• 77°

Chesapeake Middle School Track Invitational

2016 Chesapeake Middle School

Invitational Results

Boys

High Jump School Result

1. Sowards Fairland 5’4”

2. Carrico Ironton 5’4”

3. Brandt South Point 4’8”

4. Harless Chesapeake 4’6”

5. Church Barboursville 4’6”

6. Johnson Fairland 4’6”

7. Morrow Huntington East 4’4”

8. Stormes Dawson-Bryant 4’2”

 

Long Jump School Result

1. Hankins Rock Hill 17’8”

2. Ramey Chesapeake 17’3”

3. Mayhone Huntington East 17’2 ¾”

4. Stitt Fairland 6’02”

5. Harris Fairland 15’11”

5. Savage Barboursville 15’11”

7. Fosson Ironton 15’8 ½”

8. White Huntington East 15’1”

 

Discus School Result

1. Fosson Ironton 128’4” (New Meet Record)

2. McClaskey Rock Hill 114’4”

3. McGinnis Rock Hill 108’3”

4. York Dawson-Bryant 107’3”

5. Belcher South Point 97’3”

6. Compliment Dawson-Bryant 88’9”

7. Brewer Fairland 87’4”

8. Gooderham Huntington East 80’7”

 

Pole Vault School Result

1. Harless Chesapeake 8’6”

2. Sowards Fairland 8’6”

3. Wilson Chesapeake 8’0”

4. Chapman Ironton 7’0”

5. Albert Chesapeake 6’6”

6. Strange Dawson-Bryant 6’0”

7. Carey Dawson-Bryant 6’

8. DeFoe Fairland 5’6”

Girls’ Results

 

High Jump School Result

1. Hamlet Ironton 4’4”

2. McDonald Ironton 4’4”

3. Lewis South Point 4’2”

3. Smith Dawson-Bryant 4’2”

5. Dillow Dawson-Bryant 4’0”

6. Ward Chesapeake 3’10”

6. Aysiah Sharp South Point 3’10”

6. Ayah Jammal Fairland 3’10”

6. Lucy Simpson Rock Hill 3’10”

6. Miaa Howard Fairland 3’10”

6. Iysis Rencher Huntington East 3’10”

 

Long Jump School Result

1. Khari Hamlet Barboursville 14’1”

2. Taylor Webb Fairland 13’2”

3. Cyrah Moore Barboursville 13’0”

4. Riley Schreck Ironton 12’7 1/2”

5. Diamond Crawley South Point 12’6”

5. Brumfield Huntington East 12’6”

7. Makenzie Kerns South Point 12’0”

8. Brooklynn McClain Fairland 11’11”

 

Discus School Result

1. Nickel Dawson-Bryant 67’7”

2. Williamson Barboursville 64’9”

3. Hanshaw Rock Hill 59’4”

4. Barrick Fairland 57’11”

5. McMaster Ironton 57’2”

6. Black Barboursville 56’6”

7. Sands Ironton 53’5”

8. Stewart Barboursville 53’4”

 

Pole Vault School Result

1. Holliday Dawson-Bryant 6’

2. Webb Fairland 6’

3. Moore Chesapeake 5’6”

3. Marshall Fairland 5’6”

5. Reid Dawson-Bryant 5’

6. Chaffin Chesapeake 5’

7. Arnet Ironton 5’

 

Shot Put School Result

1. Jewell Ironton 36’2 ½”

2. Belcher South Point 36’2 ¼”

3. Scarberry Huntington East 36’1 ½”

4. Stapleton Dawson-Bryant 35’7 ½”

5. Hess Chesapeake 33’7 ¾”

6. Bragg Huntington East 33’4 ½”

7. Compliment Dawson-Bryant 32’11 ½”

8. Hackworth Rock Hill 32’10 ¾”

 

4×800 Result

1. Barboursville 10:09.74

2. Rock Hill 10:14.11

3. Fairland 10:16.61

4. Huntington East 11:01.04

5. Dawson-Bryant 11:01.28

6. Barboursville B 11:35.94

7. Ironton 11:36.71

8. South Point 12:11.97

 

100 Hurdles School Result

1. Hicks Dawson-Bryant 18.06

2. Richendollar Chesapeake 18.22

3. Taylor Barboursville 19.12

4. Birdsong Fairland 19.51

5. Brewer Fairland 19.63

6. Watts Barboursville 20.79

7. Turner South Point 21.40

8. Osborne Ironton 22.05

 

