• 63°

Southeast Ohio Softball Coaches All-District Team

Southeast Ohio Softball Coaches

2009 All-District Team

DIVISION 3 FIRST TEAM

Allison Chapman, Chesapeake

Ericka Leighty, South Point

Jazel DeAutremont, Rock Hill

Sarah Mayo, Chesapeake

Mackenzie Rucker, Fairland

Lainee Clay, Wheelersburg

Chelsea Chaffin, Wheelersburg

Maria Murray, Unioto

Sarah Doyle, Huntington

Shella Zimmerman, Piketon

Kirsti Yates, Adena

Rachel Lute, Northwest

Courtney Clever, Zane Trace

Heather McClain, Alexander

Breanna Hall, Wellston

Stephanie Wright, Unioto

Holly Brabson, Piketon

Emily Hopkins, Portsmouth

Macey Anders, Crooksville

Sierra Lenigar, Trimble

Player of the Year: Allison Chapman, Chesapeake

Coach of the Year: Aaron Rice, Chesapeake

DIVISION 3 SECOND TEAM

Janie Morris, Ironton

Hannah Huron, South Point

Chelsea Harper, Rock Hill

Kara Redman, Westfall

Amanda Cassady, Huntington

Leslie Hastings, Westfall

Crystal Detty, Adena

Janea Cockrell, Huntington

Kellcie Snyder, Southeastern

Brittni Hall, Wellston

Jessica Humphreys, Oak Hill

Amanda Prickett, Zane Trace

Shelby Williams, Alexander

Kayla Gorby, Crooksville

Chloe Cottrell, Unioto

Brandi Fitch, Belpre

Kalyn Bailey, Wheelersburg

Katlyn Walton, Trimble

Brittney Snyder, Adena

Brittany Williams, Northwest

Jamie Clevenger, Wheelersburg

DIVISION 3

HONORABLE MENTION

Kylie Summers, Ironton

Emily Lilly, Ironton

Megan Russell, Rock Hill

Courtney Duncan, Rock HiIl

Courtney Koukas, South Point

Tausha Collins, South Point

Nikki Lindsey, Chesapeake

Casey Kirk, Chesapeake

Ashley Whitt, Fairland

Sashe Burcham, Fairland

Sam Ball, Fairland

Regina Leftwich, Belpre

Morgan Grinstead, Alexander

Amber McLaughin, Alexander

Eleea Smith, Crooksville

Jackie Russell, Crooksville

Lakin Roach, Oak Hill

Rochelie Tucker, Oak Hill

Kyle Angel, Oak Hill

Elizabeth Taylor, West Union

Amanda Holten, Southeastern

Chelsey Potts, Southeastern

Kelcie Downs, Trimble

Lauren Downs, Trimble

Hannah Fosters, Portsmouth

Alexander Bowles, West Union

Cassie Peters, Southeastern

Brooke Jordan, Northwest

Brittany Ellis, Northwest

Ashley Copley, West Union

Calli Vance, Piketon

Aryn Harris, Piketon

Jessica Seyfang

Brooke Synder, Adena

Ashli Green, Westfall

Dream Dutcher, Westfall

Kristen Bennett, Zane Trace

Jordan Wiget, Zane Trace

Erin Baine, Unioto

Britany McCarter, Wellston

Ciara Thompson, Wellston

Bridgette Neighbors, Huntington

DIVISION 4 FIRST TEAM

Ali Thompson, Green

Abbey Barrett, Green

Nikki Nance, Symmes Valley

Hailey Pellieter, Symmes Valley

Erica Corn, Symmes Valley

Megan Negri, Waterford

Stevie Thornsberry, Eastern Pike

Penny Holden, Fairfield

Brittany Swords, East

Kasey Turley, Eastern Reedsville

Ashley Nichols, Whiteoak

Allison Keller, Notre Dame

Braiden Dillow, Valley

Ashley Henley, Manchester

Breanna Taylor, Southern

