Archived Story

Lady Dragons win own meet

Published 12:21am Sunday, April 27, 2014

Jim Walker

jim.walker@irontontribune.com

 

PROCTORVILLE — The Fairland Lady Dragons weren’t very nice hostesses, but they can live with it.

The Lady Dragons won their own Riverside Physical Therapy Dragon Invitational track meet Friday in the cool and windy weather.

Fairland had 145.9 points while Wheelersburg was second with 112.2 points. Chesapeake followed with 104.5 in third, Rock Hill had 917, Belpre 84.2, Minford 69.5, Fairland B 13, Piketon 10 and Ironton 6.

Minford claimed the boys’ meet with 147.5 points followed by Belpre with 111.2. Wheelersburg was next with 107, host Fairland had 103.33, Piketon 98.7, South Piont 32, Ironton 25.33, Chesapeake 20.4 and Fairland B 13.53.

The Lady Dragons used their depth to win the meet. They had only four first-place finishes.

Shanan Ashton won the 3200 meters and Brooklyn Bennett was first in the 300-meter hurdles.

Also winning were the 4×400 relay of Jessica Price, Brianna Dickess, Emmy Fulks and Julie Price and the 4×800 relay comprised of Paige Looney, Jessica Price, Ashton and Fulks.

Chesapeake’s Taylor Martin was the top overall performer. Martin came away with four wins as she took first place in the 100-, 200- and 400-meter dashes and won the long jump.

Teammate Jordan Porter won the shot put and discus.

In the boys’ meet, the only local first-place finishes went to Fairland’s Josh Sifford in the pole vault at 12-6 and Zach McKinney in the discus (133-5).

South Point will host the annual Arthur Lydiard Invitational on Friday.

Riverside Physical Therapy

Dragon Invitational

Girls’ Team Scores

1. Fairland 145.9; 2, Wheelersburg 112.2; 3. Chesapeake 104.5; 4. Rock Hill 91.7; 5. Belpre 84.2; 6. Minford 69.5; 7. Fairland B 13; 8. Piketon 10; 9. Ironton 6.

Field Events

High Jump: 1. Megan Coriell (M) 4-6; 2. Bailey Bowen (Wh), Brooklyn Massie (RH), Briana Dickess (F), Deanna Darrach (B), Hannah Wilson (F) 4-4; 7. Shyanne Meadows (M), Patti Rife (RH) 4-2.

Pole Vault: 1. Maddy Reed (P) 9-6.25; 2. Maddie Malone (RH) 8-11.75; 3. Shelby Naegele (F), Kelly Romans (C) 7-6; 5. Julie Price (F) 6-6.

Long Jump: 1. Taylor Martin (C) 14-10.5; 2. 2. Cheyenne Brown (F) 14-7.75; 3. Brooklyn Massie (RH) 14-1.75; 4. Allie Sites (RH) 13-10.25; 5. Lindsay Stanley (B) 12-11.5; 6. Alyssa Emnett (Wh) 12-7.75; 7. Kaylan Hager (F) 12-2.25; 8. Bailey Bowen (Wh) 11-11.0.

Shot Put: 1. Jordan Porter (C) 41-10; 2. Jackie Cunningham (B) 35-4; 3. Cassidy Porter (C) 30-7.5; 4. Tiffany Woodruff (M) 28-4.25; 5. Morgan Storey (Wh) 26-3; 6. Abby Ward (F) 23-11.5; 7. Brea Maxey (F) 23-8; 8. Lexie Nelson (RH) 23-6.

Discus: 1. Jordan Porter (C) 110-0; 2. Jackie Cunningham (B) 94-5; 3. Tiffany Woodruff (M) 82-9; 4. Tori Davis (Wh) 82-8; 5. Alyssa Monnig (RH) 70-1; 6. Cherokee Alfrey (Ir) 65-1; 7. Shelby Belvins (F) 63-9; 8. Laura Collins (RH) 61-7.

Running Events

100M Dash: 1. Taylor Martin (C) 13.28; 2. Maddie Malone (RH) 13.62; 3. Brooke Smith (Wh) 14.14; 4. Allie Sites (RH) 14.17; 5. Keri Morris (M) 14.24; 6. Cheyenne Brown (F) 14.44; 7. Lexi Eldridge (F) 14.57; 8. Alyssa Emnett (Wh) 14.64.

200M Dash: 1. Taylor Martin (C) 27.80; 2. Keri Morris (M) 29.06; 3. Cheyenne Brown (F) 29.76; 4. Hannah Pratt (C) 30.71; 5. Madison Lang (Wh) 32.78; 6. Talyn Mckenzie (RH) 33.28; 7. Alexis Green (M) 38.11.

