• 52°

Huntington boys, girls sweep Dragons’ meet

Jim Walker

jim.walker@irontontribune.com

 

PROCTORVILLE — The Huntington Highlanders went 2-for-2.

Huntington won both the boys and girls meets at Friday’s Riverside Physical Therapy/Dragons Invitational.

Huntington managed to win the boys’ meet with 111 points while the Fairland Dragons were runners-up with 94 points.

Belpre was third with 84 points followed by Gallipolis with 75, Portsmouth 63, Chesapeake 50, Ashland 36, Ironton 26, and Huntington St. Joseph 4.

In the girls’ meet, Huntington had 122 points to win the meet while Gallipolis was second with 103 points.

Ashland was next with 90 followed by Fairland with 86, Chesapeake 45, Coal Grove 33, Belpre 29, Portsmouth 25 and Ironton 10.

Huntington won behind the performance of Saffiyah Mitchell who won the 300-meter hurdles and the 100- and 200-meter dashes. She was also second in the long jump.

Fairland got first-place finishes from Jake Wireman (12-6) in the pole vault, Hunter Ashley (145-11) in the discus and high jump (6-1) and Zack McKinney in the shot put (46-5.5).

In the girls’ meet, Chesapeake’s Atiya Spaulding won the long jump (16-0.5) and the high jump (5-4). Fairland’s Jessica Price took the pole vault (8-5).

The South Point Invitational will be held on Friday.

Riverside Physical Therapy

Dragons’ Invitational

Boys’ Team Scores

1. Huntington 111, 2. Fairland 94, 3. Belpre 84, 4. Gallipolis 75, 5. Portsmouth 63, 6. Chesapeake 50, 7. Ashland 36, 8. Ironton 26, 9. Hunt. St. Joseph 4.

Field Events

Pole Vault: 1. Jake Wireman (F) 12-6, 2. Josh Sifford (F) 12-6, 3. Tim Maynard (Ir) 11-6, 4. Josh Eastman (H) 11-6, 5. (tie) Cole Tawney (G), Seth Marlowe (Ch) 11-0.

High Jump: 1. Hunter Ashton (F) 6-1, 2. Matt Lopreste (B) 5-10, 3. (tie) Chad Dye (H), Kaleb Crisenbery (G) 5-8, 5. (tie) Isaiah Lester (G), Thad Taylor (H) 5-4.

Long Jump: 1. Ryan McGuffin (H) 21-3, 2. Cecil Fletcher (Ch) 19-1, 3. Jake Wireman (F) 17-11, 4. (tie) Brian Canady (H), Michael Edelmann (G) 17-8.5, 6. TikWong (B) 17-6.5.

Discus: 1. Hunter Ashley (F) 145-11, 2. Zach McKinney (F) 144-3, 3. Tyler Webb (Ir) 130-6, 4. Derek Rankin (H 126-3, 5. Dustin Lemon 116-2, 6. Logan Racy (B) 114-9.

Shot Put: 1. Zach McKinney (F) 46-5.5, 2. Hunter Ashley (F) 44-3.5, 3. Ryan Mullins (Ir) 37-7.5, 4. Drew Vansickle (G) 36-9.5, 5. Eric Worstell (B) 36-9, 6. Dustin Lemon (F) 36-6.5.

Running Events

110M Hurdles: 1. Dezmon Bradshaw (H) 16.30, 2. Jake Wireman (F) 16.91, 3. Cameron Stephens (P) 16.96, 4. Zack Adkins (H) 17.73, 5. Brandon Smith (F) 18.56, 6. Chase Halley (G) 21.50.

300M Hurdles: 1. Tajzae Reams (B) 42.21, 2. Jake Wireman (F) 42.79, 3. Zack Adkins (H) 42.85, 4. Dezmon Bradshaw (H) 43.78, 5. Adam Kiser (A) 46.67, 6.Brandon Smith (F) 47.45.

100M: 1. Quinton Baker (A) 10.96, 2. Darion Robinson (P) 11.22, 3. Ryan McGuffin (H) 11.66, 4. Darray Richardson (P) 11.73, 5. Sam Petty (B) 11.74, 6. Cecil Fletcher (Ch) 11.85.

200M: 1. Quinton Baker (A) 22.48, 2. Darion Robinson (P) 22.52, 3. Ryan McGuffin (H) 23.11, 4. Sam Petty (B) 23.36, 5. Fred Hightower (H) 23.42, 6. Cecil Fletcher (Ch) 23.63.

