2021 Southeast Ohio Soccer Coaches All-District Teams

Published 1:23 am Saturday, November 13, 2021

Southeast Ohio All-District Soccer
Boys Division 1
First Team
PLAYER, SCHOOL GR. POS.
Max Black, Logan 11 GK
Mason Siberell, Chillicothe 11 D
Ethan St. Clair, Logan 12 MD
Honorable Mention
Danny Bentley, Chillicothe 11 MD
Isaac Crawford, Chillicothe 12 F
Ayden St. Clair, Logan 10 F
Noah Swart, Logan 10 MD

Boys Division 2
First Team
PLAYER, SCHOOL GR. POS.
Connor Ball, Jackson 11
Parker Bolin, Alexander 12 F
Caleb Boyer, Waverly 12
Connor Bucher, Miami Trace 12
Maddux Camden, Gallia Academy 11 MD
Cole Conaway, Logan Elm 12
Kyler D’Augustino, Alexander 11 F
Ben Goodman, Warren 12 MD
Nolan Haislop, Jackson 12
Lucas Hanes, Unioto 10 F
Brayden Hurley, Warren 12 MD
Kamden Lankford, Marietta 12 MD
Nfanly Marol, Miami Trace 12
Andrew Newland, McClain 12
Andy Pagan, Athens 12 F
Charles Phillips, Hillsboro 12
Caleb Redding, Fairfield Union 10
Braulio Rosas-Clouse, Athens 12
David Sarver, Marietta 12 MD
Caleb Schmelzer, Fairfield Union 10 CB
Lucas Shepherd, Chesapeake 12
Keagan Smith, Waverly 12 F
Cameron Thompson, Unioto 10
Mac Threatt, Marietta 10 F
Landon Weber, Hillsboro 12
Brody Wilt, Gallia Academy 12 F
Edwin Zheng, Circleville 12
Jase Allison, McClain 12
Jake Anderson, Chesapeake 12
Eric Carpenter, Athens
Ayden Cornell, Warren 11
Jace Ervin, Alexander 12
Caden Fyffe, Fairfield Union 11 MD
Keagen Daniels, Gallia Academy 11
Justin Darnell, Circleville 10
Haydon Hice, McClain 11
Brady Jaunarajs, Athens 10
Landon Long, Logan Elm 12
Sekon Marol, Miami Trace 10
Elijah McCain, Waverly 12
Dillon Meagle, Marietta 11 F
Alex Norris, Alexander 11
Noah Perry, Miami Trace 12
River Pettigrew, Unioto 10
Dylan Rigsby, Hillsboro 12
Ronnie Rowley, Fairfield Union 11 MD
Wes Saunders, Gallia Academy 10
Dylan Schurman, Hillsboro 12
Ashten Sigler, Unioto 12
Ashton Swann, Jackson 12 MD
Drake Teeters, Waverly 12
Cayden Wheeler, Marietta 12 MD
Broc Williams, Jackson 12 D
Honorable Mention
Dylan Alliosn, Alexander 11 MD
Jude Braun, Logan Elm 12 MD
Kaiden Chea, Circleville 12 MD
Walji Dadem, Athens
Koen Eichhorn, Fairfield Union 10 F
Owen Elswick, Logan Elm 11 MD
Zane Evans, Athens 11 F
Micah Geise, Unioto 11 GK
Eli Hayton, Chesapeake 11 GK
Brady Jaunarajs, Athens 11 D
Logan Johnson, Miami Trace 12 MD
Nathan Kallet, Athens
Landon Koscho, Marietta 9 D
Waylon Lamerson, Waverly 12 CB/F
Anthony Langley, Miami Trace 12 D
Derek McAfee, Warren 12 MD
Carson Moore, Waverly 9 CB
Cohen Myers, Hillsboro 11 MD
Dayne Neff, Jackson 10 MD/D
Ethan Neidhart, Alexander 11 MD
Michael Parana, Jackson 10 D
Sam Perdue, Warren 9 MD/F
Ayden Roettker, Gallia Academy 12 CB
Ethan Rooney, Fairfield Union 10 CB
Jacob Scott, Circleville 12 CB
Jacob Spears, Chesapeake 11 MD
JC Stark Unioto 11 MD
Nick Turner, Hillsboro 11 CB
Carson Wamsley, Gallia Academy 11 MD
Seth Weller, McClain 10 F
Cash Wheeler, Marietta 10 D
Emerson Yates, McClain 11 CB

Boys Division 3
First Team
PLAYER, SCHOOL GR. POS.
