

Published 12:50am Sunday, April 13, 2014

Jim Walker

jim.walker@irontontribune.com

 

CHESAPEAKE — It seemed only fitting that Chesapeake put together the top performances at their own meet.

Although the Chesapeake Lady Panthers didn’t win the meet — the Fairland Lady Dragons took first place by three points — the top two performers of the Chesapeake Lions’ Club Meet were Atiya Spaulding and Jordan Porter.

Spaulding was the girls’ meet high point winner as she claimed first place in the high jump, 300-meter hurdles and the 100- and 200-meter dashes.

Porter not only won the shot put and discus, but she set a new meet record in the shot put with a heave of 41-feet, 2-and-three-quarter inches.

Fairland used its team depth to win the meet. The Lady Dragons had just three first place finishes as Shanon Ashton won the 3200-meter run and Jessica Price was first in the 800 and 1600 runs.

South Point had an easier time in the boys meet as the Pointers racked up 120 points to runner-up Raceland’s 108. Fairland was third at 102.

Raceland’s Connor Messer won meet high point honors. He won the long jump, high jump and 110-meter hurdles and was second in the 300 hurdles.

47th Annual Chesapeake Lions Club Meet

Girls Team Scores

1. Fairland 106, 2. Chesapeake 103, 3. South Point 102, 4. Raceland 79, 5. Spring Valley 72, 6. Rock Hill-67, 7. Huntington High 49, 8. Lincoln County 45, 9. Portsmouth 25

Field Events

Shot Put: 1. J. Porter (Ch) 41-2.75; 2. Briscoe (H) 28-4.5; 3. Nelson (RH) 27-4; 4. Rice (SV) 26-11; 5. C. Porter (CH) 26-7; 6. Boyles (H) 26-1; 7. Damron (SP) 25-11; 8. Williams (P) 25-10

Discus: 1. J. Porter (Ch) 110-0; 2. Briscoe (H) 82-4; 3. Damron (SP) 80-5; 4. Sipps (R) 70-1; 5. Reese (H) 67-5; 6. Blevins (F) 64-5; 7. Rice (SV) 63-8; 8. Monning (RH) 63-3

High Jump: 1. Spaulding (Ch) 5-04; 2. Massie (Rh) 5-0; 3. Canterbury (H) 4-8; 4. Speaks (R) 4-8; 5. Fugitt (SP) 4-6; 6. Dickess (F) 4-4; 7. Rife (RH) 4-4; 8. McComas (R) 4-2

Long Jump: 1. Martin (Ch) 15-6.5; 2. Koukos (SP) 14-8; 3. Massie (RH) 14-3.5; 4. Brown (F) 14-3; 5. Speaks (R) 14-1.5; 6. Dolin (H) 12-10.5, 7. Johnson (P) 12-4, 8. Williams (H) 12-4

No Pole Vault contested

Running Events

4×800 Relay: 1. Spring Valley 11:11.53, 2. Fairland 11:22.89, 3. Raceland 11:37.71, 4. Rock Hill 12:17.34, 5. South Point 12:25.03, 6. Huntington , 7. Portsmouth

100m Hurdles: 1. Koukos (SP) 16.83; 2. Massie (RH) 17.09, 3. Conzette (F) 18.07, 4. Wiley (LC) 19.28, 5 Harold (SV) 21.14, 6. Perry (H), 7. Ronk (SV) 20.31, 8. Slusher-Walk (P) 20.33

100m Dash: 1. Spaulding (Ch) 12.98, 2. Spencer (SP) 13.26, 3. Powell (LC) 13.34, 4. Jones (R) 13.36, 5. Martin (Ch) 13.46, 6. Brookley (SP) 13.7, 7. Brown (F) 13.94, 8. Malone (RH) 14.09

4×200 Relay: 1. South Point 2:00.21, 2. Fairland 2:00.44, 3. Lincoln Co 2:00.94, 4. Rock Hill 2:04.17, 5. Huntington 2:08.13, 6. Portsmouth 2:16.69

1600m Run: 1. J. Price (F) 6:00.69, 2. Ashton (F) 6:01.06, 3. Joseph (R) 6:13.77, 4. Criswell (SV) 6:21.81, 5. Roberts (LC) 6:31.12, 6. Dillow (SP) 6:31.12, 7. McFann (RH) 6:33.55, 8. Wells (SP) 6:43.82

4×100 Relay: 1. South Point 53.77, 2. Chesapeake 55.11, 3. Lincoln Co 57.67, 4. Raceland 57.76, 5. Fairland 58.76, 6. Rock Hill 59.08, 7.Huntington 59.23, 8. Portsmouth 59.25

