• 77°

Middle School Track

Rock Hill Middle School

Quad Track Meet

Boys Team Scores

1. Rock Hill 81, 2. Coal Grove 73.5, 3. Chesapeake 60, 4. South Point 25.5

Field Events

High Jump: 1. Jenkins (RH) 5-2, 2. Brown (RH) 5-2, 3. Steele (CG) 4-10, 4. Browning (Ch) 4-8, 5. Adkins (CG) 4-8.

Pole Vault: 1. Estep (CG) 9-6, 2. Browning(Ch) 8-0, 3. McFarland (CG) 8-0, 4. M. Lien (SP) 7-6.

Long Jump: 1. Miller (RH) 16-0, 2. Bare (CG) 15-9, 3. Lucas (RH) 15-3, 4. Euton (RH) 15-1, 5. Nance (CG) 14-7.

Shot Put: 1. McCoy (Ch) 43-4.5, 2. Barrett (CG) 35-10.5, 3. Ferguson (RH) 34-6.75, 4. Rutherford (Ch) 33-10, 5. Rowe (CG) 33-3.75.

Discus: 1. Ferguson (RH) 105-4, 2. Barrett (CG) 99-1, 3. Blake (Ch) 97-1, 4. McCoy (Ch) 94-8, 5. Rowe (CG) 92-9.

Running Events

4x800M Relay: 1. Rock Hill 10:40, 2. Coal Grove 10:44, 3. Chesapeake 10:49.

110M Hurdles: 1. Estep (CG) 17.61, 2. Brown (RH) 18.60, 3. Jones (Ch) 18.65, 4. Scarberry (CG) 18.69, 5. Clagg (Ch) 18.86.

100M Dash: 1. Jenkins (RH) 12.17, 2. Lucas (Ch) 12.67, 3. McCartey (SP) 12.89, 4. Miller (RH) 13.05,5. Bocook (CG) 13.16.

4x200M Relay: 1. South Point 1:50, 2. Chesapeake 1:52, 3. Coal Grove 1:53.

1600M Run: 1. Stevens (RH) 5:26.15, 2. Dalton (RH) 5:46.34, 3. Lien (SP) 6:01.46, 4. Ashworth (Ch) 6:18.25, 5. McClellan (Ch) 6:24.84.

4x100M Relay: 1. Coal Grove 51.65, 2. South Point 53.26, 3. Rock Hill 54.54.

400M Dash: 1. Jones (Ch) 1:05.74, 2. Shultz (CG) 1:06.57, 3. Butcher (Ch) 1:08.10, 4. Pallading (SP) 1:09.24, 5. Triplett (CG) 1:09.52.

800M Run: 1. Stevens (RH) 2:25, 2. Alberts (SP) 2:28, 3. Lively (Ch) 2:35.46, 4. Dalton (RH) 2:41, 5. Nicely (SP) 2:46.

200M Dash: 1. Jenkins (RH) 25.55, 2. Miller (RH) 26.34, 3. Browning (Ch) 27.15, 4. Newcomb (CG) 27.17, 5. Booth (SP) 28.41.

200M Hurdles: 1. Estep (CG) 28.73, 2. Scarbury (CG) 29.92, 3. Brown (RH) 29.96, 4. Meadows (Ch) 31.15, 5. Clifton (RH) 31.83.

4x400M Relay: 1. Coal Grove 4:19, 2. Chesapeake 4:32, 3. Rock Hill 4:40, 4. Coal Grove 5:06.

Girls Team Scores

1. Chesapeake 85.5, 2. South Point 69, 3. Coal Grove 64, 4. Rock Hill 25.5

Field Events

Pole Vault: 1. Nelson (Ch) 6-0, 2. Meadows (Ch) 5-6, 3. Branahm (SP) 5-6.

High Jump: 1. Fleming (CG) 4-0, 2. Fox (SP) 4-0, 3. Chaffins (RH) 3-10, 4. (tie) Ellis (RH), Moore (Ch) 3-10.

Shot Put: 1. Ellis (Ch) 20-8.5, 2. Hankins (CG) 25-5.75, 3. Marcum (CG) 23-9, 4. Butler (RH) 22-9.25, 5. Mimm (CG) 22-3.5.

Discus: 1. Hankins (CG) 71-9, 2. Haynes (CG) 66-7, 3. Hastings (Ch) 65-6, 4. Mimm (CG) 61-5, 5. Butler (RH) 59-3.

Long Jump: 1. Gore (SP) 13-4, 2. Erwin (CG) 12-1, 3.Hawthorn (Ch) 11-11, 4. Kerns (Ch) 11-5, 5. Bradburn (SP) 11-4.25.

Running Events

4x800M Relay: 1. Coal Grove 12:20, 2. South Point 12:57, 3. Chesapeake 13:22.

100M Hurdles: 1. Massie (RH) 19.85, 2. Arthur (Ch) 19.97, 3. Zambos (SP) 20.82, 4. Ellis (RH) 21.11, 5. Henson (SP) 21.14.

100M Dash: 1. Gore (SP) 13.97, 2. Fraback (Ch) 13.99, 3. Butler (CG) 14.56, 4. Martin (Ch) 14.64, 5. Massie (RH) 14.87.

4x200M Relay: 1. South Point B 2:07.41, 2. Coal Grove A 2:08.32, 3. Chesapeake A 2:12.56.

1600M Run: 1. Brumfield (Ch) 7:02.02, 2. Letchford (SP) 7:22.00, 3. Storms (CG) 7:40.85, 4. 4. Cullens (Ch) 7:52.65, 5. Webb (RH) 7:58.80.

4x100M Relay: 1. South Point B 59.3, 2. Chesapeake A 1:00.57, 3. Rock Hill 1:01.9.

400M Dash: 1. Norris (SP) 1:09.99, 2. Cravins (Ch) 1:17.49, 3. Hamm (SP) 1:18.60, 4. Brumfield (Ch) 1:19.11, 5. Nekon (Ch) 1:20.10.

200M Hurdles: 1. Arthur (Ch) 35:26, 2. Blake (Ch) 36:57, 3. Diamond (Ch) 37.96, 4. Zambo (SP) 38:39, 5. Ellis (RH) 38:51.

800M Dash: 1. Fleming (CG) 2:59, 2. Montana (RH) 3:04, 3. Letchford (SP) 3:14, 4. Webb (CG) 3:15, 5. Norris (SP) 3:19.

200M Dash: 1. Fraback (Ch) 30.05, 2. Gore (SP) 30.94, 3. Garred (SP) 31:16, 4. Bacon (SP) 31.75, 5. Whaley (SP) 32.10.

4x400M Relay: 1. Chesapeake 5:06, 2. Coal Grove 5:14, 3. Chesapeake B 5:32, 4. South Point 5:334, 5.Rock Hill 5:52.