• 50°

Scoreboard

NBA standings

National Basketball Association

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

Boston 6 5 .545 —

Toronto 7 6 .538 —

New York 6 6 .500 1/2

Brooklyn 2 10 .167 4 1/2

Philadelphia 0 12 .000 6 1/2

Southeast Division

W L Pct GB

Atlanta 9 5 .643 —

Miami 6 4 .600 1

Washington 5 4 .556 1 1/2

Orlando 6 6 .500 2

Charlotte 6 6 .500 2

Central Division

W L Pct GB

Chicago 8 3 .727 —

Cleveland 8 3 .727 —

Indiana 7 5 .583 1 1/2

Detroit 6 5 .545 2

Milwaukee 5 6 .455 3

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

San Antonio 9 2 .818 —

Dallas 8 4 .667 1 1/2

Memphis 6 6 .500 3 1/2

Houston 5 7 .417 4 1/2

New Orleans 1 11 .083 8 1/2

Northwest Division

W L Pct GB

Oklahoma City 7 5 .583 —

Utah 6 5 .545 1/2

Denver 6 6 .500 1

Minnesota 5 7 .417 2

Portland 4 9 .308 3 1/2

Pacific Division

W L Pct GB

Golden State 12 0 1.000 —

L.A. Clippers 6 4 .600 5

Phoenix 6 5 .545 5 1/2

Sacramento 4 8 .333 8

L.A. Lakers 2 9 .182 9 1/2

Wednesday’s Games

Indiana 112, Philadelphia 85

Orlando 104, Minnesota 101, OT

Charlotte 116, Brooklyn 111

Dallas 106, Boston 102

Houston 108, Portland 103, OT

Oklahoma City 110, New Orleans 103

Atlanta 103, Sacramento 97

San Antonio 109, Denver 98

Utah 93, Toronto 89

Chicago 103, Phoenix 97

Thursday’s Games

Sacramento at Miami, 7:30 p.m.

Milwaukee at Cleveland, 8 p.m.

Golden State at L.A. Clippers, 10:30 p.m.

Friday’s Games

Philadelphia at Charlotte, 7 p.m.

Brooklyn at Boston, 7:30 p.m.

Detroit at Minnesota, 8 p.m.

San Antonio at New Orleans, 8 p.m.

Houston at Memphis, 8 p.m.

New York at Oklahoma City, 8 p.m.

Utah at Dallas, 8:30 p.m.

Phoenix at Denver, 9 p.m.

L.A. Clippers at Portland, 10 p.m.

Chicago at Golden State, 10:30 p.m.

Toronto at L.A. Lakers, 10:30 p.m.

 

NHL standings

National Hockey League

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Montreal 19 14 3 2 30 67 42

Ottawa 18 8 5 5 21 54 57

Detroit 19 9 8 2 20 42 47

Florida 18 8 7 3 19 49 45

Tampa Bay 20 8 9 3 19 46 49

Boston 17 8 8 1 17 56 54

Buffalo 18 8 9 1 17 41 49

Toronto 19 6 9 4 16 46 55

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

N.Y. Rangers 18 14 2 2 30 57 32

Washington 17 12 4 1 25 52 38

N.Y. Islanders 19 10 6 3 23 54 44

Pittsburgh 18 11 7 0 22 40 40

New Jersey 18 10 7 1 21 46 43

Philadelphia 18 6 8 4 16 35 53

Carolina 18 6 10 2 14 35 53

Columbus 19 7 12 0 14 48 63

WESTERN CONFERENCE

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Dallas 19 15 4 0 30 68 48

Nashville 17 11 3 3 25 53 40

St. Louis 19 12 6 1 25 51 46

Minnesota 17 10 4 3 23 51 47

Chicago 19 11 7 1 23 53 47

Winnipeg 20 9 9 2 20 54 63

Colorado 18 7 10 1 15 50 50

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Los Angeles 18 12 6 0 24 46 38

San Jose 18 10 8 0 20 50 47

Vancouver 20 7 7 6 20 56 54

Arizona 18 9 8 1 19 50 54

Anaheim 19 6 9 4 16 35 49

Calgary 20 7 12 1 15 48 74

Edmonton 19 6 12 1 13 50 62

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

Wednesday’s Games

Winnipeg 4, Vancouver 1

Washington 2, Detroit 1, OT

Chicago 4, Edmonton 3, OT

Thursday’s Games

Minnesota at Boston, 7 p.m.

