• 46°

12 local girls named All-Ohio

Jim Walker
jim.walker@irontontribune.com

The local teams could put together quite a 12-man roster.
A total of 12 area players were named Monday to the Associated Press All-Ohio basketball teams in Divisions 3 and 4.
Leading the way was Ironton Lady Fighting Tigers’ senior guard Lexie Arden who was named to the Division 3 All-Ohio first team.
Three players who named to the Special Mention list were Coal Grove Lady Hornets’ 5-9 junior guard Addi Dillow, Ironton’s 5-11 junior center Samantha LaFon and South Point Lady Pointers’ 5-7 senior guard Emilee Whitt.
Selected to the Honorable Mention list were South Point’s 5-6 senior guard Emilee Carey, Coal Grove’s 5-10 sophomore Kaleigh Murphey, Chesapeake Lady Panthers’ 5-11 junior center Maddie Ward and the Fairland Lady Dragons’ guard duo of 5-6 senior Jenna Stone and 5-6 freshman Tomi Hinkle.
Headlining the local players on the Division 3 All-Ohio team was St. Joseph Lady Flyers’ 5-9 sophomore guard Bella Whaley.
The Green Lady Bobcats landed 5-7 sophomore guard Kasey Kimbler and 5-10 junior center Kame Sweeney on the All-Ohio team.
The 5-foot-11 senior, Arden was the Southeast District Division 3 Player of the Year as she led Ironton to the district finals and a 22-4 record.
After missing last season with a second knee injury, Arden returned and battled through a nagging ankle injury to score 13.6 points a game and average 4.4 rebounds, 2.8 assists and 1.7 blocks while shooting 45 percent from the field, 82 percent from the foul line and 36 percent from the 3-point line.
Arden also eclipsed 1,000 points despite her injuries. Her career total of 1,059 points is 10th on Ironton’s all-time scoring list.
Dillow was the main reason Coal Grove won back-to-back Ohio Valley Conference titles. The junior guard averaged 21 points, 6 rebounds, 3 assists and 2 steals a game. She 46 percent from the field, 72 from the foul line and 36 from the arc.
LaFon averaged 14.2 points and 10.9 rebounds while shooting 57 percent from the field.
Whitt — who has signed with West Virginia Tech — averaged 16.3 points, 5.1 rebounds and 2.4 assists per game to lead the team in all categories.
All three players were first team all-district.
Carey averaged 13.1 points and was the team’s top 3-point shooter.
Murphy was a key player inside as the Lady Hornets won the league. She averaged 10 points, 8.5 rebounds and 1.5 assists.
Ward surpassed 500 career rebounds during a season in which she averaged 13 points and 9.5 rebounds.
Hinkle took over at point guard and averaged 10.9 points and 5.8 rebounds a game while Stone averaged 10.6 points, 4.2 rebounds and made led the team with 45 3-pointers.
All five were named to the all-district second team.
In Division 4, Whaley was an All-Ohio Special Mention selection.
Whaley averaged 13 points and 9.2 rebounds a game and was a first team an all-district selection. She already has 525 points and 418 rebounds in her career.
An All-Ohio Special Mention honoree, Kimbler averaged 19.5 points a game and was a first team all-district choice.
Sweeney was named Honorable Mention as she averaged 12 points a game while being named second team all-district.

