• 32°

All-Ohio Valley Conference Basketball Team

Ohio Valley Conference

All-OVC Basketball Team

Girls’ First Team

Player, School Pos. Ht. Gr.

Lexie Barrier, Ironton G 5-11 Sr.

Cheyenne Scott, Ironton F 5-09 Sr.

Sydney Webb, Ironton G 5-07 Jr.

Emily Chapman, Fairland G 5-05 So.

Taylor Perry, Fairland G 5-07 Sr.

Kaylee Curry, Chesapeake F 5-08 Sr.

Natalee Hall, Chesapeake G 5-05 So.

Kaci Russell, Rock Hill G 5-05 Sr.

Anna Darby, Rock Hill F 5-08 Jr.

Haley Rawlins, South Point G-F 5-08 Sr.

Brooklyn Badgett, South Point PG 5-04 Jr.

Emily Compliment, Coal Grove G-F 5-09 So.

Kaylee Beals, Coal Grove G 5-05 Sr.

Adrienne Jenkins, Gallipolis F 5-09 Jr.

Semajah Parker, Portsmouth C 5-08 Sr.

Girls’ Honorable Mention

Player, School Pos. Ht. Gr.

Lexi Wise, Ironton PG 5-09 So.

Kelsie Warnock, Fairland F 5-08 Fr.

Jozy Jones, Chesapeake F 5-06 Jr.

Samantha Dillon, Rock Hill C 5-07 Sr.

Kate Mundy, South Point G 5-06 Fr.

Destiny Dolen, Coal Grove F-C 5-08 Fr.

Jalea Caldwell, Gallipolis G 5-05 Jr.

Jasmine Eley, Portsmouth G 5-05 Fr.

Coach of the Year: Doug Graham

Ohio Valley Conference

All-OVC Basketball Team

Boys’ First Team

Player, School Pos. Ht. Gr.

Kollin Van Horn, Fairland C 6-06 So.

Ty Staten, Fairland PG 6-00 So.

Gunner Short, Fairland G 6-02 So.

Ky’re Allison, Portsmouth G 6-01 Sr.

Kendall Reynolds, Portsmouth F 6-03 Jr.

Gage Rhoades, Chesapeake G 5-11 Sr.

Brad Meadows, Chesapeake C 6-06 Sr.

Phillip Kratzenberg, Ironton G 5-11 Sr.

Marques Davis, Ironton G 5-11 Sr.

Elijah Adams, South Point G 6-00 Jr.

Tayshaun Fox, South Point G 5-10 Fr.

Daniel Rutherford, Coal Grove F 6-00 Jr.

Wes Jarrell, Gallipolis F 6-03 Sr.

Mason Darby, Rock Hill C 6-03 Fr.

 

Boys’ Honorable Mention

Player, School Pos. Ht. Gr.

Luke Thomas, Fairland G 6-00 So.

Ethan Leonard, Portsmouth G 6-00 Sr.

Jake Stevens, Chesapeake G 5-10 So.

Travis Carey, Ironton F-G 6-03 Sr.

Tanner Hall, South Point C 6-03 Jr.

Kole Carter, Gallipolis G 5-11 Sr.

Cole Gannon, Coal Grove G 5-11 Sr.

Nathan Turvey, Rock Hill G 6-01 Jr.

Coach of the Year: Nathan Speed, Fairland