Kevin Alvarez, West Union 12
Connor Bender, South Webster 11
Mike Bennett, Western 10
Nathan Brown, Lynchburg Clay 12
Garrett Bunn, North Adams 12
Cameron Campbell, North Adams 12
Treyvin Craft, Portsmouth 12
Adam Crank, Minford 11
Max Hagans, Wheelersburg 10
Christina Hoskins, Eastern Brown 12
Preston Jackson, New Boston 11
Brayden Jarrell, Zane Trace 12
Jay Jenkins, Northwest 10
Zachary Johnson, St. Joseph 11
Mason Kazee, South Point 12
Malachi Loper, Portsmouth Clay
Jacob Lenox, Southeastern 12
Jacob Maze, Belpre 12
Dane Morgensen, Piketon 11
Zane Miller, Minford 12
Brady Mullins, Westfall 10
Ethan Nelson, Zane Trace 12
Cory Reed, Peebles 11
Elijah Rowe, St. Joseph 12
Jackson Schwamburger, Wheelersburg
Sam Simpson, Rock Hill 11
Mason Sims, Peebles 11
Austin Sommers, Valley 12
Bryce Stuart, Valley 12
Reese Teeters, Fairfield 12
Parker Wyant, Fairland 11
Brady Voiers, New Boston 12
Trae Zimmerman, South Webster 12
Lucie Ashkettle, Valley 11
Tyler Brammer, Rock Hill 12
Caleb Breedlove, Belpre 12
Levi Bruch, Northwest 10
Harrison Burge, Lynchburg Clay 12
Ivan Chavez, Zane Trace 9
Marco Chavez, Zane Trace 10
Xander Dornon, South Point 11 GK
Connor Estep, Wheelersburg 10
Parker George, Southeastern 12
Josh Helton, South Point 12
Luke Henson, New Boston 11
Cody Hesler, North Adams 10
Jack Holbrook, Portsmouth Clay 10
Sean Kerns, Western 12
Caleb Lewis, Northwest 10
Jacob Lewis, Minford 12
Jaren Lower, South Webster 11
Michael Mahlmeister, St. Joseph 12
Myle Montgomery, Minford 9
Gabe Polcyn, Fairland 9
Zane Porter, Peebles 11
Chris Queen, Valley
Zander Rawlins, South Webster 11
Sage Rider, Piketon 12
Colt Recsinger, Westfall 10
Alonso Salinas, Portsmouth 12
Lane Wagner, North Adams 12
Ian Waits, Lynchburg Clay 11
Isaiah West, West Union 12
Carter Woollard, Eastern Brown 12
Nolan Wright, Wheelersburg 11
Koben Zink, Fairfield 12
Honorable Mention
Evan Amburgey, Northwest 12 CB
Henry Barnes, Westfall 10
MJ Basham, Valley 11 CB
Joey Bloebaum, South Point
Michael Bonilla, Eastern Brown 12
Levi Bowman, New Boston 12 MD
Try Bracken, West Union 10 F
Hunter Burns, Fairfield 12
Ethan Carroll, Southeastern 12 GK
Rion Chafin, Fairland 12 MD
Will Collins, South Webster 11 D
Troy Comer, Western 12 CB
