SE Ohio All-District Softball

Published 2:58 am Monday, June 15, 2015

Southeast Ohio Coaches

2015 All-District Softball

Division 1

First Team

Faith Freeman, Logan, District Player of the Year, First Team All-Ohio

Grayce Huntsberger, Logan, Second Team All-Ohio

Second Team

Shaelynn Hutchinson, Marietta

Rebekah Haught, Marietta

Honorable Mention

Shannon Haessly, Marietta

Kendall Hartline, Marietta

Mel Starlin, Logan

Sydney Rice, Logan

Player of the Year: Faith Freeman, Logan

Coach of the Year: Jim Huntsberger Logan

 

Division II

First Team

Brooke Blevins, Unioto, First Team All-Ohio

Darbi Brewer, Circleville, First Team All-Ohio

Kacee Jenkins, Jackson, Second Team All-Ohio

Kerstin Thornburgh, Hillsboro, Second Team All-Ohio

Ashley Grow, Waverly, Honorable Mention All-Ohio

Maddy Conrad, Logan Elm, Honorable Mention All-Ohio

Wendy Hawk, Washington Court House

Tosha Fox, Miami Trace

Alexis Woodside, Fairfield Union

Sam Humphreys, Jackson

Gabby Johnson, Sheridan

Haylee Jo Large, Chillicothe

Hannah Breeden, Hillsboro

Emily Ward, Unioto

Makenzie Barr, Gallia Academy

Arri Shcetter, Warren

Ashley Burton, Waverly

Michaela Criner, Fairfield Union

Second Team

Olivia Hoon, Athens

Bri Dawes, Chillicothe

Cayla Allen, Vinton County

Maggie Johnson, Circleville

Mayci Marshall, Logan Elm

Alison Dickerson, New Lexington

Maddy Towbridge, Sheridan

Whitney Cockerill, Miami Trace

Taylor Barrett, Miami Trace

Allie Wood, Logan Elm

Tatum Brown, New Lexington

Gabby Cooper, Washington Courthouse

Brooksana Barnett, Vinton County

AJ Knul, Circleville

Jamie Fraley, Sheridan

Kaylee Higgins, Warren

Mariah Ridgeway, Jackson

Haley Woodbridge, Chillicothe

Honorable Mention

Destiny Alderman, Logan Elm

Kat Kroutel, Athens

Maki Williams, Waverly

Kourtney Ison, Waverly

Destyn Beard, New Lexington

Bailey Harris, New Lexington

Jordan Banks, Jackson

Madison Snyder, Hillsboro

Ali Stratton, Hillsboro

Kate Jude, Washington Courthouse

Liv Johnson, Sheridan

Shalynn Reffitt, Vinton County

Darian Radabaugh, Vinton County

Kendra Barnes, Gallia Academy

Jenna Meadows, Gallia Academy

Jordan Pierce, Unioto

Kirklyn Rossiter, Fairfield Union

Alexis Eaton, Fairfield Union

Player of the Year: Brooke Blevins, Unioto

Coach of the Year: Brad Jadwin, Unioto

 

