• 57°

Scoreboard

Reds’ boxscore
TUESDAY’S GAME
Reds 4, Cardinals 1
Cincinnati St. Louis
ab r h bi ab r h bi
Senzel cf 5 0 1 1 M.Crpntr 3b 3 1 1 1
Votto 1b 5 0 2 0 DeJong ss 4 0 1 0
E.Suarez 3b 5 0 1 0 Gldschmt 1b 3 0 0 0
Puig rf 5 1 1 1 Ozuna lf 3 0 1 0
J.Iglesias ss 3 1 1 0 Wieters c 4 0 0 0
Casali c 4 1 1 0 De.Fowler rf 4 0 0 0
K.Farmer 2b 4 0 1 0 Wong 2b 4 0 1 0
Peraza lf 3 1 2 2 Bader cf 3 0 1 0
L.Castillo p 3 0 0 0 G.Caberra p 2 0 0 0
Garrett p 0 0 0 0 Wacha p 0 0 0 0
Barnhart ph 1 0 0 0 Gyorko ph 1 0 1 0
Dav.Hrndz p 0 0 0 0 T.Webb p 0 0 0 0
R.Iglesias p 0 0 0 0 Brebbia p 0 0 0 0
J.Martin ph 1 0 0 0
Totals 38 4 10 4 Totals 32 1 6 1

Cincinnati 000 220 000 = 4
St. Louis 100 000 000 = 1

E—M.Carpenter (4), DeJong (3). DP—Cincinnati 1, St. Louis 1. LOB—Cincinnati 9, St. Louis 8. 2B—Senzel (7), Peraza (5), Bader (5). HR—Puig (11), M.Carpenter (9). SB—Peraza (5).

IP H R ER BB SO
Cincinnati
Castillo W,6-1 6 2 1 1 4 8
Garrett H,8 1 2 0 0 0 1
Hernandez H,9 1 1 0 0 0 3
Iglesias S,12-14 1 1 0 0 0 2 St. Louis
Cabrera L,0-2 4 2-3 8 4 3 2 0
Wacha 2 1-3 2 0 0 0 3
Webb 1 1-3 0 0 0 0 0
Brebbia 2-3 0 0 0 0 1
Umpires—Home, Larry Vanover; First, Dan Bellino; Second, Dave Rackley; Third, Sean Barber.
T—2:56. A—40,649 (45,538).

