• 50°

All-Ohio Football Teams

COLUMBUS (AP) — The Associated Press 2015 Division V All-Ohio football team:

DIVISION V

First Team

Offense

Ends-Jerome Buckner, Columbus Academy, 5-foot-8, 155 pounds, so.; Jacob Wagner, Magnolia Sandy Valley, 6-1, 185, sr.; Nick Strausbaugh, Apple Creek Waynedale, 6-0, 188, sr.; Drew Ogletree, Dayton Northridge, 6-6, 205, sr.

Linemen-Sam Hall, Wheelersburg, 6-4, 285, sr.; Travis Szczublewski, Rossford, 6-1, 215, sr.; Michael Mollohan, Mount Gilead, 6-4, 275, sr.; Chris Harbison, Canton Central Catholic, 5-10, 245, sr.; Noyen, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-2, 255 jr.; Brandon Cox, Richwood North Union, 5-11, 275, sr.

Quarterbacks-Bailey Breitenstine, Doylestown Chippewa, 5-8, 160, sr.; Jack Hemmelgarn, 5-10, 155, Coldwater, sr.; Kyle Davis, Wheelersburg, 6-0, 175, sr.; Johnny Noyen, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-1, 189, sr.

Backs- Zach Hicks, Columbiana Crestview, 5-8, 165, sr., Jarett Young, Burton Berkshire, 5-5, 160, sr.; Mason Chapman, Albany Alexander, 6-0, 200, sr.; Branden Short, Milbury Lake, 5-10, 196, sr., Drake Barnett, Galion, 5-10, 175, sr., Travis Stenson, Cadiz Harrison Central, 6-3, 195, sr.

Kicker-Lucas Munroe, Milan Edison, 5-10, 150, sr.

Defense

Linemen-Malave Bettinger, Coldwater, 6-1, 225, sr.; Prince Sammons, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-8, 275, sr.; Matthew Moodt, Orwell Grand Valley, 6-2, 205, sr.; Nick Gelhaus, Cincinnati Madeira, 6-3, 275, sr.; Francesco Borcellino, Magnolia Sandy Valley, 6-2, 260, jr.

Linebackers-Desmond Young, Ironton, 6-1, 230, sr.; Brice Hammond, West Lafayette Ridgewood, 6-0 180, sr.; Doug Price, Doylestown Chippewa, 5-8, 165, sr.; Dallas Foster, Sugarcreek Garaway, 6-3, 217, sr.; Truman Love, Chillicothe Zane Trace, 6-1, 225, sr.

Backs-Deondre Cook, Mount Gilead, 5-8, 155, sr.; John Colangelo, Canton Central Catholic, 5-9, 160, sr.; Cameron Mazzone, Gates Mills Hawken, 5-8, 150, sr.; Brandon Mitchell, Cadiz Harrison Central, 6-2, 165, sr.; Hunter Edwards, West Salem Northwestern, 5-9, 150, sr.

Punter-Jerry Bennett, Doylestown Chippewa, 6-2, 170, sr.

Offensive player of the year: Jack Hemmelgarn, Coldwater

Defensive player of the year: Prince Sammons, Cincinnati Hills Christian Academy

Coach of the Year: Coach Zach Gardner, Magnolia Sandy Valley

Second Team

Offense

Ends-Nico Sansotta, Marion Pleasant, 6-4, 195, sr.; Aaron Harlamert, Coldwater, 6-2, 175, sr.; Ronald Jones, Beachwood, 6-4, 220, sr.

Linemen-Joel Honigfiord, Sugarcreek Garaway, 6-6, 259, jr.; Tavis Stika, Creston Norwayne, 6-1, 220, sr.; Matt Ryser, Garrettsville Garfield, 6-2, 245, sr.; Austin Mathis, Orwell Grand Valley, 6-1, 285, jr.

