• 70°

Redmen, Lady Dragons win league XC titles

Jim Walker
jim.walker@irontontribune.com

The Rock Hill Redmen and Fairland Lady Dragons came away as the Ohio Valley Conference cross country champions this season.
Rock Hill won its third straight OVC title behind the running of Ethan Miller who was second overall with a 17:23.43 time.
Portsmouth’s Aiden Kammler was the individual champion with a 17:10.53 time.
Rock Hill had just 28 points with runner-up Fairland getting 55 points. Ironton was third at 102 followed by Portsmouth with 121, Gallipolis 125, Coal Grove 152 and South Point 165.
Fairland won the girls’ meet with only 27 point followed by Rock Hill with 40, Gallipolis 67 and Ironton 92.
Fairland won the title on the strength of the running of McKenna Pannell with a 20:23.34 time and Emma Marshall who had a 20:24.19 clocking as they took the top two spots individually.
Ohio Valley Conference
Boys’ Cross Country Meet
Team Scores
Rock Hill 28; Fairland 55; Ironton 102; Portsmouth 121; Gallipolis 125; Coal Grove 152; South Point 165
Individual Results
Aiden Kammler, Portsmouth 17:10.53
Ethan Miller, Rock Hill 17:23.43
Ethan Lafon, Fairland 17:36.63
Daniel Clark, Portsmouth 17:38.71
Jasson Aguilera, Rock Hill 17:49.56
Logan Boggs, Rock Hill 17:52.39
Noah Wood, Rock Hill 17:56.25
Eli Baker, Rock Hill 18:15.48
Wade Brown, Fairland 18:33.22
Nick Blankenship, Rock Hill 18:34.09
Victor Aguilera, Rock Hill 18:46.91
Mason Fannin, Fairland 18:51.75
William Harrison, Ironton 18:58.10
Brady Floyd, Rock Hill 19:03.81
Jake Marshall, Fairland 19:06.14
Ethan Wilson, Ironton 19:10.30
Todd Elliott, Gallipolis 19:46.96
Zack Kincaid, Fairland 19:47.73
Spencer Harris, Fairland 19:59.17
Dylan French, Coal Grove 20:00.97
Blake Waller, Rock Hill 20:0918
Jordan Griffith, Rock Hill 20:18.92
Jared Carter, South Point 20:19.35
Chancey Odom, Gallipolis 20:24.17
Wesley Monroe, Ironton 20:40.53
Ethan Stephenson, Fairland 20:43.91
John Higgins, Ironton 20:44.23
Brycen McCann, South Point 20:49.02
Jeffrey Sparks, Coal Grove 20:55.06
Hunter Blagg, Rock Hill 21:02.41
Nicholas Sheets, Gallipolis 21:18.51
Ben Chapman, Ironton 21:45.18
Colton Kuhn, Coal Grove 21:45.72
Tristan Crisenbery, Gallipolis 21:52.42
Garytt Schwall, Gallipolis 21:58.05
Ryan Ashley, Ironton 22:00.30
Clayton Watts, Fairland 22:14.57
Luke Ferguson, Coal Grove 22:30.70
Ethan Lawler, Gallipolis 22:30.94
Peyton Wilson, Ironton 22:37.18
Xander Young, Portsmouth 22:49.98
Derek McCarty, South Point 22:55.98
Isaiah Kelly, Rock Hill 23:27.47
Michael Knipp, Rock Hill 23:46.87
Ethan Saunders, Gallipolis 23:50.01
Brady Fannin, Portsmouth 24:23.84
J.T. Morrison, South Point 24:33.73
Adrian Jordan, Portsmouth 24:40.64
Dorian Frye, Portmsouth 24:47.28
T.J. Cantrell, South Point 25:26.00
Jacob Akers, Ironton 25:40.85
Wyatt Napier, South Point 25:45.19
Derek Henry, Gallipolis 25:46.47
Chris Dennison, Gallipolis 26:08.95
Caleb Danford, Gallipolis 2:10.71
Clay Ferguson, Coal Grove 26:25.89
Garrett Posey, South Point 26:46. 98
Matt Murnahan, Ironton 26:48.66
Nick Ashley, Ironton 26:49.04
Gavin Meadows, Rock Hill 27:30.37
Conner Yost, Portsmouth 35:22.40
——
Ohio Valley Conference
Girls’ Cross Country Meet
Team Scores
Fairland 27; Rock Hill 40; Gallipolis 67; Ironton 92
Individual Results
McKenna Pannell, Fairland 20:23.34
Emma Marshall, Fairland 20:24.19
Camryn Miller, Rock Hill 21:03.01
Sarah Watts, Gallipolis 21:24.15
Bella Stevens, Rock Hill 21:54.25
Brooklyn Schthes, Rock Hill 21:55.75
Deanna Hall, Fairland 22:13.57
Sarah Cecil, Coal Grove 22:16.26
Olivia Lewis, Fairland 23:09.57
Kylee Thomas, Coal Grove 23:38.59
Elli Holmes, Coal Grove 23:39.57
Emily Carrico, Fairland 23:47.26
Haleigh Fuller, Fairland 23:57.22
Abbey Hicks, Coal Grove 24:31.26
Graci Davis, Ironton 25:02.49
Ashlie Howard, Rock Hill 25:48.69
Brooke Hamilton, Gallipolis 26:04.23
Ellen Jane Heaberlin, Rock Hill 26:19.41
Kristen Jamora, Gallipolis 26:29.67
Eliza Davies, Gallipolis 26:34.97
Abbe Kiritsy, Fairland 26:52.45
Molly Rust, Ironton 27:07.47
Ines Perez, Gallipolis 27:38.30
Sarah-Kate Lewis, Fairland 28:41.17
Erica Collins, Ironton 29:02.09
Callie Thacker, Ironton 29:04.87
Lilly Zornes, Ironton 29:27.01
Loralei Griffiths, Ironton 29:45.54
Olivia Wylie, Ironton 29:56.32
Maddie Stewart, Gallipolis 30:03.67
Taylor Facemire, Gallipolis 30:30.76
Sydney Greenlee, Gallipolis 30:33.86
Kate Flemming, Fairland 31:18.99
Helen Aguilera, Rock Hill 31:48.45
Abigail Patterson, Ironton 32:36.95
Kaytlyn Lindamood, Gallipolis 34:18.19
Alyssa Marxen, Gallipolis 34:53.65
Madisyn Connelley, Gallipolis 35:15.89
Carlin Short, Gallipolis 37:09.03
Mia Gannon, Rock Hill 38;02.26
Alex Russell, Gallipolis 39:30.00
Cierra Majher, South Point 40:11.16
Top 10 are all-league