MLB standings
Major League Baseball
NATIONAL LEAGUE
East Division
W L Pct GB
Philadelphia 35 27 .565 —
Atlanta 33 27 .550 1
New York 29 32 .475 5 1/2
Washington 28 33 .459 6 1/2
Miami 23 36 .390 10 1/2
Central Division
W L Pct GB
Chicago 34 26 .567 —
Milwaukee 34 28 .548 1
St. Louis 30 29 .508 3 1/2
Pittsburgh 28 31 .475 5 1/2
CINCINNATI 28 32 .467 6
West Division
W L Pct GB
Los Angeles 43 20 .683 —
Colorado 31 29 .517 10 1/2
San Diego 31 31 .500 11 1/2
Arizona 31 32 .492 12
San Francisco 25 35 .417 16 1/2
Tuesday’s Games
Atlanta 12, Pittsburgh 5
Washington 9, Chicago White Sox 5
San Francisco 9, N.Y. Mets 3, 10 innings
Miami 16, Milwaukee 0
Chicago Cubs 6, Colorado 3
CINCINNATI 4, St. Louis 1
L.A. Dodgers 9, Arizona 0
Philadelphia 9, San Diego 6
Wednesday’s Games
CINCINNATI at St. Louis, ppd.
Washington 6, Chicago White Sox 4
Arizona 3, L.A. Dodgers 2, 11 innings
Philadelphia 7, San Diego 5
N.Y. Mets 7, San Francisco 0
Miami 8, Milwaukee 3
Chicago Cubs 9, Colorado 8
Atlanta at Pittsburgh, 7:05 p.m.
Thursday’s Games
San Francisco (Anderson 1-1) at N.Y. Mets (Wheeler 5-3), 12:10 p.m.
Atlanta (Foltynewicz 1-4) at Pittsburgh (Archer 2-5), 12:35 p.m.
CINCINNATI (Mahle 2-5) at St. Louis (Mikolas 4-5), 1:15 p.m.
Miami (Smith 3-3) at Milwaukee (Woodruff 7-1), 2:10 p.m.
Colorado (Gray 5-4) at Chicago Cubs (Quintana 4-4), 2:20 p.m.
Washington (Corbin 5-3) at San Diego (Lucchesi 4-3), 10:10 p.m.
Friday’s Games
St. Louis at Chicago Cubs, 2:20 p.m.
CINCINNATI at Philadelphia, 7:05 p.m.
Arizona at Toronto, 7:07 p.m.
Atlanta at Miami, 7:10 p.m.
Colorado at N.Y. Mets, 7:10 p.m.
Pittsburgh at Milwaukee, 8:10 p.m.
Washington at San Diego, 10:10 p.m.
L.A. Dodgers at San Francisco, 10:15 p.m.
—————
American League
East Division
W L Pct GB
New York 38 22 .633 —
Tampa Bay 36 23 .610 1 1/2
Boston 31 29 .517 7
Toronto 23 38 .377 15 1/2
Baltimore 19 41 .317 19
Central Division
W L Pct GB
Minnesota 40 19 .678 —
Cleveland 30 30 .500 10 1/2
Chicago 29 32 .475 12
Detroit 23 35 .397 16 1/2
Kansas City 19 41 .317 21 1/2
West Division
W L Pct GB
Houston 42 20 .677 —
Texas 30 28 .517 10
Oakland 30 30 .500 11
Los Angeles 29 32 .475 12 1/2
Seattle 25 39 .391 18
Wednesday’s Games
Washington 6, Chicago White Sox 4
N.Y. Yankees at Toronto, 7:07 p.m.
Minnesota at Cleveland, 7:10 p.m.
Tampa Bay at Detroit, 7:10 p.m.
Baltimore at Texas, 8:05 p.m.
Boston at Kansas City, 8:15 p.m.
Oakland at L.A. Angels, 10:07 p.m.
Houston at Seattle, 10:10 p.m.
Thursday’s Games
Tampa Bay (TBD) at Detroit (Norris 2-4), 1:10 p.m.
Boston (Weber 1-1) at Kansas City (Duffy 3-2), 1:15 p.m.
Houston (Verlander 9-2) at Seattle (Milone 1-1), 3:40 p.m.
N.Y. Yankees (Happ 5-3) at Toronto (Jackson 0-3), 7:07 p.m.
Minnesota (Berrios 7-2) at Cleveland (Bauer 4-5), 7:10 p.m.
Baltimore (Cashner 6-2) at Texas (Jurado 2-2), 8:05 p.m.
Oakland (Fiers 4-3) at L.A. Angels (Skaggs 4-5), 10:07 p.m.
Friday’s Games
Arizona at Toronto, 7:07 p.m.
Minnesota at Detroit, 7:10 p.m.
N.Y. Yankees at Cleveland, 7:10 p.m.
Tampa Bay at Boston, 7:10 p.m.
Oakland at Texas, 8:05 p.m.
Baltimore at Houston, 8:10 p.m.
Chicago White Sox at Kansas City, 8:15 p.m.
Seattle at L.A. Angels, 10:07 p.m.

NBA playoffs
NBA Daily Playoffs
FINALS
(Best-of-7; x-if necessary)
Golden State vs. Toronto
Thursday, May 30
Toronto 118, Golden State 109
Sunday, June 2
Golden State 109, Toronto 104
Wednesday, June 5
Toronto 123, Golden State 109, Toronto leads series 2-1
Friday, June 7
Toronto at Golden State, 9 p.m.
Monday, June 10
Golden State at Toronto, 9 p.m.
Thursday, June 13
x-Toronto at Golden State, 9 p.m.
Sunday, June 16
x-Golden State at Toronto, 8 p.m.

NHL playoffs
NHL Playoffs & Results
STANLEY CUP FINALS
(Best-of-7; x-if necessary)
Monday, May 27
Boston 4, St. Louis 2
Wednesday, May 29
St. Louis 3, Boston 2, OT
Saturday, June 1
Boston 7,at St. Louis 2
Monday, June 3
St. Louis 4, Boston 2, series tied 2-2
Thursday, June 6
x-St. Louis at Boston, 8 p.m.
Sunday, June 9
x-Boston at St. Louis, 8 p.m.
Wednesday, June 12
x-St. Louis at Boston, 8 p.m.

