• 43°

SE Ohio Baseball Coaches All-District Teams

Baseball Coaches 2019 All-Southeast District Team
East Division III First Team
Name School Year Position
Logan Hankins Rock Hill JR P/2B/SS
Reece Robson Nelsonville-York SR C/SS
Trey Carter Wheelersburg SR P/1B/OF
Nick Headley Crooksville SR P/SS
Bayley Clutters Oak Hill SR P/C/SS
Hunter Cardwell Wellston JR P/C
Ethan Duncan Ironton SR CF/P
Drew Smith South Point SR CF/P
Reilly Sowards Fairland JR P/SS
Connor Mullins Wheelersburg SR P/SS
Luke Chapman Alexander JR DH/OF
Wesley Smith Meigs SR CF/P
Jalen Miller Wheelersburg SR CF/P/SS
2nd Team
Name School Year Position
Gavin Hunt Fairland SO CF/P
Trent Dearth Chesapeake SO SS/CF
Chase Inglalls Wellston SO 2B
Brody Blackwell South Point JR P/SS
Logan Adams Belpre JR SS/P

East Division III
Honorable Mention
Name School
Logan Hines Oak Hill Brycen Thomas Ironton
Hunter Lahrmer Oak Hill Jesse Collins Belpre
Thomas Sentz Chesapeake Chase Kemper River Valley
Cole Ratcliff Wheelersburg Dalton Mershon River Valley
Isaac York Alexander Chase Barber River Valley
Landon Smith Rock Hill Brennan West Fairland
Kaleb Kidd Rock Hill Alex Rogers Fairland
Ike Diehl Southeastern Tucker Adkins Fairland
Bryce McWhorter Southeastern Jake Blagg Rock Hill
Athan Temponeras Wheelersburg Bryce Richards Nelsonville-York
Mike Baughman Crooksville Nate Frisby Wellston
Mason Hanning Alexander Andrew Mershon River Valley
Drake McClure South Point Coach of the Year: Michael Hill, Fairland

 

Baseball Coaches 2019 All-Southeast District Team
East Division IV First Team
Name School Year Position
Billy Harmon Southern SR P/C
Matt Blanchard Eastern SO P/C
Braden Belleville Waterford SR P/3B
Isaac Whaley St Joseph SR SS/P
Billy Jones South Webster SO P/1B
Noah Rossiter Trimble SR P/CF
Nate Harmon Coal Grove SR P/CF
Trey Hettich Miller JR P/OF
Max Hooper Trimble SR P/SS 2nd Team
Name School Year Position
Isiah Fish Eastern SR 1B/DH
Jensen Anderson Southern SR P/1B
Jackson Rowe St Joseph SO INF/P
Gage Shuler Southern JR P/C/SS
Nate Durst Eastern SR 3B
Tait Matney Coal Grove SO SS
Jude Huffman Waterford SO C
Gary Brooks Trimble SR C
Blayton Cox Miller SO 2B/P

East Division IV
Honorable Mention
Name School
Jacob Ruth South Webster Jimmy Mahlmeister St Joseph
Kyle Sites Coal Grove Chase Wilds St Joseph
Nick Hicks South Gallia Brice Robnett South Webster
Russell Young Waterford Ryan Acree Southern
Ryan Harbour Eastern Wyatt Vollmer Miller
Coach of the Year: Kyle Wickline, Racine Southern

 

Baseball Coaches 2019 All-Southeast District Team
West Division IV First Team
Name School Year Position
Clay Cottle Clay SO SS
Dakota Dodds Clay JR P/1B
Traeten Hamilton Whiteoak SR SS/P
Tayte Carver Green SR INF/P
Tanner Kimbler Green SR SS/P
Kyle Reaves Manchester SO C
Zach Harless Whiteoak JR INF/OF/P
Evan Brill Whiteoak SR P/OF
Elijah McCloskey Huntington SR SS/P
2nd Team
Name School Year Position
Reece Whitley Clay JR C/P/INF
Mason Lehr Whiteoak JR 3B/P
Bryce Penn Green SR 3B
Ethan Kammer Notre Dame SO C
aden Jesse Clay SO 1B/OF
Tyler Winston East SR OF
Ty Large Whiteoak Sr 1B/P
Jacob Calvert Manchester SR 1B
Gavin Free Huntington SO 3B/P

West Division IV
Honorable Mention
Name School
Kyle Winston East Logan Bell Manchester
Levi Singleton Green Weston Roop Huntington
Mason Barber Green Devin Carroll Huntington
Ed Webb Green Bradley McCleese Clay
Seth Beeler Huntington Shaden Malone Clay
Nate Snyder Huntington Ryan Roberts Whiteoak
Chase Butler Whiteoak
Dylan Bailey East Coach of the Year: Marc Cottle, Portsmouth Clay