100m Dash School Result

1. Gibson Barboursville 12.15

2. Stormes Dawson-Bryant 12.19

3. McGuffin South Point `12.36

4. Hankins Rock Hill 12.46

5. Stitt Fairland 12.56

6. DeFoe Fairland 12.74

7. Crookshanks Barboursville 12.74

8. Hackworth Rock Hill 12.76

 

4×200 Result

1. Barboursville 1:48.21

2. Fairland 1:54.34

3. Huntington East 1:57.58

4. Rock Hill 1:58.28

5. Chesapeake 1:59.99

6. South Point 2:03.76

7. Dawson-Bryant 2:04.95

 

1600 School Result

1. Surber Barboursville 5:17.48

2. Lafon Fairland 5:19.12

3. Baker Rock Hill 5:23.61

4. Turman Barboursville 5:34.58

5. Aguilera Rock Hill 5:37.96

6. Carter South Point 6:03.37

7. Tate Huntington East 6:13.02

8. Salmons Barboursville 6:16.84

 

4×100 Result

1. Barboursville 52.04

2. Rock Hill 54.46

3. Huntington East 54.50

4. South Point 54.63

5. Fairland 54.81

6. Chesapeake 55.46

7. Ironton 56.06

8. Chesapeake B 1:10.90

 

400m Dash School Result

1. Harris Fairland 58.33

2. Ramey Chesapeake 59.35

3. Parker Barboursville 1:00.04

4. Blough Huntington East 1:02.01

5. Friend South Point 1:02.21

6. Grim Fairland 1:03.05

7. Wood Rock Hill 1:06.08

8. Cox Chesapeake 1:07.21

 

200 Hurdles School Result

1. Watts Fairland 28.82

2. Richendollar Chesapeake 28.93

3. Taylor Barboursville 30.37

4. Brandt South Point 31.95

5. Watts Barboursville 32.29

6. McCorey Barboursville 34.35

7. Ward Fairland 34.81

8. Shook Huntington East 34.82

 

800m Run School Result

1. Lafon Fairland 2:22.89

2. Maxey Barboursville 2:25.05

3. Baker Rock Hill 2:25.26

4. Ashworth Barboursville 2:33.53

5. Harless Chesapeake 2:39.73

6. Blankenship Rock Hill 2:43.31

7. Dragovich Barboursville 2:44.58

8. Edwards Huntington East 2:45.59

 

200m Dash School Result

1. Ramey Chesapeake 25.64

2. Carrico Ironton 25.71

3. Crookshanks Barboursville 26.21

4. Sowards Fairland 26.26

5. Church Barboursville 26.26

6. McGuffin South Point 26.54

7. Mayhone Huntington East 26.68

8. Johnson Fairland 26.75

 

4×400 Result

1. Barboursville 4:17.75

2. Fairland 4:23.33

3. Ironton 4:30.24

4. Chesapeake 4:44.38

5. Barboursville B 4:57.60

6. Rock Hill 4:59.80

7. South Point 5:04.50

8. Huntington East 5:27.23

 

Girls’ Results

 

High Jump School Result

1. Hamlet Ironton 4’4”

2. McDonald Ironton 4’4”

3. Lewis South Point 4’2”

3. Smith Dawson-Bryant 4’2”

5. Dillow Dawson-Bryant 4’0”

6. Ward Chesapeake 3’10”

6. Aysiah Sharp South Point 3’10”

6. Ayah Jammal Fairland 3’10”

6. Lucy Simpson Rock Hill 3’10”

6. Miaa Howard Fairland 3’10”

6. Iysis Rencher Huntington East 3’10”

 

Long Jump School Result

1. Khari Hamlet Barboursville 14’1”

2. Taylor Webb Fairland 13’2”

3. Cyrah Moore Barboursville 13’0”

4. Riley Schreck Ironton 12’7 1/2”

5. Diamond Crawley South Point 12’6”

5. Brumfield Huntington East 12’6”

7. Makenzie Kerns South Point 12’0”

8. Brooklynn McClain Fairland 11’11”

 

Discus School Result

1. Nickel Dawson-Bryant 67’7”

2. Williamson Barboursville 64’9”

3. Hanshaw Rock Hill 59’4”

4. Barrick Fairland 57’11”

5. McMaster Ironton 57’2”

6. Black Barboursville 56’6”

7. Sands Ironton 53’5”

8. Stewart Barboursville 53’4”

 

