• 39°

All-OVC & All-SOC Spring Sports Teams

Ohio Valley Conference
2019 All-OVC Track Event Champions
Boys’ Meet
4x800M Relay: Rock Hill — Victor Aguilera, Eli Baker, Ethan Miller, Noah Wood
110M Hurdles: Jed Whitworth, Coal Grove
100M Dash: Talyn Parker, Portsmouth
4x200M Relay: Portsmouth — Kaden Davis, Brian Carey-Knipp, Eugene Johnson, Talyn Parker
1600M Run: Aiden Kammler, Portsmouth
4x100M Relay: Ironton — John Higgins, Trent Hacker, Kameron Browning, Charlie Large
400M Dash: Noah Wood, Rock Hill
300M Hurdles: Gabe Kidd, Rock Hill
800M Run: Eli Baker, Rock Hill
200M Dash: Noah Wood, Rock Hill
3200M Run: Aiden Kammler, Portsmouth
4x400M Relay: Rock Hill — Victor Aguilera, Noah Wood, Gabe Kidd, Ethan Miller
Discus: T.J. McGinnis, Rock Hill
Shot Put: T.J. McGinnis, Rock Hill
High Jump: Spencer Harris, Fairland
Long Jump: Kamren Harless, Chesapeake
Pole Vault: Brady Wilson, Chesapeake
Team Place: 1, Rock Hill; 2, Portsmouth; 3, Coal Grove; 4, Gallipolis; 5, Ironton; 6, Chesapeake; 7, Fairland; 8, South Point.
Girls’ Meet
4x800M Relay: Fairland — Emma Marshall, Deanna Hall, Haleigh Fuller, Olivia Lewis
110M Hurdles: Kylee Thomas, Coal Grove
100M Dash: Zoe Smith, Gallipolis
4x200M Relay: South Point — Sarah Roach, Neele Bennje, Diamond Crawley, Elaysia Walburn
1600M Run: Kelsie Hegemeyer, Chesapeake
4x100M Relay: Ironton — Loralei Griffiths, Lilly Zornes, Erica Collins, Kyleigh Pauley
400M Dash: Kylee Thomas, Coal Grove
300M Hurdles: Kylee Thomas, Coal Grove
800M Run: Kelsie Hegemeyer, Chesapeake
200M Dash: Allie Marshall, Fairland
3200M Run: McKenna Pannell, Fairland
4x400M Relay: Coal Grove — Sarah Cecil, Kaylee Harris, Mikayla Daniels, Addi Dillow
Discus: Emma Hall, Ironton
High Jump: Allie Marshall, Fairland
Long Jump: Alex Barnes, Gallipolis
Shot Put: Jaiden Rickett, Portsmouth
Pole Vault: Lauren Holliday, Coal Grove
Team Place: 1, Coal Grove; 2. Fairland; 3, Gallipolis; 4, Ironton; 5, Portsmouth; 6, Rock Hill; 7, Chesapeake; 8, South Point.

Ohio Valley Conference
2019 All-OVC Baseball
First Team
Gavin Hunt, Fairland
Reilly Sowards, Fairland
Garrett Looney, Fairland
Brennan West, Fairland
Logan Hankins, Rock Hill
Kaleb Kidd, Rock Hill
Landon Smith, Rock Hill
Wyatt Sipple, Gallipolis
Garrett McGuire, Gallipolis
Josh Faro, Gallipolis
Drew Smith, South Point
Brody Blackwell, South Point
Ethan Duncan, Ironton
Brycen Thomas, Ironton
Trent Dearth, Chesapeake
Thomas Sentz, Chesapeake
Nate Harmon, Coal Grove
Bryce Wallace, Portsmouth
Coach of the Year: Michael Hill, Fairland
Honorable Mention
Alex Rogers, Fairland
Tucker Adkins, Fairland
Jake Blagg, Rock Hill
Seth Nichols, Rock Hill
Wyatt Sipple, Gallipolis
Zane Loveday, Gallipolis
Cole Davis, Gallipolis
Brycen McCann, South Point
Ben Walls, South Point
Cameron Deere, Ironton
Kyle Howell, Ironton
Jonah Ridenour, Chesapeake
Travis Grim, Chesapeake
Tait Matney, Coal Grove
Ben Compliment, Coal Grove
Jack Workman, Portsmouth
William Sturgill, Portsmouth
OVC records: Fairland 12-2, Rock Hill 11-3, Gallipolis 9-5, South Point 7-7, Ironton 6-8, Chesapeake 5-9, Coal Grove 4-10, Portsmouth 2-12.

