• 48°

Rock Hill Invitational Track Meet Results

Rock Hill Invitational

Boys’ Team Scores

1. Jackson 136; 2. Fairland 111; 3. Chesapeake 89; 4. (tie) Rock Hill, South Point 83; 5. Coal Grove 74; 6. Portsmouth 50; 7. Ironton 27; 8. Huntington St. Joe 4.

Field Events

Pole Vault: 1. Eli Willis (Ir) 13-6; 2. Ryan Brown (SP) 12-0; 3. Seth Baker (RH) 11-0; 4. Josh Wilson (CG) 11-0; 5. Robbie McFarland (F) 11-0; 6. Seth Marlowe (C) 9-6; 7. Corey Shope (RH) 8-6; 8. Tristan Wiseman (CG) 8-6.

High Jump: 1. Joey Workman (CG) 6-0; 2. Hunter Ashton (F) 5-10; 3. Blake McCoy (J) 5-8; 4. Andrew Cochran (RH) 5-4; 5. Evan Holmes (CG) 5-2; 6. (tie) Cameron Donohue (RH), Logan Kline (Ir), Gage Stephens (SP) 5-0.

Shot Put: 1. Chuck Morris (J) 42-3; 2. Elijah Woolum (J) 38-5.5; 3. Jordan Miller (C) 38-5; 4. Drake Cox (F) 37-6.25; 5. Nate Dunlap (RH) 37-3; 6. Aaron Mulkey (CG) 36-7; 7. Brevin Webb (C) 35-2.5; 8. Kimo Baldwin (CG) 35-2.5.

Discus: 1. Chuck Morris (J) 135-5; 2. Drake Cox (F) 121-6; 3.Jonathan Fisher (J) 112-11; 4. Jordan Miller (C) 111-9; 5. Trey Hicks (CG) 106-5; 6. Levi Monraga (P) 94-8; 7. Cameron Donohue (RH) 94-4; 8. Kimo Baldwin (CG) 90-5.

Long Jump: 1. Blake McCoy (J) 20-5.5; 2. Ranze Large (CG) 18-4.25; 3. Brian Carey-Knipp (P) 17-10; 4. Gage Stephens (SP) 17-5.5; 5. Cade Brandt (SP) 17-4.5; 6. Wyatt Morris (F) 17-1; 7. Devon Ball (J) 16-10.54; 8 Brady Knipp (RH) 16-8.5.

Running Events

110M Hurdles: 1. Ranze Large (CG) 16.52; 2. Hunter Ashton (F) 17.30; 3. Greg Keeney (F) 17.70; 4. Brandon Queen (J) 18.49; 5. Gage Kidd (RH) 19.85; 6. Jordan Perkey (SP) 19.97; 7. Rylan Jenkins (RH) 20.63; 8. Zach Hager (C) 20.69.

300M Hurdles: 1. Hunter Ashton (F) 44.60; 2. Greg Keeney (F) 45.80; 3. Nathaniel Brumett (CG) 47.02; 4. Brandon Queen (J) 47.47; 5. Rylan Jenkins (RH) 49.49; 6. Ryan Brown (SP) 50.02; 7. Jed Whitworth (CG) 50.38; 8. Gage Kidd (RH) 50.82.

100M: 1. Cecil Fletcher (C) 11.22; 2. Trent Patterson (SP) 11.23; 3. Darray Richardson (P) 11.36; 4. Owen Chafin (SP) 11.41; 5. Ranze Large (CG) 11.52; 6. Johnny Farley (J) 11.70; 7. Drew Blatt (F) 12.10; 8. J.W. Bartrum (C) 12.20.

200M Dash: 1. Darray Richardson (P) 22.45; 2. Trent Patterson (SP) 22.85; 3. Cecil Fletcher (C) 23.13; 4. Johnny Farley (J) 23.68; 5. Owen Chafin (SP) 23.83; 6. Jourdyn Barrow (Ir), Derek McCallister (Ir) 24.33; 8. Drew Blatt (F) 24.64.

400M: 1. Cecil Fletcher (C) 51.89; 2. Gabriel Johnson (C) 53.68; 3. Blake McCoy (J) 54.04; 4. Brandon Burditt (RH) 55.12; 5. Chris Tatlonghari (SP) 55.67; 6. Tristan Wilson (F) 56.02; 7. Joey Workman (CG) 57.22; 8. Baron Griffith (J) 59.28.

