• 54°

South Point Invitational

South Point Invitational Track & Field Meet

Boys’ Team Scores

1. South Point 125; 2. Athens 114; 3. Portsmouth, Gallipolis 90, 5. River Valley 65; 6. Rock Hill 53; 7. Ironton 38; 8. Northwest 27; 9. South Webster 23; 10. Wayne 16; 11. Green 13; 12. Lincoln County 8; 13. Athens B 1.

Field Events

Shot Put: 1. Ryan Webb (SP) 40-8.5; 2. Tyler Webb (Ir) 39-10; 3. Nick Sexton (Gr) 38-11; 4. Ryan Mullilns (Ir) 38-9.5; 5. Shane Bush (NW) 38-8.75; 6. Cole Christian (SP) 37-0.5; 7. Kolby Rodgers (A) 36-8.75; 8. Drew Vansickle (Ga) 36-6.25.

Discus: 1. Tyler Webb (Ir) 134-2; 2. Ryan Webb (SP) 121-2; 3.Nate Simmering (SW) 112-3; 4. Logan Gleichaud (Ir) 107-5; 5. Cody Hopsin (LC) 103-3; 6. Nick Sexton (Gr) 102-6; 7. Dylan Amburgey (NW) 101-4; 8. Drew Vansickle (Ga) 100-9.

Long Jump: 1. Alex Dickerson (P) 19-7; 2. Tyler Webb (Ir) 19-3; 3. Keion Dre’ Hill (SP) 19-0.5; 4. John Qualls (RV) 18-11; 5. Marcus Hall (A) 18-8; 6. Tanner Martin (RH) 18-1; 7. Brady Sloan (SP) 17-9; 8. Michael Fred Edelman (Ga) 17-8.

High Jump: 1. Brady Sloan (SP) 6-0, 2. Alex Dickerson (P) 5-10; 3. Matt Kenney (SP) 5-10; 4. Kaleb Crisenbery (Ga) 5-8; 5. Tanner Martin (RH) 5-6; 6. Noah Roberts (Gr) 5-4; 7. Andrew Cochran (RH) 5-2; 8. Shane Bush (NW) 5-0.

Pole Vault: 1. Tim Maynard (Ir) 11-9; 2. Cole Tawney (Ga) 11-6; 3. Ryan Brown (Ga) 11-0; 4. Holden Macy (A) 10-6; 5. Tyler Damron (RH) 10-0; 6. Kyle Greenlee (Ga) 9-6; 7. Alex Coyle (SW) 9-6; 8. Devin Macy (A) 9-0.

Running Events

110M Hurdles: 1. Owen Bailey (A) 16.08; 2. Cameron Stephens (P) 16.67; 3. Rent Paterson (SP) 18.47; 4. Dylan Avery (RH) 18.94; 5. Jason Dummit (RV) 19.55; 6. Brennan Carter (SP) 19.58; 7. Tyler Adams (NW) 19.73; 8. Noah Roberts (Gr) 20.63.

300M Hurdles: 1. Owen Bailey (A) 42.10; 2. Mark Wray (RV) 43.36; 3. Trent Paterson (SP) 44.78; 4 Cameron Stephens (SP) 44.78; 5. Michael Fred Edelmann (Ga) 45.75; 6. Dylan Avery (RH) 46.99; 7. Brennan Carter (SP) 47.16; 8. Fabian DeHart (NW) 49:09.

100M Dash: 1. Darion Robinson (P) 11.12 (meet record); 2. Jacob Click (Ga) 11.24; 3.Kade Sebastian (W) 11.38; 4. Trae Williams (A) 11.59; 5. Darray Richardson (P) 11.63; 6. Andrew Moffett (RV) 11.68; 7. Garrek Gee (RV) 11.76; 8. Stephen Wagoner (SP) 11.79.

