• 43°

Scoreboard

NBA standings

National Basketball Association

All Times EDT

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

Toronto 42 28 .600 —

Boston 30 39 .435 11 1/2

Brooklyn 29 39 .426 12

Philadelphia 17 53 .243 25

New York 14 56 .200 28

Southeast Division

W L Pct GB

y-Atlanta 53 17 .757 —

Washington 40 30 .571 13

Miami 32 37 .464 20 1/2

Charlotte 30 38 .441 22

Orlando 22 50 .306 32

Central Division

W L Pct GB

x-Cleveland 46 26 .639 —

Chicago 42 29 .592 3 1/2

Milwaukee 34 36 .486 11

Indiana 30 39 .435 14 1/2

Detroit 26 44 .371 19

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

Memphis 49 21 .700 —

Houston 46 23 .667 2 1/2

San Antonio 44 25 .638 4 1/2

Dallas 44 27 .620 5 1/2

New Orleans 37 33 .529 12

Northwest Division

W L Pct GB

Portland 44 24 .647 —

Oklahoma City 40 30 .571 5

Utah 31 38 .449 13 1/2

Denver 27 44 .380 18 1/2

Minnesota 15 54 .217 29 1/2

Pacific Division

W L Pct GB

x-Golden State 56 13 .812 —

L.A. Clippers 46 25 .648 11

Phoenix 38 33 .535 19

Sacramento 24 45 .348 32

L.A. Lakers 18 50 .265 37 1/2

x-clinched playoff spot

y-clinched division

———

Saturday’s Games

Brooklyn 123, Indiana 111

Detroit 107, Chicago 91

Phoenix 117, Houston 102

Memphis 97, Portland 86

Golden State 106, Utah 91

Sunday’s Games

Oklahoma City 93, Miami 75

Cleveland 108, Milwaukee 90

San Antonio 114, Atlanta 95

L.A. Clippers 107, New Orleans 100

Toronto 106, New York 89

Sacramento 109, Washington 86

Denver 119, Orlando 100

Detroit 105, Boston 97, OT

Charlotte 109, Minnesota 98

Phoenix 98, Dallas 92

L.A. Lakers 101, Philadelphia 87

Monday’s Games

Houston at Indiana, 7 p.m.

Boston at Brooklyn, 7:30 p.m.

Memphis at New York, 7:30 p.m.

Charlotte at Chicago, 8 p.m.

Minnesota at Utah, 9 p.m.

Washington at Golden State, 10:30 p.m.

Tuesday’s Games

Toronto at Detroit, 7:30 p.m.

L.A. Lakers at Oklahoma City, 8 p.m.

San Antonio at Dallas, 8 p.m.

Miami at Milwaukee, 8 p.m.

Philadelphia at Sacramento, 10 p.m.

Golden State at Portland, 10:30 p.m.

 

Cavaliers’ box

CLEVELAND (108)

James 10-17 7-7 28, Love 4-13 0-0 9, Mozgov 4-5 2-2 10, Irving 9-19 1-1 20, Smith 8-11 0-0 23, Shumpert 4-7 0-0 10, Thompson 1-5 1-6 3, Jones 0-1 0-0 0, Dellavedova 2-5 0-0 5, Perkins 0-0 0-0 0, Miller 0-1 0-0 0. Totals 42-84 11-16 108.

MILWAUKEE (90)

Antetokounmpo 5-11 5-6 15, Ilyasova 6-11 1-2 14, Pachulia 5-7 1-1 11, Carter-Williams 9-14 0-0 19, Middleton 5-7 4-5 15, Bayless 2-6 0-0 4, Henson 2-3 0-0 4, Johnson 1-6 0-0 2, Ennis 2-3 0-0 4, Plumlee 1-2 0-0 2, O’Bryant 0-0 0-0 0. Totals 38-70 11-14 90.

Cleveland 25 19 31 33 – 108

Milwaukee 26 27 20 17 – 90

3-Point Goals-Cleveland 13-31 (Smith 7-9, Shumpert 2-3, Dellavedova 1-3, James 1-4, Irving 1-5, Love 1-5, Jones 0-1, Miller 0-1), Milwaukee 3-12 (Carter-Williams 1-2, Middleton 1-2, Ilyasova 1-3, Bayless 0-2, Johnson 0-3). Fouled Out-None. Rebounds-Cleveland 41 (James 10), Milwaukee 41 (Pachulia, Antetokounmpo 9). Assists-Cleveland 22 (Irving 7), Milwaukee 23 (Middleton 7). Total Fouls-Cleveland 12, Milwaukee 14. Technicals-Mozgov, Henson. A-16,687 (18,717).