Pole Vault School Result

1. Holliday Dawson-Bryant 6’

2. Webb Fairland 6’

3. Moore Chesapeake 5’6”

3. Marshall Fairland 5’6”

5. Reid Dawson-Bryant 5’

6. Chaffin Chesapeake 5’

7. Arnet Ironton 5’

 

Shot Put School Result

1. McMaster Ironton 35”0”

2. Morris Rock Hill 31’11 1/2”

3. Hudson Barboursville 31’8”

4. Howard Rock Hill 31’2 ¼”

5. Watts Barboursville 28’11 ½”

6. Linthicum South Point 28’6 ¾”

7. Black Barboursville 28’1 ¾”

8. Petrie Fairland 27’2 ½”

 

4×800 Result

1. Rock Hill 11:59.13

2. Fairland 12:29.40

3. Ironton 12:41.52

4. Barboursville 12:49.97

5. Huntington East 13:55.26

6. Dawson-Bryant 14:03.79

7. Fairland B 14:15.29

8. South Point 15:20.93

 

100 Hurdles School Result

1. Cecil Dawson-Bryant 17.81

2. Grier Huntington East 18.55

3. Bradshaw Huntington East 18.69

4. Moore Barboursville 19.90

5. Runyon South Point 20.48

6. Arthur Fairland 20.51

7. Bills Barboursville 20.60

8. Brumfield Fairland 21.02

 

100m Dash School Result

1. McNab Barboursville 13.45

2. Pauley Ironton 13.65

3. Hamlet Barboursville 14.11

4. Grier Huntington East 14.13

5. Webb Fairland 14.31

6. Brumfield Fairland 14.56

7. Ervin Chesapeake 14.58

8. Crawley South Point 14.59

 

4×200 Result

1. Barboursville 2:03.85

2. Chesapeake 2:08.24

3. Fairland 2:17.29

4. Barboursville B 2:18.30

5. South Point 2:18.82

6. Huntington East 2:19.74

7. Rock Hill 2:22.99

8. Fairland B 2:28.41

 

1600 School Result

1. Marshall Fairland 6:05.93

2. Stanton Fairland 6:20.54

3. Miller Rock Hill 6:21.55

4. Stevens Rock Hill 6:28.97

5. Williams Ironton 6:32.57

6. Freeman Barboursville 7:06.79

 

4×100 Result

1. Barboursville 57.09

2. Ironton 1:00.64

3. South Point 1:02.38

4. Fairland 1:03.48

5. Barboursville B 1:04.23

6. Rock Hill 1:04.50

7. Huntington East 1:05.62

8. Chesapeake 1:06.17

 

400m Dash School Result

1. Schreck Ironton 1:10.41

2. Lewis South Point 1:10.52

3. Haney Barboursville 1:12.35

4. McKeone Chesapeake 1:12.58

5. Khounlavong South Point 1:13.67

6. Carrico Fairland 1:15.24

7. Hegemeyer Chesapeake 1:16.69

8. Ayers Barboursville 1:19.46

 

 

200 Hurdles School Result

1. Hightower Barboursville 32.70

2. Rencher Huntington East 33.85

3. Schreck Ironton 34.56

4. Hicks Chesapeake 34.68

5. Howard Fairland 35.78

6. Moore Barboursville 36.51

7. Bills Barboursville 37.03

8. Scaggs Barboursville 37.38

 

800m Run School Result

1. Marshall Fairland 2:43.81

2. Haney Barboursville 2:48.40

3. Stanton Fairland 2:58.96

4. Allie Barbourville 3:04.19

5. Davis Ironton 3:08.03

6. Rust Ironton 3:09.18

7. Fetty Huntington East 3:11.45

8. Simpson Rock Hill 3:15.13

 

200m Dash School Result

1. McNab Barboursville 28.50

2. Long Barboursville 28.86

3. Ervin Chesapeake 30.91

4. Brumfield Fairland 31.14

5. Hicks Chesapeake 32.05

6. Morris Rock Hill 32.69

7. Robertson Chesapeake 32.76

8. Rowe Ironton 33.22

 

4×400 Result

1. Barboursville 4:57.34

2. Ironton 5:10.97

3. Fairland 5:20.50

4. Rock Hill 5:30.37

5. South Point 5:48.96

6. Fairland B 5:49.33

7. Chesapeake 5:57.02