400m Dash: 1. Williams (R) 1:05.63, 2 Riley (SP) 1:05.81, 3. Riffe (R) 1:06.51, 4. Roman (SV) 1:07.20, 5. Pratt (Ch) 1:08.73, 6. Criswell (SV) 1:09.20, 7. Dickess (F) 1:10.79, 8. Romans (Ch) 1:11.11

300m Hurdles: 1. Spaulding (Ch) 51.53, 2. Malone (RH) 52.63, 3. Wiley (LC) 54.57, 4. Bennett (F) 56.38, 5. Conzette (F) 56.79, 6. Boggs (R) 59.22, 7. Sallee (LC) 1:03.99, 8. Harold (SV) 1:04.07

800m Run: 1. Price (F) 2:36.29, 2. Runyon (R) 2:38.88, 3. Stewart (SV) 2:40.55, 4. Bellomy (SV) 2:50.01, 5. Meriwether (P) 2:53.78, 6. Quillen (R) 2:54.16, 7. Roberts (LC) 2:56.09, 8. Fulks (F) 2:59.25

200m Dash: 1. Spaulding (Ch) 27.18, 2. Martin (Ch) 27.73, 3. Berkley (SP) 28.62, 4. Spencer (SP) 28.78, 5. Poe (LC) 28.79, 6. Romans (SV) 29.61, 7. Brown (F) 29.88, 8. Croswell (SV) 30.13

3200m Run: 1. Ashton (F) 12:47.44, 2. Stewart (SV) 12:54.42, 3. McFann (RH) 14:06.30, 4. Hankins (F) 14:55.94, 5. Meriwether (P) 15:02.25, 6. Chapman (R) 15:14.90, 7. Dalton (RH) 18:04.73

4×400 Relay: 1. South Point 4:39.69, 2. Spring Valley 4:44.52, 3. Fairland 4:58.95, 4. Raceland 5:01.73, 5. Chesapeake 5:07.26, 6. Portsmouth 5:45.32

Girls High Point: Atiya Spaulding, Chesapeake

Meet Record in Shot Put: Jordan Porter of Chesapeake, 41-2.75

 

Boys Team Scores

1. South Point 120, 2. Raceland 108, 3. Fairland 102, 4. Spring Valley 75, 5. Portsmouth 68, 6. Rock Hill 48, 7. Chesapeake 41, 8. Lincoln County 40, 9. Ironton 35, 10. Huntington 16

Field Events

Shot Put: 1. McKinney (F) 42-6.25, 2. Webb (SP) 40-4.5, 3. Manis (R) 38-4, 4. Webb (I) 36-6, 5. Baker (RH) 36-2.5, 6. McComas (F) 35-1.5, 7. Sexton (Ch) 35-0.5, 8. Riley (I) 35-0

Discus: 1. McKinney (F) 134-01, 2. Manis (R) 118-0, 3. Webb (SP) 111-11, 4. Williams (P) 108-9, 5. Baker (RH) 108-6, 6. Riley (CH) 106-8, 7. Johnson (R) 105-11, 8. Webb (I) 103-2

High Jump: 1. Messer (R) 6-5, 2. Sloan (SP) 5-10, 3. Ashton (F) 5-8, 4. Keeney (SP) 5-6, 5. Herring (I) 5-6, 6. Joseph (R) 5-4, 7. Lewis (F) 5-2, 8. Blankenship (Ch) 5-0

Long Jump: 1. Messer (R) 20-07, 2. Herring (H) 19-3.5, 3. Townson (SP) 18-9.5, 4. Smith (LC) 18-5, 5. Joseph (R) 18-0.5, 6. Hollins (P) 17-5, 7. Wireman (F) 16-11.5, 8. Brown (H) 16-9.5

No Pole Vault contested

Running Events

4×800 Relay: 1. South Point 9:05.18, 2. Chesapeake 9:08.9, 3. Spring Valley 9:20.83, 4. Portsmouth 9:22.28, 5. Fairland 9:26.16, 6. Raceland 10:27.11, 7. Rock Hill 10:33.20

110m Hurdles: 1. Messer (R) 15.00, 2. Smith (LC) 15.81, 3. Wireman (F) 16.97, 4. Sloan (SP) 17.16, 5. Bishop (F) 17.20, 6. Salyers (R) 18.86, 7. Brown (P) 19.90, 8. Adkins (LC) 21.30