 

NHL standings

National Hockey League

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Montreal 73 46 20 7 99 193 159

Tampa Bay 73 45 21 7 97 238 188

Detroit 71 39 21 11 89 204 190

Boston 73 36 25 12 84 193 190

Ottawa 71 36 24 11 83 207 188

Florida 72 33 25 14 80 177 197

Toronto 73 27 40 6 60 192 235

Buffalo 72 20 45 7 47 135 241

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

N.Y. Rangers 71 46 18 7 99 217 163

N.Y. Islanders 73 44 25 4 92 225 203

Pittsburgh 72 40 22 10 90 200 178

Washington 73 39 24 10 88 212 180

Philadelphia 74 29 29 16 74 192 215

New Jersey 72 31 30 11 73 163 183

Columbus 72 33 35 4 70 193 225

Carolina 71 26 35 10 62 164 196

WESTERN CONFERENCE

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

St. Louis 73 45 21 7 97 223 180

Nashville 73 44 21 8 96 208 176

Chicago 71 43 22 6 92 203 162

Minnesota 72 40 25 7 87 207 181

Winnipeg 72 37 23 12 86 201 189

Colorado 71 33 26 12 78 191 198

Dallas 72 34 28 10 78 224 230

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Anaheim 74 46 21 7 99 216 206

Vancouver 72 42 26 4 88 206 193

Calgary 72 39 27 6 84 211 189

Los Angeles 71 34 23 14 82 189 179

San Jose 72 35 29 8 78 199 201

Edmonton 72 20 39 13 53 172 247

Arizona 73 21 44 8 50 149 242

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

Saturday’s Games

Florida 2, Boston 1, SO

N.Y. Rangers 3, Carolina 2, SO

Minnesota 6, St. Louis 3

Columbus 3, Calgary 2, OT

Vancouver 4, Los Angeles 1

Montreal 2, San Jose 0

Ottawa 5, Toronto 3

N.Y. Islanders 3, New Jersey 0

Winnipeg 3, Washington 0

Nashville 3, Buffalo 0

Dallas 4, Chicago 0

Pittsburgh 3, Arizona 1

Edmonton 5, Philadelphia 4, OT

Sunday’s Games

Detroit 2, St. Louis 1, OT

Tampa Bay 5, Boston 3

N.Y. Rangers 7, Anaheim 2

Vancouver 3, Arizona 1

Monday’s Games

Los Angeles at New Jersey, 7 p.m.

Chicago at Carolina, 7 p.m.

Minnesota at Toronto, 7:30 p.m.

San Jose at Ottawa, 7:30 p.m.

Buffalo at Dallas, 8:30 p.m.

Colorado at Calgary, 9 p.m.

Winnipeg at Edmonton, 9:30 p.m.

Tuesday’s Games

Minnesota at N.Y. Islanders, 7 p.m.

Los Angeles at N.Y. Rangers, 7 p.m.

St. Louis at Pittsburgh, 7 p.m.

Anaheim at Columbus, 7 p.m.

Arizona at Detroit, 7:30 p.m.

Florida at Tampa Bay, 7:30 p.m.

Montreal at Nashville, 8 p.m.

Winnipeg at Vancouver, 10 p.m.

 

H.S. scores

Ohio High School Athletic Association

Friday’s Boys’ Tournament Scores

Regional Finals

Saturday’s Boys’ Tournament Scores

Division I

Garfield Hts. 61, Shaker Hts. 53

Huber Hts. Wayne 67, Springfield 60

Lakewood St. Edward 50, Lima Sr. 42

Westerville S. 70, Cols. Northland 63

Division II

Cle. Cent. Cath. 41, Akr. SVSM 36

Cols. Walnut Ridge 48, New Concord John Glenn 44

Day. Dunbar 77, Franklin 76, OT

Defiance 58, Parma Hts. Holy Name 33

Division III

Cle. VASJ 66, Youngs. Ursuline 45

Columbus. Eastmoor 49, Portsmouth 45

Day. Chaminade Julienne 58, Cin. Shroder 43

Lima Cent. Catholic 54, Columbus Hartley 42

 

Ohio High School Athletic Association

Friday’s Girls’ Scores

State Tournament Semifinals

Division I

Notre Dame Academy 61, Solon 48

W. Chester Lakota W. 53, Newark 50

Division II

Kettering Alter 53, Millersburg W. Holmes 37

Tol. Rogers 51, Beloit W. Branch 37

 

