• 54°

Fall sports schedules

IRONTON

JUNIOR VARSITY FOOTBALL

August

31 at Wheelersburg 5:30

September

7 at Russell, Ky. 6:00

21 ASHLAND, K. 5:00

28 at Portsmouth 5:30

October

5 at Chillicothe

12 JACKSON 5:30

19 at Gallipolis 5:30

FRESHMEN FOOTBALL

September

10 at Russell, Ky. 6:00

21 ASHLAND, Ky. 6:00

24 at Gallipolis 5:30

October

1 CHILLICOTHE 5:30

8 JACKSON TBA

15 WHEELERSBURG 5:30

7th & 8th GRADE FOOTBALL

August

27 FORT GAY, W.Va. 5:00

September

3 at Rock Hill 5:00

10 at Portsmouth West 5:00

17 at Jackson 5:00

24 WHEELERSBURG 5:00

October

1 LUCASVILLE VALLEY 5:00

8 at Portsmouth 5:00

15 GALLIPOLIS 5:00

VOLLEYBALL

VARSITY & JUNIOR VARSITY

August

25 at Boyd County, Ky. 6:00

September

3 at Jackson# 5:15

5 at Athens Invitational 10 a.m.

8 PORTSMOUTH# 5:15

10 at Gallipolis# 5:15

12 IRONTON INVITATIONAL TBA

14 at Fairland 5:30

15 JACKSON# 5:15

17 at Portsmouth# 5:15

22 GALLIPOLIS# 5:15

24 at Jackson# 5:15

29 PORTSMOUTH# 5:15

October

1 at Gallipolis# 5:15

3 at Ashland Invitational 8 a.m.

6 BOYD COUNTY+ 6:00

Home games at Ironton Middle School

+ at high school gym

CROSS COUNTRY

August

24 at Fairland 2-miler 5:30

29 at Pickerington Classic 8:30 a.m.

September

5 at Warren Invitational 10 a.m.

12 at Athens Invitational TBA

15 at Piketon Invitational 5:30

19 at Fairland Run by the River 11a.m.

24 at Jackson Invitational 5:45

26 at Rio Grande Invitational 12:40

October

3 at Piketon Invitational 11 a.m.

17 SEOAL at Chillicothe 11 a.m.

24 District Meet 10 a.m.

31 Regional Meet 11 a.m.

November

7 State Meet 11 a.m.

GIRLS TENNIS

August

19 MINFORD (lost 4-1)

24 at Wheelersburg

25 at Lucasville Valley 4:30

29 IRONTON Tri-Match Noon

31 at Minford 4:30

September

14 LUCASVILLE VALLEY 4:30

16 WHEELERSBURG 4:30

19 at Jackson Tri-Match 11 a.m.

22 at Chillicothe 5:00

October

7 Sectional Tournament 8 a.m.

8 Sectional Tournament 8 a.m.

COAL GROVE

VOLLEYBALL

August

31 at Portsmouth East 5:30

September

2 at Ironton St. Joseph 5:30

3 ROCK HILL# 5:30

8 at South Point# 5:30

9 at New Boston 5:30

10 at River Valley# 5:30

14 at Symmes Valley 5:30

16 at South Gallia 5:30

17 FAIRLAND# 5:30

19 at Ironton Invitational 10 a.m.

21 at River Valley Tri-Match 5:30

22 CHESAPEAKE# 5:30

24 at Rock Hill# 5:30

29 SOUTH POINT# 5:30

30 IRONTON ST. JOSEH 5:30

October

1 RIVER VALLEY# 5:30

5 SYMMES VALLEY 5:30

6 at Fairland# 5:30

7 PORTSMOUTH EAST 5:30

8 at Chesapeake# 5:30

13 SOUTH GALLIA 5:30

#-OVC match