Ohio Valley Conference
2019 All-OVC Softball
First Team
Keegan Moore, Ironton
Taiya Hamlet, Ironton
Peighton Rowe, Ironton
Mary Beth Burton, Ironton
Alex Barnes, Gallipolis
Malerie Stanley, Gallipolis
Bailey Young, Gallipolis
Grace Stevens, Rock Hill
Kylee Howard, Rock Hill
Lauren Crum, Coal Grove
Addi Dillow, Coal Grove
Holly Ramey, South Point
Sara Allen, South Point
Ryleigh Swann, Chesapeake
Emily Bowen, Fairland

Honorable Mention
Haylee Stevens, Ironton
Demi Sands, Ironton
Bailey Meadows, Gallipolis
Chasity Adams, Gallipolis
Rileigh Morris, Rock Hill
Makenzie Hanshaw, Rock Hill
Olivia Ramey, Portsmouth
Kylee Montgomery, Portsmouth
Jaidyn Griffith, Coal Grove
Kaleigh Murphy, Coal Grove
Kylee Ellison, South Point
Emily Byrd, South Point
Ashley Tackett, Chesapeake
Jordan Storms, Chesapeake
Libby Judge, Fairland
Adrianna Hoffman, Fairland
Coach of the Year: Missy Fields, Ironton
OVC team records: Ironton 14-0, Gallipolis 10-4, Rock Hill 8-6, Portsmouth 8-6, Coal Grove 7-7, South Point 5-9, Chesapeake 3-11, Fairland 1-13.

Southern Ohio Conference
2019 All-SOC Softball
Girls’ Division I
First Team
Sarah Kingery, Symmes Valley; Kara Saunders, Symmes Valley; Cassie Schaefer, Portsmouth Notre Dame; Isabel Cassidy, Portsmouth Notre Dame; Claire Dettwiller, Portsmouth Notre Dame; Preslee Lutz, Portsmouth Clay; Shaelyn Vassar, Portsmouth Clay; Megan Bazler, Portsmouth Clay; Megan Bazler, Portsmouth Clay; Rachael Cline, Green; Ava Jenkins, Green; Lexus Oiler, New Boston; Bailey Elliott, Western’ Olivia Hatfield, Beaver Eastern; Hannah Ginn, Sciotoville East.
Second Team
Ericca Ross, Symmes Valley; Ava Hasssell, Portsmouth Notre Dame; Taylor Schmidt, Portsmouth Notre Dame; Hannah Oliver, Portsmouth Clay; Cassidy Wells, Portsmouth Clay; Madison Southworth, Beaver Eastern; Kasey Kimbler, Green; Taylen Hickman, Green’ Morgan Whitley, Western; Ali Escamilla, Sciotoville East.
Player of the Year: Sarah Kingery, Symmes Valley
Pitcher of the Year: Cassie Schaefer, Portsmouth Notre Dame
Co-Coach of the Year: J.D. McKenzie, Portsmouth Notre Dame; Jason Gearhart, Portsmouth Clay
Southern Ohio Conference
2019 All-SOC Baseball
Boys’ Division I
First Team
Tayte Carver, Green; Tanner Kimbler, Green; Bryce Ponn, Green; Eli Webb, Green; Clay Cottle, Portsmouth Clay; Dakota Dodds, Portsmouth Clay; Jaden Jessee, Portsmouth Clay; Parker Clemmonds, Beaver Eastern; Logan Clemmons, Beaver Eastern; Tyler Winston, Sciotoville East; Dylan Theobald, Western; Ethan Kammer, Portsmouth Notre Dame.
Second Team
Devin Renfro, Symmes Valley; Caden Brammer, Symmes Valley; Levin Singleton, Green; Reece Whitley, Portsmouth Clay; Evan Woods, Portsmouth Clay; Chance Adkins, Beaver Eastern; Dylan Bailey, Sciotoville East; Sage Collingsworth, Western; Matt Boldman, Portsmouth Notre Dame.
Co-Player of the Year: Tayte Carver, Green; Clay Cottle, Portsmouth Clay
Co-Pitcher of the Year: Tanner Kimbler, Green; Dakota Dodds, Portsmouth Clay
Co-Coach of the Year: Dan McDavid, Green; Marc Cottle, Portsmouth Clay