• 41°

Rock Hill uses tiebreaker to slip past Fairland for XC title

Jim Walker

jim.walker@irontontribune.com

 

PORTSMOUTH — Nathan Turvey proved he wasn’t just another runner.

When Rock Hill’s top five runner scores and Fairland’ top five runner scores each totaled 36, the Ohio Valley Conference cross country meet had to use the tiebreaker, namely the No. 6 runner score.

Turvey ran a 19:07.94 to finish 16th while Fairland’s Van Knipp ran a 19:30.49 to place 18th, thus giving Rock Hill the OVC cross country title.

After Rock Hill and Fairland, Gallipolis was third with 63 points in its first OVC meet. Portsmouth was next with 96, Coal Grove 168, Ironton 170 and South Point 191.

Rock Hill’s Seth Miller ran a 17:01.1 to win the 5K race for the second straight year and teammate Brendon McCormick was second at 17:14.38.

Miller is currently ranked No. 8 in Ohio and McCormick No. 15 in Division III according to MileSplit Ohio.com

Kaleb Crisenberry of Gallipolis (17:43.33) was third overall followed by Tristen Wilson (17:44.98) of Fairland, Kyle Greenlee (17:55.09) of Gallipolis, Brandon Bowman (18:11.57), Bryce Day (18:18.12) and Conner Flynn (18:20.26) all of Fairland, and Victor Aguilera (18:22.85) and Ethan Miller (18:23.81) of Rock Hill to complete the top 10 runners.

Fairland’s Zack Kincaid was No. 11 at 18:27.32.

Coal Grove’s top runners were Evan Holmes (21:10.31), Josh Pierce (22:48.40), James Webb (22:50.69), Cole Gannon (22:57.88) and Zach Brubaker (25:20.33.

Ironton’s top five runners were Wesley Monroe (21:31.00), Connor Ramey (21:49.34), Derek McCallister (23:09.59), Cody Rawlins (23:16.29), Brett Ashley (23:44.89) and Austin Hammonds (234:00.93).

Leading South Point were Brycen McCann (21:14.31), Austin Johnson (23:10.34), Adrien Johnson (24:43.57), Jordan Parker (26:19.93) and Eli Lucas (26:35.77).

The Fairland Lady Dragons won the girls’ meet with 34 points. Gallipolis was next with 41, Rock Hill had 58 and Ironton 111.

Gallipolis’ Mary Watts (20:07.64) and Mesa Polcyn (20:18.35) finished one and two overall.

McKenna Pannell of Fairland was third at 20:54.74 followed by Sarah McFann of Rock Hill (21:33.75), Haleigh Fuller (22:30.23) and Hannah Wilson (22:39.86) of Fairland, Tylan Eastham (22:43.58) of Rock Hill, Shianne Littlejon (23:54.29) of Coal Grove, Ally Stewart (24:09.17) of Rock Hill and Deanna Hall (24:13.04) of South Point to round out the top 10.

In the middle school meet, Rock Hill won the boys’ meet with 16 points. South Point had 52 and Coal Grove 57.

Eli Bake of Rock Hill won the event. Ethan Lafon of Fairland was second followed by Rock Hill’a Jasson Aguilera, Brady Floyd and Nick Blankenship, Coal Grove’s Dylan French, Gallipolis’ Grant Smith, Rock Hill’s Jordan Griffith, Gallipolis’ Tristan Crisenberry and Coal Grove’s Trevor Carey.

Fairland won the girls’ meet with 39 points. Rock Hill had 51, Gallipolis 52 and Coal Grove 78.

Emma Marshall of Fairland won the 3200 meter race followed by Sarah Watts of Gallipolis and Camryn Miller of Rock Hill.

Rounding out the top 10 were Brooke Johnson of Gallipolis, Isabella Dilts of Rock Hill, Sarah Cecil of Coal Grove, Aya Jammal and Morriah Howard of Fairland, Dani Pitsenbarger of Coal Grove and Olivia Lewis of Fairland.

 

Ohio Valley Conference

Cross Country Meet

Boys Results

Plc Runner School Time Pts.

