• 52°

Farland boys, girls win OVC cross country titles

Kent Sanborn of Southern Ohio Sports Photos Fairland’s Tanner Mattie claimed first place overall in the individual standings to lead the Dragons to the Ohio Valley Conference cross country championship on Tuesday. (The Ironton Tribune / Kent Sanborn of Southern Ohio Sports Photos.com)

By JIM WALKER

Tribune Sports Editor

PROCTORVILLE — There was not hiding the fact the Fairland Dragons and Lady Dragons had the dominant Ohio Valley Conference cross country teams.

The Dragons and Lady Dragons easily claimed OVC cross country championships on Tuesday at Fairland’s home course.

The Dragons had seven of the first eight runners to finish with only 15 points. The River Valley Raiders were second with 74 points followed by the South Point Pointers with 89, the Coal Grove Hornets 94 and the Rock Hill Redmen had 107.

In the girls’ race, the Lady Dragons took places three through eight and had just 20 points. River Valley was next with 51 and Coal Grove had 68.

Fairland’s Tanner Mattie ran a 16:44.20 to take the overall individual title. He was followed in the next four spots by teammates Raine Wireman (17:03.90), Logan Rowe (17:23.60), Ryan Stewart (17:43.0) and Chad McComas (17:58.30).

Coal Grove’s Jacob Pauley broke up the Fairland group with an 18:27.20 time to place sixth.

Fairland’s Zack Fannin was seventh at 18:32.0 and Josh Sifford eighth at 18:33.40. South Point’s Josh Archambault was ninth (18:38.20), River Valley’s Trent Wolfe 10th (18:39.60) and Rock Hill’s Aaron Dalton (18:53.80) was No. 11.

River Valley’s Katie Blodgett ran a 20:47.30 to win the girls’ individual honors. South Point’s Sara Letchford was second at 21:12.60.

Next came six Fairland runners at Shanan Ashton ran a 21:41.70, Megan Ashton 22:12.00, Sarah Warnock 22:36.80, Sydney Pettit 23:04.50, Jessica Price 24:07.60 and Carrie Tanner 24:29.50.

Coal Grove’s Katey Erwin was ninth at 24:30.70 followed by Fairland’s Savannah Nelson (24:32.30) and Faith Hurula (24:47.60).

In the middle school meets, Fairland’s boys had 19 points and Rock Hill 40 while the Lady Dragons was first with 20 points followed by Rock Hill with 54, River Valley 64 and Coal Grove 95.

Fairland’s Taylor Perry (13:07.20) had the best girls’ individual time while the Dragons’ Conner Flynn won the boys meet (11:39.50) over Rock Hill’s Seth Miller (11:40.80).

The district cross country meets for boys and girls Division II and III will be held on Saturday, Oct. 22, at the University of Rio Grande.

Ohio Valley Conference

Cross Country Meet

Girls’ Team Scores

1, Fairland 20; 2, River Valley 51; 3, Coal Grove 68.

Individuals

1, Katie Blodgett, River Valley 20:47.30

2, Sara Letchford, South Point 21:12.60

3, Shanan Ashton, Fairland 21:41.70

3, Megan Ashton, Fairland 22:1200

5, Sarah Warnock, Fairland 22:36.80

6, Sydney Pettit, Fairland 23:04.50

7, Jessica Price, Fairland 24:07.60

8, Carrie Tanner, Fairland 24:29.50

9, Katey Erwin, Coal Grove 24:30.70

10, Savannah Nelson, Fairland 24:32.30

11, Faith Hurula, Fairland 24:47.60

12, Keyana Ward, River Valley 24:57.20

13, Sami Stormes, Coal Grove 25:35.10

14. Rosello Cristina, River Valley 26:35.10

15, Maria Garcia, River Valley 27:23.40

16, Beth Clapp, Fairland 27:33.40

17, Kim Short, Coal Grove 28:10.60

18, Ciara Layne, River Valley 28:34.10

19, Leah Crum, Coal Grove 28:40.90

20, Madison Nelson, Rock Hill 29:22.20

21, Sonja Rankin, River Valley 30:28.40

22, Kasey Eblin, River Valley 30:45.40

23, Morgan Sites, Coal Grove 30:50.50

24, Brittany Webb, Coal Grove 30:51.70

25, Brooklyn Massie, Rock Hill 30:56.60

26, Kayla Browning, River Valley 31:38.00

Boys’ Team Scores

1, Fairland 15; 2, River Valley 74; 3, South Point 89; 4, Coal Grove 94; 5, Rock Hill 107.

Individuals

1, Tanner Mattie, Fairland 16:44.20

2, Raine Wireman, Fairland 17:03.90

3, Logan Rowe, Fairland 17:23.60

4, Ryan Stewart, Fairland 17:40.00

5, Chad McComas, Fairland 17:58.30

6, Jacob Pauley, Coal Grove 18:27.20

7, Zack Fannin, Fairland 18:32.00

8, Josh Sifford, Fairland 18:33.40

9, John Archambault, South Point 18:38.20

10, Trent Wolfe, River Valley 18:39.60

11, Aaron Dalton, Rock Hill 18:53.80

12, Dylan Hannon, Fairland 18:59.0

13, Austin Smith, Rock Hill 19:19.30

14, Grant Clarkson, Fairland 19:30.0

15, Jarad Hollingsworth, River Valley 19:31.0

16, Aaron Oehler, River Valley 19:34.10

17, James Kazee, Coal Grove 20:10.30

18, Tanner Mathes, South Point 20:18.30

19, Dakota Wilburn, South Point 20:45.60

20, James Jackson, River Valley 20:54.50

21, Ethan Hersma, River Valley 20:58.20

22, Dylan Bentley, Fairland 20:59.70

23, Wyatt Schultz, Coal Grove 21:09.30

24, Austin Hamilton, River Valley 21:10.0

25, Tyler Mathes, South Point 21:29.70

26, Kyle Randolph, River Valley 21:44.60

27, Christian Rudmann, Rock Hill 21:55.20

28, Brian O’Keefe, Fairland 21:57.60

29, Dean Lolathan, River Valley 22:03.50

30, Zack Samples, South Point 22:10.90

31, Chris Camp, Coal Grove 23:55.60

32, Andrew Gannon, Coal Grove 24:08.30

33, Logan Layne, River Valley 24:34.40

35, Ben Ball, River Valley 25:21.80

36, Blake Eblin, River Valley 25:31.00

37, Dustin Akers, Rock Hill 26:12.60

38, Adam Bryant, Coal Grove 26:15.70

39, Bryce Kelley, Rock Hill 26:30.0

40, Brandon Conley, South Point 26:55.50