Saturday’s Girls’ Basketball Scores

State Championships

Division I

W. Chester Lakota W. 44, Notre Dame Academy 38

Division II

Kettering Alter 57, Toledo Rogers 42

Division III

Versailles 49, Ottawa-Glandorf 46

Division IV

Ft. Loramie 55, Waterford 48

 

Boys’ tournament

Ohio High School Athletic Association

2015 Boys Basketball State Tournament

All Games at Value City Arena

Jerome Schottenstein Center

The Ohio State University, Columbus

Home teams listed first. Rankings are final regular-season Associated Press state poll.

Division IV

Canal Winchester Harvest Prep (24-4) vs. No. 2 Haviland Wayne Trace (25-1), Thursday, March 26, 10:45 a.m.

New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic (25-3) vs. No. 1 New Madison Tri-Village (28-0), Thursday, March 26, 2 p.m.

State Championship Game: Saturday, March 28, 10:30 a.m.

Division III

No. 1 Cleveland Villa Angela-St. Joseph (21-4) vs. Columbus Eastmoor Academy (17-11), Thursday, March 26, 5:15 p.m.

No. 2 Lima Central Catholic (25-2) vs. Dayton Chaminade Julienne (22-6), Thursday, March 26, 8:30 p.m.

State Championship Game: Saturday, March 28, 1:30 p.m.

Division II

No. 8 Cleveland Central Catholic (23-4) vs. Columbus Walnut Ridge (21-5), Friday, March 27, 10:45 a.m.

No. 5 Defiance (25-2) vs. No. 10 Dayton Dunbar (22-5), Friday, March 27, 2 p.m.

State Championship Game: Saturday, March 28, 4:30 p.m.

Division I

Garfield Heights (24-3) vs. No. 5 Westerville South (26-1), Friday, March 27, 5:15 p.m.

Lakewood St. Edward (21-5) vs. No. 8 Huber Heights Wayne (24-4), Friday, March 27, 8:30 p.m.

State Championship Game: Saturday, March 28, 8:30 p.m.

 

MLB standings

Major League Baseball

All Times EDT

Spring Training Standings

NATIONAL LEAGUE

W L Pct

Los Angeles 10 6 .625

Arizona 12 8 .600

St. Louis 9 7 .563

Miami 10 8 .556

New York 11 9 .550

Pittsburgh 9 8 .529

Colorado 10 9 .526

Cincinnati 9 9 .500

Philadelphia 9 10 .474

San Diego 9 10 .474

Washington 8 9 .471

Chicago 9 11 .450

Milwaukee 8 10 .444

Atlanta 8 12 .400

San Francisco 5 16 .238

AMERICAN LEAGUE

W L Pct

Kansas City 13 7 .650

Oakland 13 8 .619

New York 12 8 .600

Toronto 12 8 .600

Los Angeles 10 7 .588

Boston 10 8 .556

Houston 8 7 .533

Seattle 9 8 .529

Tampa Bay 9 8 .529

Minnesota 8 9 .471

Chicago 7 9 .438

Cleveland 8 11 .421

Texas 7 10 .412

Baltimore 8 13 .381

Detroit 7 14 .333

NOTE: Split-squad games count in the standings; games against non-major league teams do not.

———

Sunday’s Games

Toronto 3, Tampa Bay 0

Minnesota 5, Miami 3

Detroit (ss) 7, Washington 7, tie

Boston 7, Philadelphia 6

St. Louis 8, Baltimore 6

Houston 14, Pittsburgh 2

Atlanta 5, Detroit (ss) 3

N.Y. Mets 6, N.Y. Yankees 0

Milwaukee 13, Chicago White Sox 4

Cleveland 4, L.A. Dodgers 2

Cincinnati 4, Oakland 3

Kansas City 4, San Francisco (ss) 2

San Diego 6, Chicago Cubs 1

Seattle 8, Texas 0

L.A. Angels 3, San Francisco (ss) 2

Colorado 6, Arizona 0

Monday’s Games

St. Louis vs. Boston at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.

N.Y. Yankees vs. Washington at Viera, Fla., 1:05 p.m.

Minnesota vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., 1:05 p.m.

Atlanta vs. Houston at Kissimmee, Fla., 1:05 p.m.

N.Y. Mets vs. Miami at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.

