• 52°

Scoreboard

NBA standings

National Basketball Association

All Times EDT

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

Toronto 37 28 .569 —

Brooklyn 34 31 .523 3

New York 27 40 .403 11

Boston 22 46 .324 16 1/2

Philadelphia 15 52 .224 23

Southeast Division

W L Pct GB

x-Miami 45 19 .703 —

Washington 35 31 .530 11

Charlotte 33 35 .485 14

Atlanta 30 35 .462 15 1/2

Orlando 19 48 .284 27 1/2

Central Division

W L Pct GB

x-Indiana 50 17 .746 —

Chicago 37 30 .552 13

Cleveland 26 41 .388 24

Detroit 25 41 .379 24 1/2

Milwaukee 13 54 .194 37

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

San Antonio 50 16 .758 —

Houston 45 22 .672 5 1/2

Dallas 41 27 .603 10

Memphis 39 27 .591 11

New Orleans 27 39 .409 23

Northwest Division

W L Pct GB

Oklahoma City 49 18 .731 —

Portland 43 24 .642 6

Minnesota 33 32 .508 15

Denver 30 37 .448 19

Utah 22 46 .324 27 1/2

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Clippers 48 21 .696 —

Golden State 42 26 .618 5 1/2

Phoenix 38 29 .567 9

Sacramento 23 44 .343 24

L.A. Lakers 22 44 .333 24 1/2

x-clinched playoff spot

———

Monday’s Games

Indiana 99, Philadelphia 90

Atlanta 97, Charlotte 83

Brooklyn 108, Phoenix 95

Oklahoma City 97, Chicago 85

Houston 124, Utah 86

Dallas 94, Boston 89

Denver 110, L.A. Clippers 100

Tuesday’s Games

Miami at Cleveland, 7 p.m.

Toronto at Atlanta, 7:30 p.m.

Milwaukee at Portland, 10 p.m.

Washington at Sacramento, 10 p.m.

Orlando at Golden State, 10:30 p.m.

Wednesday’s Games

Chicago at Philadelphia, 7 p.m.

Charlotte at Brooklyn, 7:30 p.m.

Miami at Boston, 7:30 p.m.

Utah at Memphis, 8 p.m.

Toronto at New Orleans, 8 p.m.

Indiana at New York, 8 p.m.

Minnesota at Dallas, 8:30 p.m.

Detroit at Denver, 9 p.m.

Orlando at Phoenix, 10 p.m.

San Antonio at L.A. Lakers, 10:30 p.m.

 

NHL standings

National Hockey League

All Times EDT

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Boston 68 46 17 5 97 219 147

Tampa Bay 68 37 24 7 81 198 178

Montreal 69 37 25 7 81 174 174

Toronto 69 36 25 8 80 203 211

Detroit 67 30 24 13 73 175 188

Ottawa 67 28 26 13 69 190 221

Florida 68 25 35 8 58 169 221

Buffalo 68 19 41 8 46 132 202

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Pittsburgh 67 44 19 4 92 209 167

Philadelphia 67 35 25 7 77 192 193

Columbus 67 35 26 6 76 195 184

N.Y. Rangers 69 36 29 4 76 177 170

Washington 69 32 27 10 74 201 207

New Jersey 68 29 26 13 71 166 176

Carolina 68 29 30 9 67 169 194

N.Y. Islanders 69 26 34 9 61 195 233

WESTERN CONFERENCE

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

St. Louis 68 47 14 7 101 226 152

Colorado 68 44 19 5 93 209 181

Chicago 68 39 15 14 92 231 179

Minnesota 68 35 23 10 80 165 168

Dallas 67 32 24 11 75 193 192

Winnipeg 70 31 30 9 71 194 204

Nashville 68 29 29 10 68 164 201

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Anaheim 68 45 16 7 97 218 172

San Jose 69 45 17 7 97 214 165

Los Angeles 69 38 25 6 82 168 148

Phoenix 69 33 25 11 77 192 196

Vancouver 71 31 30 10 72 170 194

Calgary 68 27 34 7 61 165 202

Edmonton 69 24 36 9 57 171 224

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

Monday’s Games

Boston 4, Minnesota 1

Tampa Bay 4, Vancouver 3

St. Louis 3, Winnipeg 1

Phoenix 4, Los Angeles 3

Tuesday’s Games

Boston at New Jersey, 7 p.m.