H.S. baseball
Ohio High School Athletic Association
Baseball State Tournament Pairings
Home team listed first. All games at Canal Park, Akron.
Rankings are from final coaches association state poll.
All games on OHSAA Radio Network: https://www.ohsaa.org/news/radio
Pay-per-view, live stats and state tournament coverage: https://bit.ly/2IjNB66
Division I
No. 12 Springboro (26-6) vs. No. 18 Mentor (21-5), Fri., 10 a.m.
Hilliard Darby (24-7) vs. No. 19 Cleveland St. Ignatius (22-8), Fri., 1 p.m.
Div. I State Championship: Sun., 10 a.m.
Division II
No. 10 Gates Mills Gilmour Academy (24-6) vs. St. Clairsville (20-10), Sat., 10 a.m.
No. 1 Dayton Chaminade Julienne (25-2) vs. Van Wert (27-2), Sat., 1 p.m.
Div. II State Championship: Sun., 4 p.m.
Division III
Coldwater (25-6) vs. St. Bernard Roger Bacon (18-10), Sat., 4 p.m.
West Lafayette Ridgewood (23-9) vs. Canton Central Catholic (24-6), Thurs., 7 p.m.
Div. III State Championship: Sun., 7 p.m.
Division IV
Minster (22-7) vs. No. 4 Jeromesville Hillsdale (22-2), Fri., 4 p.m.
Antwerp (19-5) vs. No. 6 Toronto (25-5), Fri., 7 p.m.
Div. IV State Championship: Sun., 1 p.m.

AFL standings
Arena Football League
All Times EDT
W L T Pct PF PA
Albany 6 0 0 1.000 296 217
Philadelphia 3 3 0 .500 255 258
Baltimore 3 3 0 .500 254 230
Washington 3 3 0 .500 249 260
Atlantic City 3 3 0 .500 235 253
Columbus 0 6 0 .000 186 257
Friday, June 7
Atlantic City at Columbus, 7 p.m.
Saturday, June 8
Baltimore at Albany, 7:30 p.m.
Sunday, June 9
Washington at Philadelphia, 4 p.m.