800M: 1. Gabriel Johnson (C); 2. Bryce Day (F); 3. Kyle Turner (J); 4. David Dotson (C); 5. Owen Huffman (SJ); 6. Duston Castle (J); 7. Ethan Miller (RH); 8. Haas (P).

1600M: 1. Brendon McCormick (RH) 4:44; 2. Kyle Turner (J) 4:50.45; 3. David Dotson (C) 4:55.64; 4. Duston Castle (J) 5:04.38; 5. Daniel Clark (P) 5:04.67; 6. Kincaid (F) 5:14.09; 7. Connor Ramey (Ir) 5:17.74; 8. Wesley Monroe (Ir) 5:19.11.

3200M: 1. Seth Miller (RH) 9:49.63; 2. Kyle Turner (J) 10:29.84; 3. Bryce Day (F) 10:47; 4. Clark (P) 11:09.75; 5. Kincaid (F) 11:33.89; 6. Wyatt Hemsley (J) 11:38.47; 7. Daniel Clark (P) 11:50.90; 8. Evan Holmes (CG) 11:53.57.

Relays

4x100M: 1. South Point (Ryan Brown, Trent Patterson, Gage Stephens, Owen Chafin) 45.74; 2. Ironton 46.11; 3. Jackson 48.86; 4. Fairland 47.28; 5. Coal Grove 49.38; 6. Rock Hill 51.26; 7. Chesapeake 54.70.

4x200M: 1. South Point (Trent Patterson, Ryan Brown, Gage Stephens, Owen Chafin) 1:34.57; 2. Portsmouth 1:35.10; 3. Jackson 1:37.60; 4. Fairland 1:38.50; 5. Rock Hill 1:41.00; 6. Ironton 1:44.20; 7. Chesapeake 1:53.99.

4x400M: 1. Chesapeake (David Dotson, Gabriel Johnson, J.W. Bartrum, Cecil Fletcher) 3:40.06; 2. Rock Hill 3:43.40; 3. Fairland 3:46.63; 4. Coal Grove 3:52.58; 5. Jackson 3:59.26; 6. South Point 4:12.05.

4x800M: 1. Rock Hill 8:44.02; 2. Fairland 9:13.20; 3. South Point 9:15.85; 4. Jackson 9:20.41; 5. Ironton 10:14.90; 6. Coal Grove 10:18.55; 7. Chesapeake 10:30.10.

—————

Girls’ Team Scores

1. Jackson 123.5; 2. Portsmouth 112.5; 3. Coal Grove 109; 4. Fairland 88; 5. (tie) Rock Hill, Chesapeake 59; 7. Ironton 36; 8. South Point 26; 9. Huntington St. Joe 12.

Field Events

Pole Vault: 1. Kelly Romans (C) 8-0; 2. Courtlyn Lewis (CG) 7-6; 3.Haley Frazier (CG) 7-0; 4. Karli Fuller (F) 7-0; 5. Ally Neal (RH) 6-6; 6. Jordyn Koerper (Ir) 6-6; 7. Erica Collins (Ir) 6-6; 8. Aiden Fields (P) 6-6

Long Jump: 1. Lynsey Shipley (P) 15-10.75; 2. Tori Hall (F) 15-3.25; 3.Mika Johnson (J) 15-0; 4. Abby Waugh (J) 14-7; 5. Kaylee Beals (CG) 13-9; 6. Aiden Fields (P) 12-11.5; 7. Loralei Griffiths (Ir) 12-11; 8. Lexie Sharp (SP) 12-7.5.

Shot Put: 1. Kelsie Warnock (F) 32-0; 2. Jackie Wagner (F) 31-3; 3.Kayla Curry (CG) 30-11.25; 4. Dominque Murphy (C) 30-10; 5. Maddie Scott (RH) 29-8.5; 6. Sarah ickel (CG) 29-6; 7. Haylie Combs (SP) 28-11; 8. Mya Williams (P) 28-2.

Discus: 1. Jackie Wagner (F) 103-3; 2. Kayla Curry (CG) 93-7; 3. Emileigh Bryant (CG) 90-3; 4. Alyssa Monnig (RH) 89-9; 5. Holly Shank (J) 89-2; 6. Sydney Harlow (C) 88-4; 7. Dominque Murphy (C) 86-4; ;8. Aubrey O’Bryan (J) 79-10.

