• 46°

Scoreboard

MLB standings

Major League Baseball

NATIONAL LEAGUE

East Division

W L Pct GB

New York 23 16 .590 —

Washington 22 17 .564 1

Atlanta 18 19 .486 4

Philadelphia 17 23 .425 6 1/2

Miami 16 23 .410 7

Central Division

W L Pct GB

St. Louis 25 13 .658 —

Chicago 21 16 .568 3 1/2

Cincinnati 18 20 .474 7

Pittsburgh 18 20 .474 7

Milwaukee 14 25 .359 11 1/2

West Division

W L Pct GB

Los Angeles 24 13 .649 —

San Francisco 20 18 .526 4 1/2

San Diego 19 20 .487 6

Arizona 16 21 .432 8

Colorado 13 22 .371 10

Monday’s Games

Milwaukee 3, Detroit 2

Arizona 3, Miami 2, 13 innings

N.Y. Mets 2, St. Louis 1, 14 innings

Philadelphia 4, Colorado 3

Tuesday’s Games

Minnesota (Nolasco 3-1) at Pittsburgh (Liriano 1-3), 7:05 p.m.

N.Y. Yankees (Eovaldi 3-1) at Washington (G.Gonzalez 3-2), 7:05 p.m.

Milwaukee (Nelson 1-4) at Detroit (An.Sanchez 3-4), 7:08 p.m.

Arizona (Hellickson 1-3) at Miami (Cosart 1-3), 7:10 p.m.

St. Louis (Wacha 5-0) at N.Y. Mets (Niese 3-3), 7:10 p.m.

Tampa Bay (Karns 3-1) at Atlanta (Foltynewicz 2-0), 7:10 p.m.

Cincinnati (Cueto 3-3) at Kansas City (Ventura 2-3), 8:10 p.m.

Philadelphia (Harang 4-3) at Colorado (Bettis 0-0), 8:40 p.m.

Chicago Cubs (Hammel 3-1) at San Diego (Shields 5-0), 10:10 p.m.

L.A. Dodgers (Frias 3-0) at San Francisco (T.Hudson 1-3), 10:15 p.m.

Wednesday’s Games

Minnesota at Pittsburgh, 7:05 p.m.

N.Y. Yankees at Washington, 7:05 p.m.

Milwaukee at Detroit, 7:08 p.m.

Arizona at Miami, 7:10 p.m.

St. Louis at N.Y. Mets, 7:10 p.m.

Tampa Bay at Atlanta, 7:10 p.m.

Cincinnati at Kansas City, 8:10 p.m.

Philadelphia at Colorado, 8:40 p.m.

Chicago Cubs at San Diego, 10:10 p.m.

L.A. Dodgers at San Francisco, 10:15 p.m.

———

American League

East Division

W L Pct GB

New York 22 17 .564 —

Tampa Bay 21 18 .538 1

Boston 18 20 .474 3 1/2

Baltimore 16 19 .457 4

Toronto 18 22 .450 4 1/2

Central Division

W L Pct GB

Kansas City 24 14 .632 —

Detroit 23 16 .590 1 1/2

Minnesota 21 17 .553 3

Chicago 18 17 .514 4 1/2

Cleveland 14 23 .378 9 1/2

West Division

W L Pct GB

Houston 25 14 .641 —

Los Angeles 19 19 .500 5 1/2

Seattle 17 20 .459 7

Texas 16 22 .421 8 1/2

Oakland 14 26 .350 11 1/2

Monday’s Games

Toronto 10, L.A. Angels 6

Milwaukee 3, Detroit 2

Chicago White Sox 2, Cleveland 1, 10 innings

Oakland 2, Houston 1

Tuesday’s Games

Minnesota (Nolasco 3-1) at Pittsburgh (Liriano 1-3), 7:05 p.m.

N.Y. Yankees (Eovaldi 3-1) at Washington (G.Gonzalez 3-2), 7:05 p.m.

