• 50°

OHSAA State Baseball & Softball Pairings

2016 OHSAA Baseball

State Tournament Pairings

All games at Huntington Park, Columbus

Home team listed first. Rankings as of final Coaches Association state poll for what that is worth.

Division II

No. 2 Steubenville (25-2) vs. No. 1 Defiance (27-2), Thursday, June 2, 10 a.m.

No. 12 Poland Seminary (28-3) vs. Hamilton Badin (20-10), Thursday, June 2, 1 p.m.

State Championship: Saturday, June 4, 10 a.m.

Division I

Cincinnati La Salle (24-7) vs. No. 8 Solon (25-4), Thursday, June 2, 4 p.m.

No. 17 Cleveland St. Ignatius (22-10) vs. Pickerington North (21-9), Thursday, June 2, 7 p.m.

State Championship: Saturday, June 4, 1 p.m.

Division III

Versailles (22-4) vs. No. 1 Berlin Hiland (28-2), Friday, June 3, 10 a.m.

Bellville Clear Fork (19-12) vs. No. 7 Apple Creek Waynedale (25-4), Friday, June 3, 1 p.m.

State Championship: Saturday, June 4, 4 p.m.

Division IV

No. 10 Fort Recovery (22-8) vs. No. 5 Newark Catholic (22-9), Friday, June 3, 4 p.m.

No. 15 North Lewisburg Triad (25-7) vs. Cuyahoga Heights (14-9), Friday, June 3, 7 p.m.

State Championship: Saturday, June 4, 7 p.m.

 

2016 Softball State Tournament Pairings

All Games at Firestone Stadium, Akron

Home team listed first. Rankings as of final Coaches Association state poll for what that’s worth.

Division IV

Jeromesville Hillsdale (24-3) vs. #5 Strasburg-Franklin (24-6) Thursday, June 2, 10 a.m.

#7 Williamsburg (28-0) vs. #4 Convoy Crestview (24-4), Thursday, June 2, 12:30 p.m.

State Championship: Saturday, June 4, 10 a.m.

Division III

#1 Wheelersburg (25-2) vs. Johnstown-Monroe (24-7), Thursday June 2, 3 p.m.

#7 Canfield South Range (28-3) vs. #6 Milan Edison (24-3), Thursday, June 2, 5:30 p.m.

State Championship: Saturday, June 4, 1 p.m.

Division II

#2 LaGrange Keystone (27-4) vs. Hamilton Ross (21-7), Friday, June 3, 10 a.m.

#7 Akron Archbishop Hoban (23-5) vs. #1 Hebron Lakewood (27-0), Friday, June 3, 12:30 p.m.

State Championship: Saturday, June 4, 4 p.m.

Division I

#3 Mason (25-2) vs. #9 Cuyahoga Falls Walsh Jesuit (22-5), Friday, June 3, 3 p.m.

#5 Amherst Steele (25-5) vs. #4 Ashville Teays Valley (22-6), Friday, June 3, 5:30 p.m.

State Championship: Saturday, June 4, 7 p.m.