200M Dash: 1. Darion Robinson (P) 22.54 (meet record); 2. Jacob Click (Ga) 23.31; 3. Dakotah McFee (A) 23.59; 4. Andrew Moffett (RV) 23.63; 5. Darray Richardson (P) 23.73; 6. Stephen Wagoner (SP) 24.29; 7. Mason White (SP) 24.39; 8. Cameron Mauzy (A-B) 24.85.

400M Dash: 1. Jacob Click (Ga) 51.47; 2. Dakotah McFee (A) 51.92; 3. Eric Holzschu (A) 51.93; 4. John Qualls (RV) 52.72; 5. Blake Wilson (Ga) 53.83; 6. Gage Stephens (SP) 55.51; 7. Brandon Burditt (RH) 55.96; 8. Chris Tatlonghari (SP) 55.99.

800M Run: 1. Tommy McDonald (A) 2:06.81; 2.Hunter Bennington (SW) 2:08.50; 3.Kaleb Crisenbery (Ga) 2:08.94; 4. Tanner Mathes (SP) 2:09.11; 5. Paul Acheson (A) 2:10.67; 6. Isaiah Lester (Ga) 2:10.97; 7. Ben Howard (NW) 2:11.20; 8. Tyson Trinidad (P) 2:14.03.

1600M Run: 1. Seth Miller (RH) 4:36.43; 2. Tyler Mathes (SP) 4:42.61; 3.Hunter Bennington (SW) 4:43.79; 4. Walker Hauschild (A) 4:44.59; 5. Tommy McDonald (A) 4:49.59; 6. Tanner Mathes (SP) 4:51.58; 7. Brendon McCormick (RH) 4:52.43; 8. Ethan Hersman (RV) 4:56.01.

3200M Run: 1. Seth Miller (RH) 10:02.60; 2. Walker Hauschild (A) 10:10.73; 3. Tyler Mathes (SP) 10:25.46; 4. Peter Buckley (A) 10:44.24; 5. Jacob Kemper (RV) 11:03.40; 6. Kyle Greenlee (Ga) 11:09.96; 7. Nathan Turvey (RH) 11:18.29; 8. Nathaniel Abbott (RV) 11:31.36.

Relays

4x100M: 1. Portsmouth 45.12; 2. Athens 45.39; 3. South Point (Stephen Wagoner, Trent Paterson, Keion Dre’ Hill, Mason White) 45.43; 4. River Valley 48.63; 5. Wayne 48.67; 6. Gallipolis 48.89; 7. Northwest 50.35; 8. Lincoln County 51.16.

4x200M: 1. Portsmouth 1:31.59 (meet record); 2. Athens 1:44.51; 3. River Valley 1:33.85; 4. South Point (Zack Samples, Trent Paterson, Trey Patterson, Mason White) 1:36.92; 5. Gallipolis 1:40.48; 6. Wayne 1:40.69; 7. Rock Hill (Brady Knipp, Tanner Martin, Tyler Damron, Brandon Burditt) 1:40.88; 8. South Webster 1:43.56.

4x400M: 1. River Valley 3:30.13 (meet record); 2. Gallipolis 3:31.68; 3. South Point (Zack Samples, Gage Stephens, Chris Tatlonghari, Stephen Wagoner) 3:42.85; 4. Portsmouth 3:46.31; 5. Rock Hill (Brandon Burditt, Brendon McCormick, Brady Knipp, Tyler Damron ) 3:48.20; 6. Athens 3:50.90; 7. Wayne 3:54.32; 8. Northwest 3:56.97.

4x800M: 1. Gallipolis 8:47.10; 2. South Point (Jimmy Hart, Gage Stephens, Tyler Mathes, Tanner Mathes) 8:49.74; 3. River Valley 9:01.88; 4. Portsmouth 9:20.95; 5. Northwest 9:21.07; 6. Lincoln County 9:26.77; 7. Athens 9:37.20; 8. Wayne 10:11.70.

