• 36°

Southern Ohio Conference All-Conference Team

Baseball 2005

All-SOC Division II

First Team

Ryan Bloomfield (Green), Brian Ramey (Green), Odie Kelly (Green), Louie Schoettle (Notre Dame), Matt Mader (Notre Dame), Cory Burcham (Symmes

Valley), Chase Higgins (Symmes Valley), Travis Stewart (Clay), Zac Alexander (Eastern), Michael Day (New Boston), Casey Ott (Western), Ricky Henderson (East).

Second Team

Mark Castro (Green), Adam Sparks (Green), Thomas Wallace (Notre Dame), Bob Herpy (Notre Dame), Justin Holland (Symmes Valley), Matt Owens (Symmes

Valley), Justin Craft (Clay), Drew Fitch (Clay), Nathan Ross (Eastern), Rocky Dunkin (New Boston), Zack Kier (Western), & T.J. Chamberlin (East).

SOC Div. I Champions: Green (13-1)

Player of the Year: Ryan Bloomfield (Green)

Coach of the Year: Dave Shoupe (Green)

Records:

Green 13-1, Notre Dame 10-4, Symmes Valley 10-4, Clay 8-6, Eastern 7-7, New Boston 6-8, Western (3-11), East 0-14

-----

SOC: Division II

First Team

Brandon Russell (Wheelersburg), Tyler Suter (Wheelersburg), Brandon White (Wheelersburg), Logan Crabtree (Valley), Joe Heeler (Valley), Brian Glenn

(Northwest), Cory Elliott (Waverly), Jerod Swords (West), Hayden Zeiss (Minford), Stuart Grimshaw (South Webster), Garland Stiltner (Oak Hill).

Second Team

Justin Stegman (Wheelersburg), Alex Wamsley (Wheelersburg), John Gambill (Valley), Ryan Dwyer (Valley), Cory Smith (Northwest), Eric Davis (Northwest), Justin Kritzwiser (Waverly), Mike Willis (Waverly), Levi Morgan (West), Justin Stevenson (West), Luke Lester (Minford), Chris Stiles (South Webster), Garrett Davis (Oak Hill).

SOC Div. II Champion: Wheelersburg (14-0)

Player of the Year: Brandon Russell (Wheelersburg)

Coach of the Year: Michael Estep (Wheelersburg)

Records:

Wheelersburg (14-0), Valley (11-3), Northwest (7-7), Waverly (7-7), West (7-7), Minford (4-10), South Webster (4-10), Oak Hill (0-14)

-----

Southern Ohio Conference

2005 All-Conference Softball

First Team

Lori Harmon (Symmes Valley), Megan Coomes (Symmes Valley), Erin Martin (Symmes Valley), Amanda Avery (Green), Erin Hall (Green), Heather

Chatfield (Notre Dame), Heather Lansing (Notre Dame), Rebecca Day (Eastern), Ashley Speas (Clay), Kara McCreary (New Boston), Brittany Hall (Western), Shawna Williams (East).

Second Team

Kristen Crabtree (Symmes Valley), Emily Bowling (Symmes Valley), Deidre Perkins (Green), Traci Elrod (Green), Maddie Rutman (Notre Dame), Jade Neu

(Eastern), Nikki Schackart (Eastern), Kristen Adams (Clay), Kendra Wiley (New Boston), Kaylee Helton (Western), Katie Peters (East).

SOC Div. I Champion: Symmes Valley (14-0)

Player of the Year:

Lori Harmon (Symmes Valley)

Coach of the Year:

Odie Estep (Symmes Valley)

Records:

Symmes Valley 14-0, Green 11-3, Notre Dame 10-4, Eastern 8-6, Clay 7-7, New Boston 4-10, Western 1-13, & East 1-13

-----

SOC Division II

First Team

Lacy Swards (West), Kayla Evans (West), Cassie Erlenwein (West), Erin Faulkner (Wheelersburg), Erika Faulkner (Wheelersburg), Haley Messer (Wheelersburg), Kristen Bradshaw (Northwest), Ashley Stevens (Northwest), Amber Adkins (Valley), Megan Messer (Minford), Heather Starkey (Waverly), Whitney Bobst (South Webster), Stefanie Dunn (Oak Hill).

Second Team

Charlie Graf (West), Taylor Keen (West), Taylan Floyd (Wheelersburg), Alyssa Weaver (Wheelersburg), Emily Fuhrman (Northwest), Whitney Bragdon (Valley), Mandy Messer (Valley), Megan Graf (Minford), McKenzie Gullion (Waverly), Emily Deems (South Webster), Tara Evans (Oak Hill).

SOC Div. II Champions:

West (13-1) & Wheelersburg (13-1)

Player of the Year:

Erica Faulkner (Wheelersburg)

Coaches of theYear:

Daryl Brickey (West) &and Montie Spriggs (Valley)

Records:

West 13-1, Wheelersburg 13-1, Northwest 10-4, Valley 7-7, Minford 6-8, Waverly 6-8, South Webster 1-13, Oak Hill 0-14