Minnesota at N.Y. Islanders, 7 p.m.

Dallas at Pittsburgh, 7 p.m.

Carolina at Columbus, 7 p.m.

Colorado at Montreal, 7:30 p.m.

N.Y. Rangers at Ottawa, 7:30 p.m.

Toronto at Detroit, 7:30 p.m.

Chicago at Philadelphia, 7:30 p.m.

Buffalo at Calgary, 9 p.m.

Nashville at Edmonton, 9:30 p.m.

Washington at Anaheim, 10 p.m.

Florida at San Jose, 10:30 p.m.

Wednesday’s Games

Tampa Bay at Toronto, 7 p.m.

St. Louis at Chicago, 8 p.m.

Colorado at Winnipeg, 8 p.m.

Nashville at Vancouver, 10 p.m.

 

Reds’ boxscore

Reds 5, Indians 4

Cleveland Cincinnati

ab r h bi ab r h bi

El.Johnson cf 3 0 1 0 Bernadina cf 3 0 1 0

Carson cf 2 0 0 0 A.Diaz 2b 1 1 1 0

Swisher dh 2 1 1 1 Phillips 2b 3 0 1 0

Y.Diaz ph-dh 1 0 0 0 R.Sntiago ss 1 1 1 0

Dav.Mrphy rf 4 0 1 0 Votto 1b 4 0 2 0

B.Myles pr-rf 1 0 0 0 S.Selsky rf 1 0 1 2

Chisenhall 3b 3 1 1 0 Bruce rf 2 1 1 0

Rohlinger 3b 1 0 0 0 Bourgeois lf 1 0 0 0

Aviles ss 2 0 1 1 Ludwick lf 3 1 1 0

D.Paulino ss 1 0 0 0 Nelson 3b 1 0 1 0

Cooper 1b 3 0 1 0 T.Frazier 3b 3 1 1 2

J.Sever pr-1b 0 2 0 0 N.Soto 1b 1 0 0 0

D.Adams 2b 3 0 1 0 Cozart ss 2 0 0 1

C.Bautista 2b 1 0 0 0 Negron cf 1 0 0 0

T.Holt lf 3 0 1 1 Mesoraco c 2 0 1 0

Carlin c 2 0 0 0 C.Miller c 2 0 0 0

T.Wolters c 2 0 1 1 Heisey dh 4 0 0 0

Totals 34 4 9 4 Totals 35 5 12 5

 

Cleveland 000 100 201 — 4

Cincinnati 030 000 002 — 5

 

E—Aviles (2), J.Sever (1). DP—Cleveland 1, Cincinnati 2. LOB—Cleveland 8, Cincinnati 9. 2B—El.Johnson (1), Dav.Murphy (2), T.Holt (1), S.Selsky (1), Bruce (3), Mesoraco (2). 3B—Chisenhall (2), T.Frazier (1). HR—Swisher (2). SB—El.Johnson (1), Phillips (1), Nelson (1), N.Soto (1). SF—Aviles, Cozart.

IP H R ER BB SO

Cleveland

Kluber 4 1-3 7 3 3 2 5

F.Valera 2-3 0 0 0 0 0

Axford 1 0 0 0 0 1

Rzepczynski 1 1 0 0 0 1

Outman 1 1 0 0 0 1

Gulmt L,0-1 BS,1-1 1-3 3 2 2 0 0

Cincinnati

Leake 4 3 1 1 0 6

Broxton 1 0 0 0 0 1

M.Parra 1 0 0 0 1 1

Beato BS,1-2 1 4 2 2 0 0

Bell 1 1 0 0 0 0

J.Diaz W,1-0 1 1 1 1 3 3

HBP—by Kluber (Bernadina).

Umpires—Home, Lance Barrett; First, Alan Porter; Third, Brad Myers.

T—3:07. A—5,205 (10,311).