NASCAR
NASCAR Monster Energy Cup
Schedule and standings
Sunday, Feb. 10 — x-Advance Auto Parts Clash, Daytona Beach, Fla. (Jimmie Johnson)
Thursday, Feb. 14 — x-Duel 1 at Daytona, Daytona Beach, Fla. (Kevin Harvick)
Thursday, Feb. 14 — x-Duel 2 at Daytona, Daytona Beach, Fla. (Joey Logano)
Sunday, Feb. 17 — Daytona 500, Daytona Beach, Fla. (Denny Hamlin)
Sunday, Feb. 24 — Folds of Honor QuikTrip 500, Hampton, Ga. (Brad Keselowski)
Sunday, March 3 — Pennzoil 400, Las Vegas (Joey Logano)
Sunday, March 10 — TicketGuardian 500, Avondale, Ariz. (Kyle Busch)
Sunday, March 17 — Auto Club 400, Fontana, Calif. (Kyle Busch)
Sunday, March 24 — STP 500, Martinsville, Va. (Brad Keselowski)
Sunday, March 31 — O’Reilly Auto Parts 500, Fort Worth, Texas (Denny Hamlin)
Sunday, April 7 — Food City 500, Bristol, Tenn. (Kyle Busch)
Saturday, April 13 — Toyota Owners 400, Richmond, Va. (Martin Truex Jr.)
Sunday, April 28 — Geico 500, Talladega, Ala. (Chase Elliott)
Monday, May 6 — Gander RV 400, Dover, Del. (Martin Truex Jr.)
Saturday, May 11 — Digital Ally 400, Kansas City, Kan. (Brad Keselowski)
Saturday, May 18 — x-Monster Energy Open, Concord, N.C. (Kyle Larson)
Saturday, May 18 — x-Monster Energy All-Star Race, Concord, N.C. (Kyle Larson)
Sunday, May 26 — Coca-Cola 600, Concord, N.C. (Martin Truex Jr.)
Sunday, June 2 — Pocono 400, Long Pond, Pa. (Kyle Busch)
Sunday, June 9 — FireKeepers Casino 400, Brooklyn, Mich.
Sunday, June 23 — Toyota/Save Mart 350, Sonoma, Calif.
Sunday, June 30 — Camping World 400, Joliet, Ill.
Saturday, July 6 — Coke Zero Sugar 400, Daytona Beach, Fla.
Saturday, July 13 — Quaker State 400, Sparta, Ky.
Sunday, July 21 — Foxwoods Resort Casino 301, Loudon, N.H.
Sunday, July 28 — Gander RV 400, Long Pond, Pa.
Sunday, Aug. 4 — Go Bowling at The Glen, Watkins Glen, N.Y.
Sunday, Aug. 11 — Consumers Energy 400, Brooklyn, Mich.
Saturday, Aug. 17 — Bass Pro Shops NRA Night Race, Bristol, Tenn.
Sunday, Sept. 1 — Bogangles’ Southern 500, Darlington, S.C.
Sunday, Sept. 8 — Big Machine Vodka 400 at the Brickyard, Indianapolis
Sunday, Sept. 15 — South Point 400, Las Vegas
Saturday, Sept. 21 — Federated Auto Parts 400, Richmond, Va.
Sunday, Sept. 29 — Bank of American ROVAL 400, Concord, N.C.
Sunday, Oct. 6 — MENCS race, Dover, Del.
Sunday, Oct. 13 — 1000Bulbs.com 500, Talladega, Ala.
Sunday, Oct. 20 — Hollywood Casino 400, Kansas City, Kan.
Sunday, Oct. 27 — First Data 500, Martinsville, Va.
Sunday, Nov. 3 — AAA Texas 500, Fort Worth, Texas
Sunday, Nov. 10 — MENCS race, Avondale, Ariz.
Sunday, Nov. 17 — Ford EcoBoost 400, Homestead, Fla.
x-non-points race
Points Leaders
1. Kyle Busch, 568
2. Joey Logano, 564
3. Chase Elliott, 511
4. Brad Keselowski, 509
5. Kevin Harvick, 500
6. Denny Hamlin, 465
7. Martin Truex Jr., 452
8. Kurt Busch, 437
9. Ryan Blaney, 406
10. Clint Bowyer, 402
11. Alex Bowman, 395
12. Aric Almirola, 393
13. Daniel Suarez, 368
14. William Byron, 361
15. Erik Jones, 343
16. Kyle Larson, 342
17. Jimmie Johnson, 342
18. Ryan Newman, 332
19. Paul Menard, 310
20. Ricky Stenhouse Jr., 308

NBA draft
NBA Draft Order
Thursday, June 20
At Barclays Center, Brooklyn, N.Y.
First Round
1. New Orleans
2. Memphis
3. New York
4. L.A. Lakers
5. Cleveland
6. Phoenix
7. Chicago
8. Atlanta
9. Washington
10. Atlanta (from Dallas)
11. Minnesota
12. Charlotte
13. Miami
14. Boston (from Sacramento through Philadelphia)
15. Detroit
16. Orlando
17. Brooklyn
18. Indiana
19. San Antonio
20. Boston (from L.A. Clippers through Memphis)
21. Oklahoma City
22. Boston
23. Utah
24. Philadelphia
25. Portland
26. Cleveland (from Houston)
27. Brooklyn (from Denver)
28. Golden State
29. San Antonio (from Toronto)
30. Milwaukee
Second Round
31. Brooklyn (from New York through Philadelphia)
32. Phoenix
33. Philadelphia (from Cleveland through Orlando and New York)
34. Philadelphia (from Chicago through L.A. Lakers)
35. Atlanta
36. Charlotte (from Washington through Orlando through Denver through Atlanta)
37. Dallas
38. Chicago (from Memphis)
39. New Orleans
40. Sacramento (from Minnesota through Portland and Cleveland)
41. Atlanta (from L.A. Lakers through Cleveland and Indiana)
42. Philadelphia (from Sacramento through Brooklyn and Milwaukee)
43. Minnesota (from Miami through Charlotte)
44. Atlanta (from Charlotte)
45. Detroit
46. Orlando (from Brooklyn through Memphis and Charlotte)
47. Sacramento (from Orlando through New York)
48. L.A. Clippers
49. San Antonio
50. Indiana
51. Boston
52. Charlotte (from Oklahoma City)
53. Utah
54. Philadelphia
55. New York (from Houston)
56. L.A. Clippers (from Portland through Detroit and Orlando)
57. New Orleans (from Denver through Milwaukee)
58. Golden State
59. Toronto
60. Sacramento (from Milwaukee)