• 37°

Chesapeake boys, girls roll in triangular

CHESAPEAKE – It was time to tool and re-tool.

Wednesday, April 11, 2001

CHESAPEAKE – It was time to tool and re-tool.

Chesapeake Panthers track coach Phil Davis moved runners around and still came away with an easy win in a triangular meet Tuesday.

Chesapeake rolled up 91 points while Spring Valley had 40 and Wayne 34.

Leading the way for the Panthers were Eric Myers who won the shot put and discus and Michael Hunt who won the 110 and 300 hurdles.

"Michael ran a real nice time in the 300 hurdles, and the 144-2 was the best for Erick in the disc this year," said Davis. "Everything else we kind of moved people around to get a different look and to have some fun."

In the girls meet, Chesapeake rolled to the win with 100 points. Spring Valley scored 36 and Wayne 22.

Michelle Christian captured the high jump at 5-feet and won both the 100 and 300 hurdles. Lisa Perry was first in the 100 and 200 meter dashes while Laura King had a double win as she took the shot put and the discus.

The Panthers will run in the Giovanni’s Pizza/Coal Grove Invitational Thursday.

Chesapeake Triangular

Boys Teams Scores

1. Chesapeake 91, 2. Spring Valley 40, 3. Wayne 34.

FIeld Events

Shot Put – 1. Eric Myers (Ch) 45-0, 2. Zach Waugh (Ch) 38-7, 3. Matt Lucas (SV) 35-4, 4. Jeremy Claiborne (W) 33-11.

Long Jump – 1. Samford (W) 18-8, 2. Michael Hunt (Ch) 18-5, 3. Rice (W) 17-8, 4. Ball (SV) 16-8.

Discus – 1. Eric Myers (Ch) 144-2, 2. Zach Waugh (Ch) 114-10, 3. Talbert (W) 89-0, 4. Lucas (SV) 87-11.

High Jump – 1. Luke Beach (Ch) 5-10, 2. T. R. Hannon (Ch) 5-10, 3. Farley (W) 5-6, 4. Jackson (W) 5-6.

Pole Vault – 1. Adam Roush (Ch) 10-0, 2. Cory Fulton (Ch) 10-0.

Running Events

4×800 Relay – 1. Chesapeake (Eddie Neel Robert Dillon, Josh Dillon, Ryan Slone) 9:11.0, 2. Spring Valley 9:15.0.

110 Hi Hurdle – 1. Michael Hunt (Ch) 17.0, 2. Jason Brammer (Ch) 18.3, 3. Ross (W) 19.5, 4. Boyd (W) 21.3.

100 M Dash – 1. Booth (SV) 11.6, 2. Samford (W) 11.8, 3. Saunders (SV) 11.9, 4. Bobby Barbour (CH) 12.0.

1600 M Run – 1. Sloan (SV) 4:57.2, 2. Eddie Neel (Ch) 5:06.1, 3. Chris Muncie (Ch) 5:11.7, 4. Mathis (SV) 6:04.6.

4×100 Relay – 1. Chesapeake (Luke Beach, Cody Hunt, Matt McDonald, Michael Hunt) 47.3, 2. Wayne 47-8.

400 M Dash – 1. Josh Dillon (Ch) 55.3, 2. Donald Duncan (Ch) 59.7, 3. Sellers (SV) 60.2, 4. Dolens (W) 64.1.

300 M Hurdles – 1. Michael Hunt (Ch) 43.7, 2. Clagg (W) 45.4, 3. Adam Roush (Ch) 47.9, 4. Jason Brammer (Ch) 48.9.

800 M Run – 1. Ryan Slone (Ch) 2:12.8, 2. Brewer (SV) 2:20, 3. Jerald (SV) 2:52.0, 4. Ross (W) 3:01.

200 M Dash – 1. Booth (SV) 24.0, 2. Bobby Barbour (Ch) 24.3, 3. Varney (W) 25.9, 4. Erick Christian (Ch) 26.2.

3200 M Run – 1. Sloan (SV) 11:04, 2. Chris Muncie (Ch) 11:10, 3. Eddie Neel (Ch) 11:51.

4×400 Relay – 1. Chesapeake (Josh Dillon, Adam Roush, Donald Duncan, Matt McDonald) 3:53.0, 2. Wayne 4:14.9.

Girls Team Scores

1. Chesapeake 100, 2. Spring Valley 36, 3. Wayne 22.

Field Events

Shot Put – 1. Laura King (Ch) 34-5, 2. Janelle McQuaid (Ch) 31-3, 3. Gregory (SV) 27-9, 4. Workman (W) 25-3.

Discus – 1. Laura King (Ch) 94-5, 2. Gregory (SV) 71-0, 3. Janelle McQuaid (Ch) 59-8, 4. C. Smith (W) 57.6.

Long Jump – 1. Brittany Pollock (Ch) 14-6, 2. Roach (Ch) 13-10, 3. Runyon (W) 12-9 1/2, 4. Richards (W) 12-9.

High Jump – 1. Michelle Christian (Ch) 5-0, 2. Shanna Artrip (Ch) 4-4.

Running Events

4×800 – 1. Spring Valley 12:16, 2. Chesapeake 12:39.

100 M Hurdles – 1. Michelle Christian (Ch) 18.5, 2. Bragg (Ch) 19.2, 3. Shafer (W) 20.4, 4. Lester (W) 21.5.

100 M Dash – 1. Lisa Perry (Ch) 13.6, 2. Brittany Pollock (Ch) 13.8, 3. Workman (W) 14.0, 4. Frye (SV) 14.4.

4×200 Relay – 1. Chesapeake 2:08.4, 2. Wayne 2:10.6.

1600 M Run – 1. Duncan (SV) 6:05, 2. Joy Mayenchein (Ch) 6:08.2, 3. Richards (W) 6:23.0, 4. Spencer (SV) 7:35.0.

4×100 M Relay – 1. Chesapeake 55.3, 2. Wayne 58.3.

400 M Dash – 1. Frye (SV) 1:09.1, 2. Shanna Artrip (Ch) 1:16.2, 3. Shauna Gore (Ch) 1:16.5, 4. Varney (W) 1:22.6.

300 Lo Hurdles – 1. Michelle Christian (Ch) 55.2, 2. Bragg (Ch) 57.9, 3. Shafer (W) 1:03.9, 4. Gregory (SV) 1:07.1.

800 M Run – 1. Urban (Ch) 3:02.3, 2. Sanders (SV) 3:06.0, 3. Missy Ansell (Ch) 3:20.0.

200 M Dash – 1. Lisa Perry (Ch) 28.9, 2. Brittany Pollock (Ch) 28.9, 3. Runyon (W) 32.6, 4. Lester (W) 33.4.

3200 M Run – 1. Duncan (SV) 14:08, 2. Lauren Finley (Ch) 17.16, 3. Sarah Musgrave (Ch) 19.28.

4×400 Relay – 1. Chesapeake 5:11.4, 2. Spring Valley 5:18.6.