400M Run: 1. Taylor Martin (C) 1:05.0; 2. Bailey Bowen (Wh) 1:10.75; 3. Ally Darnell (Wh) 1:10.96; 4. Emmy Fulks (F) 1:12.15; 5. Briana Dickess (F) 1:12.31; 6. Katie Hall (B) 1:14.57; 7. Deanna Darrach (B) 1:14.88; 8. Dana Grant (RH) 1:15.0.

800M Run: 1. Brooke Smith (Wh) 2:31.0; 2. Jessica Price (F) 2:36.0; 3. Taryn Carr (B) 2:42.0; 4. Cheyenne Henderson (B) 2:44.0; 5. Mariah Ramey (Ch) 2:52.0; 6. Kathleen Kuhn (M) 2:54.0; 7. Kendal Warren (Wh) 2:56.16; 8. Tylan Eastham (RH) 2:56.69.

1600M Run: 1. Brooke Smith (Wh) 5:47.0; 2. Jessica Price (F) 5:58.0; 3. Shanan Ashton (F) 6:01.0; 4. Kathleen Kuhn (M) 6:19.0; 5. Ashley Carter (B) 6:26.0; 6. Sarah McFann (RH) 6:41.0; 7. Leota Brumfield (C) 7:13.0; 8. Ali Hopper (Wh) 7:23.0.

3200M Run: 1. Shanan Ashton (F) 13:34.0; 2. Sarah McFann (RH) 13:50.29; 3. Mackenzie Rice (B) 13:50.64; 4. Abby Hankins (F) 13:59.0; 5. Angel Wallace (F-B) 14:52.0; 6. Kaylan Hager (F-B) 14:54.0; 7. Leota Brumfield (C) 14:57.0; 8. Taylor Roush (Wh) 15:53.0.

100M Hurdles: 1. Taryn Carr (B) 16.88; 2. Brooklyn Massie (RH) 17.47; 3. Brooklyn Bennett (F) 18.46; 4. Morgan Willoughby (Wh) 18.64; 5. Lindsay Stanley (B) 19.65; 6. Tori Wright (Wh) 19.66; 7. Shelby Naegele (F) 20.06; 8. Katilyn Dingus (M) 20.91.

300M Hurdles: 1. Brooklyn Bennett (F) 54.29; 2. Katilyn Dingus (M) 56.79; 3. Maddie Malone (RH) 57.32; 4. Tori Wright (Wh) 58.64; 5. Shelby Naegele (F) 1.04.0.

Relays

4x100M: 1. Minford (Baleigh Sparks, Bethan Madden, Tori Reffit, Keri Morris) 56.56; 2. Wheelersburg 57.19; 3. Chesapeake (Mariah Ramey, Kelly Romans, Bailey Mills, Hannah Pratt) 57.50; 4. Fairland (Brooklyn Bennett, Emmy Fulks, Hannah Wilson, Lexi Eldridge) 58.72; 5. Rock Hill (Allie Sites, Makayla Lewis, Patti Rife, Talyn Mckenzie) 59.32

4x200M: 1. Wheelersburg (Josie Silvey, Alyssa Emnett, Ally Darnell, Morgan Willoughby) 2:01.19; 2. Belpre 2:01.44; 3. Chesapeake (Mariah Ramey, Kelly Romans, Bailey Mills, Hannah Pratt) 2:02.44; 4. Fairland (Cheyenne Brown, Brianna Dickess, Julie Price, Lexi Eldridge) 2:02.68; 5. Rock Hill (Patti Rife, Talyn Mckenzie, Makayla Lewis, Brooklyn Massie) 2:04.0); 6. Minford 2:15.0; 7. Fairland B 2:18.0.

4x400M: 1. Fairland (Jessica Price, Brianna Dickess, Emmy Fulks, Julie Price) 4:42.0; 2. Chesapeake (Mariah Ramey, Bailey Mills, Kelly Romans, Hannah Pratt) 4:44.0; 3. Wheelersburg 4:47.0; 4. Belpre 4:54.0; 5. Rock Hill (Kaci Blagg, Dana Grant, Ally Stewart, Tylan Eastham) 5:07.0; 6. Ironton (Maggie Thomas, Macy Wise, Brooklyn Shope, Hannah Keating) 5:31.0.