 

MLB exhibition

Major League Baseball

Spring Training

All Times EDT

NATIONAL LEAGUE

W L Pct

Miami 12 7 .632

Pittsburgh 10 7 .588

San Francisco 11 8 .579

Arizona 11 9 .550

Washington 10 9 .526

Chicago 10 11 .476

Colorado 9 10 .474

New York 8 10 .444

Cincinnati 9 12 .429

Atlanta 8 12 .400

Milwaukee 8 12 .400

St. Louis 6 9 .400

Los Angeles 6 10 .375

San Diego 6 11 .353

Philadelphia 5 12 .294

AMERICAN LEAGUE

W L Pct

Cleveland 14 4 .778

Seattle 14 5 .737

Tampa Bay 11 4 .733

Baltimore 10 6 .625

Detroit 10 7 .588

Kansas City 9 8 .529

Oakland 9 8 .529

New York 10 9 .526

Minnesota 7 7 .500

Los Angeles 9 10 .474

Chicago 7 8 .467

Boston 8 10 .444

Houston 7 10 .412

Toronto 7 10 .412

Texas 5 11 .313

NOTE: Split-squad games count in the standings; games against non-major league teams do not.

———

Monday’s Games

Washington vs. Detroit at Lakeland, Fla., ccd., Rain

Atlanta 4, Houston 0, 5 innings

Boston 10, St. Louis 5

Baltimore (ss) vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., ccd., Rain

Miami 10, N.Y. Mets 7

N.Y. Yankees vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., ccd., Rain

Colorado 9, San Diego 7

Oakland 6, Chicago Cubs (ss) 2

Chicago Cubs (ss) 4, L.A. Angels (ss) 2

L.A. Angels (ss) 8, San Francisco 7

Chicago White Sox 9, Milwaukee 0

Cincinnati 5, Cleveland 4

Minnesota vs. Baltimore (ss) at Sarasota, Fla., ccd., Rain

Kansas City 6, Texas 0

Tuesday’s Games

Houston vs. Miami at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.

Toronto vs. Detroit (ss) at Lakeland, Fla., 1:05 p.m.

Boston vs. N.Y. Yankees at Tampa, Fla., 1:05 p.m.

Detroit (ss) vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 1:10 p.m.

Texas (ss) vs. Milwaukee at Phoenix, 4:05 p.m.

Oakland vs. Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 4:05 p.m.

Tampa Bay vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., 7:05 p.m.

Chicago Cubs vs. Texas (ss) at Surprise, Ariz., 10:05 p.m.

San Diego vs. Seattle at Peoria, Ariz., 10:05 p.m.

San Francisco vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 10:05 p.m.

Wednesday’s Games

Minnesota vs. St. Louis at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.

N.Y. Yankees vs. Atlanta at Kissimmee, Fla., 1:05 p.m.

Tampa Bay vs. Baltimore at Sarasota, Fla., 1:05 p.m.

Philadelphia vs. Toronto at Dunedin, Fla., 1:05 p.m.

L.A. Angels vs. Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 4:05 p.m.

Milwaukee vs. Seattle at Peoria, Ariz., 4:05 p.m.

Oakland vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 4:05 p.m.

Houston vs. Washington at Viera, Fla., 6:05 p.m.

Pittsburgh vs. Boston at Fort Myers, Fla., 7:05 p.m.

Cincinnati vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 9:05 p.m.

Chicago Cubs vs. Colorado at Scottsdale, Ariz., 9:40 p.m.

 

AP men’s poll

The top 25 teams in The Associated Press’ final 2013-14 college basketball poll, with first-place votes in parentheses, records through March 16, total points based on 25 points for a first-place vote through one point for a 25th-place vote and last week’s ranking:

