• 79°

Scoreboard

Reds’ boxscore
Reds 3, Brewers 0
Cincinnati Milwaukee
ab r h bi ab r h bi
Senzel cf 3 1 1 0 Cain cf 3 0 2 0
Votto 1b 4 0 1 0 Mstakas 3b 4 0 0 0
E.Suarez 3b 3 1 0 0 Braun lf 3 0 1 0
Ervin rf 3 1 1 1 Grandal c 1 0 0 0
J.Iglesias ss 4 0 1 0 Thames 1b 4 0 0 0
K.Farmer 2b 3 0 0 1 Hiura 2b 4 0 2 0
Winker ph-lf 1 0 0 0 Gamel rf 4 0 0 0
Casali c 3 0 0 0 Arcia ss 4 0 0 0
Peraza lf-2b 3 0 0 0 G.Gnzal p 1 0 0 0
S.Gray p 2 0 0 0 Wodruff ph 1 0 1 0
Dav.Hrndz p 0 0 0 0 F.Prlta p 0 0 0 0
Dietrich ph 1 0 0 0 Aguilar ph 1 0 0 0
Garrett p 0 0 0 0 Houser p 0 0 0 0
R.Iglesias p 0 0 0 0
Totals 30 3 4 2 Totals 30 0 6 0

Cincinnati 300 000 000 = 3
Milwaukee 000 000 000 = 0

DP—Cincinnati 2. LOB—Cincinnati 3, Milwaukee 8. 2B—Ervin (1), Cain (16). 3B—Senzel (2). SB—K.Farmer (2). CS—Senzel (1), Braun (1).

IP H R ER BB SO
Cincinnati
Gray W,1-4 6 5 0 0 4 9
Hernandez H,8 1 0 0 0 0 2
Garrett H,7 1 0 0 0 1 3
Iglesias S,10-12 1 1 0 0 0 0
Milwaukee
Gonzalez L,2-1 5 3 3 3 3 4
Peralta 2 0 0 0 0 2
Houser 2 1 0 0 0 4
WP—Gonzalez.
Umpires—Home, Chad Whitson; First, Mike Muchlinski; Second, Mike Winters; Third, Tim Timmons.
T—2:39. A—36,829 (41,900).