Quarterbacks-Nelson Mozden, Magnolia Sandy Valley, 6-0, 175, jr.; Brevin Riebe, Apple Creek Waynedale, 5-11, 178, sr.; Joe Craycraft, Marion Pleasant, 6-3, 200, jr.; Bryce McComb, Swanton, 6-1, 170, sr.

Backs-Andrew Hython, Martins Ferry, 6-0, 178, sr.; Jake Fortney, Coshocton, 6-0, 200, jr; Logan Test, Jamestown Greeneview, 5-10, 180, sr.; Jeremy Miller, Creston Norwayne, 5-11, 205, sr.; Ridge Reed, Carlisle, 6-1, 205, jr.; Owen Moyer, Milan Edison, 6-0, 155, sr., Keevon Harris, Leavittsburg LaBrae, 6-3, 205, sr.; Erik Davis, Rossford, 6-1, 190, sr.

Kicker-Dan Mills, Canton Central Catholic, 6-0, 175, jr.

Defense

Linemen-Keith Leindecker, West Lafayette Ridgewood, 6-3, 235, jr.; Joe Percich, Leavittsburg LaBrae, 6-0, 220, sr.; Matt Barbour, Martins Ferry, 6-1, 240, sr..

Linebackers-Jake Megois, Cincinnati Madeira, 6-1, 195, sr.; Alec Rhodes, Findlay Liberty-Benton, 6-1, 218, sr.; JR Renforth, South Range, 5-10, 175, sr.; Trevor Good, Brookville, 5-11, 210, sr.; Griffin Baumoel, Canton Central Catholic, 6-2, 205, jr.; Luke Stuffel, Canton Central Catholic, 6-5, 225, sr.

Backs-John Vallery, London Madison Plains, 6-0, 155, sr.; Zac Thurman, Elyria Catholic, 5-8, 151, sr.; Austin Delk, Brookville, 6-0, 175, sr.; Bryce Butler, Cincinnati Clark Montessori, 6-1, 170, sr.; Robbie Gilsdorf, Swanton, 5-9, 160, sr.; Jordan Howard, Wheelersburg, 5-9, 185, sr.

Third Team

Offense

Ends-Cole Virgin, Elyria Catholic, 6-3, 187, sr.; Darin Guice, Elyria Catholic, 5-8, 160, sr.

Linemen-Caleb Green, Jamestown Greeneview, 6-0, 235, sr.; Mickey O’Neil, Elyria Catholic, 6-2, 253, sr.

Quarterback-Max Carevic, Wellington, 6-2, 200, jr.; Jake Kuchta, Elyria Catholic, 6-1, 173, sr.

Backs-Mark Wray, Bidwell River Valley, 6-2, 205, sr.; Josh Pickett, East Palestine, 6-0, 170 sr.; Chris Jones, Rocky River Lutheran West, 5-6, 180, jr.; Joel Dunkle, Chillicothe Zane Trace, 5-8, 165, sr.

Kicker-Sam Tuckerman, Columbus Academy, 6-1, 185, sr.

Defense

Linemen-Tanner Reaser, Elyria Catholic, 5-9, 162, sr.; Nathan Daniszewski, Canfield South Range, 6-0, 205, jr.

Linebackers-Doug Taylor, Elyria Catholic, 6-2, 230, jr.

Backs-Emil Hess, Burton Berkshire, 6-4, 165, jr.