Record Pts Prv

1. Florida (50) 32-2 1,610 1

2. Wichita St. (15) 34-0 1,571 2

3. Virginia 28-6 1,430 6

4. Arizona 30-4 1,422 4

5. Louisville 29-5 1,412 5

6. Villanova 28-4 1,231 3

7. Michigan 25-8 1,162 8

8. Duke 26-8 1,121 7

9. Iowa St. 26-7 1,055 16

10. Kansas 24-9 1,045 10

11. Michigan St. 26-8 950 22

12. Wisconsin 26-7 892 12

13. San Diego St. 29-4 890 8

14. Syracuse 27-5 757 11

15. Cincinnati 27-6 720 13

16. Creighton 26-7 658 14

17. New Mexico 27-6 623 20

18. UConn 26-8 503 21

19. North Carolina 23-9 424 15

20. UCLA 26-8 413 —

21. Oklahoma 23-9 265 17

22. Ohio St. 25-9 167 24

23. Baylor 24-11 148 —

24. VCU 26-8 140 23

25. Saint Louis 26-6 131 18

Others receiving votes: Memphis 101, Gonzaga 83, Kentucky 77, Stephen F. Austin 46, Harvard 30, Saint Joseph’s 14, Texas 13, Oregon 8, Providence 6, UMass 3, Tennessee 2, NC Central 1, W. Michigan 1.

 

AP women’s poll

The top 25 teams in The Associated Press’ final women’s college basketball poll, with first-place votes in parentheses, records through March 16, total points based on 25 points for a first-place vote through one point for a 25th-place vote and last week’s ranking:

Record Pts Prv

1. UConn (36) 34-0 900 1

2. Notre Dame 32-0 864 2

3. Tennessee 26-5 795 4

4. Louisville 30-4 778 3

5. Baylor 29-4 741 7

6. Stanford 28-3 728 6

7. West Virginia 29-4 674 5

8. South Carolina 27-4 665 8

9. Duke 27-6 608 9

10. Kentucky 24-8 565 10

11. Maryland 24-6 535 11

12. North Carolina 24-9 499 12

13. Nebraska 25-6 474 13

14. Penn St. 22-7 408 14

15. Texas A&M 24-8 407 15

16. NC State 25-7 367 16

17. Purdue 21-8 261 17

18. Gonzaga 29-4 253 18

19. Iowa 26-8 230 19

20. Michigan St. 22-9 210 20

21. Oklahoma St. 23-8 187 21

22. Middle Tennessee 29-4 173 22

23. DePaul 27-6 142 23

24. California 21-9 63 24

25. Southern Cal 22-12 60 —

Others receiving votes: Chattanooga 48, Oregon St. 37, Rutgers 8, Bowling Green 5, Marist 4, Arizona St. 3, BYU 3, James Madison 3, St. John’s 2.

 

USA Today women

The top 25 teams in the USA Today women’s college basketball poll, with first-place votes in parentheses, records through March 16, points based on 25 points for a first-place vote through one point for a 25th-place vote and previous ranking:

Record Pts Prv

1. UConn (31) 34-0 799 1

2. Notre Dame (1) 32-0 769 2

3. Tennessee 27-5 709 3

4. Louisville 30-4 696 4

5. Stanford 29-3 676 5

6. Baylor 29-4 652 6

7. West Virginia 29-4 603 7

8. South Carolina 27-4 573 8

9. Maryland 24-6 539 9

10. Duke 27-6 513 10

11. Kentucky 24-8 484 11

12. Nebraska 25-6 424 12

13. North Carolina 24-9 419 13

14. Texas A&M 24-8 372 14

15. Penn State 22-7 325 15

16. Gonzaga 29-4 301 16

17. N.C. State 25-7 271 17

18. Oklahoma State 23-8 253 18

19. Purdue 21-8 213 19

20. Middle Tennessee 29-4 168 20

21. DePaul 27-6 146 22

22. California 21-9 137 21

23. Iowa State 20-10 71 23

24. Michigan State 22-9 60 24

25. Iowa 26-8 37 25

Others receiving votes: Dayton 28, Oregon State 28, James Madison 23, Southern Cal 17, Texas 16, Arizona State 15, BYU 14, Chattanooga 13, Georgia 13, St. John’s 9, South Florida 5, Marist 4, Fordham 2, Bowling Green 1, Creighton 1, Hampton 1.

 

NIT pairings

National Invitation Tournament

First Round

Tuesday, March 18

Robert Morris (21-13) at St. John’s (20-12), 7 p.m.