Luke Corcoran, Southeastern 12 MD
Levi Coriell, Minford 12 GK
Andrew Cumberland, Lynchburg Clay 12 D
Evan Day, Peebles 11 F
Nick Diaz, Belpre 11 F
Hannah Ford, West Union 11 D
Dylan Griffith, Rock Hill 10 CB
Jordan Harrington, Zane Trace 10 CB
Cayden Hesler, North Adams 11 D
JR Holbrook, Valley 11 D
Trey Hoop, North Adams 11 GK
Beau Hunt, Westfall 10
Dalton Jackson, New Boston 11 CB
Erikai Jackson, South Point 11 MD
Jamison Lauder, Fairland 10 GK
Hendrix Likerman, Eastern Brown 12 F
Gavin Lute-Defoe, Northwest 11 F
Brady Medinger, St. Joseph 10 MD
Gabe Morgensen, Piketon 12 MD
Logan Miller, Zane Trace 11 D
Dominick Neal, Piketon 12 F
Wesley Neal, St. Joseph 9 MD
Isaiah Pedraza, Portsmouth 10 CB
Nathan Penn, Portsmouth Clay 12 MD
Trey Pitzer, Lynchburg Clay 11 F
Carson Porginski, Portmouth Clay 12 MD
Luke Rader, Minford 11 F
Braxton Rase, Wheelersburg 12 F
Zach Roth, Portsmouth 10 MD
Bradyn Ruble, Belpre 12 MD
Jeremiah Smith, South Webster 11 D
Nathan Sylvia, Wheelersburg 12 MD
Noah Whitt, Western 12 MD
Dallas Wilkinson, Peebles 11 D
Blake Wilson, Rock Hill 12 GK
Brayden Zimmerman, Fairfield 12 MD
BOYS DIVISION I
COACH OF THE YEAR
Michael McCorkle Chillicothe
BOYS DIVISION II
COACH OF THE YEAR
Kirk Crow Alexander
BOYS DIVISION III
COACH OF THE YEAR
Jacob Hackworth Minford
RON PINSENSHAUM AWARD
Luke Simpson Rock Hill
BOYS DIVISION I
ASSISTANT COACH OF THE YEAR
Ryan Merrill Logan
BOYS DIVISION II
ASSISTANT COACH OF THE YEAR
Colten Holdren Marietta
BOYS DIVISION 3
ASSISTANT COACH OF THE YEAR
Brandon Mann Fairfield Leesburg
Bryce Romanello Valley
REFEREE OF THE YEAR
Greg Romanello Tammy Gillogly
PLAYER SCHOOL
BOYS DIVISION I PLAYER OF THE YEAR
Brady Wood Chillicothe
BOYS DIVISION II PLAYER OF THE YEAR
Brody Wilt Gallia Academy
BOYS DIVISION III PLAYER OF THE YEAR
Zane Miller Minford

Girls Division 1
First Team
PLAYER, SCHOOL GR. POS.
Avery Erslan, Chillicothe 11 MD
Brooklin Harris, Logan 12 F
Ali Mathis, Chillicothe 10 MD
Second Team
Gemma Maimone, Chillicothe 11 MD
Danika Mahaffey, Logan 9 CB
Kati Straus, Logan 10 GK
Honorable Mention
Emilee Kessler, Logan 12 CB
Blair Kline, Logan 12 CB
Paige Huggins, Chillicothe 11 MD
Addie Price, Chillicothe 11 CB

Girls Division 2
First Team
PLAYER, SCHOOL GR. POS.
