• 63°

Gallipolis wins OVC wrestling tournament; Ironton second

Jim Walker
jim.walker@irontontribune.com

PROCTORVILLE — Eight helped make it three.
Gallipolis had eight individual champions as the Blue Devils made it three straight in the Ohio Valley Conference wrestling tournament on Saturday.
The Ironton Fighting Tigers were second in their first season in the league tournament followed by the Fairland Dragons and Chesapeake Panthers.
Fairland had two champions as Blaine Cremeans won the 160-pound class and Mason Cox won at 285.
Runners-up for the Dragons were Rhiyder Slone (106), Jacob Sudlow (126) and Zane Tucker (220).
Ironton’s Rocky White won the 220-pound division with Todd Davidson (138), Ryan McClain (170), Matt Davis (182) and Owen Ison (195) all finished second.
The Chesapeake Panthers Trevon Wascavage was a champion at 152 pounds and Dillon Lunsford for 170.
Runners-up for the Panthers were Bryson Haynes (120) and Brady Wilson (145).
Ohio Valley Conference
Wrestling Tournament
Team Results
1.    Gallipolis; 2. Ironton; 3. Fairland; 4. Chesapeake
Individual Results
106 – 1. Jason Stroud (G); 2. Rhiyder Slone (F); 3. Drey Osborne (Ir)
113 – 1. Caleb Greenlee (G); 2. Quay Harrison (Ir)
120 – 1. Kendon Ramsey (G); 2. Bryson Haynes (Ch)
126 – 1. Kyle Greenlee (G); 2. Jacob Sudlow (F); 3. J.D. Leach (Ir)
132 – 1. Justin Day (G)
138 – 1. Bronson Carter (G); 2. Todd Davidson (Ir)
145 – 1. Hunter Brewer (F); 2. Brady Wilson (Ch); 3. Corbin Walker (G)
152 – 1. Trevon Wascavage (Ch); 2. Austin Perovi (G)
160 – 1. Blaine Cremeans (F); 2. Kenny Siders (G)
170 – 1. Dillon Lunsford (Ch); 2. Ryan McClain (Ir); 3. Andrew Mullins (G)
182 – 1. Boo Pullins (G); 2. Matt Davis (Ir)
195 – 1. Logan Griffith (G); 2. Owen Ison (Ir)
220 – 1. Rocky White (Ir); 2. Zane Tucker (F); Zac Canaday (G)
285 – 1. Mason Cox (F); 2. Hunter Terry (G); 3. Hunter Eaches (Ir)
Coach of the Year: Todd May, Gallipolis
OVC Middle School
Wrestling Tournament
Team Results
1.    Gallipolis; 2. Chesapeake; 3. Ironton; 4. Fairland; 5. South Point
Individual Results
80 – 1. Todd Elliott (G); 2. Julian Pennington (Ch)
86 – 1. Garrett Schwall (G)
92 – 1. Cody Phillips (G)
98 – No participants
104 – 1. Bryce Hines (G); 2. Chris Marcum (F)
110 – 1. Elijah McKinney (F); 2. Aaron Sexton (SP); 3. Ryan Jeffers (Ch)
116 – 1. Nicky Alexander (F); 2. Jake Anderson (Ch)
122 – 1. Dakota McCoy (G); 2. Isaac Johnson Ch); 3. Ian Burns (Ir)
128 – 1. Jayden Dunlap (G); 2. Leni Steele (F)
134 – 1. Cannon Koster (Ir); 2.  Steve Rhodes (F); 3. Gavin Stewart (G)
142 – 1. Isaiah Willis (Ch); 2. Chris Moore (G); 3. Braden Stewart (Ir)
150 – 1. Nate Bias (Ir); 2. Hannah Mullins (G)
160 – 1. Bryan Cremeans (Ch)
172 – 1. Brayden Easton (Ga); 2. Cody Bragg (Ch)
205 – 1. Isiah Christian (Ir): 2. A.J. Ward (Ch); 3. Ethan Williams (G)
245 – 1. Nick Burns (Ch)
Coach of the Year: Tye Schwall, Gallipolis