Southeast All-District Cross Country
Published 1:36 am Friday, November 14, 2008
Southeast Coaches Association
2008 Cross Country Team
Boys’ Division I
Player, School Gr.
Eli Reed, Logan 11
Rob Meyer, Logan 9
Eric Rogers, Logan 11
Mark Weiferich, Marietta
Alex Wesel, Marietta
Cody Wittekind, Marietta
Reed Fobes, Marietta
Athlete of the Year: Mark Weiferich, Marietta
Coach of the Year: Dale Leeper, Marietta
Girls’ Division I
Player, School Gr.
Tisha Grove Logan 12
Summer Shaeffer Logan 12
Jenny Turner Logan 12
Athlete of the Year: Tisha Grove Logan
Coach of the Year: John Helber Logan
Girls’ Division II
Player, School Gr.
Peyton Adkins, Gallipolis 9
Taylor Hatfield, Zane Trace 9
Julie Richards, Circleville 9.
Melanie Wollenberg, New Lexington 12
Halle Richards, Vincent Warren 9
Syd Schulz, Athens 12
Lauren Adkins, Gallipolis 12
Megan Roll, Zane Trace 10
Emily Garrison, Marietta 10
Lydia Waver, Zane Trace 12
Leann Townsend, Gallipolis 12
Miriah Park, Unioto 11
Kira Dillon, Fairland 12
Taylor Mullins, Wellston 10
Aubrey Miller, Sheridan 9
Lauren Nichols, Athens 9
Kylie Iadicicco, Marietta 12
Devan Soulsby, Meigs 12
Brooke Gardner, Logan Elm 9
Athlete of the Year: Peyton Adkins, Gallia Academy
Coach of the Year: May, Gallipolis
Boys’ Division II
Player, School Gr.
Brad Liston, Circleville 11
Adrian Ross, Unioto 9
Cameryn Severance, Sheridan 11
Mark Flury, Unioto 12
Ryan Valentine, Unioto 11
Tanner Mattie, Fairland 9
Corey Martin, Unioto 12
Sammy Holbert, Unioto 10
Joe Stewart, Fairland 11
Thomas Sischka, Piketon 12
Adam Stumbo, Ironton 10
Levi Barnett, Sheridan 12
Jordan Buckler, Piketon 11
Alex Buckalew, Unioto 12
Zane Taylor, Unioto 10
Brandon Bieber, Sheridan 12
Eddie Adkins, Fairland 12
Ben Ankrom, Circleville 12
Steven Rhue, Athens 11
Wes Richards, Warren 12
Brad Kline, Circleville 11
Kevin Thompson, Alexander 11
Collin Rothwell, Hillsboro 9
Mike Harlow, Warren 12
Jared Cantley, Warren 1
Josh Joosse, Zane Trace 11
Ben McAdoo, Athens 11
Seth Carbyshire, Hillsboro 11
Tyler Bick, Hillsboro 11
Matt Boedeker, Zane Trace 11
Johon Siemer, Athens 12
Derrick Kettering, Warran 9
Dirk Malone, Alexander 11
Larry Wu, Athens 11
Gage Freeman, Warren 10
Athlete of the Year: Brad Liston, Circleville
Coach of the Year: Matt Paxton, Unioto
Boys’ Division III
Player, School Gr.
Justin Kammler, Notre Dame 12
Jordan Selbee, Beaver Eastern 11
Adam Parlin, Wheelersburg 11
Logan Markko, Paint Valley 10
Nick Gardner, Paint Valley 11
Keith Aeiker, Reedsville Eastern 12
Braydon Gates, Belpre 10
Garret Payne, North Adams 11
Jared Payne, North Adams 11
Richard Purdin, North Adams 10
Jacob Pauley, Goal Grove 9
Adam Hadsell, Portsmouth North 10
Aarick Wiseman, South Webster 12
Athlete of the Year: Justin Kammler, Notre Dame
Coach of the Year: Seaman, North Adams
Girls’ Division III
Player, School Gr.
Tracy Weitthoff, Southeastern xx
Emily Skidmore, Albany Alexander 12
Danielle Ball, Southeastern 11
Sarah Ruggles, Wheelersburg 11
Rachel Appleton, Notre Dame 11
Taylor Hacker, Ironton 10
Breanna Butler, Oak Hill 9
Hannah Shull, Albany Alexander 11
Hali Cassidy, Notre Dame 12
Laruen Hall, North Adams 9
Hannah Blackburn, Minford 12
Kailyn Smith, Wheelersburg 10
Brooke Dunn, Peebles 9
Coach of the Year: Tracy Weitthoff, Southeastern
Athlete Of the Year: Emily Skidmore, Alexander