Pittsburgh vs. Tampa Bay at Port Charlotte, Fla., 1:05 p.m.

Oakland vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 4:05 p.m.

Chicago White Sox vs. San Diego at Peoria, Ariz., 4:05 p.m.

Arizona vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 4:05 p.m.

Kansas City vs. San Francisco at Scottsdale, Ariz., 4:05 p.m.

Seattle vs. L.A. Angels at Tempe, Ariz., 4:10 p.m.

Milwaukee vs. Colorado at Scottsdale, Ariz., 4:10 p.m.

Cincinnati vs. Texas at Surprise, Ariz., 9:05 p.m.

Tuesday’s Games

Philadelphia vs. Atlanta at Kissimmee, Fla., 1:05 p.m.

Boston vs. Miami at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.

Baltimore vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05 p.m.

Toronto vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.

Houston vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 1:10 p.m.

Chicago Cubs vs. Oakland at Mesa, Ariz., 4:05 p.m.

Seattle vs. San Diego at Peoria, Ariz., 4:05 p.m.

L.A. Angels vs. Texas at Surprise, Ariz., 4:05 p.m.

Colorado vs. Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 4:05 p.m.

Detroit vs. N.Y. Yankees at Tampa, Fla., 7:05 p.m.

Milwaukee vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 9:40 p.m.

San Francisco vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 10:05 p.m.

 

Reds’ boxscore

Reds 4, Athletics 3

Oakland Cincinnati

ab r h bi ab r h bi

Burns cf 4 0 1 1 Schumakr cf 3 0 0 0

J.Wendle 2b 4 0 0 0 Votto 1b 3 0 1 0

Semien ss 3 1 2 0 C.Walach 1b 0 0 0 0

C.Pinder ss 1 0 0 0 Phillips 2b 3 0 0 0

I.Davis 1b 3 0 1 0 De Jesus 2b 0 0 0 0

A.Aliotti 1b 1 0 0 0 Bruce rf 2 0 0 0

Canha rf-lf 4 0 1 1 Cozart ss 3 0 1 0

Olson dh 4 0 0 0 Suarez ss 1 0 0 0

Muncy 3b 2 1 0 0 Lutz lf 3 0 0 0

K.Matthes rf 1 0 0 0 Cingrani p 0 0 0 0

Carlin c 2 1 0 0 Falu ph 1 0 0 0

Bry.Andersn c 1 0 0 0 Negron 3b 4 2 2 0

T.Ladendorf lf 3 0 2 1 Barnhart c 2 0 0 0

Skipworth c 1 1 0 0

Leake p 1 0 0 0

Mijares p 0 0 0 0

Winker ph 1 0 0 0

Villarreal p 0 0 0 0

Satin lf 2 1 2 4

Totals 33 3 7 3 Totals 30 4 6 4

 

Oakland 000 100 200 – 3

Cincinnati 000 000 031 – 4

 

E-Lutz (2). DP-Cincinnati 1. LOB-Oakland 5, Cincinnati 6. 2B-Semien (2), Canha (6), T.Ladendorf (1), Negron (1). HR-Satin (1). S-De Jesus.

IP H R ER BB SO

Oakland

Graveman 5 1-3 1 0 0 1 5

Verdugo 2-3 0 0 0 0 0

Clippard 1 1 0 0 0 2

B.Huntzingr BS,1-2 1 2 3 3 3 0

Fe.Rodriguez L,0-1 2-3 2 1 1 0 2

Cincinnati

Leake 5 4 1 1 0 2

Mijares 1 1 0 0 0 2

Villarreal 1 2 2 2 2 2

Cingrani W,1-0 2 0 0 0 0 3

HBP-by B.Huntzinger (C.Wallach).

Umpires-Home, A.J. Johnson; First, Jim Reynolds; Second, Todd Tichenor; Third, Seth Buckminster.

T-2:39. A-5,447 (10,311).

 

NIT

National Invitation Tournament

First Round

Tuesday, March 17

George Washington 60, Pittsburgh 54

Miami 75, NC Central 71

Rhode Island 88, Iona 75

Louisiana Tech 89, Central Michigan 79

Tulsa 70, William & Mary 67

Alabama 79, Illinois 58

Murray State 81, UTEP 66

Texas A&M 81, Montana 64

Stanford 77, UC Davis 64

Wednesday, March 18

Arizona State 68, UConn 61

Temple 73, Bucknell 67

Old Dominion 65, Charleston Southern 56

Richmond 84, St. Francis (NY) 74

Illinois State 69, Green Bay 56

Vanderbilt 75, Saint Mary’s (Cal) 64

South Dakota State 86, Colorado State 76

Second Round

Friday, March 20

Vanderbilt 92, South Dakota State 77

Saturday, March 21

Miami 73, Alabama 66

Sunday, March 22

Temple 90, George Washington 77

Richmond 76, Arizona State 70

Rhode Island (23-9) at Stanford (20-13), 9:30 p.m.