4x800M: 1. Fairland (Jessica Price, Shanan Ashton, Paige Looney, Emmy Fulks) 11:10.27; 2. Wheelersburg 11:30.13; 3. Belpre 11:51.95; 4. Rock Hill (Sarah McFann, Abbi Marshall, Tylan Eastham, Kaci Blagg) 12:40.06; 5. Fairland B 13:04.91; 6. Minford 14:06.56.

Boys’ Team Scores

1. Minford 147.5; 2. Belpre 111.2; 3. Wheelersburg 107; 4. Fairland 103.33; 5. Piketon 98.7; 6. South Point 32; 7. Ironotn 25.33; 8. Chesapeake 20.4; 9. Fairland B 13.53.

Field Events

Pole Vault: 1. Josh Sifford (F) 12-6; 2. Tim Maynard (Ir) 10-11.75, Jake Wireman (F) 10-11.75, Porter Shenewark (F-B) 110-11.75; 5. William Borders (SP) 10-0; 6. Jordan Cutler (P) 9-6.25; 7. Ryan Brown (SP) 8-11.75; 8. Cranston Johnston (B), Dimitri Callens (C), Alex Naegele (F-B), Logan McCloud (C), Gabe Birkmimer (P) 8-6.

Long Jump: 1. Grand Piquet (M) 20-5.75; 2. Gage Townson (SP) 19-6.75; 3. Kenton Gullion (M) 18-10.50; 4. Devin Daniell (B) 18-9.75; 5. Keith Thurmer (Wh) 18-0.25; 6. Sam Petty (B) 17-9; 7. Jake Wireman (F) 17-0.5; 8. Drew Blatt (F) 16-10.5.

Shot Put: 1. Cain Madden (M 46-9.5; 2. Zach McKinney (F) 43-7; 3. Travis Sifford (Wh) 42-11.5; 5. Tyler Webb (Ir) 38-7.5; 6. Gage Riley (Ir) 37-8; 7. Ian Salyers (Wh) 37-6.5; 8. Zane Breech (P) 37-0.25.

Discus: 1. Zach McKinney (F) 133-5; 2. Travis Sifford (Wh) 123-5; 3. Logan Racy (B) 103-6; 4. Devon Newman (P) 98-4; 5. Sidney Tucker (F) 97-7; 6. Logan Gleichauf (Ir) 96-2; 7. Zane Breech (P) 92-3; 8. Chase Reffett (Ir) 91-1.

High Jump: 1. Kenton Gullion (M) 6-6; 2. Mason Harris (M) 6-4; 3. Timothy Trawick (P) 6-2; 4. Brady Sloan (SP) 6-0; 5. Tristan Garrett (Wh) 5-8; 6. Hunter Burkey (B), Hunter Ashton (F), Matt Keeney (SP) 5-6.

Running Events

100M Dash: 1. Sam Petty (B) 11.48; 2. Grant Piquet (M) 11.79; 3. Caleb Clark (M) 11.8; 4. El Hussain Shamsa (Wh) 11.82; 5. Keith Thurmer (Wh) 11.97; 6. John Bivens (P) 12.18; 7. Tyler Milleson (Ir) 12.21; 8. Kevin Zhu (F) 12.37.

200M Dash: 1. Sam Petty (B) 23.33; 2. Chris McCallister (M) 23.58; 3. Grant Piquet (M) 23.91; 4. Ell Hussain Shamsa (Wh) 24.11; 5. Keith Thurmer (Wh) 24.16; 6. Tyler Milleson (Ir) 24.69; 7. Drew Blatt (F) 25.62; 8. Kevin Zhu (F) 25.84.

400M Dash: 1. Kane Dixon (P) 52.86; 2. El Hussain Shamsa (Wh) 53.76; 3. Chris McCallister (M) 53.99; 4. Keith Thurmer (Wh) 54.22; 5. Caleb Clark (M) 54.77; 6. D.J. Leftwich (B) 56.59; 7. Gabe Birkhimer (P) 58.20; 8. Joey Hunt (B) 58.39.

800M Run: 1. Cray Sistrunk (B) 2:05.2; 2. Seth Farmer (P) 2:09.0; 3. Josh Sifford (F) 2:10.24; 4. Matt Davis (B) 2:10.73; 5. Austin Blankenship (C) 2:11.0; 6. Ethan Lawson (M) 2:16.0; 7. Jeremy Fuhrman (M) 2:17; 8. Jordan Pendleton (P) 2:19.0.