100m Dash: 1. Joseph (R) 11.28, 2. Leonard (SP) 11.51, 3. Richardson (P) 11.55, 4. Maddox (SV) 11.61, 5. White (SP) 11.85 6. Millison (I) 11.92, 7. Young (R) 12.06, 8. Price (LC) 12.25

4×200 Relay: 1. Portsmouth 1:35.26, 2. Spring Valley 1:37.77, 3. Raceland 1:41.56, 4. Fairland 1:41.56, 5. Chesapeake 1:43.79, 6. Rock Hill 1:47.38

1600m Run: 1. Miller (RH) 4:49.87, 2. Holland (SV) 4:58.24, 3. Mathis (SP) 5:03.95, 4. Sifford (F) 5:05.79, 5. McCormick (RH) 5:06.59, 6. Harris (SP) 5:09.63, 7. Dotson (Ch) 5:14.43, 8. Mitchell (SV) 5:19.60

4×100 Relay: 1. South Point 45.39, 2. Portsmouth 46.42, 3. Fairland 48.29, 4. Raceland 48.67, 5. Lincoln Co 48.78, 6. Huntington 50.12

400m Dash: 1. Kilgore (SV) 49.20, 2. Wagoner (SP) 53.7, 3. O’Neil (SV) 54.89, 4. Oxley (Ch) 55.80, 5. Clark (R) 56.07, 6. Lewis (F) 56.28, 7. Smith (LC) 57.72, 8. Samples (SP) 57.98

300m Hurdles: 1. Smith (LC) 41. 70, 2. Messer (R) 42.00, 3. Hollins (P) 42.43, 4. Wireman (F) 43.96, 5. Salyers (R) 45.76, 6. Patterson (SP) 46.13, 7. Borders (P) 47.99, 8. Bishop (F) 48.27

800m Run: 1. Garris (I) 2:15.2, 2. Sifford (F) 2:11.80, 3. Blankenship (Ch) 2:13.20, 4. Long (I) 2:16.17, 5. Hager (Ch) 2:17.66, 6. Thomas (SV) 2:18.19, 7. Holland (SV) 2:18.94, 8. Trinidad (P) 2:19.36

200m Dash: 1. Kilgore (SV) 22.56, 2. Dickerson (P) 23.70, 3. Wagoner (SP) 23.82, 4. Townson (SP) 23.85, 5. Richardson (P) 24.15, 6. Walker (R) 24.86, 7. Price (LC) 25.60, 8. Zhu (F) 25.79

3200m Run: 1. Miller (RH) 10:23.18, 2. Flynn (F) 11:02.86, 3. McCormick (RH) 11:04.02, 4. Bias (F) 11:26.79, 5. Hart (SP) 11:44.71, 6. Dawson (LC) 11:55.71, 7. Billups (SV) 12:07.35, 8. Stephens (Ch) 12:58.89

4×400 Relay: 1. Spring Valley 3:40.32, 2. South Point 3:46.87, 3. Portsmouth 3:52.28, 4. Chesapeake 3:54.60, 5. Fairland 3:54. 75, 6. Raceland 3:55.56, 7. Ironton 3:57.48, 8. Rock Hill 4:09.77

Boys High Point Medal: Conner Messer, Raceland

New Meet Record: Jacob Kilgore of Spring Valley in the 400m Dash with a time of 49.20

The Jay “Jeff” Holley Memorial Trophy was present to South Point, for the highest combined boys and girls score.

 

The Tribune believes it is possible for people with a variety of points of view to discuss issues in a civil manner and will remove comments that, in our opinion, foster incivility. We want to encourage an open exchange of information and ideas. Responsibility for what is posted or contributed to this site is the sole responsibility of each user. By contributing to this website, you agree not to post any defamatory, abusive, harassing, obscene, sexual, threatening or illegal material, or any other material that infringes on the ability of others to enjoy this site, or that infringes on the rights of others. Any user who feels that a contribution to this website is a violation of these terms of use is encouraged to email report-comments@irontontribune.com, or click the "report comment" link that is on all comments. We reserve the right to remove messages that violate these terms of use and we will make every effort to do so — within a reasonable time frame — if we determine that removal is necessary.

Editor's Picks

Finding the money: Boggs wants ideas on how to pay for new jail

Coming up with a specified way to fund building a county jail is the next step in the process, according to jail committee chair Les ... Read more

Feds will prosecute former officers

With three former Lawrence County corrections officers under federal indictment, the county won’t proceed with its case against them. “The charges we filed were similar ... Read more