Special Mention

Mason Peart, Williamsport Westfall; Forrest Hale, Wellston; Lucas Campbell, Ironton; Trystan Matney, Ironton Rock Hill; Cody Swann, Oak Hill; Chasen Burk, Wheelersburg; Pierce Mowery, Chillicothe Zane Trace; Kirk Morrow, Bidwell River Valley; Lukas Thompson, Albany Alexander; Nick Metzler, Oak Hill; Cameron Chitwood, Piketon; Shea Grigsby, Albany Alexander; Tyler Webb, Ironton; Chris Williams, Wellston; Dayton Hardway, Bidwell River Valley; Cole Lowery, Portsmouth; Andrew Barker, Ironton; Danny Long, Ironton Rock Hill; Donnie Borens, McDermott Northwest; Austin Hollins, Portsmouth; Daylor Lewis, Wheelersburg; Aiden Place, Chillicothe Zane Trace; Chace Harris, Albany Alexander; Hayden Robinson, Ironton; Garrett Simon, McDermott Northwest; Cain Madden, Minford; Matt Smith, Piketon; Justin Arrowood, Bidwell River Valley; Trent Bradbury, Albany Alexander; Reed Murnahan, South Point; Xander Carmichael, Wheelersburg; Jordan Brigner, McDermott Northwest; Josh Davis, West Portsmouth Portsmouth West; Eli Daniels, Minford; A.J. Marks, Albany Alexander; Chance Blankenship, Ironton Rock Hill; Jake Darnell, Wheelersburg; Willy Harris, Oak Hill;

Division VI

COLUMBUS (AP) — The Associated Press 2015 Division VI All-Ohio football team:

First Team

Offense

Ends-Jamel Howard, Cincinnati Purcell Marian, 6-foot-4, 205 pounds, senior; Devin Pearl, Cardington Lincoln, 6-3, 170, jr.; Jacob Ward, Columbia, 5-8, 155 sr.

Linemen-Nick Cavinee, Newark Catholic, 6-7, 250, jr.; Michael Bragalone, Kirtland, 5-11, 210, sr.; Logan Bailey, Defiance Tinora, 6-7, 225, sr.; Ben Ferguson, Casstown Miami East, 5-11, 266, sr.; Brett Bauman, Smithville, 6-1, 285, jr.; Luke Treasure, Grandview Heights, 6-2, 220, sr.; Tanner Potts, Woodsfield Monroe Central, 5-11, 240, sr.

Quarterbacks-Tony Barber, Steubenville Catholic Central, 5-11, 160, sr.; Augustus Necastro, Brookfield, 6-3, 195, sr.; Will Kirkpatrick, North Robinson Colonel Crawford, 6-0, 215, sr.; Anthony McFadden, Bainbridge Paint Valley, 5-11, 175, sr.; Kaleb Romero, Mechanicsburg, 5-11, 180, jr.; Mitch Davidson, Columbiana 5-11, 185, jr.

Backs-Devin Dukes, Columbus Ready, 5-10, 215, so.; Joey Bates, Kirtland, 5-10, 184, sr.; Lukas Isaly, Hannibal River, 5-10, 160, so.; Zach Goeke, Spencerville, 6-1, 190, sr.; Caide Bunfill, Barnesville, 6-0, 196, jr.; Nate Rich, Louisville St. Thomas Aquinas, 6-0, 175, jr.

Kicker-Kasey Tingler, Brookfield, 5-10, 170, sr.

Defense

Linemen-Anthony Winters, Beverly Fort Frye, 5-11, 226, sr.; Eric Pickering, Jeromesville Hillsdale, 6-6, 195, sr.; Dylan Hartley, Mechanicsburg, 6-1, 250, jr.

Linebackers-Rhodes Jump, Grandview Heights, 5-10, 210, sr.; Evan Madden, Kirtland, 6-4, 205, sr.; Drew Wolford, Lucasville Valley, 6-1, 235, sr.; David Harvey, Mechanicsburg, 6-3, 180, sr.; Josh Liberati, Lisbon David Anderson, 6-0, 215 sr.; Dauson Dales, Defiance Ayersville 6-0, 185, jr.

Backs-Trey Williams, Cardington Lincoln, 6-2, 225, sr.; Brevin Renollet, Defiance Tinora, 6-4, 185, sr.; Kirk Manns, Fredericktown, 6-2, 185, sr.; Dylan Little, Newcomerstown, 5-10, 148, sr.; Austin VanSickle, Loudonville, 5-11, 172, sr.

Punter-Marcus Brand, Van Buren, 6-3, 200, sr.