—————

Girls’ Team Scores

1. Athens 188; 2. Gallipolis 83; 3. River Valley 78, 4. Coal Grove, Portsmouth 61; 6. Northwest 41.5; 7. South Point 35.5; 8. Rock Hill 31; 9. Ironton 27; 10. Lincoln County 19; 11. Wayne 17; 12. South Webster 16; 13. Athens B 5.

Field Events

Shot Put: 1. Gaza Odunaiya (A) 35-3.5; 2. Mica Mathis (W) 33-2.5; 3 Katie Bradley (Ga) 31-2; 4. Brianna McGuire (RV) 30-11.25; 5. Maddee Tabor (Ga) 30-1.5; 6. Kayla Curry (CG) 29-9.5; 7. Mya Williams (P) 29-7; 8. Haylie Combs (SP) 28-4.5.

Discus: 1. Gaza Odunaiya (A) 117-10; 2. Brianna McGuire (RV) 101-9; 3. Cierra Ellis (A) 101-3; 4. Madde Tabor (Ga) 97-0; 5. Courtney Leadingham (SW) 86-6; 6. Maddie McKenzie (CG) 86-2; 7. Kayla Curry (CG) 85-11; 8. Carly Winters (Ga) 85-9.

Long Jump: 1. Abby Lawrence (A) 16-5.5; 2. Grace Martin (Ga) 15-1.25; 3. Lynsey Shipley (P) 14-11; 4. Jacy Jones (CG) 14-10.5; 5. Madison Riley (SP) 14-9.25; 6. Kristina Denbow (A) 14-6; 7. Tori Koukos (SP) 14-5; 8. Charli McClay (NW) 13-11.5.

High Jump: 1. Alexis Zatta (A) 5-3 (meet record); 2. Gabriella Adkins (RV) 4-10; 3. Shae Patty (NW), Mackenzie Fugitt (SP) 4-10; 5. Ally Stewart (RH) 4-8; 6. Brooklyn Sullivan (SW) 4-6; 7. Shawnacy McGuire (NW) 4-6; 8. Mary Watts (Ga) 4-6.

Pole Vault: 1. Maddie Malone (RH) 9-0; 2. Alexis Zatta (A) 9-0; 3. Jalea Caldwell (Ga0 8-0; 4. Olivia Pennington (P) 7-6; 5. Courtlyn Lewis (CG) 7-0; 6. Haley Frazier (CG) 6-6; 7. Kennedy Estep (SP) , Brenna Childer (SP) 6-0.

Running Events

110M Hurdles: 1. Tori Koukos (SP) 17.50; 2. Alexis Wise (Ir) 17.77; 3. Kathleen Allen (Ga) 18.01; 4. Alexis Zatta (A) 18.37; 5. Kayla Thornberry (NW) 18.44; 6. Charli McClay (NW) 18.49; 7. Maddison Slusher-Walk (P) 19.49; 8. Maddie Malone (RH) 20:47.

300M Hurdles: 1. Alexis Wise (Ir) 52.16; 2. McKendra Wiley (LC) 53.27; 3. Charli McClay (NW) 54.27; 4. Sarah McFann (RH) 54.50; 5. Emily Fisher (A) 54.87; 6. Tori Koukos (SP) 56.53; 7. Alexis Tucker (P) 57.39; 8. Leanne Hively (RV) 57.96.

100M Dash: 1. Lynsey Shipley (P) 12.81 (meet record); 2. Sofie Dabelko (A) 13.39; 3. Ramsey Warren (RV) 13.66; 4. Tori Starr (Ir) 13.68; 5. Rachael Smith (RV) 13.75; 6. Maddie Malone (RH) 14.05; 7. Camille Marrs (A-B) 14.06; 8. Abby Brown (A) 14.12.

200M Dash: 1. Lynsey Shipley (P) 26.58 (meet record); 2. Sofie Dabelko (A) 27.53; 3. Kristina Denbow (A) 28.16; 4. Jacy Jones (CG) 28.69; 5. Rachel Smith (RV) 28.72; 6. Grace Martin (Ga) 28.80; 7. Chelsie Curry (CG) 28.96; 8. Tori Starr (Ir) 29.03.