Florida Gulf Coast (22-12) at Florida State (19-13), 7 p.m.

West Virginia (17-15) at Georgetown (17-14), 7 p.m.

Belmont (24-9) at Wisconsin-Green Bay (24-6), 8:15 p.m.

High Point (16-14) at Minnesota (20-13), 8:15 p.m.

Georgia State (25-8) at Clemson (20-12), 9 p.m.

Indiana State (23-10) at Arkansas (21-11), 9 p.m.

Davidson (20-12) at Missouri (22-11), 9 p.m.

Utah (21-11) at St. Mary’s (CA), 11 p.m.

Wednesday, March 19

Illinois (19-14) at Boston U. (24-10), 7 p.m.

Iona (22-10) at Louisiana Tech (27-7), 7:30 p.m.

Vermont (22-10) at Georgia (19-13), 8 p.m.

Toledo (27-6) at Southern Miss (27-6), 8:30 p.m.

UC Irvine (23-11) at SMU (23-9), 9 p.m.

LSU (19-13) at San Francisco (21-11), 10 p.m.

Utah Valley (20-11) at California (19-13), 10:30 p.m.

Second Round

Thursday, March 20-Monday, March 24

Robert Morris-St. John’s winner vs. Belmont-Wisconsin-Green Bay winner

Florida Gulf Coast-Florida State winner vs. West Virginia-Georgetown winner

High Point-Minnesota winner vs. Utah-St. Mary’s (CA) winner

Georgia State-Clemson winner vs. Illinois-Boston U. winner

Indiana State-Arkansas winner vs. Utah Valley-California winner

Davidson-Missouri winner vs. Toledo-Southern Miss winner

Iona-Louisiana Tech winner vs. Vermont-Georgia winner

UC Irvine-SMU winner vs. LSU-San Francisco winner

Quarterfinals

Tuesday, March 25-Wednesday, March 26

TBD

At Madison Square Garden

New York

Semifinals

Tuesday, April 1

Semifinal, 7 p.m.

Semifinal, 9:30 p.m.

Championship

Thursday, April 3

Semifinal winners, 7 p.m.

 

CIT pairings

CollegeInsider.com Tournament

First Round

Monday, March 17

Holy Cross 68, Brown 65

Tuesday, March 18

VMI (19-12) at Canisius (20-12), 7 p.m.

Wright State (20-14) at East Carolina (17-16), 7 p.m.

Norfolk State (19-14) at Eastern Michigan (21-14), 7 p.m

Chattanooga (18-14) at ETSU (18-15), 7 p.m.

Columbia (19-12) at Valparaiso (18-15), 7:05 p.m.

Alabama State (19-12) at Sam Houston State (23-10), TBA

Portland State (17-14) at San Diego (16-16), TBA

Wednesday March 20

Quinnipiac (20-11) at Yale (15-13), 7 p.m.

Towson (23-10) at S.C. Upstate (19-14), 7 p.m.

Cleveland State (21-11) at Ohio (23-11), 7 p.m.

Akron (21-12) at IPFW (24-10), 7 p.m.

Murray State (18-11) at Missouri State (20-12), 8:05 p.m.

North Dakota (17-16) at Nebraska-Omaha (16-14), 8:07 p.m.

Pacific (15-15) at Grand Canyon (15-14), 10 p.m.

Texas A&M Corpus Christi (17-15) at Northern Colorado (18-13), TBA

Second Round

Friday, March 21-Saturday, March 22

Quarterfinals

Tuesday, March 25-Thursday, March 27

Semifinals

Tuesday, April 1

Championship

Thursday, April 3

TBD

 

CBI pairings

College Basketball Invitational

First Round

Tuesday, March 18

Stony Brook (23-10) at Siena (15-17), 7 p.m. Wednesday, March 19

South Dakota State (19-12) at Old Dominion (16-17), 7 p.m.

Fresno State (17-16) at UTEP (23-10), 9 p.m.

Wyoming (18-14) at Texas A&M (17-15), 8 p.m.

Princeton (20-8) at Tulane (17-16), 8 p.m.

Morehead State (20-13) at Illinois State (16-15), 8:05 p.m.