Offensive player of the year: Joey Bates, Kirtland

Defensive player of the year: Evan Madden, Kirtland; Rhodes Jump, Grandview Heights

Coach of the year: Ed Phillips, Seneca East

Second Team

Offense

Ends-Hunter Wilker, Maria Stein Marion Local, 6-0, 200, sr.; Caleb Hunkus, Brookfield, 6-4, 190, sr.; Elijah Bugg, Oberlin, 5-9, 175, sr.

Linemen-Aaron Deaton, West Alexandria Twin Valley South, 6-1, 260, sr.; James Ort, Bucyrus Wynford 6-5, 270, sr.; Marcus Stone, Columbus Ready, 6-0, 240, sr.; Garrin Knotts, Beverly Fort Frye, 5-9, 184, sr.; John Schwieterman,, Maria Stein Marion Local, 6-5, 210, sr.; Ben Ferguson, Casstown Miami East, 5-11, 266, sr.; Milo Drumm, Columbia Station Columbia, 5-10, 230, sr.

Quarterbacks-Ryan Clark, 6-0, 200, jr.; Bryan Rolfe, Lucasville Valley, 6-2, 190, sr.; Graham Mincher, Springfield Local, 5-11, 155, sr.; Brett Lowther, Cuyahoga Heights, 6-0, 164, jr.

Backs-Hunter Binkley, Delphos Jefferson, 5-10, 180, Jr., Teagan McFadden, Bainbridge Paint Valley, 5-10, 190, sr.; Josh Wills, Tipp City Bethel, 6-0, 200, jr.; Darryn Jordan, Cincinnati Country Day, 5-11, 195, sr.; Jake Reckard, McDonald, 62, 180, sr.; Casey Lewis, Beverly Fort Frye, 5-11, 161, jr.

Kicker-Bair, Grandview Heights, 5-10, 175, sr.

Defense

Linemen-Davionne Laney, Cincinnati Summit Country Day, 6-0, 220, sr.; Chance Veller, Delta, 6-5, 300, sr.; Cody Saksa, Hannibal River, 5-9, 180, jr.; Emanuel Lodge, Garfield Heights Trinity, 6-2, 210, sr; Antonio Rini, Kirtland, 5-9, 148, jr.

Linebackers-Isaiah McCombs, Richmond Heights, 6-2, 205, sr.; Trey Williams, Cardington Lincoln, 6-2, 225, sr.; Trevor Ferguson, West Jefferson, 6-0, 225, sr.; Dalton Hicks, Delphos Jefferson 6-1, 225, sr.; Brad Meadows, Chesapeake, 6-5, 220, sr.; Kurt Meisberger, Williamsburg, 5-9, 200, sr.

Backs-Isaiah Viator, Smithville, 6-2, 170, sr.; Austin VanSickle, Loudonville, 5-11, 172, sr.; Nick Sam, Cincinnati Country Day, 5-8, 150, sr.; Colton McMannis, Mechanicsburg, 6-0, 155, sr.; John Fallon, Steubenville Catholic Central, 5-10, 150, sr.

Third Team

Offense

Linemen-Michael Hartman, Cuyahoga Heights, 6-4, 294, sr.; Davante Parrish, Richmond Heights, 6-5, 330, sr.; Brandon Cutright, Rittman, 6-2, 250 sr.

Quarterbacks-Jacob Viccarone, Columbia Station Columbia, 6-0, 180, sr.; Mykol Brooks, Richmond Heights, 6-0, 189, jr.; Joey Flannery, Hannibal River, 6-2, 180, sr.

Backs-Jesse Lambert, Columbia Station Columbia, 5-9, 170, sr.; Andrew Kenaga, Garfield Heights Trinity, 6-1, 185, so.; Riley Nagel, Defiance Tinora, 5-10, 175, sr.

Defense

Linemen-Cody Saksa, Hannibal River, 5-9, 180, jr.; Emanuel Lodge, Garfield Heights Trinity, 6-2, 210, sr.