Olivia Adams , Logan Elm 12 GK
Payton Alloway, Warren 11 F
Brynn Bledsoe, Hillsboro 12 MD
Caroline Brown, Fairfield Union 12 F
Addi Chambers, Washington CH 11 MD
Nilyn Cockerham, Circleville 11 MD
Emma Davis, Waverly 10 F
Alexis Frazee, Warren 11 D
Ava Kristofco, Athens 12 D
Sarah Lefever, Jackson 12 D
Katie Mannix, Marietta 11 MD/D
Luca Matesic, McClain 10 F
Kandice Mathews, Miami Trace 12 MD/D
Macey McCune, McClain 12 GK
Jaidyn McKell, Unioto 12 D
Katie McMahon, Fairfield Union 9 CB
Avery Miller, Unioto 12 MD
Preslee Reed, Gallia Academy 12 MD/D
Claire Schenkel, Marietta 12 F
Brooke Ulicny, Hillsboro 12 F
Faith Yancey, Circleville 10 F
Second Team
Katie Baucom, Hillsboro 12 D
Hannah Brandyberry, Hillsboro 12 MD
Chloe Chen, Marietta 12 D
Makya Cockerham, Circleville 9 MD
Alexis Cymanski, Fairfield Union 12 D
Payton Ford, Circleville 10 D
Lyndyn Gibbs, Washington CH 9 CB
Jana Griffith, Miami Trace 11 MD/F
Josie Martin, Logan Elm 12 MD
Riley Medley, Marietta 11 D
Lauren Murphy, Waverly 11 MD
Isabella Neal, Fairfield Union 11 GK
Arielle Pelletier, Unioto 12 D
Alysa Pinkerton, Warren 12 MD
Payton Pryor,
Karllee Renner, Unioto 12 Md
Krysten Sanders, Gallia Academy 12 MD
Abby Seimetz, Jackson 11 MD
Macie Smith, Warren 12 F
Mattie Walburn, Jackson 10 GK
Tess Wilhelm, Athens 11 MD
Honorable Mention
Lilly Cochran, Warren 10 D
Sophie Cochran, Warren 11 F
Ariane Davis, Waverly 11 MD
Niah DeHainaut, Fairfield Union 12 D/F
Kenzie Dietrick, Hillsboro 12 GK
Carmen Enochs, Miami Trace 12 MD
Sydney Fain, Jackson 10 F
Karma Fugate, Athens 12 MD
Emma Hammons, Gallia Academy 10 GK
Grace Heath, Unioto 12 MD
Breanna Karnes, Hillsboro 12 GK
Alivia Lear, Gallia Academy 12
Ashtyn Miller, Unioto 11 F
Annie Moulton, Athens 11 F
Payton Mullen, Marietta 12 CB
Mallory Pavey, Miami Trace 12 D
Claudia Rhymer, Fairfield Union 11 D
Morgan Sark, Circleville 12 D
Sarah Snyder, McClain 12 D
Sophie Stonerock, Logan Elm 12 D
Delani Teeters, Waverly 10 MD
Kenzley Urban, Marietta 11 D
Olivia Wastier, Circleville 12 D
Katie Wilson, Logan Elm 10 MD
Jade Winters, Jackson 11 D
Kenzie Wise, McClain 9 D

Girls Division 3
First Team
Amora Albano, Alexander 12 MD
Harlee Brand, North Adams 10 GK
Olivia Chambers, Northwest 12 D
Natalie Cooper, Piketon 11 GK
Annie Coriell, Wheelersburg 11 MD
Mychal Cron, Minford 11 MD
Natasha Davidson, Lynchburg Clay 12 D
Adriana Deal, Portsmouth Clay 12 D
Jenelle Fauber, Alexander 12 MD
Katie Hunter, West Union 10
Haley Knore, Minford 11 F
Rylee Leonard, Eastern Brown 11 F
Mary Litzinger, Eastern Brown 12 F
Olivia MacCrae, Piketon 11 MD
Maddie Miller, Fairland 12 F
Keilanee Montgomery, South Point 12 D
Ella Newkirk, Fairfield Leesburg 12 F
Bri Reynolds, Rock Hill 11 MD
Lily Rose Zane Trace 10 GK
Laney Ruckel, North Adams 11 D
Cadence Saunders, Fairfield Leesburg 12 F
Chloe Sheridan, St. Joseph 12 D
Emmi Stevens, Rock Hill 12 F