Seattle (T.Walker 1-4) at Baltimore (Tillman 2-5), 7:05 p.m.

L.A. Angels (Santiago 2-2) at Toronto (Aa.Sanchez 3-3), 7:07 p.m.

Milwaukee (Nelson 1-4) at Detroit (An.Sanchez 3-4), 7:08 p.m.

Tampa Bay (Karns 3-1) at Atlanta (Foltynewicz 2-0), 7:10 p.m.

Texas (Gallardo 3-5) at Boston (Miley 2-4), 7:10 p.m.

Cincinnati (Cueto 3-3) at Kansas City (Ventura 2-3), 8:10 p.m.

Cleveland (Bauer 2-1) at Chicago White Sox (Quintana 2-3), 8:10 p.m.

Oakland (Gray 4-1) at Houston (R.Hernandez 1-3), 8:10 p.m.

Wednesday’s Games

Oakland at Houston, 2:10 p.m.

Minnesota at Pittsburgh, 7:05 p.m.

N.Y. Yankees at Washington, 7:05 p.m.

Seattle at Baltimore, 7:05 p.m.

L.A. Angels at Toronto, 7:07 p.m.

Milwaukee at Detroit, 7:08 p.m.

Tampa Bay at Atlanta, 7:10 p.m.

Texas at Boston, 7:10 p.m.

Cincinnati at Kansas City, 8:10 p.m.

Cleveland at Chicago White Sox, 8:10 p.m.

 

NBA playoffs

NBA Playoffs

(Best-of-7; x-if necessary)

All Times EDT

CONFERENCE SEMIFINALS

Sunday, May 17

Houston 113, L.A. Clippers 100, Houston wins series 4-3

CONFERENCE FINALS

(Best-of-7; x-if necessary)

Tuesday, May 19

Houston at Golden State, 9 p.m.

Wednesday, May 20

Cleveland at Atlanta, 8:30 p.m.

Thursday, May 21

Houston at Golden State, 9 p.m.

Friday, May 22

Cleveland at Atlanta, 8:30 p.m.

Saturday, May 23

Golden State at Houston, 9 p.m.

Sunday, May 24

Atlanta at Cleveland, 8:30 p.m.

Monday, May 25

Golden State at Houston, 9 p.m.

Tuesday, May 26

Atlanta at Cleveland, 8:30 p.m.

Wednesday, May 27

x-Houston at Golden State, 9 p.m.

Thursday, May 28

x-Cleveland at Atlanta, 8:30 p.m.

Friday, May 29

x-Golden State at Houston, 9 p.m.

Saturday, May 30

x-Atlanta at Cleveland, 8:30 p.m.

Sunday, May 31

x-Houston at Golden State, 9 p.m.

Monday, June 1

x-Cleveland at Atlanta, 8:30 p.m.

 

NBA rookie team

NBA All-Rookie Team List

(Voted by the 130 sportswriters and broadcasters)

(First-team vote, 2 points; second-team vote, 1 point)