Monday, March 23

Louisiana Tech (26-8) at Texas A&M (21-11), 7 p.m.

Illinois State (22-12) at Old Dominion (25-7), 8 p.m.

Murray State (28-5) at Tulsa (23-10), 9 p.m.

Quarterfinals

Tuesday, March 24

Vanderbilt (21-13) vs. Rhode Island-Stanford winner, TBA

Wednesday, March 25

Louisiana Tech-Texas A&M winner at Temple (25-10), TBA

March 24-25

Richmond (21-13) vs. Miami (23-12), TBA

Murray State-Tulsa winner vs. Illinois State-Old Dominion winner, TBA

Semifinals

At Madison Square Garden

New York

Tuesday, March 31

Game One, 7 p.m.

Game Two, 9:30 p.m.

Championship

Thursday, April 2

Semifinal winners, 9 p.m.

 

WBI tournament

Women’s Basketball Invitational

First Round

Wednesday, March 18

New Mexico 54, North Dakota 51

Oral Roberts 57, Texas State 54

Thursday, March 19

Marshall 81, Northern Kentucky 79

Mercer 83, Troy 68

Xavier 57, William & Mary 56

Siena 53, Stony Brook 46

Louisiana-Lafayette 78, Texas-Pan American 56

McNeese State 87, Furman 70

Second Round

Saturday, March 21

McNeese State (18-13) at Louisiana-Lafayette (20-12), 8 p.m.

Sunday, March 22

Siena 69, Xavier 49

Mercer 73, Marshall 71

Monday, March 23

Oral Roberts (17-15) at New Mexico (21-12), 9 p.m.

Semifinals

March 25-26

New Mexico-Oral Roberts winner vs. Louisiana-Lafayette (21-12), TBA

Mercer (20-14) vs. Siena (21-12), TBA

Championship

March 28-29

TBD

 

CI.com tourney

CollegeInsider.com Tournament

First Round

Monday, March 16

NJIT 84, New Hampshire 77

Tuesday, March 17

Eastern Illinois 97, Oakland 91

S.C.-Upstate 73, James Madison 72

Bowling Green 67, Saint Francis (Pa.) 64

Eastern Kentucky 81, Norfolk State 75

Louisiana-Lafayette 83, Incarnate Word 68

Wednesday March 18

High Point 70, Maryland-Eastern Shore 64

Canisius 87, Dartmouth 72

Texas A&M-Corpus Christi 75, Florida Gulf Coast 69

Cleveland State 86, Western Michigan 57

Kent State 68, Middle Tennessee 56

Sam Houston State 87, UNC Wilmington 71

Evansville 82, IPFW 77

Northern Arizona 75, Grand Canyon 70

Sacramento State 73, Portland 66

Thursday, March 19

UT-Martin 104, Northwestern State 79

Second Round

Friday, March 20

Eastern Kentucky 66, High Point 65

Saturday, March 21

Canisius 82, Bowling Green 59

Louisiana-Lafayette 71, Sam Houston State 70

UT-Martin 60, S.C.-Upstate 49

Northern Arizona 78, Sacramento State 73

Monday, March 23

Cleveland State (25-8) at NJIT (19-11), 7 p.m.

Evansville (20-12) at Eastern Illinois (18-14), 8 p.m.

Kent State (22-11) at Texas A&M-Corpus Christi (20-13), 8 p.m.

 

Quarterfinals

March 24-25

TBD

Semifinals

Tuesday, March 31

TBD

Championship

Thursday, April 2

TBD

 

NASCAR

NASCAR Sprint Cup-Auto Club 400 Results

Sunday

At Auto Club Speedway

Fontana, Calif.

Lap length: 2 miles

(Start position in parentheses)

1. (8) Brad Keselowski, Ford, 209 laps, 114.6 rating, 47 points, $357,781.

2. (2) Kevin Harvick, Chevrolet, 209, 129.3, 43, $260,130.

3. (1) Kurt Busch, Chevrolet, 209, 135.4, 43, $205,055.