Charity Teeters, Portsmouth West 12 D
Jocelyn Tilley, Wheelersburg 11 MD
Karlie Tipton, Lynchburg Clay 11 F
Kaiken Unger, St. Joseph 12 MD
Brooklynn Wade, Zane Trace 10 MD
Jaycie Walters, South Point 11 D
Jasmine Young, Chesapeake 11 MD
Second Team
Sabria Breech, Northwest 10 F
Sidney Clem, Belpre 11
Lexi Conkel, Minford 9 F
Madison Dean, Piketon 12 F
Marlee Grinstead, Alexander 12 MD
Ainsley Groom, North Adams 12 MD
Hunter Grooms, North Adams 10 F
Kylie Hayes, Fairland 12 D
Ellen Heaberlin, Rock Hill 12 MD
Ava Hoffer, Alexander 10
Jasmyn Jones, South Point 9 MD
Candace Pauley, Chesapeake 12 D
Alyssa Perkins, Eastern Brown 11 GK
Hannah Pickerrell, Zane Trace 12 MD
Nevaeh Porter, Minford 11 GK
Brynley Preston, Wheelersburg 12
Allison Rogers, Rock Hill 10 D
Raelynn Ruble, Lynchburg Clay 12 MD
Aubrey Sutton, St. Joseph 11 Md
Avery Teeters, Fairfield Leesburg 10 D
Philemina Toca, Lynchburg Clay 12 GK
Kaylee Turner, Fairland 11 D
Torie Utter, Eastern Brown 12 MD
Allie Vallance, Wheelersburg 12 D
Bella Whaley, St. Joseph 12
Elaysia Wilburn, South Point 12 F
Bailee Wilson, Chesapeake 11 D
Karlee York, Portsmouth West 11 MD
Kennedy Zink, Fairfield Leesburg 10 MD
Honorable Mention
Hadyn Bailey, Rock Hill 11 D
Sophia Balon, Lynchburg Clay 12 D
Silvia Beltran, Westfall 12 D
Grace Charles, Wheelersburg 11 F
Aliah Crace, Piketon 12 MD/CB
Riley Daniels, St. Joseph
Whitney Dean, Piketon 10 F
Mckinzie Dotson, Eastern Brown 11 D
Sarah Ellis, Chesapeake 12 D
Leah Esselburn, Alexander 11 MD
Cloe Gardner, Westfall 12 GK
Abby Guffey, Zane Trace 10 MD
Hallie Haines, Fairfield Leesburg 11 D
Brooke Hanes, Northwest 10 GK
Kenlie Jones, North Adams 10 F
Chloe Kunkel, Alexander 11 D
Angela Li, Fairland 9 MD
Gracelynn Little, Northwest 11 MD
Jade Massey, Lynchburg Clay 10 F
Hannah McLaughlin, Portsmouth West 11 Md
Bella Miller, Wheelersburg 10 F
Luca Pennington, South Point 11 D
Addison Philebaun, St. Joseph
Autumn Picklesimer, Minford 11 D
Emma Prine, Eastern Brown 12 D
Maggie Risner, Minford 9 MD
Gretchen Roberts, Zane Trace 11 D
Jasi Saleh, Rock Hill 12 MD
Morgan Shupert, North Adams 12 D
Gabby Sparks, Portsmouth West 11 D
Alli Stidham, South Point 9 MD
Hailey Tolle, Fairfield Leesburg 11 Md
Olivia White, Fairland 12 MD/F
GIRLS DIVISION 1
COACH OF THE YEAR
Greg Rimkus Logan
GIRLS DIVISION 2
COACH OF THE YEAR
Casey Bischof Fairfield Union
GIRLS DIVISION 3
COACH OF THE YEAR
Summer Collins Rock Hill
GIRLS DIVISION I
ASSISTANT COACH OF THE YEAR
Payten Davis Chillicothe
GIRLS DIVISION II
ASSISTANT COACH OF THE YEAR
Joe Webster Miami Trace
GIRLS DIVISION 3
ASSISTANT COACH OF THE YEAR
Zach Campbell Fairfield Leesburg
KIM MAHONEY AWARD
Morgan Hendrickson North Adams
GIRLS DIVISION 1
PLAYER OF THE YEAR
Brooklin Harris Logan
GIRLS DIVISION 2
PLAYER OF THE YEAR
Caroline Brown Fairfield Union
GIRLS DIVISION 3
PLAYER OF THE YEAR
Brianna Reynolds Rock Hill