Radford (21-12) at Oregon State (16-15), TBA

Hampton (18-12) at Penn State (15-17), TBA

Quarterfinals

Monday, March 24

Stony Brook-Siena winner vs. Hampton-Penn State winner, TBA

South Dakota State-Old Dominion winner vs. Radford-Oregon State winner, TBA

Wyoming-Texas A&M winner vs. Morehead State-Illinois State winner, TBA

Fresno State-UTEP winner vs. Princeton-Tulane winner, TBA

Semifinals

Wednesday, March 26

Championship Series

(Best-of-3)

(x-if necessary)

Monday, March 31

TBD, TBA

Wednesday, April 2

TBD, TBA Friday,

April 4

x-TBD, TBA

 

All-SEC team

The 2014 Associated Press All-Southeastern Conference men’s basketball team announced Monday, with name, school, position, height and class (u-unanimous choice to first team or for individual award):

———

FIRST TEAM

u-Julius Randle, Kentucky, F, 6-9, Fr.

u-Scottie Wilbekin, Florida, G, 6-2, Sr.

Jarnell Stokes, Tennessee, F, 6-8, Jr.

Casey Prather, Florida, F, 6-6, Sr.

Jabari Brown, Missouri, G, 6-5, Jr.

———

SECOND TEAM

Jordan McRae, Tennessee, F, 6-6, Sr.

Trevor Releford, Alabama, G, 6-0, Sr.

Johnny O’Bryant III, LSU, F, 6-9, Jr.

Patric Young, Florida, C, 6-9, Sr.

Jordan Mickey, LSU, F, 6-8, Fr.

———

HONORABLE MENTION

Chris Denson, Auburn, G, 6-2, 181, Sr.; Kenny Gaines, Georgia, G, 6-3, 195, So.; Marshall Henderson, Mississippi, G, 6-2, Sr.; Charles Mann, Georgia, G, 6-5, 210, So; Rod Odum, Vanderbilt, F, 6-9, Sr.; Jarvis Summers, Mississippi, G, 6-3, 186, Jr.; James Young, Kentucky, G-F, 6-6, 215, Fr.

———

PLAYER OF THE YEAR — Scottie Wilbekin, Florida

COACH OF THE YEAR — Billy Donovan, Florida

NEWCOMER OF THE YEAR — u-Julius Randle, Kentucky

 

D2 All-Ohio

COLUMBUS (AP) — The 2013-14 Associated Press Division II All-Ohio boys basketball team, based on the recommendations of a media panel:

DIVISION II

FIRST TEAM: Dakota Mathias, Elida, 6-foot-5, senior, 27.7 points per game; Luke Kennard, Franklin, 6-6, jr., 41.0; Evan French, Vincent Warren, 6-4, sr., 23.5; Tervell Beck, Cleve. Cent. Cath., 6-7, soph., 18.5; Brady Arnold, Millersburg West Holmes, 5-10, sr., 26.2; J.J. Kukura, Alliance, 6-3, sr., 27.8; Ronnie Williams, Cols. Brookhaven, 6-3, sr., 17.8; V.J. King, Akron SVSM, 6-7, soph., 17.0; Jalen Hudson, Akron SVSM, 6-5, sr., 17.5; Jeff Thomas, Norwalk, 6-5, sr., 18.8.

Players of the year: Dakota Mathias, Elida; Luke Kennard, Franklin.

Coaches of the year: Drew Williams, Whitehall-Yearling; Dave Bargar, Chargin Falls; Shawn O’Connell, Dayton Ponitz Career Technology Center; Matt Saunders, Medina Buckeye; Joe Balogh, Mansfield Ontario.

SECOND TEAM: Matt Hughes, Cols. Watterson, 6-5, sr., 13.0; RaChaun Martin, Dayton Thurgood Marshall, 5-10, sr., 12.0; William Orr, Johnstown-Monroe, 6-1, sr., 17.8; Adam Sterling, Steubenville, 6-4, sr., 16.3; Dillon Young, Circleville Logan Elm, 6-0, sr., 20.4; Zavier Powers, Mentor Lake Cath., 6-2, sr., 20.5; Chris Harris, Tol. Scott, 6-0, sr., 22.1; Amos “AJ” Harris, Dayton Dunbar, 5-9, jr., 15.2; Isaiah Jones, Cin. Woodward, 6-0, jr., 21.0.