2020 DIVISION III GIRLS BASKETBALL ALL-OHIO
The Associated Press Sports Writers Teams
Player of the Year: Katrina Davis, Bellaire
Coaches of the Year: Kevin Pickerill, Sardinia Eastern Brown; Michael Dean, Arcanum
First Team
Lexie Arden, Ironton, 5-11, sr., 13.6; Caitlyn Brisker, Oak Hill, 5-8, sr., 20.0; Katrina Davis, Bellaire, 5-3, sr., 27.1; Zoe Miller, Berlin Hiland, 6-0, jr., 18.0; Sylvie Sonneman, Greeneview, 5-10, sr., 18.3; Emily Seboe, Loudonville, 5-11, sr., 25.1; Caitlin Elseser, Liberty-Benton, 6-3, sr., 20.4; MaKayla Elmore, Bascom Hopewell-Loudon, 6-3, jr., 25.1; Casey Bertke, Cardington, 6-3, sr., 21.7; Sakima Walker, Africentric, 6-4, sr., 14.0
Second Team
Ally Winnen, Elyria Catholic, 6-1, sr., 17.9; Camryn Pickerill, Sardinia Eastern Brown, 5-6, sr., 10.2; Reagan Vinskovich, Belmont Union Local, 6-1, fr., 19.5; Karlee Altimore, Magnolia Sandy Valley, 5-6, sr., 16.6; Ella Doseck, Anna, 5-6, jr., 11.5 , Kenzi Saunders, Madison, 5-5, sr., 19.0; Emma Gumont, Warren Champion, 5-10, jr., 17.5; Celina Koncz, Doylestown Chippewa, 5-11, sr., 18.2; Jamie Schmeltz, Pemberville Eastwood, 5-10, sr., 20.7; Bekah Muselin, Elgin, 5-10, sr., 21.4; Alexia Smith, Africentric, 5-8, sr., 13.0
Third Team
Allison Basye, Chillicothe Huntington, 5-11, so., 23.0; Kaylee Darnell, Wheelersburg, 5-6, jr., 15.0; Morgan Yoder, Berlin Hiland, 5-9, jr., 15.0; Lindsey Winner, Versailles, 6-2, sr. 11.8 , Kaylee Dingee, Carlisle, 5-11, jr. 10.7; Grace Mills, Garrettsville Garfield, jr., 17.4; Taylor Malson, Castalia Margaretta, 5-6, sr., 17.1; Brianna Schimmoeller, Ottawa-Glandorf, 5-6, sr., 10.8; Madison Fitzpatrick, Mount Gilead, 5-7, sr., 19.6; Katherine Weakley, Worthington Christian, 5-10, jr., 16.3
Special Mention
Journey Blevins, North Union, 6-0, jr., 13.4; Kendall Baker, Andover Pymatuning Valley, 5-10, sr., 18.1; Jade Salters, Warrensville Heights, 5-9, jr., 23.5; Jalen Gibbs, Wellington, 6-0, sr., 19.3; Tyra Eppinger, Cleveland Heights Lutheran East, 5-8, sr., 20.4; Riley Wilson, Independence, 5-11, sr., 14.1; Lauren Snyder, Kirtland, 5-8, sr., 12.7; Aricka Lutz, Swanton, 5-3, jr., 13.7; Jayden Moore, Castalia Margaretta, 5-8, sr., 13.1; Allison Teglovic, North Robinson Colonel Crawford, 5-8, jr., 16.0; Kaia Woods, Bascom Hopewell-Loudon, 5-2, jr., 19.9; Brooklyn Thrash, Bloomdale Elmwood, 6-0, so., 22.7; Brynne Limes, Tontogany Otsego, 5-10, sr., 11.0; Lauren Gilliland, Coldwater, 6-1, sr., 12.0; Kathleen Leeper, Ashland Crestview, 5-8, sr., 13.9; Kelsey Erford, Ottawa-Glandorf, 5-8, jr., 11.9; Chelsi Giesige, Paulding, 5-8, sr., 17.1; Brooklyn Green, Delta, 5-8, jr., 13.8; Karli Anker, Akron Manchester, 5-7, jr., 20.3; Shar’Da Williamson, Youngstown Liberty, 5-7, sr., 17.4; Brooklyn Troyer, Waynedale, jr., 16.5; Izzy Lamparty, Canfield South Range, 5-10, jr., 16.6; Taylor Leedy, Massillon Tuslaw, sr., 10.2; Rachel Martin Summit Country Day, 5-6, sr., 14.3 , Kara King, Purcell Marian, 5-8, so., 14.6; Richella Spielvogel, Martins Ferry, 5-11, sr., 16.0; Kallie Regula, Sugarcreek