• 43°

WWII anniversary: Remembering those from Lawrence County who gave their lives

Army
PFC Harry J. Angel
PFC Arthur R. Baise
PVT Paul W. Bare
PVT Raymond E. Barsham
S SG Ralph I. Bazell
PVT Brady I. Beaver
S SG Anthony W. Belcher
T SG John W. Belcher
PVT William O. Bennett
1LT John A. Blagg
PVT Charles F. Bond
PFC Benjamin L. Butcher
PVT John J. Butler
PFC Ralph M. Carter
PVT Arthur E. Childers
PFC William R. Chinn
PFC Robert E. Christian
2LT John C. Collier
SGT Donald L. Colvin
PVT Raymond O. Crance
PFC James W. Dearfield
PVT Ross Dennison
PVT Robert Duty
PFC Howard F. Eaches
CAPT William H. Edwards
PFC Clyde B. Elkins
PFC Joseph M. Farmer
S SG Louis C. Fuller
CPL Alvin J. Geswein
PFC Joseph L. Gildea
TEC5 William F. Goldcamp
PVT Charles W. Goody
PVT Clyde H. Graham
1LT John G. Graney
PFC Carl V. Gruber
SGT Paul N. Haas
T SGT Benjamin Hackworth
PFC Lawrence Hale
TEC4 Charles E. Hamlin
S SG Wiley J. Hamm
PVT George C. Haskins
PVT Ben F. Hayes
PFC Hollis D. Houston
S SG Kneeland H. Hudson
CPL Robert W. Hunter
PVT Bernard F. Johnson
PFC Clifford E. Keeling
PVT Thomas L. Kinney
S SG James P. Kiser
PFC Owen B. Knox
2LT Stanley R. Kurtz
S SG Robert R. Lawless
PFC Marvin V. Long
TEC 4 Irvin Lyons
PVT Carl R. Maddy
SGT Fred Mannon
S SG John Massie Jr.
SGT James F. McDowell
PVT Denver L. McFann
PVT Calvin E. McGarvey
2LT Lawrence J. McMackin
PFC Ray M. Moore
SGT Devore Murdock Jr.
PVT Walter E. Noble
SGT Fred W. Payne II
PVT William J. Payton
PVT Samuel B. Perkins
PVT George E. Riggle
PVT Ray R. Rucker
PVT Charles E. Russell
TEC5 Paul P. Russell
PVT John R. Rye Jr.
PFC Paul Scott
TEC 5 Milton C. Shope
PVT Elmer Short
SGT James W. Simpson
CPL Clifford Sparling
PFC Raymond Stanley
1 LT C.R. Stephenson Jr.
1 LT Arthur Stern
PVT Ralph N. Taylor
PFC Homer B. Thompson
PVT Wilbert W. Tipton
PVT Floyd E. Townsend
PFC James Travis
2 LT Lewis F. Vermillion
PVT Lawrence G. Walden
1 LT John T. Webb
PFC Garrett Wright

Navy
SM 3C Alva Leon Browning
PFC Clell Butler
PVT Lemuel D. Chapman
YN 1C Cornelius Charles Cleary
PFC Nelson Odell Cooper
BM 1C Edward Clayton Ellis
S 1C Miller Monroe Farley
S 1C John Chester Fedorek
COX. Lester Francis Fields
MMOM 3C George Eugene Fisher Jr.
HA 2C William Oscar Grubb
PFC William H. Holtzapfel
ARM 3C Ronald Hobart Hudson Jr.
ARM 3C William Harold Huron
PVT Claude Ison
SGT Kenneth S. Lewis
MM 2C Orison Theodore Lowe
COX. Joseph James Mackey
S 1C Ray Ralph McCorkle
F 1C James Edward Mullens
S 1C John David Mullens
F 1C Toney Chilton Pancake
PFC Donald R. Patterson
PFC Jack W. Shafer
YN 2C James Ambrose Shields
S 1C Robert Jackson Taylor
ENSIGN Kenneth James Volgares
S 1C Ralph O’Neil Wilburn
F 1C Oliver Stanley Wiseman
F 2C Paul Grey Wisenberger