400M: 1. Blake Wilson (G) 53.77, 2 Kody Hager (Ch) 54.04, 3. Travis McKenzie (P) 55.16, 4. Matt Colvin (B) 56.36, 5. Malik Grier (H) 56.65, 6. Ryan McGuffin (H) 56.89.

800M: 1. Isaiah Lester (G) 2:06.59, 2. Kaleb Crisenbery (G) 2:09.55, 3. David Dotson (Ch) 2:11.09, 4. Trever McKenzie (P) 2:11.36, Tristan Wilson (F) 2:17.55, 6. Josh Sifford (F) 2:17.67.

1600M: 1. Dylan Mendes (P) 4:59.6, 2. Dylan Boyle (A) 5:03.28, 3. Gabriel Johnson (Ch) 5:03.61, 4. Owen Huffman (SJ) 5:05.55, 5. Caleb Greenlee (G) 5:10.02, 6.Brandon Bowman (F) 5:10.20.

3200M: 1. Cray Sistrunk (B) 9:56.5, 2. Kyle Windland (B) 10:33.77, 3. Dylan Boyle (A) 11:00.62, 4. Conner Flynn (F) 11:02.47, 5. Kyle Greenlee (G) 11:07.29, 6. Brooks Anderson (H) 11:13.6.

Relays

4x100M: 1. Huntington 44.63, 2. Belpre 44.79, 3. Portsmouth 45.98, 4. Fairland (Kevin Zhu, Drew Blatt, Chance Short, Josiah Pannell) 48.13, 5. Ironton (Troy Rust, Derek McCallister, Tyler Milleson, Quartez Glover) 48.18, 6. Gallipolis 49.14.

4x200M: 1. Belpre 1:35.09, 2. Portsmouth 1:35.12, 3. Ironton (Troy Rust, Derek McCallister, Tyler Milleson, Quartez Glover) 1:41.03, 4. Fairland (Kevin Zhu, Drew Blatt, Chance Short, Josiah Pannell) 1:42.48, 5. Chesapeake (Logan McCloud, Dimitri Callens, Tyler Sanders, Grant Hawthorne) 1:43.32, 6. Gallipolis 1:43.66.

4x400M: 1. Gallipolis 3:38.91, 2. Chesapeake (Tyler Sanders, Cecil Fletcher, David Dotson, Kodey Hager) 3:39.7, 3. Belpre 3:41.64, 4.Huntington 3:46.72, 5. Portsmouth 3:48.79, 6. Ironton (Troy Rust, Derek McCallister, Tyler Milleson, Quartez Glover) 3:54.85.

4x800M: 1. Belpre 8:46.87, 2. Gallipolis 8:51.69, 3. Chesapeake (Kodey Hager, Jacob Martin, Gabriel Johnson, David Dotson) 8:54.64, 4. Fairland (Josh Sifford, Hunter Ashton, Shane Taylor, Tristan Wilson) 9:14.44, 5. Huntington 9:16.15, 6. Portsmouth 9:23.39.

 

Girls’ Team Scores

1. Huntington 122, 2. Gallipolis 103, 3. Ashland 90, 4. Fairland 86, 5. Chesapeake 45, 6. Coal Grove 33, 7. Belpre 29, 8. Portsmouth 25, 9. Ironton 10.

Field Events

Pole Vault: 1. Jessica Price (F) 8-5, 2. Jalea Caldwell (G) 8-0, 3. Kelly Romans (Ch) 7-5, 4. Olivia Pennington (P) 7-0, 5. Courtlyn Lewis (CG) 6-5, 6. (tie) Varna Thayaparan (G), Alaina Thornburg (A), LaurenMeyer (CG) 6-0.

High Jump: 1. Atiya Spaulding (Ch) 5-4, 2. (tie) Alexis Wise (Ir), Mariah Harmon (H) 4-10, 4. (tie) Hannah Wilson (F), Ciarra Brown (F), Mary Watts (G), Leslie Mulkey (CG) 4-8.

Long Jump: 1. Atiya Spaulding (Ch) 16-0.5, 2. Saffiyah Mitchell (H) 15-5, 3. Rachel Barber (A) 14-9.5, 4. Cheyenne Brown (F) 14-7, 5. Lynsey Shipley (P) 14-6, 6. Grace Martin (G) 14-3.

Discus: 1. Ericka Budd (H) 116-8, 2. Jackie Cunningham (B) 97-2, 3. Kayla Curry (CG) 87-7, 4. Maddie McKenzie (CG) 87-1, 5. Breanna Brewer (F) 85-0, 6. Carly Winters (G) 83-8.

