• 50°

2018-19 Southeast Ohio Coaches District 13 Basketball Teams

Southeast Ohio District 13
Coaches’ Basketball All-Star Team
Boys’ Divisions 1 & 2
1st TEAM
Bo Myers Logan 12
Cooper Donaldson Jackson 12
Seth Dennis Warren 10
Logan Maxfield Athens 12 Cory Call Gallia Academy 12
Gavin Arbaugh Vinton County 11
2nd TEAM
Caleb Bell Logan 12
Noah Nichols Warren 12
Caleb Wallis Jackson 11
Derek Duckworth Marietta 12
Jordan Lambert River Valley 10
Justin McClelland Gallia Academy 12
SPECIAL MENTION
Austin Witucky Marietta 12
Coby Bell Logan 12
Eli Griffith Vinton County 12
Isaiah Butcher Athens 11
Clay Miller Warren 12
Elijah Williams Athens 12
Layton Cassady Logan 12
Eli Chubb Athens 12
Jackson Graham Marietta 11
Player of the Year: Bo Myers, Logan
Coach of Year Chris Rider Logan
Boys Division 3
1st TEAM
Mason Darby Oak Hill 12
Charlie Large Ironton 12
Weston Baer Meigs 11
JK Kearns Alexander 11
Chase Hammond Oak Hill 11
Ethan Wilson Ironton 12
2nd TEAM
Matt Mondlak Fairland 12
Eli Archer Chesapeake 10
Chance Gunther South Point 11
Dylan Mecum Alexander 12
Ethan Boyher Nelsonville York 12
SPECIAL MENTION
Clayton Thomas Fairland 10
Jeremiah Stitt Belpre 12
Austin Webb South Point 10
Ian Chinn Fairland 12
Reid Carrico Ironton 10
Connor Baker Belpre 10
Coulter Cleland Meigs 9
Aiden Porter Fairland 9
Reece Robson Nelsonville-York 12
Zach Bartrum Meigs 12
Player of the Year: Mason Darby, Oak Hill
Coach of Year Nathan Speed Fairland
Boys’ Division 4
1st TEAM
Aaron Music Coal Grove 12
Brayden Walker Trimble 11
Russell Young Waterford 12
Colby Bartley Miller 11
Jack Leith Symmes Valley 11
Jensen Anderson Southern 12
2nd TEAM
Braxton Hardy South Gallia 12
Garrett Barringer Eastern 11
Bradley Russell Federal Hocking 11
Peyton Stephens Waterford 12
Luke Leith Symmes Valley 10
Hunter Smith Federal Hocking 10
SPECIAL MENTION
Weston Thorla Southern 12
Sawyer Koons Trimble 11
Jaylen McKenzie Coal Grove 12
Cory Borders Coal Grove 11
Blake Guffey Trimble 9
Holden Dailey Waterford 9
Nick Fouss Waterford 11
Isaiah Fish Eastern 12
Nick Hicks South Gallia 12
Jeremiah Brown Trimble 11
Player of the Year: Aaron Music, Coal Grove
Coach of Year Kevin Vanderhoof Coal Grove
—————
Girls’ Divisions 1 & 2
1st TEAM
Morgan Bentley Vinton County 10
Kassidy Betzing Meigs 12
Hannah Kroft Marietta 11
Laura Manderick Athens 11
Molly Grayson Warren 11
Tegan Bartoe Vinton County 9
2nd TEAM
Mandy Petro Gallia Academy 10
Hannah Jacks River Valley 10
Beth Starlin Logan 12
Olivia Alloway Warren 10
Mallory Hawley Meigs 9
SPECIAL MENTION
Cameron Zinn Vinton County 9
Katelyn Webb Jackson 9 Morgan Altenburger Marietta 10
Api Hill Marietta 10
Emma Harter Athens 12
Kaylee Stewart Athens 12
Becca Pullins Meigs 12
Josie Ousley Vinton County 11
Sommer Saboley Warren 11
Tia Jarvis Marietta 10
Co-Players of the Year: Morgan Bentley, Vinton County; Kassidy Betzing, Meigs
Coach of Year: Rod Bentley, Vinton County
Girls Division 3
1st TEAM
Rachel Richardson Alexander 12
Allie Marshall Fairland 12
Caitlyn Brisker Oak Hill 11
Addi Dillow Coal Grove 10
Emilee Whitt South Point 11
McKenna Rice Alexander 12
2nd TEAM
Kelsie Warnock Fairland 12
Mary Kate McCulloch Nelsonville-York 12
Haylee Stevens Ironton 12
Emilee Carey South Point 11
Sydney Mullins Wellston 12
SPECIAL MENTION
Mackenzie Hurd Nelsonville York 9
Maddie Ward Chesapeake 10
Brittany Thompson Fairland 12
Harlie Lyons Fairland 11
Baylee McKnight Coal Grove 12
Destiny Dolen Coal Grove 12
Torey Doles Wellston 12
Haley Hurd Nelsonville York 11
Rileigh Morris Rock Hill 11
Karli Davis Chesapeake 12
Player of the Year: Rachael Adams, Alexander
Coach of Year: Jeff Grinstead, Alexander
Girls’ Division 4
1st TEAM
Rachael Adams Waterford 12
Paige Tolson Federal Hocking 10
Kyna Wadaker Belpre 11
Jess Parker Eastern 12
Ashley Spencer Miller 11
Allyson Bailey Eastern 12
2nd TEAM
Cara Taylor Waterford 9
Rachael Hayes Symmes Valley 11
Bella Whaley Ironton St. Joseph 9
Emma Beha Federal Hocking 10
Faith Mahlmeister Ironton St. Joseph 11
Taylor Sells Symmes Valley 11
SPECIAL MENTION
Jayne Six Trimble 9
Emily Kern Waterford 12
Kylie Tabler Federal Hocking 10
Abbey Lafatch Belpre 11
Sydney Spencer Belpre 12
Laiken Imler Trimble 9
Kelsey Casto Eastern 12
Skyler Moore Trimble 12
Jesse Rutt South Gallia 9
Phoenix Cleland Southern 11
Player of the Year: Rachael Adams, Waterford
Coach of Year: Jerry Close, Waterford