Spring Sports Previews
Published 3:20 am Wednesday, April 3, 2013
Chesapeake Panthers
2013 Boys’ Track Roster
Player Gr.
Ryan Ashworth Sr.
Nick Duffield Sr.
Chris Lively Sr.
Nick Lucas Sr.
Javon Thompson Sr.
Drew Oxley Jr.
Thomas Riley Jr.
Andrew Saunders Jr.
Austin Blankenship So.
Drake Campbell So.
Kodey Hager So.
Dorien Lambert So.
Logan McCloud So.
Drew McKenzie So.
Brandon Mount So.
Tyler Sanders So.
Mickey Sanchez So.
Nate Smith So.
Joshua Spradlin So.
Zack Blair Fr.
Zack Hager Fr.
Grant Hawthorne Fr.
Tobey Maynard Fr.
Jordan Miller Fr.
Coach: Tyler Marcum
2013 Track Schedule
March
30 Dogtown Relays at South Point
April
4 at Gallipolis Rotary Relays 4:15
6 at Ironton Boys’ Invitational 11:00
9 All-Comers at South Point 5:00
12 Lions Club Meet at South Point 5:00
16 at Wheelersburg Invitational 5:00
16 All-Comers (JV) at South Point 5:00
19 at Oak Hill Invitational 5:00
23 KOVCT at South Point 5:00
30 Coal Grove Quad Meet 5:00
May
3 Arthur Lydiard at South Point 5:00
7 at Coal Grove Quad 5:00
17 OVC Meet at River Valley 5:00
21 District Meet at Oak Hill 2:15
25 District Meet at Oak Hill 12:00
30 Regional Meet at Athens
June
1 Regional Meet at Athens
7 State Meet at Columbus
8 State Meet at Columbus
KEY RETURNEES: Javon Thompson, Drew Oxley, Ryan Ashworth, Nick Lucas, Drew McKenzie, Tyler Sanders, Andrew Saunders.
STRENGTHS: Depth in mid-distance led by Oxley, Ashworth, Duffield, Chris Lively, Mickey Sanchez. Key additions are Duffield, Sanchez, Kodey Hager. “This team is full of great young men who are willing to work hard to achieve best results,” said coach Tyler Marcum.
CONCERNS: Lost a lot of good senior athletes and will expect big things our of the youg athletes. Finding the right events for all of our guys and filling the gaps in our lineup.
—————
South Point Pointers
2013 Baseball Roster
Player Gr.
Larry Brandon Sr.
Jesse Lien Sr.
Austin Majher Sr.
Justin Rice Sr.
Bandon Boggs Jr.
Josh Browning Jr.
Patrick Jones Jr.
Evan Bailey So.
Trey Kearns So.
Luke Kelley So.
Shane Liston So.
Warren Price So.
Alex Whitt So.
Brandon Layne Fr.
Christian Prichard Fr.
Chris Woodard Fr.
Coach: Marty Patrick
2013 Baseball Schedule
April
1 at Fairland# 5:00
2 at Ironton 5:00
3 RIVER VALLEY# 5:00
4 HUNTINGTON ST. JOSEPH 5:00
5 CHESAPEAKE# 5:00
8 COAL GROVE# 5:00
9 PORTS. NOTRE DAME 5:00
10 at Rock Hill# 5:00
11 FAIRVIEW, Ky. 5:00
12 HANNAN, W.Va. 5:00
15 HUNTINGTON ST. JOSEPH 5:00
17 at Portsmouth 6:00
18 at Ironton St. Joseph 5:00
19 at River Valley# 5:00
22 at Chesapeake# 5:00
23 IRONTON 5:00
24 at Coal Grove# 5:00
29 Tolsia, W.Va. DH
30 at Raceland, Ky. 5:00
May
2 at Hannan, W.Va.
3 at Fairview, Ky.
6 IRONTON ST. JOSEPH
7 at Ports. Notre Dame
#-Denotes OVC game
—————
Fairland Dragons
2013 Boys’ Track Roster
Player Event Gr.
Logan Rowe distance Sr.
Raine Wireman distance Sr.
Bylan Bentley LJ, HJ, distance Sr.
Patarick McCoy shot, discus Sr.
Brandon Nylund sprints, PV Sr.
Jordan Holman distance Jr.
Taylor Lewis distance Jr.
Chad McComas distance Jr.
Brian O’Keefe distance Jr.
Adam Taylor distance Jr.
Darren Bishop hurdles Jr.
Steven Tun sprints Jr.
Derick Willis sprints, throws Jr.
Bailey Manns sprints, LJ, HJ Jr.
Jake Wireman sprints, distance So.