Shot Put: 1. Ericka Budd (H) 43-8.25, 2. Jackie Cunningham (B) 37-7.5, 3. Breanna Brewer (F) 35-1.5, 4. Katie Bradley (G) 33-5.5, 5. Kayla Curry (CG) 30-8.5, 6. Maddee Tabor (G) 30-4.

Running Events

100M Hurdles: 1. Kathleen Allen (G) 17.42, 2. Lydia Onan (A) 17.83, 3. Halie Williams (F) 17.87, 4. Autumn Brinegar (H) 18.07, 5. Alexis Wise (Ir) 18.16, 6. Hannah Reese (A) 18.30.

300M Hurdles: 1. Saffiyah Mitchell (H) 46.86, 2. Madi Oiler (G) 47.34, 3. Hannah Reese (A) 49.72, 4. Lydia Onan (A) 51.29, 5. Alexis Wise (Ir) 52.91, 6. Jamie Canfield (G) 53.3.

100M: 1. Saffiyah Mitchell (H) 12.65, 2.Lynsey Shipley (P) 13.01, 3.Atiya Spaulding (Ch) 13.10, 4. Rachel Barber (A) 13.25, 5.Kaylee Robinson (A) 13.36, 6. Mariah Harmon (H) 13.69.

200M: 1. Saffiyah Mitchell (H) 26.54, 2. Atiya Spaulding (Ch) 27.41, 3. Sarah Rymer (A) 28.31, 4. Rachel Barber (A) 28.52, 5. Grace Martin (G) 28.73, 6. Kelly Romans (Ch) 29.37.

400M: 1. Kaylee Robinson (A) 1:03.48, 2. Jessica Price (F) 1:04.9, 3. Cheyenne Henderson (B) 1:07.2, 4. Chelsie Curry (CG) 1:08.39, 5.Jensyn Leonhart (H) 1:10.05, 6. Jessica Triplett (A) 1:10.67.

800M: 1. Mary Watts (G) 2:31.08, 2. Jessica Price(F) 2:34.94, 3. Madisen Burns (H) 2:44.44, 4. Jacqueline Meriwether (P) 2:48.34, 5. Emmy Fulks (F) 2:51.40, 6. Olivia Rogers (H) 2:52.9.

1600M: 1. Mary Watts (G) 5:34.63, 2. Shanan Ashton (F) 5:46.31, 3. Mary Alice Thornburg (A) 5:52.92, 4. Tesia Schray (H) 5:58.0, 5. Tori Holmes (CG) 6:00.45, 6. Michaela Polley (A) 6:0934.

3200M: 1. Mesa Polcyn (G) 11:46.55, 2. Shanan Ashton (F) 12:18.87, 3. Mary Alice Thornburg (A) 12:58.42, 4. Sophia Haddox (H) 13:31.29, 5. Sarah Warnock (F) 14:26.48, 6. Hannah Deems (B) 15:50.58.

Relays

4x100M: 1. Huntington 54.07, 2. Ashland 54.21, 3. Gallipolis 54.89, Chesapeake (Jaylynn Pine, Ashley Chapman, Aliveah Andrus, Kelly Romans) 57.06, 5. Coal Grove (Chelsie Curry, Haley Frazier, Leslie Mulkey, Jacy Jones) 57.8, 6. Portsmouth 59.99.ß

4x200M: 1. Gallipolis 1:54.50, 2. Huntington 1:56.74, 3. Ashland 1:58.08, 4. Fairland (Cheyenne Brown, Ciarra Brown, Halie Williams, Lexi Eldridge) 1:59.47, 5. Belpre 2:01.5, 6. Coal Grove (Chelsie Curry, Haley Frazier, Leslie Mulkey, Jacy Jones) 2:02.22.

4x400M: 1. Ashland 4:24.72, 2. Gallipolis 4:30.05, 3. Huntington 4:40.44, 4. Belpre 4:50.66, 5. Fairland (Jessica Price, Cheyenne Brown, Emmy Fulks, Lexi Eldridge) 4:55.63, 6. Portsmouth 4:58.44.

4x800M: 1. Huntington 10:49.01; 2, Fairland (Shanan Ashton, Sarah Warnock, Hannah Wilson, Emmy Fulks) 11:09.18; 3. Gallipolis 12:04.45, 4. Portsmouth 12:20.27, 5. Coal Grove (Tori Holmes, Summer Willis, Melody Daniels, Lauren Meyer) 12:27.35, 6. Gallipolis 12:58.70.