Division III

First Team

Michael Cunningham, Wheelersburg, All-Ohio First Team

Regan Stonerock, Westfall, All-Ohio First Team

Chelsey Copley, River Valley, All-Ohio First Team

Kendall Meeks, Alexandria, All-Ohio Second Team

Alayna Lytle, Huntington Ross, All-Ohio Second Team

Jill Hairston, Rock Hill, All-Ohio 2nd Team

Mikayla Purdy, Easter Brown, All-Ohio Honorable Mention

Kalle Coleman, Wheelersburg, All-Ohio Honorable Mention

Ashley Webb, Valley, All-Ohio Honorable Mention

Mary Pica, Minford

Devyn Oliver, Meigs

Adrien Dunn, Piketon

Mckenzie Whitaker, Portsmouth West

Katie Osburn, Belpre

Brittany Johnston, Wellston

Peighton Williams, Portsmouth

Aley Carmon, Ironton

D’lani Swackhammer, Zane Trace

Hannah Howery, Alexander

Ellen Hinshaw, Fairland

Second Team

Haley Rawlins, South Point

Faith Howard, Wheelersburg

Alisa Kelley, Nelsonville

Leah Crum, Coal Grove Dawson Bryant

Cassidy Williams, Westfall

Ashley Riley, Northwest

Morgan Geno, Zane Trace

Abbey Winkler, South Point

Sarah Thompson, McClain

Nicole Hudnall, Alexander

Alexis Cooper, South Eastern

Megan Shupert, Portsmouth West

Kaci Russell, Rock Hill

Taylor Dempsey, Wheelersburg

Natalee Jones, Adena

Mackenzie Riley, Fairland

Alliyah Pullins, Meigs

Ariel Kingery, Minford

Breanna Klaiber, Ironton

Morgan Crabtree, Oak Hill

Honorable Mention

Ashley Gilmore, River Valley

Alexis Hurt, River Valley

Katie Mares, River Valley

Sarah Garza, Nelsonville-York

Shoshawna Phillips, Nelsonville-York

Madison Harman, Belpre

Andi Queen, Portsmouth

Ariel Whitt, Ironton

Kylee Metzger, Ironton

Denise Arledge, Westfall

Kelly Fuchs, Westfall

Morgan Fridley, Fairland

Mollie Morris, Fairland

Melanie Noble, Chesapeake

Kelsey Huff, Chesapeake

Laura Rice, Chesapeake

Brooke Webb, Chesapeake

Brook Andrus, Meigs

Destinee Blackwell, Meigs

Kacey Felts, Adena

Brooklyn Detty, Adena

Carly Carroll, Adena

Brittany Allen, Lynchburg

Madysyn Creighton, Lynchburg

Chelsi Hacker, Lynchburg

Hannah Binkley, Lynchburg

Kennedy Debord, Huntington Ross

Brookelyn Neighbors, Huntington Ross

Rikki Magill, Huntington Ross

Ali Allen, Minford

Zoey Doll, Minford

Jenna Lane, Rock Hill

Makenzi Harrah, Rock Hill

Morgan Arledge, Zane Trace

Ali Jones, Zane Trace

Katelyn Stewart, Wellston

Amber Altman, Valley

Kirbi Sommers, Valley

Player of the Year: Michael Cunningham Wheelersburg

Coach of the Year: Teresa Ruby, Wheelersburg

 

Division IV

First Team

Kiley Sosby, Whiteoak, All-Ohio First Team

Kaitlin Evans, Fairfield, All-Ohio First Team

Kaitlyn Payne, Symmes Valley, All-Ohio First Team

Brooke Pierron, Notre Dame, All-Ohio Second Team

Mikayla Wyke, Eastern Pike, All-Ohio Second Team

Cami Whitley, Portsmouth Clay, All-Ohio Second Team

Jade Spriggs, North Adams, All-Ohio Second Team

Sidney Cook, Eastern Meigs, All-Ohio Honorable Mention

Taylor Webb, Symmes Valley, All-Ohio Honorable Mention

Grace Edwards, Eastern Meigs, All-Ohio Honorable Mention

Mikayla Newland, Paint Valley

Ali Deem, Southern

Alana Heiss, Waterford

Morgan Johnson, Manchester

Mallorie Williams, Western Latham

Grace Larrick, Fairfield

Rachel Cooper, Portsmouth Clay

Maggie Whitman, Notre Dame

Second Team

Nikki Kish, Trimble

Cierra Turley, Southern

Arica Melson, Fairfield

Jaycie Parr, Whiteoak

Sara Bailey, South Gallia

Tiara Hatfield, Symmes Valley

Kaelyn Hornikel, South Webster

Kaitlyn Spears, Trimble

Jayde Parr, Whiteoak

Katlyn Barber, Eastern Meigs

Shaylee Carson, Fairfield

Cecilia (CC) Shanks, Western Latham

Shay Brown, Sciotoville Community

Danielle Cline, Portsmouth Clay

Stephanie Brown, Symmes Valley

Brook Henley, Manchester

Tressa Carter, Portsmouth Clay

Kacy Craft, Eastern Pike

Honorable Mention

Jaelyn Dixon, Eastern Pike

Kylie Branch, North Adams

Jordyn Haggy, Western Latham

Kylie Tong, Western Latham

Jasomyn Frautschy, Sciotoville Community

Megan Carver, Sciotoville Community

Sydney Dingess, Sciotoville Community

Alia Hayes, Eastern Meigs

Shelby Sanders, South Gallis

Caitlyn VanScoy, South Gallia

Madison Smith, Paint Valley

Ashleigh Harless, Whiteoak

Mikayla Belford, South Webster

Ashley Ellifritt, South Webster

Paige VanMeter, Southern

Caitlyn Holter, Southern

Jordan Taylor, Waterford

Bailey Offenberger, Waterford

Paige McCutcheon, Waterford

District Player of the Year: Kiley Sosby, Whiteoak

Coach of the Year: Jeff “Odie” Estep, Symmes Valley