1 Miller, Seth Rock Hill 17:01.10 1

2 McCormick, Brendon Rock Hill 17:13.38 2

3 Crisenberry, Kaleb Gallia Academy 17:43.33 3

4 Wilson, Tristen Fairland 17:44.98 4

5 Greenlee, Kyle Gallia Academy 17:55.09 5

6 Bowman, Brandon Fairland 18:11.57 6

7 Day, Bryce Fairland 18:18.12 7

8 Flynn, Conner Fairland 18:20.26 8

9 Aguilera, Victor Rock Hill 18:22.85 9

10 Miller, Ethan Rock Hill 18:23.81 10

11 Kincaid, Zack Fairland 18:27.32 11

12 Greenlee, Caleb Gallia Academy 18:35.11 12

13 Clark, Daniel Portsmouth 18:35.75 13

14 Lewis, Cody Rock Hill 18:55.87 14

15 Haas, Ethan Portsmouth 18:59.70 15

16 Turvey, Nathan Rock Hill 19:07.94 16

17 Burditt, Brandon Rock Hill 19:11.40 17

18 Knipp, Van Fairland 19:30.49 18

19 Trinidad, Tyson Portsmouth 19:35.73 19

20 Marshall, Jake Fairland 19:38.93 20

21 Cochran, Kobe Gallia Academy 19:40.19 21

22 Barnes, Devon Gallia Academy 19:54.87 22

23 Clark, Caleb Portsmouth 19:58.00 23

24 Boggs, Logan Rock Hill 20:16.87

25 Mason, Cade Gallia Academy 20:18.08 24

26 Rider, Ethan Gallia Academy 20:20.01 25

27 Kammler, Aiden Portsmouth 20:31.33 26

28 Secoy, Tim Rock Hill 20:36.69

29 Lunsford, Dillon Fairland 20:47.09

30 Blain, Ezra Gallia Academy 20:50.55

31 McClung, Gunnar Fairland 20:51.58

32 Allen, Tanner Gallia Academy 21:01.53

33 Holmes, Evan Dawson-Bryant 21:10.31 27

34 McCann, Brycen South Point 21:14.31 28

35 Bolin, Mitchell Gallia Academy 21:15.53

36 Wheeler, Jake Fairland 21:16.07

37 Sheets, Nicholas Gallia Academy 21:26.31

38 Monroe, Wesley Ironton 21:32.00 29

39 Jordan, Daniel Portsmouth 21:43.77 30

40 Ramey, Connor Ironton 21:49.34 31

41 Riddle, Austin Rock Hill 21:52.83

42 LaCroix, Conner Fairland 22:04.86

43 Reed, Logan Rock Hill 22:28.57

44 Bailey, Trey Rock Hill 22:34.77

45 Saunders, Kirkland Gallia Academy 22:41.49

46 Pierce, Josh Dawson-Bryant 22:48.40 32

47 Webb, James Dawson-Bryant 22:50.69 33

48 Rogers, Cody Gallia Academy 22:52.56

49 Gannon, Cole Dawson-Bryant 22:57.88 34

50 Bowen, Eli Fairland 22:58.48

51 McCallister, Derek Ironton 3:09.59 35

52 Johnson, Austin South Point 23:10.34 36

53 Knipp, Michael Rock Hill 23:13.47

54 Rawlins, Cody Ironton 23:16.29 37

55 Robinson, Sam Fairland 23:21.54

56 Haas, Brandon Rock Hill 23:34.12

57 Ashley, Brett Ironton 23:44.89 38

58 Hammonds, Austin Ironton 24:00.93 39

59 Little, Colin Gallia Academy 24:20.80

60 Floyd, Isaac Rock Hill 24:23.74

61 Johnson, Adrien South Point 24:43.57 40

62 Cremeans, David Ironton 4:44.21 41

63 Thompson, Jacob Ironton 24:49.86

64 Brubaker, Zach Dawson-Bryant 25:20.33 42

65 Jenkins, Gavin Rock Hill 25:25.60

66 Parker, Jordan South Point 26:19.93 43

67 Lucas, Eli South Point 26:35.77 44