400M Dash: 1. Lynsey Shipley (P) 1:00.86 (meet record); 2. Leslie Mulkey (CG) 1:02.3; 3. Sofie Dabelko (A) 1:03.88; 4. Ingrid Buckley (A) 1:04.52; 5. Bailey Hollingsworth (RV) 1:05.97; 6. ChelsieCurry (CG) 1:06.93; 7. Megan McClurg (NW) 1:07.32; 8. Taylor Collins (A-B) 1:07.92.

800M Run: 1. Madison Yerke (A) 2:26.88; 2. Makena Bentley (A) 2:36.29; 3.Jacqueline Meeriwether (P) 2:38.84; 4. Mesa Polcyn (Ga) 2:40.11; 5.Katie Napier (W) 2:40.82; 6. Sydney McCoy (SW) 2:46.84; 7. Leslie Mulkey (CG) 2:46.91; 8. Rebecca Price (LC) 2:52.46.

1600M Run: 1. Madison Yerke (A) 5:17.74 (meet record); 2. Mesa Polcyn (Ga) 5:37.82; 3. Lucy Williams (A) 5:44.39; 4. Kenzi Baker (RV) 5:51.79; 5. Tori Holmes (CG) 5:58.12; 6. Sydney McCoy (SW) 6:08.21; 7. Anne Marie Raies (P) 6:15.22; 8. Lydia Robert (LC) 6:23.07.

3200M Run: 1. Mary Watts (Ga) 11:47.07 (meet record); 2. Emily Cass (A) 11:55.10; 3. Sophie Mather (A) 12:312.70; 4. Kenzi Baker (RV) 12:48.94; 5. Tori Holmes (CG) 13:14.11; 6. Sydney McCoy (SW) 13:48.93; 7. Lydia Roberts (LC) 13:59.29; 8. Rebecca Price (LC) 14:00.44.

Relays

4x100M: 1. Athens 54.28; 2. Gallipolis 54.28; 3. River Valley 54:88; 4. Coal Grove (Chelsie Curry, Leslie Mulkey, Ali Waller, Jacy Jones) 55:21; 5. South Point (Cheyenne Berkley, Tori Koukos, Selena Marcum Madison Riley) 55.71; 6. Ironton (Tori Starr, Peyton Arden, Autumn Shope, Alexis Wise) 55.72; 7. Northwest 56.99; 8. Portsmouth 58.79.

4x200M: 1. Athens 1:54.13; 2. River Valley 1:55.52; 3. Gallipolis 1:56.20; 4. Coal Grove (Kathleen Allen, Jalea Cadlwell, Katie Bradley, Grace Martin) 1:57.13; 5. Northwest 1:58.31; 6. South Point (Shae Patty, Megan McClurg, Kayla Thornberry, Shawnacy McGuire) 1:58.31; 7. Athens B 1:59.84; 8. Wayne 2:03.77.

4x400M: 1. Athens 4:29.42; 2. Northwest 4:38.52; 3. River Valley 4:39.59; 4. Gallipolis 4:44.84; 5. Wayne 4:50.35; 6. Rock Hill (Ally Stewart, Abbie Marshall, Tylan Estham, Sarah McFann) 4:54.89; 7. Portsmouth 4:56.79; 8. Coal Grove (Melody Daniels, Haley Frazier, Summer Willis, Tori Holmes ) 5:22.92.

4x800M: 1. Athens 10:12.61; 2. River Valley 11:13.38; 3. Lincoln County 11:24.59; 4. Rock Hill (Abbie Marshall, Tylan Eastham, Lauren Littlejohn, Sarah McFann) 12:04.57; 5. Northwest 12:24.81; 6. Portsmouth 12:29.27; 7. Coal Grove (Melody Daniels, Summer Willis, Haley Frazier, Courtlyn Lewis) 13:21.66; 8. Gallipolis 13:23.15.