• 41°

BREAKING NEWS

ELECTION RESULTS COMING IN

With 84 of 84 precincts reporting:

Ironton Mayor

Rich Blankenship 1,660

Walt Butler 195

Bob Cleary 1,209

Bob Vaughn 391

Write-In 153

Ironton City Council

Michael Lutz 1,494

Rick Meeks 1,270

Frank Murphy 1,552

Charles O’Leary 1,498

Robert L. Smith 845

Kevin J. Waldo 1,911

Coal Grove Mayor

Larry J. McDaniel 561

Tom McKnight 428

Hanging Rock Mayor

Chris Davidson 99

Vic Hopper Jr 34

South Point Mayor

William Gaskin 881

Athalia Mayor

Jimmie Chapman 35

Gary Simpson 56

Chesapeake Mayor

Dick Gilpin 163

Jimmie Justice 142

Proctorville Mayor

Jimmy L. Buchanan 81

Charles L. Stapleton 82

Coal Grove Clerk

Deborah Fields 684

Hanging Rock Clerk

Carole Goldcamp 110

Athalia Clerk

Edna Breen 58

Chesapeake Clerk

Peggy Lou Houston 232

Proctorville Clerk

Darrell Legg 125

Hanging Rock Council

Elect 2

Kim Chinn 78

Debra Sanders 100

South Point Council

Elect 2

Buel Collins 646

Marlene Arthur 778

Athalia Council

Elect 2

Melodie Brumfield 70

Roger D. Camo 63

Sasha Chapman 21

Proctorville Council

Elect 2

Dale Burcham 94

Brenda Chapman 64

Jim Harber 27

Lisa Nutter 35

Jerry Thompson 64

Chesapeake Council

Elect 2

Joe Bevans 180

Paul Nathan Hart 142

Write In 93

Coal Grove Council

Elect 2

Frank Ford 273

Matt Matney 251

Nick Miller 386

Frederick Phillip Roush 319

Randall Wise 403

Lawrence County Senior Levy

For 7,700

Against 7,739

City of Ironton – Charter Amendment

Yes 1,897

No 1,574

Ironton Recreation Levy

For 1,799

Against 1,696

South Point Police Levy

For 437

Against 633

Ironton Board of Education

Elect 3

Tim Johnson 2,064

Kathy Kratzenberg 1,335

Robert Pleasant Jr. 1,968

Philip Staton 1,056

John Wolfe 1,855

Dawson-Bryant Board of Education

Elect 2

James Beals 717

Gary Dutey 667

Robert Goodwin 357

Darren W. Hankins 479

Deanna Holliday 1,050

William E. Stapleton 403

Oak Hill Board of Education

Elect 2

Regina Boggs 31

Aaron C. Michael 28

Kurtis Strickland 22

Symmes Valley Board of Education

Elect 2

Greg Ralph 577

Kim Turner 708

Mike Wall 772

Kent Wells 706

Fairland Board of Education

Elect 2

Martin Appleton 598

Jason Gorby 594

David W. Judd 659

John P. Lewis 990

Rock Hill Board of Education

Elect 3

Ora Cox 727

Tim Crank 720

Donald Guy 1,059

Dennis Hankins 1,751

Troy Hardy 1,142

Keith Roth 1,251

Lavetta Sites 1,312

Rock Hill Board of Education

Elect 1

Rich Donohue 1,223

Paul R. Johnson 1,544

South Point Board of Education

Elect 3

Terry Blake 958

Mary Cogan 1,287

Frederick Clay 438

Randy Keffer 1,102

Tom Roberts 1,146

Glen Seagraves 792

Wallace Eugene Smith 477

Chesapeake Board of Education

Elect 3

Kenneth Ater 497

David Bennett 738

Judge Dolen 581

Mike Dyer 858

Carl B. Lilly 562

Kim Oxley 778

Union Township Trustee

Doug Baise 318

Terry Porter 1,487

Upper Township Trustee

James Burke Jr. 2,036

Craig Thomas 2,309

Aid Township Trustee

Garold Herrell 238

Decatur Township Trustee

Gaorld Cox 264

Richard L. Jones 152

Hamilton Township Trustee

Bill Robinson 170

Allan Blankenship 374

Lawrence Township Trustee

Jon P. Collier 465

Joe Ferguson 376

Mason Township Trustee

Paul Hayes 284

Justin Simpson 144

Charles Self 47

Perry Township Trustee

Tom Allen 414

Larry Joe Clark 266

Bill Dickess 117

Steve Easterling 170

Douglas A. Malone 470

Symmes Township Trustee

Cecil Mays 109

Elizabeth Township Trustee

Steve Wilds 691

Rome Township Trustee

Charles H. Fuller 1,052

Washington Township Trustee

Douglas R. Dickens 46

Windsor Township Trustee

Robert Burcham 181

Mark Johnson 338

Tony Burcham 188

Decatur Township Trustee

Timothy Blagg 229

Ronnie Cox 190

Fayette Township Trustee

Don Hackworth 855

Eric S. Maniskas 219

Stephen A. McClanahan 700

Union Township Fiscal Officer

Shelly Pinkerman 1,418

Upper Township Fiscal Officer

Tyler Walters 3,318

Aid Township Fiscal Officer

Gina Sanders 219

Decatur Township Fiscal Officer

Edmund E. Albright 297

Fayette Township Fiscal Officer

Terry Wise 1,041

Les York 785

Hamilton Township Fiscal Officer

Sue Robinson 436

Lawrence Township Fiscal Officer

Lori Morris 671

Mason Township Fiscal Officer

Richa Shepherd 352

Shannon Smathers 107

Perry Township Fiscal Officer

George Rowe 1,100

Symmes Township Fiscal Officer

Patty Belville 66

Linda Carpenter 67

David Hamilton 40

Elizabeth Township Fiscal Officer

Kathy Bamer 432

Carrie Yaniko 470

Rome Township Fiscal Officer

Cheyrl A. Jenkins 1,027

Washington Township Fiscal Officer

A. Wayne Keels 49

Windsor Township Fiscal Officer

Timmy Hayes 374

Marvin McCallister 323

Lawrence County Educational Service Center

Darrell E. Davis 5,230

Kenneth E. Shafer 6,309

South Central Ohio Educational Service Board

Lisle Dill 33