San Jose at Philadelphia, 7 p.m.

Colorado at Pittsburgh, 7 p.m.

Dallas at Washington, 7 p.m.

Arizona at Montreal, 7:30 p.m.

Columbus at Ottawa, 7:30 p.m.

N.Y. Rangers at Tampa Bay, 7:30 p.m.

Anaheim at Florida, 7:30 p.m.

Buffalo at St. Louis, 8 p.m.

Friday’s Games

Toronto at Carolina, 7 p.m.

Nashville at Columbus, 7 p.m.

Los Angeles at Detroit, 7:30 p.m.

Montreal at N.Y. Islanders, 7:30 p.m.

Chicago at Calgary, 9 p.m.

New Jersey at Edmonton, 9 p.m.

 

Cy Young award

National League 2015 Cy Young Voting

As selected by the Baseball Writers’ Association of America:

Total points on a 7-4-3-2-1 basis

Player 1st 2nd 3rd 4th 5th Tot

Jake Arrieta, Chi 17 11 2 – – 169

Zack Greinke, LA 10 17 3 – – 147

Clayton Kershaw, LA 3 2 23 1 1 101

Gerrit Cole, Pit – – 2 13 8 40

Max Scherzer, Was – – – 13 6 32

Madison Bumgarner, SF – – – 1 6 8

Jacob deGrom, NY – – – 2 3 7

Mark Melancon, Pit – – – – 5 5

John Lackey, StL – – – – 1 1

 

American League 2015 Cy Young Voting

As selected by the Baseball Writers’ Association of America:

Total points on a 7-4-3-2-1 basis

Player 1st 2nd 3rd 4th 5th Tot

Dallas Keuchel, Hou 22 8 – – – 186

David Price, Det/Tor 8 21 1 – – 143

Sonny Gray, Oak – 1 24 3 – 82

Chris Sale, Chi – – 3 7 7 30

Chris Archer, TB – – – 10 9 29

Wade Davis, KC – – 1 1 5 10

Felix Hernandez, Sea – – 1 3 – 9

Collin McHugh, Hou – – – 1 3 5

Corey Kluber, Cle – – – 1 2 4

Marco Estrada, Tor – – – 1 1 3

Andrew Miller, NY – – – 1 1 3

Shawn Tolleson, Tex – – – 1 1 3

Carlos Carrasco, Cle – – – 1 – 2

Dellin Betances, NY – – – – 1 1

NCAA D2 playoffs

NCAA Division II Football Playoffs

First Round

Saturday, Nov. 21

Indiana (Pa) (8-2) at Charleston (10-1), Noon

Virginia Union (8-1) at Slippery Rock (10-1), Noon

Bowie State (9-2) at Assumption (10-1), Noon

Texas A&M-Commerce (8-3) at Ferris St. (10-0), Noon

Grand Valley State (9-2) at Ashland (10-0), Noon

Carson-Newman (9-2) at Valdosta State (8-2), Noon

Tuskegee (8-2) at Catawba (9-2), Noon

Newberry (7-3) at North Alabama (8-2), 1 p.m.

Emporia State (9-2) at Minnesota State (Mankato) (10-1), 1 p.m.

Sioux Falls (9-2) at Henderson State (10-1), 1 p.m.

Indianapolis (10-1) at Colorado State-Pueblo (10-1), 2 p.m.

Augustana (S.D.) (9-2) at Humboldt State (9-1), 3 p.m.

Second Round

Saturday, Nov. 28

Indiana (Pa)-Charleston winner at Shepherd

Virginia Union-Slippery Rock winner vs. Bowie State-Assumption winner

Indianapolis-Colorado State-Pueblo winner at Midwestern State (Texas)

Texas A&M-Commerce-Ferris State winner vs. Grand Valley State-Ashland winner

Carson-Newman-Valdosta State winner at West Georgia

Newberry-North Alabama winner vs. Tuskegee-Catawba winner

Augustana (S.D.)-Humboldt State winner at Northwest Missouri State

Emporia State-Minnesota State (Mankato) winner

Sioux Falls-Henderson State winner

Quarterfinals

Saturday, Dec. 5

TBD

Semifinals

Saturday, Dec. 12

TBD

Championship

Saturday, Dec. 19

Kansas City, Kan.