Kendra Clark, South Webster

Megan Spergin, Miller

Meghan Williams, East

Player of the Year: Ali Thompson, Green

Coach of the Year: Dale Royse, Green

DIVISION 4 SECOND TEAM

Jessie Morris, Symmes Valley

Tiffany Stoneking, Green

Devan Bernard, Fairfield

Rachel Staker, Eastern Pike

Cassie Holcomb, Valley

Hanna Shurpert, Notre Dame

Allie Rawson, Eastern Reedsville

Angela Jenkins, Western

Lauren Dunn, Valley

Maggie Lawlor, Waterford

Amber Frazer, Whiteoak

Stormy Humphrey, Miller

Cassy Tomlin, Manchester

Tabby Riley, Western

Sami Cummins, Eastern Reedsville

Chelsea Pape, Southern

Haley Fisher, East

Ali Hadsell, South Webster

DIVISION 4

HONORABLE MENTION

Ashlee Runyon, Green

Katie Kayser, Notre Dame

Morgan Hannah, Notre Dame

Jerica Wilmouth, Manchester HS

Kelcie Hawk, Western Pike

Kala Hall, Western Pike

Tiffany Kammer, East

Cassie Randolph, Eastern Reedsville

Brianna Shepherd, Valley

Tiara Alley, Eastern Pike

Katelynn Williams, Eastern Pike

Lindsay Teaford, Southern

Lynzee Tucker, Southern

Juanita Nichols, Whiteoak

Cassie Nutter, Waterford

Tana Wallace, Waterford

Emily Smith, Fairfield

Kelsey Green, Fairfield

Abby Toth, Miller

DIVISION 2 FIRST TEAM

Layne Carpenter, Marietta

Raven Cline, Athens

Abby Rhoads, Sheridan

Courtney Shriver, Gallia Academy

Taylor Dugan, Washington CH

Tricia Smith, Meigs

Ari Leslie, Waverly

Randi Mckenna, Warren

Andi Strahler, Miami Trace

Bekha Lucas, Logan Elm

Brittyn Saunders, Gallia Academy

Sam Holliday, Fairfield Union

Courtney Porter, Circleville

Lindsey Webb, Circleville

Lyndi Seely, Greenfield McClain

Alyssa Wolfe, New Lexington

Nikki Grambo, Logan Elm

Morgan Murray, Sheridan

Player of the Year: Layne Carpenter, Marietta

Coach of the Year: Jim Niday, Gallia Academy

DIVIVION 2 SECOND TEAM

Chelsea Hutchison, Marietta

Danyel Castor, Vinton

Anna Pomento, Athens

Breanna Moore, Jackson

Kayla Leach, Warren

Taylor Elliott, Meigs

Amy Noe, Gallia Academy

Katie Wilkin, Greenfield

Catlin Shilling, Waverly

April Hayek, Fairfield Union

Kimber Davis, Gallia

Kassandra Kinsel, New Lexington

Sarah Stalter, Marietta

Kelli Mcdonald, Washington HS

Casey Lugenbeel, Miami Trace

Kyla Pierce, Logan Elm

Kandi Preston, Waverly

Richelle Hecker, Athens

DIVISION 2

HONORABLE MENTION

Charity McMullin, Fairfield Union

Amber Noice, Fairfield Union

Britni Williams, New Lexington

Catie Love, New Lexington

Ashley Pallone, Sheridan

Amanda Richards, Sheridan

Emily Wells, Washington

Kelsey Daniels, Washington

Kate Hammond, Greenfield McClain

Evann Gabriel, Greenfield McClain

Micki Barnes, Meigs

Nicole Wise, Meigs

Devon Stock, Vinton County

Chelsey Johnston, Vinton County

Katie Clark, Athens

Kayce Elzer, Miami Trace

Olivia Mick, Miami Trace

Ali Wells, Waverly

Emi Leigh Cooper, Jackson

Erika Danver, Jackson

Taylor Dolar, Warren

Brittany Pontious, Logan Elm