• 70°

2017-18 All-Ohio Valley Conference basketball teams

All-Ohio Valley Conference
2017-18 Girls’ Basketball Team
First Team
Player, School    Pos.    Ht.    Gr.
Emily Chapman, Fairland    PG    5-05    Sr.
Alesha Simpson, Fairland    C    6-00    Sr.
Allie Marshall, Fairland    F    6-00    Jr.
Lexie Arden, Ironton       F-G    5-11    So.
Lexi Wise, Ironton           PG    5-10    Sr.
Emily Compliment, Coal Grove    G    5-09    Sr.
Kasey Murphy, Coal Grove    F    5-09    Sr.
Natalee Hall, Chesapeake    G    5-05    Sr.
Karli Davis, Chesapeake    F-C    5-10    Jr.
Leah Lawson, South Point    F    5-08    Sr.
Emilee Whitt, South Point    G-F    5-08    So.
Alex Barnes, Gallipolis    G-F    5-08    Jr.
Jasmine Eley, Portsmouth    PG    5-03    Jr.
Maddie Scott, Rock Hill    F    5-08    Sr.
Honorable Mention
Player, School    Pos.    Ht.    Gr.
Kelsie Warnock, Fairland    G-F    5-09    Jr.
Riley Schreck, Ironton     F    5-09    So.
Baylee McKnight, Coal Grove    PG    5-05    Jr.
Brooke Webb, Chesapeake    C    5-10    Sr.
Maddy Khounlavong, So. Point    PG    5-05    So.
Ryelee Sipple, Gallipolis    F    5-07    Fr.
Kylisha Kearns, Portmouth    G-F    5-06    Jr.
Lucy Simpson, Rock Hill    G    5-08    So.
Coach of the year: Jon Buchanan Fairland
All-Ohio Valley Conference
2017-18 Boys’ Basketball Team
First Team
Player, School    Pos.    Ht.    Gr.
Kollin Van Horn, Fairland    C    6-08    Sr.
Luke Thomas, Fairland    G    6-02    Sr.
Isaiah Howell, Fairland    F    6-04    Sr.
Zach Loveday, Gallipolis    C    7-01    So.
Cory Call, Gallipolis         G    6-01    Jr.
Sam Angelo, Coal Grove    F    6-04    Sr.
Aaron Music, Coal Grove    G-F    6-01    Jr.
Matthew Fraulini, Portsmouth    G    6-01    So.
Daniel Jordan, Portsmouth    F    6-02    Sr.
Tayshaun Fox, South Point    G    5-10    Jr.
Austin Webb, South Point    C    6-04    Fr.
Ethan Wilson, Ironton      PG    6-02    Jr.
Eli Archer, Chesapeake    C    6-02    Fr.
Jaret Bacorn, Rock Hill    C-F    6-04    Sr.
Honorable Mention
Player, School    Pos.    Ht.    Gr.
Ty Staten, Fairland    PG    6-02    Sr.
Justin McClelland, Gallipolis    F    6-01    Jr.
Jeb Jones, Coal Grove    C    6-04    Sr.
D.J. Eley, Portsmouth    PG    5-08    Sr.
Jared Whitt, South Point    G-F    6-00    Sr.
Reid Carrico, Ironton    F-C    6-03    Fr.
Cole Mills, Chesapeake    G    5-09    Sr.
Kadin France, Rock Hill    C-F    6-03    Jr.
Coach of the Year: Nathan Speed, Fairland