• 57°

Area Southeast Ohio All-District Football Players

2018 Southeast Ohio All-District Football Team
Area Selections
Division IV
First Team
Player, School Pos. Ht. Wt. Gr.
Joel Lambiotte, Fairland QB-DB 6-02 190 Sr.
Reilly Sowards, Fairland WB-DB 6-02 160 Jr.
Gavin Hunt, Fairland WR-DB 5-11 150 So.
Special Mention
Player, School Pos. Ht. Wt. Gr
Michael Stitt, Fairland RB-DB 5-08 155 Jr.
Blaine Cremeans, Fairland WR-LB 6-00 180 Jr.
Jacob Rankin, Fairland OL-DL 6-00 290 Sr.
Offensive Player of the Year: Easton Wolf, Waverly
Defensive Player of the Year: Jacob Campbell, Gallipolis Gallia Academy
Coach of the Year: Alex Penrod, Gallipolis Gallia Academy
Division V
First Team
Player, School Pos. Ht. Wt. Gr.
Ethan Duncan, Ironton TE-LB 5-10 215 Sr.
Reid Carrico, Ironton RB-LB 6-02 205 So.
Gage Salyers, Ironton QB-DB 6-01 185 Jr.
Seth Fosson, Ironton RB-DE 6-01 225 Jr.
Brady Rowe, Ironton OL-DL 6-02 230 Sr.
Kamren Harless, Chesapeake RB-DB 6-01 165 Jr.
Dakota Hess, Chesapeake OL-DL 6-01 345 Jr.
Austin Browning, Chesapeake QB-DB 6-01 185 Sr.
Logan Hankins, Rock Hill RB-DB 5-11 180 Jr.
Triston Delong, Rock Hill OL-DL 5-10 290 Jr.
Special Mention
Player, School Pos. Ht. Wt. Gr
Brycen Thomas, Ironton WR-DB 5-10 160 Sr.
Hunter Humphreys, Ironton OL-DL 6-01 240 Sr.
Will Todd, Chesapeake RB-DB 5-07 150 Jr.
T.J. McGinnis, Rock Hill RB-DE 6-02 240 Jr.
Brayden Friend, Rock Hill QB-DB 5-08 160 So.
Joel Morrison, South Point WR-DB 5-10 140 Sr.
Offensive Player of the Year: Talyn Parker, Portsmouth
Co-Defensive Players of the Year: Ethan Duncan, Ironton: Evan Dahm, Wheelersburg
Coach of the Year: Rob Woodward, Wheelersburg
Division VI
First Team
Player, School Pos. Ht. Wt. Gr.
Aaron Music, Coal Grove WR-DB 6-01 185 Sr.
Nate Harmon, Coal Grove QB-DB 6-02 190 Sr.
Austin Stapleton, Coal Grove RB-DL 5-10 220 So.
Special Mention
Player, School Pos. Ht. Wt. Gr
Kyle Sites, Coal Grove RB-DB 5-08 160 Sr.
Ben Compliment, Coal Grove OL-DL 6-02 240 So.
Offensive Player of the Year: Keegan Wilburn, Nelsonville-York
Defensive Player of the Year: Lane Mettler, Bainbridge Paint Valley
Coach of the Year: Pete Hollon, Bainbridge Paint Valley
Division VII
First Team
Player, School Pos. Ht. Wt. Gr.
Keifer Wilson, Symmes Valley RB-DB 5-11 160 Sr.
Jack Leith, Symmes Valley All-Purpose-LB 6-03 170 Jr.
Chad Morris, Symmes Valley OL-DL 5-10 240 Sr.
Alec Smith, Green RB-LB 5-09 180 Jr.
Caleb Derifield, Green OL-DL 6-01 180 Jr.
Lonnie Smith, Green RB-LB 6-03 190 So.
Special Mention
Player, School Pos. Ht. Wt. Gr
Mason Hensley, Green OL-DL 6-08 270 Jr.
Seth Imes, Green OL-DL 6-03 270 Sr.
Offensive Player of the Year: Conner Wright, Glouster Trimble
Defensive Player of the Year: Sawyer Koons, Glouster Trimble
Co-Coaches of the Year: Phil Faires, Glouster Trimble; Ted Newsome, Franklin Furnace Green