MLB standings
Major League Baseball
All Times EDT
NATIONAL LEAGUE
East Division
W L Pct GB
Philadelphia 28 20 .583 —
Atlanta 26 22 .542 2
New York 22 25 .468 5 1/2
Washington 19 29 .396 9
Miami 14 31 .311 12 1/2
Central Division
W L Pct GB
Chicago 28 18 .609 —
Milwaukee 28 22 .560 2
Pittsburgh 24 21 .533 3 1/2
St. Louis 24 23 .511 4 1/2
CINCINNATI 22 26 .458 7
West Division
W L Pct GB
Los Angeles 32 17 .653 —
Arizona 25 23 .521 6 1/2
San Diego 24 24 .500 7 1/2
Colorado 21 25 .457 9 1/2
San Francisco 20 26 .435 10 1/2
Monday’s Games
N.Y. Mets 5, Washington 3
Philadelphia 5, Chicago Cubs 4, 10 innings
Atlanta 4, San Francisco 1
San Diego 2, Arizona 1
Tuesday’s Games
Kansas City at St. Louis, ppd.
Chicago Cubs 3, Philadelphia 2
Colorado 5, Pittsburgh 0
L.A. Dodgers 7, Tampa Bay 3
Miami 5, Detroit 4, 11 innings
N.Y. Mets 6, Washington 5
CINCINNATI 3, Milwaukee 0
Atlanta at San Francisco, 9:45 p.m.
Arizona at San Diego, 10:10 p.m.
Wednesday’s Games
CINCINNATI (Castillo 5-1) at Milwaukee (Davies 5-0), 1:10 p.m.
Kansas City (Keller 2-5) at St. Louis (Wainwright 3-4), 1:15 p.m.
Arizona (Kelly 4-4) at San Diego (Lauer 2-4), 3:40 p.m.
Colorado (Gray 3-4) at Pittsburgh (TBD), 7:05 p.m.
L.A. Dodgers (Hill 1-1) at Tampa Bay (TBD), 7:10 p.m.
Miami (Urena 1-6) at Detroit (Norris 2-2), 7:10 p.m.
Washington (Scherzer 2-5) at N.Y. Mets (deGrom 3-5), 7:10 p.m.
Philadelphia (Irvin 2-0) at Chicago Cubs (Hamels 4-0), 8:05 p.m.
Atlanta (Fried 6-2) at San Francisco (Samardzija 2-2), 9:45 p.m.
Thursday’s Games
Washington at N.Y. Mets, 12:10 p.m.
Colorado at Pittsburgh, 12:35 p.m.
Miami at Detroit, 1:10 p.m.
Philadelphia at Chicago Cubs, 2:20 p.m.
Atlanta at San Francisco, 3:45 p.m.
—————
American League
East Division
W L Pct GB
New York 30 17 .638 —
Tampa Bay 27 18 .600 2
Boston 25 23 .521 5 1/2
Toronto 20 28 .417 10 1/2
Baltimore 15 33 .313 15 1/2
Central Division
W L Pct GB
Minnesota 31 16 .660 —
Cleveland 25 22 .532 6
Chicago 21 26 .447 10
Detroit 18 27 .400 12
Kansas City 16 31 .340 15
West Division
W L Pct GB
Houston 33 16 .673 —
Texas 23 23 .500 8 1/2
Oakland 24 25 .490 9
Los Angeles 22 25 .468 10
Seattle 23 28 .451 11
Monday’s Games
Boston 12, Toronto 2
Oakland 6, Cleveland 4
N.Y. Yankees 10, Baltimore 7
Texas 10, Seattle 9
Houston 3, Chicago White Sox 0
Minnesota 3, L.A. Angels 1
Tuesday’s Games
Kansas City at St. Louis, ppd.
Oakland 5, Cleveland 3
N.Y. Yankees 11, Baltimore 4
Toronto 10, Boston 3
L.A. Dodgers 7, Tampa Bay 3
Miami 5, Detroit 4, 11 innings
Texas 5, Seattle 3
Houston 5, Chicago White Sox 1
Minnesota at L.A. Angels, 10:07 p.m.
Wednesday’s Games
Oakland (Montas 5-2) at Cleveland (Rodriguez 1-3), 1:10 p.m.
Kansas City (Keller 2-5) at St. Louis (Wainwright 3-4), 1:15 p.m.
Seattle (Gonzales 5-3) at Texas (Sampson 1-3), 2:05 p.m.
N.Y. Yankees (Sabathia 2-1) at Baltimore (Straily 1-3), 7:05 p.m.
Boston (TBD) at Toronto (Sanchez 3-4), 7:07 p.m.
L.A. Dodgers (Hill 1-1) at Tampa Bay (TBD), 7:10 p.m.
Miami (Urena 1-6) at Detroit (Norris 2-2), 7:10 p.m.
Chicago White Sox (Nova 2-4) at Houston (Cole 4-4), 8:10 p.m.
Minnesota (Perez 6-1) at L.A. Angels (Harvey 2-3), 9:07 p.m.
Thursday’s Games
N.Y. Yankees at Baltimore, 12:35 p.m.
Boston at Toronto, 12:37 p.m.
Miami at Detroit, 1:10 p.m.
Tampa Bay at Cleveland, 6:10 p.m.
Chicago White Sox at Houston, 8:10 p.m.

H.S. baseball
Ohio High School Athletic Association
Monday’s Baseball Tournament Results
Division II
Athens 8, Thornville Sheridan 1
Cols. Hartley 8, Cols. DeSales 6
Vincent Warren 2, Circleville 1
Division III
Can. Cent. Catholic 4, Rootstown 0
Canfield S. Range 7, Youngs. Ursuline 1
Cin. Country Day 10, Williamsburg 0
Cin. Madeira 6, Batavia Clermont NE 2
Cle. VASJ 1, Wickliffe 0
Fredericktown 6, Johnstown-Monroe 0
Howard E. Knox 6, Baltimore Liberty Union 2
Kirtland 7, Mantua Crestwood 6
Middletown Madison 4, Lewistown Indian Lake 2
Richmond Edison 7, Martins Ferry 4
Spring. Greenon 5, Waynesville 2
St. Bernard Roger Bacon 11, Blanchester 8
Versailles 3, Jamestown Greeneview 2
W. Lafayette Ridgewood 7, Barnesville 1
Division IV
Chillicothe Huntington 6, Reedsville Eastern 5
Lancaster Fisher Catholic 7, Sugar Grove Berne Union 3
Mowrystown Whiteoak 9, Waterford 0
Newark Catholic 10, Morral Ridgedale 0
Tuesday’s Baseball Tournament Results
Division III
Johnstown Northridge 9, Gahanna Cols. Academy 0
W. Jefferson 3, Heath 0
Division IV
Portsmouth Clay 10, S. Webster 3
Racine Southern 10, Franklin Furnace Green 0

