Fall sports schedules
Published 2:58 am Tuesday, August 25, 2009
IRONTON
JUNIOR VARSITY FOOTBALL
August
31 at Wheelersburg 5:30
September
7 at Russell, Ky. 6:00
21 ASHLAND, K. 5:00
28 at Portsmouth 5:30
October
5 at Chillicothe
12 JACKSON 5:30
19 at Gallipolis 5:30
FRESHMEN FOOTBALL
September
10 at Russell, Ky. 6:00
21 ASHLAND, Ky. 6:00
24 at Gallipolis 5:30
October
1 CHILLICOTHE 5:30
8 JACKSON TBA
15 WHEELERSBURG 5:30
7th & 8th GRADE FOOTBALL
August
27 FORT GAY, W.Va. 5:00
September
3 at Rock Hill 5:00
10 at Portsmouth West 5:00
17 at Jackson 5:00
24 WHEELERSBURG 5:00
October
1 LUCASVILLE VALLEY 5:00
8 at Portsmouth 5:00
15 GALLIPOLIS 5:00
VOLLEYBALL
VARSITY & JUNIOR VARSITY
August
25 at Boyd County, Ky. 6:00
September
3 at Jackson# 5:15
5 at Athens Invitational 10 a.m.
8 PORTSMOUTH# 5:15
10 at Gallipolis# 5:15
12 IRONTON INVITATIONAL TBA
14 at Fairland 5:30
15 JACKSON# 5:15
17 at Portsmouth# 5:15
22 GALLIPOLIS# 5:15
24 at Jackson# 5:15
29 PORTSMOUTH# 5:15
October
1 at Gallipolis# 5:15
3 at Ashland Invitational 8 a.m.
6 BOYD COUNTY+ 6:00
Home games at Ironton Middle School
+ at high school gym
CROSS COUNTRY
August
24 at Fairland 2-miler 5:30
29 at Pickerington Classic 8:30 a.m.
September
5 at Warren Invitational 10 a.m.
12 at Athens Invitational TBA
15 at Piketon Invitational 5:30
19 at Fairland Run by the River 11a.m.
24 at Jackson Invitational 5:45
26 at Rio Grande Invitational 12:40
October
3 at Piketon Invitational 11 a.m.
17 SEOAL at Chillicothe 11 a.m.
24 District Meet 10 a.m.
31 Regional Meet 11 a.m.
November
7 State Meet 11 a.m.
GIRLS TENNIS
August
19 MINFORD (lost 4-1)
24 at Wheelersburg
25 at Lucasville Valley 4:30
29 IRONTON Tri-Match Noon
31 at Minford 4:30
September
14 LUCASVILLE VALLEY 4:30
16 WHEELERSBURG 4:30
19 at Jackson Tri-Match 11 a.m.
22 at Chillicothe 5:00
October
7 Sectional Tournament 8 a.m.
8 Sectional Tournament 8 a.m.
COAL GROVE
VOLLEYBALL
August
31 at Portsmouth East 5:30
September
2 at Ironton St. Joseph 5:30
3 ROCK HILL# 5:30
8 at South Point# 5:30
9 at New Boston 5:30
10 at River Valley# 5:30
14 at Symmes Valley 5:30
16 at South Gallia 5:30
17 FAIRLAND# 5:30
19 at Ironton Invitational 10 a.m.
21 at River Valley Tri-Match 5:30
22 CHESAPEAKE# 5:30
24 at Rock Hill# 5:30
29 SOUTH POINT# 5:30
30 IRONTON ST. JOSEH 5:30
October
1 RIVER VALLEY# 5:30
5 SYMMES VALLEY 5:30
6 at Fairland# 5:30
7 PORTSMOUTH EAST 5:30
8 at Chesapeake# 5:30
13 SOUTH GALLIA 5:30
#-OVC match