First Team

Player, Team 1st 2nd Total

Andrew Wiggins, Min 130 – 260

Nikola Mirotic, Chi 128 2 258

Nerlens Noel, Phi 125 2 252

Elfrid Payton, Orl 121 8 250

Jordan Clarkson, LAL 74 52 200

Second Team

Player, Team 1st 2nd Total

Marcus Smart, Bos 28 86 142

Zach LaVine, Min 22 91 135

Bojan Bogdanovic, Bklyn 7 93 107

Jusuf Nurkic, Den 3 91 97

Langston Galloway, NY 7 58 72

Other players receiving votes, with point totals (first place votes in parentheses): Rodney Hood, Utah, 54 (1); Tarik Black, L.A. Lakers, 28; K.J. McDaniels, Houston, 20; Dante Exum, Utah, 17 (3); Jabari Parker, Milwaukee, 13; Mitch McGary, Oklahoma City, 9; Aaron Gordon, Orlando, 5 (1); Spencer Dinwiddie, Detroit, 4; Jerami Grant, Philadelphia, 4; Kostas Papanikolaou, Houston, 4; T.J. Warren, Phoenix, 4; Damjan Rudez, Indiana, 3; Tyler Ennis, Milwaukee, 2; Joe Ingles, Utah, 2; JaKarr Sampson, Philadelphia, 2; James Ennis, Miami, 1; Cory Jefferson, Brooklyn, 1; Tyler Johnson, Miami, 1; Shabazz Napier, Miami, 1; Nik Stauskas, Sacramento, 1; James Young, Boston, 1.

 

NHL playoffs

NHL Stanley Cup Playoffs

(Best-of-7; x-if necessary)

All Times EDT

CONFERENCE FINALS

(Best-of-7; x-if necessary)

Saturday, May 16

N.Y. Rangers 2, Tampa Bay 1

Sunday, May 17

Anaheim 4, Chicago 1, Anaheim leads series 1-0

Monday, May 18

Tampa Bay 6, N.Y. Rangers 2, series tied 1-1

Tuesday, May 19

Chicago at Anaheim, 9 p.m.

Wednesday, May 20

N.Y. Rangers at Tampa Bay, 8 p.m.

Thursday, May 21

Anaheim at Chicago, 8 p.m.

Friday, May 22

N.Y. Rangers at Tampa Bay, 8 p.m.

Saturday, May 23

Anaheim at Chicago, 8 p.m.

Sunday, May 24

x-Tampa Bay at N.Y. Rangers 8 p.m.

Monday, May 25

x-Chicago at Anaheim, 9 p.m.

Tuesday, May 26

x-N.Y. Rangers at Tampa Bay, 8 p.m.

Wednesday, May 27

x-Anaheim at Chicago, 8 p.m.

Friday, May 29

x-Tampa Bay at N.Y. Rangers, 8 p.m.

Saturday, May 30

x-Chicago at Anaheim 8 p.m.

 

H.S. scores

Ohio High School Athletic Association

Boys’ Saturday Baseball Tournament Results

Division I

Dublin Coffman at Pickerington N., ppd to May 19.

Massillon Jackson at New Philadelphia, ppd to May 19.

Massillon Washington at Uniontown Lake, ppd to May 19.

Worthington Kilbourne at Gahanna Lincoln, ppd to May 19

Division II

Cols. DeSales at Heath, ppd to May 20.

Minford 8, Circleville Logan Elm 3

Pomeroy Meigs 3, Thornville Sheridan 2, 12 innings

Sunbury Big Walnut 5, Bloom-Carroll 1

Division III

Baltimore Liberty Union 8, Fredericktown 0

Johnstown Northridge at Cols. Hartley, ppd to May 20

Sugarcreek Garaway at Zanesville W. Muskingum, ppd to May 19

Division IV

Bainbridge Paint Valley 5, Willow Wood Symmes Valley 4

Berlin Center Western Reserve at Warren JFK, ppd to May 19.

Cortland Maplewood at Fairport Harbor Harding, ppd to May 19.

Danville at Lancaster Fisher Cath., ppd to May 20.

Glouster Trimble 11, Reedsville Eastern 4

Louisville Aquinas 5, Kidron Cent. Christian 4

N. Jackson Jackson-Milton at Sebring McKinley, ppd to May 19.

Newark Cath. at Millersport, ppd to May 20.

Rittman 8, Mogadore 3

Southington Chalker at Cuyahoga Hts., ppd to May 19.

 

Girls’ Saturday Softball Tournament Results

Division I

Delaware Hayes at Pickerington N., ppd to May 19.

Dresden Tri-Valley at Lancaster, ppd to May 19.

Gahanna Lincoln at Pataskala Watkins Memorial, ppd to May 19.

Marysville at Ashville Teays Valley, ppd to May 19.

