• 59°

Dogtown Relays results

Dogtown Relays

Saturday At South Point

Boys’ Team Results

1, Fairland 68; 2, Jackson 66; 3, South Point, River Valley 54; 5, Chesapeake 36; 6, Ironton 16; 7, Huntington 9; 8, Russell 5.

Field Events

Shot Put: 1, Jackson 110-7; 2, Chesapeake 102-1; 3, River Valley 101-9; 4, Fairland 100-6; 5, Ironton 79-9; 6, South Point 47-10.

Discus: 1, Jackson 304-11; 2, Chesapeake 245-5; 3, Ironton 244-6; 4, Fairland 243-11; 5, River Valley 221-11; 6, South Point 129-7.

Long Jump: 1, River Valley 54-4; 2, South Point 49-11; 3, Jackson 40-7; 4, Ironton 40-7; 5, Chesapeake 32-0; 6, Huntington 31-1.

High Jump: 1, Fairland 16-4 (Kenney Smith, Trent Wilcoxon, Tanner Mattie); 2, River Valley 15-2; 3, Jackson 14-2; 4, Ironton 9-10; 5, South Point 5-4; 6, Russell 5-2.

Pole Vault: 1, Fairland 29-6 (Brandon Nylund, Jake Wireman, Josh Sifford); 2, Chesapeake 25-6; 3, Russell 14-0; 4, South Point 7-6.

Running Events

4×1600: 1, Fairland 20:11 (Tanner Mattie, Raine Wireman, Logan Rowe, Ryan Stewart); 2, South Point 22:29; 3, Fairland B 22:32; 4, Jackson NT; 5, Chesapeake 24:07; 6, River Valley 24:19.

Shuttle Hurdles: 1, Fairland 109:80 (Kenney Smith, Jake Wireman, Josh Sifford, Trent Wilcoxon); 2, South Point 110.22; 3, Jackson 110.70; 4, River Valley 111.46; 5, River Valley B 117.81.

4×200: 1, Jackson 1:38.45; 2, South Point 1:38.57; 3, Chesapeake 1:41.78; 4, Russell 1:43.83.

4×800: 1, Fairland 9:15.79 (Tanner Mattie, Raine Wireman, Ryan Stewart, Jalen Brooks); 2, River Valley 9:55.40; 3, South Point 9:56.94; 4, Chesapeake 10:07.09; 5, Jackson 10:07.53.

4×100: 1, South Point 46.11; 2, Huntington 46.28; 3, River Valley 47.14; 4, Jackson 47.88.

4×400: 1, Fairland 3:48.3 (Tanner Mattie, Raine Wireman, Jalen Brooks, Logan Rowe); 2, River Valley 3:59.7; 3, Jackson 4:04.9; 4, Chesapeake 4:06.9; 5, South Point 4:17.6; 6, Fairland B 4:20.9; 7, Jackson 4:25.7; 8, River Valley B 4:28.7; 9, South Point 4:34.7.

Girls’ Team Results

1, Fairland 70; 2, Jackson 66; 3, River Valley 49; 4, Chesapeake 43; 5, Ironton 27; 6, Raceland, Russell 24; 8, Huntington 20; 9, South Point 15.

Field Events

Shot Put: 1, Chesapeake 93-3; 2, Jackson 78-4; 3, Ironton 68-1; 4, Russell 67-10; 5, Fairland 67-4; 6, River Valley 61-9.

Discus: 1, Chesapeake 225-6; 2, Jackson 215-5; 3, River Valley 199-2; 4, Fairland 181-1; 5, Ironton 180-5; 6, Russell 159-6.

Long Jump: 1, Jackson 43-10; 2, River Valley 40-11; 3, Chesapeake 38-7; 4, Ironton 35-11; 5, Fairland 32-8; 6, South Point 29-4.

Pole Vault: 1, Fairland 20-8 (Jessica Price, Shelby Naegle, Destiny Shockley); 2, Raceland 12-6; 3, Chesapeake 7-6; 4, Ironton 7-0; 5, Russell 5-6.

High Jump: 1, Chesapeake 13-6; 2, Jackson 12-4; 3, Fairland 12-0; 4, River Valley 11-3; 5, Russell 4-9; 6, Raceland 4-5; 7, South Point 4-3.

Running Events

4×1600: 1, Fairland 21:50.65 (Megan Ashton, Shanan Ashton, Sydney Pettit, Carrie Tanner); 2, Rive Valley 27:01.72; 3, Ironton 27:05.42; 4, Jackson 27:55.31; 5, Raceland 28:46.04; 6, South Point 30:01. 57.

Shuttle Hurdles: 1, Fairland 1:13.72 (Amber Pappas, Shelby Naegle, Jessica Price, Emily Conzette); 2, Jackson 1:18.57; 3, Huntington 1:19.53; 4, River Valley 1:21.31; 5, South Point 1:21.43; 6, Raceland 1:21.50.

4×200: 1, Russell 1:54.30; 2, Jackson 1:57.54; 3, Raceland 1:59.20; 4, Fairland 1:59.80; 5, South Point 2:01.28; 6, Chesapeake 2:01.65.

4×800: 1, Fairland 11:08.93 (Megan Ashton, Shanan Ashton, Sydney Pettit, Carrie Tanner); 2, Huntington 11:20.45; 3, River Valley 11:37.90; 4, Ironton 12:10.63; 5, Jackson 12:35.02; 6, Huntington B 12:53.07.

4×100: 1, Jackson 54.63; 2, Fairland 55.51; 3, Russell 55.76; 4, Raceland 55.86; 5, River Valley 56.06; 6, South Point 56.54.

4×400: 1, River Valley 4:34.28; 2, South Point 4:45.52; 3, Huntington 4:47.28; 4, Fairland 4:47.78; 5, Raceland 4:54.11; 6, Ironton 5:01.24.

Friday: Ironton Invitational (girls)

Saturday: Ironton Invitational (boys)