H.S. softball
Ohio High School Athletic Association
Girls’ Regional Softball Pairings
Division III
Region 12
Dayton Regional
West Liberty-Salem (11-9) vs. Brookville (19-2) at Wright State University, Wed., at 2 p.m.
West Jefferson (18-6) vs. No. 10 Bellefontaine Benjamin Logan (17-2) at Wright State University, Wed., 5 p.m.
Regional Final: at Wright State University, Sat., Noon
Region 10
Findlay Regional
No. 6 Sherwood Fairview (21-1) vs. Galion (20-4) at Findlay High School, Wed., 2 p.m.
No. 8 Pemberville Eastwood (27-1) vs. No. 3 Cardington-Lincoln (21-1) at Findlay High School, Wed., 5 p.m.
Regional Final: at Findlay High School, Sat., Noon
Region 9 – Massillon Regional
No. 1 Wellington (15-11) vs. West Salem Northwestern (19-6) at Washington High School, Wed., at 2 p.m.
Canfield South Range (20-7) vs. No. 1 Warren Champion (26-2) at Washington High School, Wed., 5 p.m.
Regional Final: at Washington High School, Sat., Noon
Region 11 – Lancaster Regional
Byesville Meadowbrook (9-3) vs. Sugarcreek Garaway (16-10) at Lancaster High School, Wed., 4 p.m.
Ironton (26-1) vs. No. 4 Leesburg Fairfield (23-1) at Lancaster High School, Wed., 6 p.m.
Regional Final: at Lancaster High School, Sat., Noon
Div. III State Tournament
at Firestone Stadium, Akron
Region 12 vs. Region 10, Thurs., May 30, 10 a.m.
Region 9 vs. Region 11, Thurs., May 30, 12:30 p.m.
Div. III State Championship: Sat., June 1, 10 a.m.

NBA playoffs
NBA Daily Playoffs
All Times EDT
CONFERENCE SEMIFINALS
(Best-of-7; x-if necessary)
Saturday, May 18
Golden State 110 Portland 99
Sunday, May 19
Toronto 118, Milwaukee 112, 2OT
Monday, May 20
Golden State 119, Portland 117, OT, Golden State wins series 4-0
Tuesday, May 21
Toronto 120, Milwaukee 102, series tied 2-2
Thursday, May 23
x-Toronto at Milwaukee, 8:30 p.m.
Saturday, May 25
x-Milwaukee at Toronto, 8:30 p.m.
Monday, May 27
x-Toronto at Milwaukee, 8:30 p.m.
FINALS
(Best-of-7; x-if necessary)
Golden State vs. Milwaukee/Toronto winner
Thursday, May 30
Golden State at Milwaukee/Toronto, 9 p.m.
Sunday, June 2
Golden State at Milwaukee/Toronto, 8 p.m.
Wednesday, June 5
Milwaukee/Toronto at Golden State, 9 p.m.
Friday, June 7
Milwaukee/Toronto at Golden State, 9 p.m.
Monday, June 10
x-Golden State at Milwaukee/Toronto, 9 p.m.
Thursday, June 13
x-Milwaukee/Toronto at Golden State, 9 p.m.
Sunday, June 16
x-Golden State at Milwaukee/Toronto, 8 p.m.

NHL playoffs
NHL Playoffs & Results
CONFERENCE FINALS
(Best-of-7; x-if necessary)
Thursday, May 9
Boston 5, Carolina 2
Saturday, May 11
San Jose 6, St. Louis 3
Sunday, May 12
Boston 6, Carolina 2
Monday, May 13
St. Louis 4, San Jose 2
Tuesday, May 14
Boston 2, Carolina 1
Wednesday, May 15
San Jose 5, St. Louis 4, OT
Thursday, May 16
Boston 4, Carolina 0, Boston wins series 4-0
Friday, May 17
St. Louis 2, San Jose 1
Sunday, May 19
St. Louis 5, San Jose 0
Tuesday, May 21
San Jose at St. Louis 5, San Jose 1, St. Louis wins series 4-2
STANLEY CUP FINALS
(Best-of-7; x-if necessary)
Monday, May 27
St. Louis at Boston, 8 p.m.
Wednesday, May 29
St. Louis at Boston, 8 p.m.
Saturday, June 1
Boston at St. Louis, 8 p.m.
Monday, June 3
Boston at St. Louis, 8 p.m.
Thursday, June 6
x-St. Louis at Boston, 8 p.m.
Sunday, June 9
x-Boston at St. Louis, 8 p.m.
Wednesday, June 12
x-St. Louis at Boston, 8 p.m.

AFL standings
Arena Football League
All Times EDT
W L T Pct PF PA
Albany 3 0 0 1.000 128 94
Baltimore 2 1 0 .667 134 117
Philadelphia 2 1 0 .667 132 125
Atlantic City 1 2 0 .333 117 124
Washington 1 2 0 .333 119 129
Columbus 0 3 0 .000 84 125
Saturday, May 18
Philadelphia at Boston, 3:30 p.m.
Baltimore at Atlantic City, 7 p.m.
Albany at Columbus, 7 p.m.
Saturday, May 25
Washington at Columbus, 3:30 p.m.
Alabany at Atlantic City, 7 p.m.
Sunday, May 26
Philadelphia at Baltimore, 3 p.m.