Linebackers-Kobe Fields, Oberlin, 5-10, 175, sr.; Chad McDaniel, Cuyahoga Heights, 5-9, 177, jr.; Mike Jacobucci, Columbia Station Columbia, 5-10, 175 jr.; T.J. Henry, Western Reserve, 5-11, 230, sr.

Backs-Peter Gabor, Kirtland, 6-1, 170, sr.; Dylan Drummond, Cuyahoga Heights, 5-11, 155, so.

Special Mention

Isaac Thomas, Frankfort Adena; Daniel Rutherford, Coal Grove Dawson-Bryant; Tony Hatfield, Bainbridge Paint Valley; Bryce Romanello, Lucasville Valley; Brendan Meadows, Chesapeake; Joel Taylor, Crooksville; Jordan Spradlin, Lucasville Valley; Casey McComas, Chesapeake; Cale Free, Frankfort Adena; Jacob Clark, Coal Grove Dawson-Bryant; Blake Howard, Lucasville Valley; Hunter Miles, Chillicothe Southeastern; Wesley Stephens, Chesapeake; Chip Russell, Crooksville; Drake Stanforth, Bainbridge Paint Valley; Jacob Johnson, Chesapeake; Tanner Dolen, Coal Grove Dawson-Bryant; Chaz Love, Crooksville; J.T. Ward, Lucasville Valley; Kent Dunn, Chillicothe Southeastern, Austin Blevins, Bainbridge Paint Valley; Caleb Johnson, Bainbridge Paint Valley;

Division VII

COLUMBUS (AP) — The Associated Press 2015 Division VII All-Ohio football team:

First Team

Offense

Ends-Beau Beamer, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 5-foot-10, 145 pounds, jr; Deonte Wade, Columbus Africentric, 6-0, 158, fr.; Kenton Mickley, Danville, 6-1, 201, sr.

Linemen-Gavin Cupp, Leipsic, 6-5, 290, sr.; Chance Rucker, Caldwell, 6-3, 290 sr.

Quarterbacks-Ridge Durbin, Danville, 6-3, 240, sr.; Tanner Clark, Caldwell, 6-0, 185, sr.; Josh Nixon, Minster, 6-1, 175, sr.

Backs-Bryan Leipply, Vienna Mathews, 5-10, 210, sr.; Justice Jenkins, Glouster Trimble, 6-1, 195, sr.; Connor Cotterman, DeGraff Riverside, 5-11, 215, sr.; Mason Galco, Lucas, 5-11, 175, sr.

Kicker-Lane Dailey, Zanesville Bishop Rosecrans, 6-1, 155, sr.

Defense

Linemen-Jacob Burley, Lancaster Fisher Catholic, 6-4, 285, sr.; Michael Vanfossen, Sarahsville Shenandoah, 5-10, 195, sr.; Noah DeLaCerda, McComb, 5-11, 260, sr.; Brandon Magee, Covington, 6-1, 205, sr.

Linebackers-Austin Williams, Mogadore, 6-1, 215, jr.; Tyler Dement, Willow Wood Symmes Valley, 6-0, 195, sr.; Travis Johnston, Zanesville Bishop Rosecrans, 5-11, 185, jr; Sheldon Archer, Caldwell, 6-0, 210, jr.; Anthony Italiano, Jackson-Milton, 5-9, 205, sr.

Backs-Cal Honabarger, Danville, 6-3, 175, sr.; Scott Heydinger, New Washington Buckeye Central 5-7, 150, sr.; Christian Acus, Hamilton New Miami, 5-8, 145, jr.

Punter-Zeddie Pollock, Mogadore, 6-3, 165, sr.

Offensive player of the year: Ridge Durbin, Danville

Defensive player of the year: Austin Williams, Mogadore; Noah DeLaCerda, McComb

Coach of the year: Tim McGill, DeGraff Riverside

Second Team

Offense

Ends-Jacob Coates, Warren John F. Kennedy, 5-9, 170, jr.; Bryce Schmiesing, Minster, 5-10, 175, jr.