THIRD TEAM: Jeff Swetland, Marengo Highland, 6-2, jr., 19.7; Sam Nolan, Cols. Bexley, 6-1, sr., 18.4; Brennan Czuchran, Rayland Buckeye Local, 6-3, sr., 21.3; Ibi Watson, Athens, 6-4, soph., 17.0; Justin Robinson, Mentor Lake Cath., 6-1, jr., 18.7; Connor McLaughlin, Ashtabula Edgewood, 6-1, sr., 17.7; Andrew Francesconi, Tallmadge, 6-4, jr., 21.2; O’Shay Vinson, Akron Kenmore, 6-3, sr., 20.7; Nic Williams, Sandusky Perkins, 6-3, sr., 22.8; Taren Sullivan, Lima Bath, 6-6, sr., 20.9; Ahmad Frost, Cin. Wyoming, 6-0, sr., 21.0.

Special Mention: Blake Blair, Dover; Hayden Cunningham, East Liverpool; Parker Evans, New Concord John Glenn; Jared Lyder, Lisbon Beaver; Brad Karn, Parma Hts. Holy Name; Cameron Kuhn, Vermilion; John Cirillo, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin; Joe Burrow, Athens; Conner Eckles, Washington C.H. Washington; Jared McCray, Minford; Anthony Christian, Akron Hoban; Jarret Vrabel, Canfield; Jacob Wolfe, Poland Seminary; Jordan Krych, Ravenna Southeast; Michael Peters, Cuyahoga Falls CVCA; Trey Guilliam, Defiance; Connor Bowen, Millbury Lake.

 

D1 All-Ohio

COLUMBUS (AP) — The 2013-14 Associated Press Division I All-Ohio boys basketball team, based on the recommendations of a media panel:

DIVISION I

FIRST TEAM: Javon Bess, Gahanna Lincoln, 6-foot-6, senior, 22.0 points per game; Esa Ahmad, Shaker Hts., 6-7, jr., 25.7; Vincent Edwards, Middletown, 6-7, sr., 21.4; Mitchell Spotleson, Uniontown Lake, 6-5, sr., 19.8; Nate Allen, Tol. Bowsher, 6-4, sr., 22.2; Jae’Sean Tate, Pickerington Central, 6-5, sr., 22.3; Kipper Nichols, Lakewood St. Edward, 6-7, jr., 18.4; Dezhonatae Bennett, Trotwood-Madison, 6-2, sr., 24.3; Kevin Vannatta, Upper Arlington, 6-3, sr., 19.0.

Players of the year: Javon Bess, Gahanna Lincoln; Esa Ahmad, Shaker Hts.

Coaches of the year: Tim Casey, Upper Arlington; Joe Guerrero, Tol. Bowsher; Leo Barther, Berea-Midpark.

SECOND TEAM: J.T. McFarland, Zanesville, 5-11, sr., 12.5; Omari Spellman, North Royalton, 6-9, soph., 22.4; Evan Bailey, Massillon Jackson, 6-6, sr., 18.5; Nick Moschetti, Perrysburg, 6-3, sr., 22.6; Grant Benzinger, Cin. Moeller, 6-2, sr., 17.0; Jessie Driver, Austintown-Fitch, 6-1, sr., 18.3.

THIRD TEAM: Caleb Potter, Mentor, 6-4, sr., 19.4; Gavin Skelly, Westlake, 6-9, sr., 18.4; Craig Randall, Medina, 6-2, jr., 20.3; Matt Beech, Stow, 6-2, sr., 19.0; DeShone Kizer, Tol. Cent. Cath., 6-5, sr., 12.4; Anthony Glover, Tol. St. John’s, 6-0, sr., 18.1; Jarron Cumberland, Wilmington, 6-4, soph., 22.0; MaCio Teague, Cin. Walnut Hills, 6-3, jr., 23.0.