High Jump: 1. Abby Waugh (J) 4-10; 2. Lexie Sharp (SP) 4-6; 3. Kaylee Beals (CG) 4-6; 4. Ally Stewart (RH) 4-6; 5. Lena Harvey (P) 4-2; 6. Arden Fields (P) 4-2; 7. Kiersten Caverder (J) 4-0; 8. Morgan Arthur (SP) 4-0.

Running Events

100M Hurdles: 1. Allie Marshall (F) 17.12; 2. Ciarra Brown (F) 17.61; 3. Loralei Griffiths (Ir) 18.30; 4. Jaylynn Pine (C) 18.72; 5. Lexie Sharp (SP) 18.87; 6. Ali Waller (CG) 19.49; 7. Lera Harey (P) 21.09; 8. (Tie) Taylor Reed (P), Kiersten Caverder (J) 21.29.

300M Hurdles: 1. Loralei Griffiths (Ir) 53.25; 2.Ali Waller (CG) 56.56; 3. Brookly Bennett (F) 57.95; 4. Lena Harvey (P) 60:22.

100M: 1. Lynsey Shipley (P) 12.59; 2. Hanah Johnson (J) 12.68; 3. Mika Johnson (J) 13:40; 4. Jaylynn Pine (C) 13.72; 5. McKenzie Moran (SJ) 13.77; 6. Dara Grant (RH) 13:83; 7. Ali Waller (CG) 14:15; 8. Haylee Pratt (C) 14:25.

200M: 1. Lynsey Shipley (P) 26.35; 2. Mika Johnson (J) 27.91; 3. Kelly Romans (C) 29.82; 3. Chelsie Curry (CG) 29.41; 5. Kylee Riggs (SP) 29.76; 6. Lauren Fields (CG) 30.11; 7. Lauren Donges (P) 30.40; 8. West (J) 32.81.

400M: 1. Lynsey Shipley (P) 59.61; 2. Hanah Johnson (J) 1:01; 3. Haylee Pratt (C) 1:05; 4. Lauren Donges (P) 1:07; 5. Dana Grant (RH) 1:08; 6. Alex Humphreys (J) 1:10; 7. Emily Compliment (CG) 1:11.4; 8. Lexi Eldridge (F) 1:11.87.

800M: 1. Hanah Johnson (J) 2:31; 2.McKenzie Moran (SJ) 2:37; 3. bailey McKnight (CG) 2:51; 4. Karli Davis (C) 2:52; 5. Sarah McFann (RH) 2:54; 6. Anna Marie Raies (P) 2:55; 7. Becky Bergert (J) 3:01; 8. Maddi McNeely (F) 3:05.

1600M: 1. Anna Marie Raies (P) 6:01.35; 2. Sarah McFann (RH) 6:16.93; 3. Shianne Littlejohn (Ir) 6:22.26; 4. Tylan Eastham (RH) 6:27.48; 5. Taylor Molihan (J) 6:27.90; 6. Becky Bergert (J) 6:35.5; 7. Chelsie Curry (CG) 7:04.46; 8. Alyson Ferrara (P) 9:06.51.

3200M: 1. Anna Marie Raies (P) 14:05; 2. Taylor Molihan (J) 14:12; 3. Becky Bergert (J) 14:13.

Relays

4x100M: 1. Coal Grove 55.18; 2. Jackson 56.31; 3. Portsmouth 58.48; 4. Chesapeake 58.48; 5. South Point 58.49; 6. Fairland 1:00; 7. Ironton 1:02.27; 8. Rock Hill 1:02.95.

4x200M: 1. Jackson 1:50; 2. Portsmouth 2:02; 3. Coal Grove 2:04.04; 4. Fairland 2:04.42.

4x400M: 1. Coal Grove 4:40; 2. Rock Hill 4:47; 3. Chesapeake 4:49; 4. Portsmouth 4:58; 5. Jackson 5:00; 6. Fairland 5:07; 7. South Point 5:09; 8. Ironton 5:32.

4x800M: 1. Fairland 10:59; 2. Rock Hill 11;25; 3. Jackson 12:26; 4. Coal Grove 13:30; 5. Ironton 14:26; 6. Portsmouth 15:53.