Linemen- Matt Cherry, McComb, 6-4, 280, jr.; Mike Cherry, McComb 6-4, 280, jr.; Nate Confere, Mogadore, 6-2, 205, sr.; Trey Long, DeGraff Riverside, 6-2, 230, sr.

Quarterbacks-Hayden Snow, Sandusky St. Mary, 6-2, 170, sr.; Garrett Crall, Hicksville, 6-5, 205, sr.; Mike Assion, Jackson-Milton, 6-0, 180, sr.

Backs-Brad Smith, Norwalk St. Paul, 5-8, 175, sr.; Blake Anderson, 5-11, Monroeville, 170, Jr.; Jared Williams; Covington, 5-11, 175, sr.; Daniel Bangura, Canal Winchester Harvest Prep, 5-9, 170, so.; Luke Dillahunt, Troy Christian, 5-11, 175, sr.; Akia Brown, Sciotoville Community East, 6-0, 180, jr.

Defense

Linemen-Nathan Mason, Belpre, 6-3, 240, sr.; Adam LeFevre, Fort Recovery, 5-10, 170, sr.; Logan Moffit, Norwalk St. Paul, 6-1, 175, sr., Gunor Doretich, Danville, 5-9, 216, sr.

Linebackers-JaQuan Green, Youngstown Valley Christian, 6-2, 218, sr.; Jake Crouse, McComb, 6-0, 195, jr.; JC Calvert, Troy Christian, 6-0, 195, jr.; Ryan Cook, Lucas, 5-11, 201, sr.; Drew Lowery, Toronto, 6-0, 190, sr.; Cody King, Toronto, 5-9, 170, sr.

Backs-Shawn Crawford, DeGraff Riverside, 5-11, 175, sr.; Curtis Jones, Canal Winchester Harvest Prep, 5-9, 170, sr.

Third Team

Offense

Ends-Jacob Brown, Troy Christian, 6-1, 170, jr.; Blaze Glenn, Toronto, 5-10, 175, sr.;

Quarterbacks-Andrew Losey, Glouster Trimble, 6-2, 170, sr.

Backs-Joey Burnside, Jackson-Milton, 5-6, 160, sr.

Defense

Linemen-Seth Douglas, Troy Christian, 6-0, 275, jr.; Nate Pleiman, Fort Loramie, 6-0, 185, jr. ; Collin Kelly, Mogadore, 6-1, 220, sr.

Linebackers-Stevie Doughty, Shadyside, 6-1, 185, sr.; Nate Confere, Mogadore, 6-2, 205, sr.; Dylen Eilerman, Fort Loramie, 6-4, 260, sr.

SPECIAL MENTION

Deijon Bedgood, Belpre; Jordan Freeman, Manchester; Receivers-Kamron Curry, Glouster Trimble; Montana Brooker, Waterford; Kane Hutchinson, Crown City South Gallia; Garrett Bartley, Corning Miller; Blaine Scott, Sciotoville Community East; T.J. Spears, Glouster Trimble; Joe Beegle, Racine Southern; Ross Keller, Reedsville Eastern; Tavian Miller Belpre; Isaac Huffman, Waterford; Landon Hutchinson, Crown City South Gallia; Isaiah Geiger, Crown City South Gallia; Kody McKinniss, Corning Miller; Sam Kayser, Portsmouth Notre Dame; Cole Fremont, Beaver Eastern; Jacob Stevens, Glouster Trimble; Dakota Watson, Willow Wood Symmes Valley; Cameron Meadows, Willow Wood Symmes Valley; Aaron Bazler, Portsmouth Notre Dame; Eric Worstell, Belpre; Seattle Compston, Corning Miller; Jacob Cruse, Beaver Eastern; Tommy Ramthun, Racine Southern; Ethan Gifford, Sciotoville Community East.