New Albany at Groveport-Madison, ppd to May 19.

Pickerington Cent. at Westerville S., ppd to May 19.

Powell Olentangy Liberty at Lewis Center Olentangy, ppd to May 19

Westerville Cent. at Lewis Center Olentangy Orange, ppd to May 19

Division II

Akr. SVSM at Navarre Fairless, ppd to May 19.

Brooklyn 7, Mogadore Field 5

Canfield 9, Hubbard 2

Chardon NDCL at Conneaut, ppd to May 19.

Cle. Hts. Beaumont 1, Tallmadge 0

Jefferson Area at Geneva, ppd to May 19.

Norton at Akr. Springfield, ppd to May 19.

Poland Seminary 4, Beloit W. Branch 3

LaGrange Keystone 4, Oberlin Firelands 0

Parma Hts. Holy Name 10, Lodi Cloverleaf 0

Chillicothe Unioto 2, Circleville Logan Elm 1

Lancaster Fairfield Union 3, Waverly 2

Division III

Canfield S. Range at Girard, ppd to May 19.

Newton Falls at Youngs. Ursuline, ppd to May 19.

Martins Ferry at Sugarcreek Garaway, ppd to May 19.

Georgetown 8, St. Bernard Roger Bacon 7

Middletown Madison 6, Blanchester 4

Milton-Union at Versailles, ppd to May 19.

W. Liberty-Salem at Brookville, ppd to May 19.

Waynesville at Hamilton Badin, ppd to May 19.

Williamsburg 10, Reading 0

Division IV

Danville at Sugar Grove Berne Union, ppd to May 19

Howard E. Knox at Grove City Christian, ppd to May 19

 

Baseball poll

DURHAM, N.C. (AP) — The top 25 teams in the Baseball America poll through May 17 (voting by the staff of Baseball America):

Record Prv

1. LSU 46-9 1

2. UCLA 40-12 2

3. Louisville 42-14 3

4. Illinois 45-6 4

5. TCU 43-9 5

6. Florida 40-15 6

7. Vanderbilt 39-17 7

8. Missouri State 41-10 10

9. Texas A&M 43-10 8

10. UC Santa Barbara 39-13 12

11. Dallas Baptist 41-11 11

12. Oklahoma State 34-17 13

13. Miami 42-13 17

14. Houston 39-17 19

15. Southern Cal 35-17 15

16. Arizona State 32-19 16

17. Florida State 37-19 9

18. College of Charleston 41-11 18

19. Iowa 38-14 14

20. Arkansas 33-20 20

21. Rice 35-18 21

22. California 32-17 22

23. Oregon State 36-14 23

24. Radford 39-14 24

25. FAU 38-15 25

 

NCAA lacrosse

NCAA Division I Lacrosse

All Times EDT

Play-In Round

Wednesday, May 6

Towson 10, High Point 8

Marist 10, Bryant 6

First Round

Saturday, May 9

Albany (NY) 19, Cornell 10

Maryland 8, Yale 7

Notre Dame 12, Towson 10

Ohio State 16, Duke 11

Sunday, May 10

Johns Hopkins 19, Virginia 7

Denver 15, Brown 9

North Carolina 19, Colgate 12

Syracuse 20, Marist 8

Quarterfinals

Saturday, May 16

Denver

Notre Dame 14, Albany (NY) (16-2) 10

Denver 15, Ohio State 13

Sunday, May 17

Annapolis, Md.

Johns Hopkins 16, Syracuse 15

Maryland 14, North Carolina 7

 

Semifinals

Saturday, May 23

At Lincoln Financial Field

Philadelphia

Notre Dame (12-2) vs. Denver (15-2), 1 p.m.

Johns Hopkins (11-6) vs. Maryland (14-3), 3:30 p.m.

Championship

Monday, May 25

At Lincoln Financial Field

Philadelphia

Semifinal winners, 1 p.m.