• 54°

Coaches Southeast District 13 All-Star Basketball Teams

Coaches’ Southeast District 13

All-Star Basketball Teams

BOYS DIVISION 1 and 2

1st Team Joey Burrow (Player of the Year) Athens 12

Michael Hall Warren 12

Blake Kidder Warren 12

Kevin Fisher Logan 12

Griffin Lutz Athens 10

Jordan Albright Vinton County 11

2nd Team Lane Little Logan 11 Wes Jarrell Gallia Academy 11 Ryan Luehrman Athens 12 Zack LaBarre Marietta 12 Max Ward Vinton County 12 Special Mention Chance Cox Logan 12 Adam Luehrman Athens 12 Alex White Gallia Academy 12 Casey Walker Jackson 12 Andrew Henthorn Warren 12 Aaron Mazurkiewicz Warren 12 Tristan Bartoe Vinton County 10 Kyler Dennis Warren 10 Trent Dawson Marietta 10 Zack Deskins Marietta 10 Chandler Jenkins Jackson 12 COACH OF THE YEAR: Jeff Skinner , Athens

 

BOYS DIVISION 3

1st Team Gage Rhoades (Player of the Year) Chesapeake 11 Austin Collins Rock Hill 12 Chance Short Fairland 12 Tristan Cox Ironton 12 Jonathon Harrison Oak Hill 12 Brandon Adkins Coal Grove 12 2nd Team Tyler Twyman River Valley 11 Jonathon Snyder Federal Hocking 12 Jordan Moseley Alexander 12 Colt Adams Nelsonville York 12 Brad Meadows Chesapeake 11 Special Mention Joe Bowling Ironton 12 Ivan Santiago Federal Hocking 12 Brady Rickard South Point 12 Brayden Womeldorf Wellston 11 Jon Qualls River Valley 12 Kyle Cox Oak Hill 12 Dylan Malone Ironton 12 Joe Akers Coal Grove 12 Ryan Hawk Wellston 11 Justin Rusk River Valley 12 COACH OF THE YEAR: Ryan Davis, Chesapeake

 

BOYS DIVISION 4

1st Team Tristen Wolfe (Player of the Year) Southern 12 Micah Couch Trimble 12 Wulf Goheen St. Joe 12 Brayden Greer South Gallia 12 Elijah Rader Miller 12 Cody Paxton Waterford 12 2nd Team Justice Jenkins Trimble 11 Troy Scott Ironton St Joe 12 Christian Speelman Eastern 12 Jacob Klaiber Symmes Valley 12 Grant Clarke Trimble 12 Landon Hutchinson South Gallia 11 Collin Webb Symmes Valley 11 Special Mention

Austin Downs Trimble 12

Chris Lewis St. Joe 12 Tanner Pottmeyer Waterford 11 Austin Doughty Miller 12 Bradley McCoy Southern 12 Trystan Crawford Waterford 12 Jordan Welch Waterford 10 Garrett Bartley Miller 10 COACH OF THE YEAR: Howie Caldwell, Trimble

 

GIRLS DIVISION 1 and 2

1st Team Dominique Doseck (Player of the Year) Athens 12 Victoria Buzzard Warren 12 Paige Davis Logan 11 Micah Curfman Gallia Academy 12 Kacee Jenkins Jackson 12 Michaela Puckett Vinton County 11 2nd Team Alle Moore Marietta 12 Olivia Harris Athens 12 Rebekah Green Jackson 9 Allison McNeal Logan 11 Kendra Barnes Gallia Academy 12

Special Mention Tricia Bentley Logan 11 Josey Riffle Warren 12 Lauren Martin Marietta 12 Taylor Smith Marietta 12 Rachel Gilky Athens 11 Jalen Hale Vinton County 11 Adrienne Lang Warren 11

Chelsy Slone Gallia Academy 12 Katie Rauch Warren 10 COACH OF THE YEAR: Seth Martin, Logan

 

GIRLS DIVISION 3

1st Team

Lexie Barrier (Co-Player of Year) Ironton 11

Madison Davis (Co-POY) Nelsonville-York 12 Leah Richardson Alexander 10 Kelsey Riley Fairland 12 Jacy Jones Dawson Bryant 12 Caitlin Stone Fairland 12 2nd Team Kaylee Curry Chesapeake 11 Abby Haislop Oak Hill 12 Sierra Barker Belpre 12 Jayla Mace Alexander 10 Sydney Webb Ironton 10 Special Mention Lexi Hopkins Wellston 12 Leia Moore River Valley 11 Jessie Addis Nelsonville-York 9 Kelsey Hudson Meigs 12 Abbey Winkler South Point 12 Allyson Malone Alexander 12 Cheyenne Scott Ironton 11 Mackenzie Riley Fairland 12 Kaitlyn Hurd Nelsonville-York 11 Rachael Smith River Valley 12

COACH OF THE YEAR: Doug Graham, Ironton

 

GIRLS DIVISION 4

1st Team Taylor Hilverding (Player of Year) Waterford 12 Dani Drayer Waterford 11 Laura Pullins Eastern 10 Hannah Miller Ironton St Joe 12 Madison Williams Eastern 9 Faith Teaford Southern 10 2nd Team Mikayla Poling South Gallia 11 Regan Porter Waterford 11 Amber Neal Ironton St Joe 12 Nikki Kish Trimble 11 Kaitlyn Payne Symmes Valley 11 Special Mention Ali Kern Waterford 9 Cierra Turley Southern 12 Lynsey Booker St. Joe 11 Sanae Dutiel Miller 11 Ali Deem Southern 11 Hannah Barringer Eastern 10 Meranda Hayes Symmes Valley 11 Mariah Starkey Waterford 11 Breanna Brumfield Symmes Valley 11

COACH OF THE YEAR: Jerry Close, Waterford