Garaway, 5-8, sr., 17.4; Krista Perry, Columbiana Crestview, 5-10, jr.,13.0; Mackenzie Hurd, Nelsonville-York, 5-10, so., 14.0; Marlee Grinstead, Albany Alexander, 5-9, so., 17.2; Paige Tolson, Stewart Federal Hocking, 5-3, jr., 19.5; Macie Graves, Chillicothe Southeastern, 5-10, jr., 14.0; Samantha LaFon, Ironton, 5-11, jr., 14.2; Emilee Whitt, South Point, 5-7, sr., 16.3; Addi Dillow, Coal Grove, 5-9, jr., 21.0; Rylee Leonard, Sardinia Eastern Brown, 5-6, Fr., 16.0; Haidyn Wamsley, McDermott Northwest, 5-10, jr., 12.0; DeLaney Harper, Seaman North Adams, 6-1, jr., 14.6
Honorable Mention
Hailey Unger, Arcanum, 5-8, so., Libby Evanshine, East Clinton, 5-10, so., Gabby Martin, Summit Country Day, 5-11, Fr., Kenna Gray, Bethel, 5-6, jr., Selena Weaver, West Liberty-Salem, 6-0, jr., Reagan Ware, Greenon, 5-6 sr., Kenzie Schneeman, Deer Park, 5-10, jr.; Taylar Slaughter, Cambridge, 5-6, jr., 15.2; Arora Levengood, Zoarville Tuscarawas Valley, 5-9, jr., 16.5; Casey Kildow, Belmont Union Local, 5-7, jr., 10.0; Rilee Coon, McConnelsville Morgan, 5-8, sr., 10.2; Brynn Mullet, Berlin Hiland, 5-7 jr., 12.0; Torre Kildow, Belmont Union Local, 5-9, fr., 16.3; Madison Ging, Martins Ferry, 5-6, sr., 13.0; Victoria Jackson, Oberlin, 6-0, sr., 15.1; A’Mari Wheatley, Warrensville Heights, 5-7, sr., 17.4; Tamia Farris, Cleveland Heights Lutheran East, 6-2, jr., 11.2; Annika Bredel, Elyria Catholic, 5-9, so., 10.6; Haylee Dmitruk, Independence, 5-5, sr., 7.9; Lydia Kastor, Burton Berkshire, 5-7, sr., 12.7; Abby Winnen, Elyria Catholic, 6-1, sr., 7.9; Alexa Harkins, Mineral Ridge, 5-7, sr., 14; Jenna Smith, Garrettsville Garfield, 6-0, so., 16.3; Grace Vermilya, Loudonville, 5-11, jr., 18.1; Kelsey Wolfe, Waynedale, jr. 17.1; Kayla Muslovski, Columbiana, 5-5, sr., 19.6; Tanner Hoffer, Columbiana Crestview, 5-8, sr. 10.5; Savannah Dodrill, Warren Champion, 5-5, sr., 8; Jenna Reppart, Leavittsburg LaBrae, 5-11, jr., 11.5; Delia Watson, Youngstown Liberty, 5-6, sr., 12.8; Lexi Giles, Canfield South Range, 5-7, so., 12.0; Katelynn Connell, Amanda-Clearcreek, 5-11, sr., 16.0; Alissa Holler, Pleasant, 5-11, sr., 13.5; Gabbie King, West Jefferson, 5-10, jr., 13.7; Abbie Riddle, Liberty Union, 5-11, fr., 14.0; Arianna Smith, Africentric, 6-0, jr., 10.0; Hannah Wickline, Cardington, 6-1, sr., 13.0; Hannah Yochem, Grandview, 5-7, jr., 17.0.; Haley Hurd, Nelsonville-York, 5-11, sr., 9.0; Kara Meeks, Albany Alexander, 5-11, so., 10.1; Emilee Carey, South Point, 5-6, sr., 13.1; Skylar Hice, Chillicothe Southeastern, 5-9, sr., 12.8; Hannah Stark, Frankfort Adena, 5-7, sr., 11.2; Kaleigh Murphy, Coal Grove, 5-10, so., 10.0; Tomi Hinkle, Proctorville Fairland, 5-6, Fr., 10.9; Jenna Stone, Proctorville Fairland, 5-6, sr., 10.6; Maddie Ward, Chesapeake, 5-11, jr., 13.8; Zoe Fittro, Lynchburg-Clay, 5-9, sr., 14.5; Emma Fouch, Leesburg Fairfield, 5-7, so., 14.1; Aubri Spicer, New Lexington, 5-10, Fr., 18.7; Mackenzie Gloff, Sardinia Eastern Brown, 5-9, so., 10.0; Hannah Hughes, Portsmouth, 5-7, sr., 17.7; Morgan Rigsby, Portsmouth West, 5-8, sr., 11.3; Keirah Potts, McDermott Northwest, 6-1, sr., 12.0; Alaina Keeney, Wheelersburg, 5-9, so., 10.0