4. (11) Paul Menard, Chevrolet, 209, 100.6, 40, $158,505.

5. (9) Ryan Newman, Chevrolet, 209, 92.8, 39, $156,305.

6. (17) Dale Earnhardt Jr., Chevrolet, 209, 104.6, 38, $132,045.

7. (13) Joey Logano, Ford, 209, 102.3, 37, $155,803.

8. (12) Martin Truex Jr., Chevrolet, 209, 96.1, 37, $136,240.

9. (14) Jimmie Johnson, Chevrolet, 209, 107.9, 35, $150,831.

10. (7) Jeff Gordon, Chevrolet, 209, 90.8, 35, $149,406.

11. (23) Aric Almirola, Ford, 209, 81, 33, $141,546.

12. (31) Justin Allgaier, Chevrolet, 209, 65.1, 32, $135,168.

13. (15) Carl Edwards, Toyota, 209, 84.6, 32, $98,110.

14. (20) Tony Stewart, Chevrolet, 209, 80.8, 30, $128,474.

15. (27) Ricky Stenhouse Jr., Ford, 209, 64.4, 29, $109,560.

16. (21) Austin Dillon, Chevrolet, 209, 70.6, 28, $136,696.

17. (19) Kasey Kahne, Chevrolet, 209, 76.5, 27, $113,160.

18. (4) David Ragan, Toyota, 209, 77.7, 26, $145,051.

19. (22) Danica Patrick, Chevrolet, 209, 71.1, 25, $105,760.

20. (33) Chris Buescher, Ford, 209, 59.4, 0, $93,860.

21. (26) Jamie McMurray, Chevrolet, 209, 64.4, 23, $126,451.

22. (30) Brett Moffitt, Toyota, 209, 53.5, 22, $122,974.

23. (37) Casey Mears, Chevrolet, 209, 65, 21, $119,218.

24. (32) Cole Whitt, Ford, 209, 54.9, 20, $108,493.

25. (40) Landon Cassill, Chevrolet, 209, 48.2, 0, $93,610.

26. (5) Kyle Larson, Chevrolet, 209, 82.7, 18, $120,793.

27. (25) Brian Scott, Chevrolet, 209, 74.1, 0, $103,843.

28. (6) Denny Hamlin, Toyota, 209, 104.6, 17, $106,485.

29. (36) Trevor Bayne, Ford, 209, 50.3, 15, $132,835.

30. (10) Clint Bowyer, Toyota, 209, 67.6, 14, $125,668.

31. (3) Matt Kenseth, Toyota, 209, 104.2, 14, $128,746.

32. (29) Greg Biffle, Ford, 209, 58.7, 12, $121,143.

33. (28) Alex Bowman, Chevrolet, 208, 40.2, 12, $96,932.

34. (18) AJ Allmendinger, Chevrolet, 208, 46.4, 10, $105,185.

35. (43) David Gilliland, Ford, 208, 39.7, 9, $94,960.

36. (35) Josh Wise, Ford, 207, 35.1, 8, $86,820.

37. (41) J.J. Yeley, Toyota, 206, 34.5, 0, $86,549.

38. (24) Michael Annett, Chevrolet, 206, 33.8, 6, $80,803.

39. (34) Jeb Burton, Toyota, 205, 27.9, 5, $78,240.

40. (39) Mike Bliss, Ford, 205, 29.5, 0, $72,740.

41. (38) Brendan Gaughan, Chevrolet, 205, 26.3, 0, $68,740.

42. (42) Matt DiBenedetto, Toyota, 203, 23.9, 2, $64,740.

43. (16) Sam Hornish Jr., Ford, 155, 39.8, 1, $87,585.

Race Statistics

Average Speed of Race Winner: 140.662 mph.

Time of Race: 2 hours, 58 minutes, 18 seconds.

Margin of Victory: 0.710 seconds.

Caution Flags: 7 for 31 laps.

Lead Changes: 19 among 9 drivers.

Top 16 in Points: 1. K.Harvick, 225; 2. J.Logano, 197; 3. M.Truex Jr., 192; 4. D.Earnhardt Jr., 164; 5. B.Keselowski, 163; 6. R.Newman, 162; 7. J.Johnson, 159; 8. K.Kahne, 159; 9. P.Menard, 152; 10. A.Almirola, 138; 11. A.Allmendinger, 137; 12. C.Mears, 132; 13. M.Kenseth, 127; 14. D.Hamlin, 125; 15. D.Ragan, 124; 16. J.McMurray, 120.