Josh Sifford distance, PV So.
Matt McComas shot, discus So.
Zack McKinney shot, discus So.
Nathan Campbell sprints So.
Kevin Zhu sprints So.
Jammal Zakaria throws So.
Alan Woodall throws So.
Logan Brown distance Fr.
Conner Flynn distance Fr.
Porter Schenewark hurdles, PV Fr.
Rodney White shot, discus Fr.
Austin Christian sprints Fr.
Tristen Kittell sprints Fr.
Coaches: Jon Buchanan, Chuck Wentz
Fairland Lady Dragons
2013 Girls’ Track Roster
Player Event Gr.
Megan Ashton distance Sr.
Mariah Chaffin distance Sr.
Sydney Pettitt distance Sr.
Amber Pappas hurdles, sprints Sr.
Celeste Blankenship shot, LJ Sr.
Danielle Miller sprints Sr.
Jessica Taubenheim throws Sr.
Briana Dickess sprints Jr.
Shanan Ashton distance So.
Sarah Warnock distance So.
Faith Hurula distance, LJ So.
Jessica Price distance, PV So.
Emily Conzett hurdles, sprints So.
Mackenzie Riley hurdles, sprints So.
Jenna Fulks jumps, sprints So.
Shelby Naegele sprints, PV So.
Maleea Roy sprints, PV So.
Megan Castle sprints So.
Brooke Denney sprints So.
Hannah Moore sprints, LJ, HJ So.
Aysa Cains throws So.
Paige Looney distance Fr.
Taylor Perry distance Fr.
Jacie Rucker distance Fr.
Brooklynn Bennett hurdles, sprints Fr.
Tiffany Moore sprints Fr.
Emiley Squires sprints Fr.
Katie Bentley sprints Fr.
Alexi Duncan sprints Fr.
Abbey Ward throws Fr.
Brea Maxey throws Fr.
Coaches: Jon Buchanan, Chuck Wentz
2013 Fairland Track Schedule
March
30 Dogtown Relays at South Point
April
4 at Gallia Rotary Relays 4:00
5 at Ironton Girls Invitational 5:00
6 at Ironton Invitational 11:00
9 at Gallipolis Duel 5:00
12 GW Meet at Laidley 4:30
16 Small Meet at South Point 5:00
19 at Oak Hill Invitational 5:00
25 at Chillicothe Invitational 4:30
May
3 Arthur Lydiard Classic at S. Point 5:00
8 at Portsmouth Relays 4:30
11 Hilliard Invitational 10:00
17 OVC Meet at River Valley 5:00
21 District Meet at Oak Hill
25 District Meet at Oak Hill
30 Regional Meet at Athens
June
1 Regional Meet at Athens
7 State Meet at Columbus
8 State Meet at Columbus
OVERVIEW: Fairland’s boys and girls ran well in the season’s first meet — The Dogtown Relays. Coach Chuck Wentz said both teams “should be competitive this year with many returning runners.”
—————
South Point Pointers
2013 Boys Track Roster
Player Gr.
John Archambault 12
Caleb Jones 12
Jacob Perdue 12
Tim Vance 12
Adam Collins 11
Bracken Patrick 11
Nick Burge 10
Liam Huff 10
James Leonard 10
Tanner Mathes 10
Tyler Mathes 10
Zach Samples 10
Brady Sloan 10
Gage Townson 10
Ryan Webb 10
Mason White 10
Aaron Williams 9
Stephen Wagoner 9
Corey Speaker 9
Gage Stephens 9
Reed Murnahan 9
Brady Reaper 9
Chase Lynd 9
Seth Marlowe 9
Cole Christian 9
Head coach: Randy Smith
2013 Track Schedule
March
30 Dogtown Relays at South Point
April
5 at Ironton Girls’ Invitational 5:00
6 at Ironton Boys’ Invitational 10:00
9 All-Comers at South Point 5:00
12 Lions Club Meet at Chesapeake 5:00
16 All-Comers at South Point 5:00
19 at CJT Meet at Coal Grove 5:00
23 KOVCCT Championship 5:00
26 at Minford Invitational 5:00
30 Hershey’s Meet at South Point 5:00
May
3 Arthur Lydiard Classic at South Point
10 To be announced
17 OVC Championship TBA
21 District Meet at Oak Hill
25 District Meet at Oak Hill
30 Regional Meet at Athens
June
1 Regional Meet at Athens
7 State Meet at Columbus
8 State Meet at Columbus
OVERVIEW: We are very young this year but we should be much improved. I have some kids who are going to be very special athletes in the future. Things will just depend on how they mature this year,” said coach Randy Smith.