Semifinal winners, 4 p.m.

NCAA D3 playoffs

NCAA Division III Football Playoffs

All Times EST

First Round

Saturday, Nov. 21

Thomas More (10-0) at Washington & Lee (10-0), Noon

Albion (9-1) at Wabash (10-0), Noon

Salisbury (7-2) at Cortland State (8-2), Noon

St. Lawrence (8-2) at Mount Union (10-0), Noon

Norwich (6-4) at Albright (9-1), Noon

Framingham State (9-1) at Wesley (9-1), Noon

Western New England (10-0) at Johns Hopkins (10-0), Noon

Ohio Northern (8-2) at Franklin (8-2), Noon

LaVerne (8-1) at St. Thomas (Minn.) (10-0), 1 p.m.

Dubuque (8-2) at St. John’s (Minn.) (9-1), 1 p.m.

Hendrix (8-2) at Huntingdon (9-1), 1 p.m.

Mary Hardin-Baylor (9-1) at Hardin-Simmons (9-1), 1 p.m.

St. Norbert (10-0) at Wisconsin-Whitewater (9-1), 1 p.m.

Lakeland (8-2) at Wheaton (Ill.) (10-0), 1 p.m.

Whitworth (9-1) at Linfield (9-0), 3 p.m.

St. Scholastica (9-1) at Wisconsin-Oshkosh (9-1), 4 p.m.

Second Round

Saturday, Nov. 28

LaVerne-St. Thomas (Minn.) winner vs. Dubuque-St. John’s (Minn.) winner

Thomas More-Washington & Lee winner vs. Albion-Wabash winner

Whitworth-Linfield winner vs. Salisbury-Cortland State winner

Hendrix-Huntingdon winner vs. Mary Hardin-Baylor-Hardin-Simmons winner

St. Lawrence-Mount Union winner vs. Norwich-Albright winner

Framingham State-Wesley winner vs. Western New England-Johns Hopkins winner

St. Scholastica-Wisconsin-Oshkosh winner vs. Ohio Northern-Franklin winner

St. Norbert-Wisconsin-Whitewater winner vs. Lakeland-Wheaton (Ill.) winner

Quarterfinals

Saturday, Dec. 5

TBD

Semifinals

Saturday, Dec. 12

TBD

Championship

Friday, Dec. 18

At Salem, Va.

Semifinal winners

 

NAIA playoffs

NAIA Football Playoffs

First Round

Saturday, Nov. 21

Reinhardt (Ga.) (9-1) at Saint Francis (Ind.) (9-0), Noon

Point (Ga.) (8-2) at Baker (Kan.) (10-1), 1 p.m.

Saint Xavier (Ill.) (7-3) at Morningside (Iowa) (10-1), 2 p.m.

Kansas Wesleyan (10-1) at Southern Oregon (8-2), 7 p.m.

Lindsey Wilson (Ky.) (8-2) at Grand View (Iowa) (10-1), TBA

Dickinson State (N.D.) (8-2) at Montana Tech (9-1), TBA

Campbellsville (Ky.) (8-2) at Marian (Ind.) (8-2), TBA

Doane (Neb.) (9-1) at Tabor (Kan.) (10-1), TBA

Quarterfinals

Saturday, Nov. 28

Semifinals

Saturday, Dec. 5

Championship

Friday, Dec. 19

Daytona Beach, Fla.

Semifinal winners

 

CFL playoffs

Canadian FootballLeague Playoffs

Sunday, Nov. 15

Division Semifinals

East Division

Hamilton 25, Toronto 22

West Division

Calgary 35, B.C. 9

———

Sunday, Nov. 22

Division Finals

East Division

Hamilton at Ottawa, 1 p.m.

West Division

Calgary at Edmonton, 4:30 p.m.

———

Grey Cup

Sunday, Nov. 29

At Winnipeg

Hamilton-Ottawa winner vs. Calgary-Edmonton winner, 6 p.m.