• 59°

Ironton leads Southeast all-district football teams

Ironton Fighting Tigers’ junior linebacker Reid Carrico (28) wraps up a Russell runner. Carrico was named the Southeast Ohio Division 5 Defensive Player of the Year. (Kent Sanborn/Southern Ohio Sports Photos)

Jim Walker
jim.walker@irontontribune.com

They say that to the victor goes the spoils. If that’s the case, the Ironton Fighting Tigers are definitely spoiled.
Ironton — the Southeast district’s most dominant team — headed up the Southeast Ohio All-District football team selections.
Ironton landed seven players on the first team, four special mentions and claimed two individual awards.
Junior linebacker Reid Carrico — an Ohio State commitment — was the Division 5 district defensive player while coach Trevon Pendleton shared the top coaching honor with Portsmouth’s Bruce Kalb and Wellston’s Mike Smith.
Pendleton guided Ironton to a 9-1 record, the Ohio Valley Conference title and first place in the Division 5 Region 19 computer rankings.
Portsmouth senior running back Talyn Parker was the offensive player of the year for the second straight season.
Symmes Valley Vikings’ Rusty Webb was named the Division 7 Coach of the Year as he guided his team to a 9-1 record, the Southern Ohio Conference championship after being last a year ago, and earning a playoff berth.
Carrico was joined on the first team defense by senior defensive linemen Seth Fosson — a three-time first team all-district selection — and Junior Jones, along with junior linebacker Cameron Deere.
Named special mention on defense were senior linebacker Jordan Grizzle and senior defensive back Collin Freeman as well as sophomore defensive lineman Nate Cochran.
Senior quarterback Gage Salyers was first team for the second straight year and senior offensive tackle Noah Davidson was a first team selection.
Senior Avery Book was the first team placekicker.
There were plenty of other local players named to the Division 5 team.
The Fairland Dragons landed three players on the first team with senior running back Michael Stitt, junior defensive lineman Jordan Williams and sophomore linebacker J.D. Brumfield all selected.
The Dragons’ junior wide receiver Gavin Hunt was special mention.
The Rock Hill Redmen had senior offensive tackle Tucker Carpenter and senior defensive end and fullback T.J. McGinnis on the first team while senior running back Logan Hankins and senior lineman Tristan Delong were special mention.
The Chesapeake Panthers had their two senior 1,000-yard running backs Kamren Harless and Will Todd on the first team and junior quarterback Donald Richendollar special mention.
The South Point Pointers’ senior offensive lineman Grant Gifford was on the first team while senior tight end and linebacker Larry Fox and senior wide receiver Chance Guntherwere special mention.
In Division 6, the Coal Grove Hornets had three players named to the team with senior all-purpose back Austin Stormes and junior fullback Austin Stapleton both first team picks and junior lineman and linebacker Ben Compliment special mention.
Webb wasn’t the only Viking honored in Division 7.
Senior quarterback and defensive back Jack Leith, junior running back Josh Ferguson, junior linebacker Caleb Mullins and sophomore offensive lineman Gavan Yates were all first team selections while sophomore lineman Tanner McComas was special mention.
The Green Bobcats landed two players on the first team with senior offensive lineman Seth Imes and junior wide receiver Ethan Huffman honored.
All selections are based on regular season with voting conducted prior to the playoffs.