• 39°

2019-20 Southeast Basketball Coaches All-District Team

BOYS DIVISIONS 1&2 1st TEAM Caleb Wallis Jackson 12
Gavin Arbaugh Vinton County 12
Brayden Markins Athens 12
Brandon Simoniette Warren 12
Tegan Myers Logan 10 Braydon Whiting Athens 11 2nd TEAM Tony Munoz Marietta 11 Logan Blouir Gallia Academy 12 Jordan Lambert River Valley 11 Braxton Hammond Jackson 11 Jackson Graham Marietta 12 SPECIAL MENTION Lance Montgomery Vinton County 11 Isaac Clary Gallia Academy 9 Mark Duckworth Marietta 11 Caden Donaldson Jackson 12 Joel Chevalier Warren 11 Ryan Mannix Marietta 12 Drew Bragg Jackson 10 Brandon Call River Valley 12 Kurt Taylor Warren 11 Player of the Year; Caleb Wallis, Jackson
Coach of Year: Max Morrow, Jackson
BOYS DIVISION 3
1st TEAM Weston Baer Meigs 12
Chase Hammond Oak Hill 12 Austin Webb South Point 11 Clayton Thomas Fairland 11 Levi Blankenship Chesapeake 10 Reid Carrico Ironton 11 2nd TEAM Aiden Porter Fairland 10 Kyler D’Augustino Alexander 9 Corey Borders Coal Grove 12 JK Kearns Alexander 12 Makiah Merritt Belpre 11 SPECIAL MENTION Jacob Poleyn Fairland 11 Chance Gunther South Point 12 Coulter Cleland Meigs 10 Connor Baker Belpre 11 Logan Adams Belpre 12 Drew Hanning Oak Hill 12 Ethan Gail Nelsonville York 11 Mikey Seel Nelsonville York 12 Braden Stamper Rock Hill 12 Hunter Smith Wellston 11 Evan Gannon Coal Grove 12 Player of the Year: Weston Baer, Meigs
Coach of Year: Ryan Davis, Chesapeake BOYS DIVISION 4 1st TEAM
Jack Leith Symmes Valley 12
Brayden Weber Trimble 12 Bradley Russell Federal Hocking 12 Blake Guffey Trimble 10 Zach Roach Ironton St. Joe 12 Colby Bartley Miller 12 2nd TEAM Cole Steele Southern 12 Garrett Barringer Eastern 12 Holden Dailey Waterford 10 Brayden Hammond South Gallia 10 Ryan Payne Ironton St. Joe 12 SPECIAL MENTION Luke Leith Symmes Valley 11 Hunter Smith Federal Hocking 11 Luke Teters Waterford 11 Drew Scherer Symmes Valley 11 Nathaniel Massie Federal Hocking 11 J.C Damron Ironton St. Joe 11 Cameron Kittle Trimble 12 Logan Walsh Symmes Valley 12 Arrow Drummer Southern 11 Trey McNickle Southern 12
Player of the Year; Jack Leith, Symmes Valley
Coach of Year: Jonathon Thompson, Federal Hocking

GIRLS’ DIVISIONS 1&2
1st TEAM
Morgan Bentley Vinton County 11
Abbie Smith Warren 10
Cameron Zinn Vinton County 10
Hannah Kroft Marietta 12
Molly Grayson Warren 12
Avery Thompson Logan 11
Laura Manderick Athens 12
2nd TEAM
Mallory Hawley Meigs 10
Emilie Eggleston Logan 12
Hannah Jacks River Valley 11
Morgan Altenburger Marietta 11
Alex Barnes Gallia Academy 12
SPECIAL MENTION
Sommer Saboley Warren 12
Olivia Alloway Warren 11
Katelyn Webb Jackson 10
Jessica Smith Marietta 11
Adi Hill Marietta 11
Tegan Bartoe Vinton County 10
Josie Ousley Vinton County 12
Mandy Petro Gallia Academy 11
Payton Crabtree River Valley
Co-Players of the Year: Morgan Bentlley, Vinton County; Warren; Molly Grayson, Warren
Coach of Year: Amy Colegrove, Warren
GIRLS’ DIVISION 3
1st TEAM
Lexie Arden Ironton 12
Caitlyn Brisker Oak Hill 12
Addi Dillow Coal Grove 11
Marlee Grinstead Alexander 10
Emilee Whitt South Point 12
Samantha Lafon Ironton 11
2nd TEAM
Mackenzie Hurd Nelsonville York 10
Paige Tolson Federal Hocking 11
Tomi Hinkle Fairland 9
Maddie Ward Chesapeake 11
Emilee Carey South Point 12
SPECIAL MENTION
Emma Beha Federal Hocking 11
Jenna Stone Fairland 12
Harlie Lyons Fairland 12
Elli Williams Ironton 12
Grace Sinnott Nelsonville-York 12
Haley Hurd Nelsonville-York 12
Kara Meeks Alexander 10
Kaleigh Murphy Coal Grove 10
Abby Hicks Coal Grove 10
Maddy Khounlavong South Point 12 Player of the Year: Lexie Arden, Ironton
Coach of Year: Doug Graham, Ironton

GIRLS’ DIVISION 4
1st TEAM
Jayne Six Trimble 10
Kyna Waderker Belpre 12
Cara Taylor Waterford 10
Emily Young Trimble 10
Ashley Spencer Miller 12
Bella Whaley Ironton St. Joseph 10
2nd TEAM
Faith Mahlmeister Ironton St. Joseph 12
Laikyn Imler Trimble 10
Rachael Hayes Symmes Valley 12
Mackenzie Suprano Waterford 10
Amaya Howell South Gallia 12
SPECIAL MENTION
Briana Osborne Trimble 10
Abbey Lafatch Belpre 12
Taylor Sells Symmes Valley 12
Josie Crabtree Miller 11
Kayla Evans Southern 10
Kaitlyn Sheridan Ironton St. Joseph 12
Baylee Wolfe Southern 12
Askya McFann Miller 12
Player of the Year: Jayne Six, Trimble
Coach of Year: Joe Richards, Trimble