2020 DIVISION IV GIRLS BASKETBALL ALL-OHIO
Player of the Year: Madison Royal-Davis, Toledo Christian
Coach of the Year: Lisa Stopp, Willoughby Cornerstone Christian Academy
First Team
Jacey Justice, Peebles, 5-8, jr., 26.5; Corina Conley, Franklin Monroe, 6-0, sr., 21.0; Maddie Downing, Tri-Village, 6-1, sr., 16.4; Ivy Wolf, Minster, 5-8, jr., 19.1; Madison Royal-Davis, Toledo Christian, 5-10, jr., 27.3; Michaela Cloonan, Willoughby Cornerstone Christian Academy, 5-9, sr., 11.0; Bella Kline, Berne Union, 5-11, jr., 18.6; Lyssi Snouffer, Delaware Christian, 5-10, sr., 25.3; Makenna Geiser, Dalton, 5-8, sr., 18.2; Caitlyn Condoleon, Warren JFK, 5-7, sr., 27.1
Second Team
Ava Hassel, Portsmouth Notre Dame, 5-5, jr., 16.3; Cayton Secrest, Caldwell, 5-6, jr., 21.3; Ashlie Louden, Beallsville, 5-7, sr., 17.0; Dana Rose, Fort Loramie, 6-0, jr. 11.2 , Emma Hess, Legacy Christian Academy, 6-0, jr., 21.8; Rylee Sagester, New Madison Tri-Village, 5-6, fr., 17.4; Nicole Knippen, Ottoville, 5-8, jr., 15.1; Hope Custer, Fairfield Christian, 5-8, sr., 24.7; Molly Howard, McDonald, 5-10, jr., 17.0; Danielle Vuletich, Berlin Center Western Reserve, 6-2, jr., 20.5
Third Team
Kyna Waderker, Belpre, 5-9, sr. 16.2; Bri Claxon, South Webster, 5-3, so., 18.5; Kasey Schipfer, Mechanicsburg, 5-8, sr., 17.1 , Kamryn Jordan, Cincinnati Country Day, 5-5, jr., 17.5; Rosie Williams, Lima Central Catholic, 5-11, sr., 16.7; Danielle Smith, Norwalk St. Paul, 5-8, jr., 13.5; Janae Hoying, Minster, 5-9, jr., 10.2; Val Muhlenkamp, Fort Recovery, 6-0, sr., 10.0; Madison Cloonan, Willoughby Cornerstone Christian Academy, 5-10, sr., 13.6; Harlei Antritt, Newark Catholic, 6-0, jr., 18.2; Marissa Ventura, Cortland Maplewood, 5-6, so., 22.5
Special Mention
Belle Zirzow, Bristolville Bristol, 6-0, so., 17.5; Izzy Perez, Lisbon David Anderson, 5-6, sr., 16.9; Hannah Mang, Hartville Lake Center Christian, 5-8, jr., 19.8; Kailey Tyna, Willoughby Cornerstone Christian Academy, 6-0, sr., 14.0; Riley Stopp, Willoughby Cornerstone Christian Academy, 5-10, jr., 12.2; Allyson Ross, Columbia Station Columbus, 5-6, jr., 19.6; Emily McClain, Elyria Open Door Christian, 5-7, sr., 21.5; Tai Roberts, Willoughby Andrews Osborne Academy, 5-5, so., 17.3; Malorie Schroeder, McComb, 5-8, jr., 14.7; Madison Cordonnier, New Bremen, 5-10, jr., 12.9; Heidi Rethman, Maria Stein Marion Local, 5-7, jr., 12.1; Claire Radabaugh, Edon, 5-5, sr., 10.0; Ally Cape, Edgerton, 5-6, sr., 15.6; Claudia Pifher, New Washington Buckeye Central, 5-8, so., 15.1; Kenzie King, Columbus Grove, 5-6, so., 13.2; Claire Sinn, Haviland Wayne Trace, 5-7, sr., 16.6; Taylor Ratliff, New Washington Buckeye Central, 5-6, jr., 11.8; Jessica Bowerman, Attica Seneca East, 5-9, jr., 14.3; Jessie Grover, Lucas, 5-8, sr., 16.5; Hannah Archer, Beverly Fort Frye, 5-7, so., 15.1; Ashleigh Wheeler, Sarahsville Shenandoah, 5-5, jr., 17.8; Baylee