68 Milleson, Tyler Ironton 26:37.60

69 Runyon, Dawson South Point 26:39.76 45

70 Lehn, Cole Dawson-Bryant 27:12.03 46

71 Meadows, Gavin Rock Hill 27:19.55

72 Phillips, Noah Rock Hill 27:57.44

Team Results

Teams Points 1 2 3 4 5 6 7 8

1 Rock Hill 36 1 2 9 10 14 16 17

Total Time: 1:29:57.01

Average: 17:59.41

2 Fairland 36 4 6 7 8 11 18 20

Total Time: 1:31:02.25

Average: 18:12.45

3 Gallia Academy 63 3 5 12 21 22 24 25

Total Time: 1:33:48.59

Average: 18:45.72

4 Portsmouth 96 13 15 19 23 26 30

Total Time: 1:37:40.51

Average: 19:32.11

5 Dawson-Bryant 168 27 32 33 34 42 46

Total Time: 1:55:07.61

Average: 23:01.53

6 Ironton 170 29 31 35 37 38 39 41

Total Time: 1:53:32.11

Average: 22:42.43

7 South Point 191 28 36 40 43 44 45

Total Time: 2:02:03.92

Average: 24:24.79

Girls Results

Plc Runner School Time Pts.

2 Polcyn, Mesa Gallia Academy 20:18.35 2

3 Pannell, McKenna Fairland 20:54.74 3

4 McFann, Sarah Rock Hill 21:33.75 4

5 Fuller, Haleigh Fairland 22:30.23 5

6 Wilson, Hannah Fairland 22:39.86 6

7 Eastham, Tylan Rock Hill 22:43.58 7

8 Littlejon, Shianne Dawson-Bryant 23:54.29

9 Stewart, Ally Rock Hill 24:09.17 8

10 Hall, Deanna South Point 24:13.04

11 Starr, Molly South Point 24:25.13

12 Hager, Kaylan Fairland 24:27.94 9

13 Cremeans, Abby Gallia Academy 24:28.38 10

14 Conwell, Emma Fairland 24:29.08 11

15 McNeely, Maddi Fairland 24:44.35 12

16 Curry, Chesie Dawson-Bryant 24:54.52

17 Starnes, Cassidy Gallia Academy 24:55.84 13

18 Warnock, Kelsie Fairland 25:24.89 14

19 Petrie, Hayley Gallia Academy 25:55.39 15

20 Manygoats, Sabrina Gallia Academy 25:57.48 16

21 Deeds, Adara South Point 26:05.38

22 Caldwell, Caitlyn Gallia Academy 26:30.82 17

23 Griffiths, Loralei Ironton 27:32.18 18

24 Clark, Mackenzie Rock Hill 28:33.64 19

25 Beam, Arianna Rock Hill 28:45.94 20

26 Evans, Elizabeth Gallia Academy 28:57.36

27 Elswick, Brooke Ironton 29:17.18 21

28 Dalton, Shelby Rock Hill 29:39.91 22

29 Diamond, Abigail Ironton 30:13.56 23

30 Wilson, Elena Ironton 32:52.34 24

31 Boyer, Katelyn Ironton 33:03.74 25

32 Shaw, Jackie Fairland 33:35.60

33 Johnson, Kendall Ironton 33:58.74 26

34 Daniels, Melody Dawson-Bryant 34:11.08

35 Blankenship, Hannah Rock Hill 34:42.02 27

36 Smith, Nacoma Gallia Academy 34:42.02

37 Marxen, Alyssa Gallia Academy 34:42.02

38 Short, Carlin Gallia Academy 34:42.02

Team Results

Teams Points 1 2 3 4 5 6 7 8

1 Fairland 34 3 5 6 9 11 12 14

Total Time: 1:55:01.85

Average: 23:00.37

2 Gallia Academy 41 1 2 10 13 15 16 17

Total Time: 1:55:45.60

Average: 23:09.12

3 Rock Hill 58 4 7 8 19 20 22 27

Total Time: 2:05:46.08

Average: 25:09.22

4 Ironton 111 18 21 23 24 25 26

Total Time: 2:32:59.00

Average: 30:35.80