1600M Run: 1. Cray Sistrunk (B) 4:44.0; 2. Seth Farmer (P) 4:47.0; 3. Brandon Adams (Wh) 4:53.0; 4. Devon Applegate (M) 4:56.19; 6. Mathew Veach (M) 5:01.0; 7. David Dotson (C) 5:05.0; 8. Chad Garris (Ir) 5:08.0.

3200M Run: 1. Zach Varney (P) 10:10.0; 2. Kyle Windland (B) 10:16.0; 3. Kane Dixon (P) 10:25.0; 4. Brandon Adams (Wh) 10:48.0; 5. Devon Applegate (M) 10:53.0; 6. Conner Flynn (F) 11:02.0; 7. Chad McComas (F) 11:03.0; 8. Matthew Veach (M) 11:35.0.

110M Hurdles: 1. Jack White (M) 15.95; 2. Jake Wireman (F) 17.14; 3. Travis Sifford (Wh) 17.34; 4. David Dillow (SP) 17.7; 5. Gabe Whitley (Wh) 18.49; 6. Caleb Marsh (M) 18.84; 7. Timothey Trawick (P) 19.46; 8. Darren Bishop (F) 19.73.

300M Hurdles: 1. Devin Daniell (B) 42.87; 2. Jake Wireman (F) 43.54; 3. Jack White (M) 44.66; 4. Austin Jordan (M) 44.74; 5. Tanner Bivens (Wh) 45.99; 6. Stefan Thacker (P) 46.41; 7. Gabe Whitley (Wh) 49.05; 8. Darren Bishop (F) 50.40.

Relays

4×100: 1. Minford Jack White, Chris McCallister, Grant Piquet, Caleb Clark) 45.16; 2. Fairland (Kevin Zhu, Tristan Kittel, Darren Bishop, Drew Blatt) 47.97; 3. Wheelersburg 48.21; 4. Piketon 48.57; 5. South Point (Brady Schneider, Corey Speaker, Adam Collins, Cody Hutchinson) 50.89; 6. Fairland B (Trevor Christian, Porter Sheneward, Steve Tun, Kobe Woodall) 54.61.

4×200: 1. Belpre (Matt Colvi, Devin Daniell, D.J. Leftwich, Sam Petty) 1:37.0; 2. Wheelersburg 1:41.20; 3. Fairland (Kevin Zhu, Drew Blatt, Tristan Kittel, Darren Bishop) 1:41.57; 4. Piketon 1:42.0; 5. Minford 1:43.0; 6. Chesapeake (Logan McCloud, Grant Hawthorne, Tyler Sanders, Stevie Ross) 1:44.22; 7. South Point (Liam Huff, Cole Wells, William Borders, Corey Speaker) 1:44.73; 8. Fairland B 1:47.34.

4×400: 1. Belpre (Devin Daniell, Matt Colvin, Matt Davis, Cray Sistrunk) 3:38.0; 2. Chesapeake (Drew Oxley, Kodey Hager, Tyler Sanders, Austin Blankenship) 3:48.0; 3. Wheelersburg 3:50.0; 4. Piketon 3:51.0; 4. Fairland (Josh Sifford, Tristan Kittel, Tristan Wilson, Hunter Ashton) 3:53.0; 5. Minford 3:55.0; 6. Ironton (Chad Garris, Derek McCallister, Tim Maynard, Isaiah Long) 4:05.0; 8. Fairland B 4:26.0.

4×800: 1. Piketon (Zack Vareny, Stefan Thacker, Travis Veach, Kane Dixon) 8:37.05; 2. Belpre 8:39.86; 3. Minford 9:09.01; 4. Wheelersburg 9:11.49; 5. Fairland (Josh Sifford, Tristan Wilson, Chad McComas, Conner Flynn) 9:33.88; 6. Chesapeake (David Dotson, Drew Oxley, Austin Blankenship, Kodey Hager) 9:51.45; 7. Fairland B 10:15.66.

 

Editor's Picks

Special needs camp teaches bike-riding

HUNTINGTON, W.Va. — The father didn’t want anyone to see, so he tried to casually brush them away. But the tears that welled in his ... Read more

Antique equipment shows off history

Ohio lies in a unique position within the United States, with part of the state situated in the Mid-West and the southeastern portion of the ... Read more

Unexpected heroes

Passersby help people trapped in burning house   Heroes don’t always wear capes, uniforms or badges. They aren’t always scanning the skies, or roaming alleyways ... Read more

Rescuer tries to save orphaned fawn

ROME TOWNSHIP — A hunter taking a deer out of season Monday afternoon left two orphans — one apparently lost to the woods and the ... Read more  | 2 comments