Wach, Shadyside, 5-6, jr., 17.0; Tory Hendershot, Shadyside, 5-6, jr., 17.6; Isabella Oliver, Steubenville Catholic Central, 5-8, sr., 13.3; Kalista Friday, Woodsfield Monroe Central, 5-5, so., 16.2; Sydney Lyon, Bowerston Conotton Valley, 5-9, sr., 21.0; Jayne Six, Glouster Trimble, 6-1, so., 15.0; Ashley Spencer, Corning Miller, 5-9, sr., 15.1; Bella Whaley, Ironton St. Joseph, 5-9, so., 13.0; Abby Cochenour, Beaver Eastern, 5-7, so., 23.4; Brooke Kennedy, Manchester, 5-10, jr., 16.3; Lexus Oiler, New Boston Glenwood, 5-9, sr., 14.8; Kasey Kimbler, Franklin Furnace Green, 5-7, so., 19.5; Hayley Smith, Louisville St. Thomas Aquinas, 6-1, sr.; Meggan Bartok, East Knox, 5-8, sr., 16.6; Cece Newbold, Danville, 5-9, sr., 15.0; Lexi Wenger, Northmor, 5-9, so., 15.4
Honorable Mention
Bella Kline, East Canton, 5-10, jr., 10.0; Addison Mucci, Louisville St. Thomas Aquinas, 5-0, sr.; Cara Taylor, Waterford, 5-4, so., 12.0; Emily Young, Glouster Trimble, 5-8, so., 13.0; Lilly Gray, Peebles, 5-10, jr., 14.0; Jaelyn Warnock, Portsmouth Clay, 5-9, sr., 10.2; Sammy Oiler, New Boston Glenwood, 5-6, sr., 10.8; Kame Sweeney, Franklin Furnace Green, 5-10, jr., 12.0; Taylor Schmidt, Portsmouth Notre Dame, 5-6, sr., 10.7; Marissa Meiring, Fort Loramie, 5-10, sr., Sabrina Delbello, Cincinnati Country Day, 5-7, jr., Kathleen Ahner, Legacy Christian Academy, 5-8, jr., Austy Miller, Bradford, 5-5 so., Anna Swisshelm, Felicity-Franklin, 5-7, fr., Angie Smith, Yellow Springs, 5-7, so., Ava Sholtis, Fort Loramie, 5-8, so.; Jaren Tucker, Bridgeport, 5-5, sr., 19.9; Ashley Howell, Beallsville, 6-1, sr., 16.0; Jazmariah Moore, Malvern, 5-8, sr., 16.0; Kailey Zemba, Bishop Rosecrans, 5-8, sr., 14.0; Annette Weston, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 5-8, sr., 13.5; Kenzie Dalton, Beverly Fort Frye, 5-2, jr., 9.0; Carter McCray, North Ridgeville Lake Ridge Academy, 6-1, fr., 14.5; Olivia Eldridge, Fairport Harbor Fairport Harding, 5-9, so., 16.1; Syd Carpenter, Ashtabula St. John, 5-5, sr., 14.7; McKayla Spicer, Cuyahoga Heights, 5-4, sr., 11.0; Holly Hamilton, Newbury, 5-3, so., 11.1; Emily Cevera, Ashtabula St. John, 5-3, sr., 13.4; Sami Kim, North Ridgeville Lake Ridge Academy, 5-8, Fr., 12.0; Breeana Hutson, Newton Falls, 5-7, jr., 15.0; Camille Beatty, Dalton, 5-7, sr., 10.9; Erica Warren, Louisville St. Thomas Aquinas, 5-10, sr.; Maddie Liberati, Lisbon David Anderson, 5-10, sr., 19.8; Baylie Starcher, Cortland Maplewood, 5-3, so., 10.2; Brittany Mooney, Bristolville Bristol, 5-8, jr., 11; Grace Popovich, Kinsman Badger, 5-10, jr., 15.5; Sophia Constantino, McDonald, 5-6, jr., 12; Alyssa Serensky, Berlin Center Western Reserve, 5-6, sr., 12.8; Madison Haidet, Newton Falls, 5-6, jr., 14.3; Ally Bower, Danville, 5-9, sr., 12.7; Hope Fetherolf, Madison Plains, 5-11, sr., 11.1; Paige Gavin, Fisher Catholic, 5-6, jr., 8.9; Sophia Kline, Berne Union, 5-11, fr., 9.0; Briana Outcalt, Ridgedale, 6-0, jr., 12.1; Brynn Peddicord, Newark Catholic, 5-6, jr., 7.6; Noa Seward, Patriot Prep, 5-10, sr., 12.9