• 77°

2018-19 All-OVC Basketball Team

Ohio Valley Conference
2018-19 Basketball Team
Girls First Team
Player, School Ht. Gr.
Addi Dillow, Coal Grove 5-08 So.
Baylee McKnight, Coal Grove 5-05 Sr.
Destiny Dolen, Coal Grove 5-09 Sr.
Allie Marshall, Fairland 6-00 Sr.
Kelsie Warnock, Fairland 5-08 Sr.
Harley Lyons, Fairland 5-05 Jr.
Emilee Whitt, South Point 5-08 So.
Emilee Carey, South Point 5-06 Jr.
Haylee Stevens, Ironton 5-07 Sr.
Riley Schreck, Ironton 5-09 Jr.
Maddie Ward, Chesapeake 5-09 So.
Karli Davis, Chesapeake 5-11 Sr.
Jasmine Eley, Portsmouth 5-05 Sr.
Maddy Petro, Gallipolis 5-09 So.
Rileigh Morris, Rock Hill 5-08 Jr.
Honorable Mention
Player, School Ht. Gr.
Jenna Stone, Fairland 5-06 Jr.
Lauren Crum, Coal Grove 5-08 Sr.
Maddy Khounlavong, South Point 5-05 Jr.
Samantha LaFon, Ironton 5-11 So.
Blake Anderson, Chesapeake 5-07 Fr.
Hannah Hughes, Portsmouth 5-08 Jr.
Junon Ohmura, Gallipolis 5-02 Jr.
Makayla Scott, Rock Hill 5-05 Jr.
Co-Coaches of the Year: Rick Roach, Coal Grove; Jon Buchanan, Fairland
League Records: Coal Grove 12-2, Fairland 12-2, South Point 10-4, Ironton 9-5, Chesapeake 6-8, Portsmouth 4-10, Gallipolis 2-10, Rock Hill 1-13
Ohio Valley Conference
2018-19 Basketball Team
Boys First Team
Player, School Ht. Gr.
Matt Mondlak, Fairland 6-02 Sr.
Ian Chinn, Fairland 6-02 So.
Clayton Thomas, Fairland 5-09 So.
Charlie Large, Ironton 6-00 Sr.
Ethan Wilson, Ironton 6-02 Sr.
Aaron Music, Coal Grove 6-03 Sr.
Cory Borders, Coal Grove 5-10 Jr.
Cody Call, Gallipolis 6-01 Sr.
Justin McClelland, Gallipolis 6-01 Sr.
Eli Archer, Chesapeake 6-04 So.
Levi Blankenship, Chesapeake 5-10 Fr.
Austin Webb, South Point 6-02 So.
Chance Gunther, South Point 5-10 Jr.
Matthew Fraulini, Portsmouth 6-02 Jr.
Kadin France, Rock Hill 6-04 Sr.
Honorable Mention
Aiden Porter, Fairland 5-10 Fr.
Reid Carrico, Ironton 1-04 So.
Jaylen McKenzie, Coal Grove 5-11 Sr.
Caleb Henry, Gallipolis 6-00 Sr.
Austin Jackson, Chesapeake 6-00 Jr.
Brody Blackwell, South Point 6-00 Sr.
Danny Lattimore, Portsmouth 6-00 Sr.
Logan Hankins, Rock Hill 5-11 Jr.
Coach of the Year: Nathan Speed, Fairland
League Records: Fairland 13-1, Ironton 11-3, Coal Grove 10-4, Gallipolis 9-5, Chesapeake 5-9, South Point 5-9, Portsmouth 3-11, Rock Hill 0-14